Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανενας μα κανενας μας δεν θελει να βασανιζονται ζωα ειδικα αν θελει να λεγεται καλος χριστιανος

Απο κει και περα οπως δειχνει και το αλλο βιντεο που εβαλα (το πολυ πιο ανατριχιαστικο) ζωα βασανιζονται καθε μερα σε ολο τον πλανητη χωρις να ειναι πασχα χριστουγεννα ραμαζανι κτλ

Ας δουμε το βιντεο και μην ευαισθητοποιουμαστε μονο για να βρισουμε τις θρησκειες

Καλο ειναι να μη θελουμε να μπερδευουμε τη λουτσα με τη βουρτσα

 

...ε τότε γιατί τη μπερδεύεις ;

 

Μετάφραση στα από πάνω : Μην μου πειράζετε το Πάσχα, μη μου πειράζετε τη θρησκεία, μη μου τους κύκλους τάραττε.

 

Το θέμα φίλος δεν είναι "να μη βασανίζει τα ζώα όποιος θέλει να λέγεται καλός χριστιανός".

Έλεος, ειλικρινά έλεος, εσύ που πιστεύεις κι όλα : το θέμα είναι να το ΝΙΩΘΕΙ, να μη "βασανίζει", να ευαισθητοποιείται, να μιλάει ΕΣΤΩ γι' αυτό. Όχι "να μην τα βασανίζει γιατί θα βγάλει κακό χριστιανικό όνομα". Τί κέρατο δουλειά έχει η βουδιστικότητα, η χριστιανικότητα, η μωαμεθανικότητά του τεσπα και το πόσο "ποιοτική" είναι, ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω

 

 

 

...δηλαδή καταλαβαίνω...ΠΟΛΛΑ καταλαβαίνω, αλλά τί να λέμε....

 

 

 

Κι όπως είπα και για άλλες περιπτώσεις, τί δηλαδή, επειδή υποφέρουν κι άνθρωποι στον κόσμο, τα υπόλοια του κόσμου τα γράφουμε;!

Επειδή αυτή τη στιγμή βασανίζονται/κακομεταχειρίζονται ζώα, σε διάφορες άλλες μεριές του πλανήτη, με τελείως διαφορετικές αφορμές, να κάτσουμε να συζητήσουμε την σφαγή των γαλοπούλων στη Β.Αμερική τη Thanksgiving Day ή ξέρω 'γω τα πειράματα που κάνει η Χολερεάλ σε ζώα, για να βάφεται καλύτερα, γκλιτερότερα και υγιεινότερα, η γκόμενα του Αλβανού νταβατζή στον αποπάνω όροφο - και να μπούμε σε 'κανα αμερικάνικο φόρουμ, να τα χώσουμε για τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα την περίοδο του Πάσχα ; !

Σόρι δλδ.....ΕΣΕΝΑ σου φαίνεται λογικό ; !

 

 

....Οχι.

Εσένα ΑΠΛΑ σου τη σπάει που "βρίζουμε τη θρησκεία".

Να σου δώσω μερικές μέρες καιρό, να ψάξεις καλά τις 20τόσες σελίδες του παρόντος, να μου βρεις ποιός πού και πότε έχει αναφερθεί πχ στο "βρωμοπάσχα", ή στην "κωλοανάσταση" ή στον "σιχτιροχριστιανισμό" ; Λέω για μέρες, γιατί "λόγω των ημερών" ίσως κωλύεσαι. Ψαχ' το όμως, καιρό έχεις - πάντως τσάμπα κόπο θα κάνεις, διότι ΔΕΝ θα βρεις να βρίζει κανείς τη θρησκεία.

 

Αν αντίθετα ψάξεις να βρεις "χριστιανικά ποστ" που θέλουν/παλεύουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις, θα βρεις αρκετά.

 

 

Λοιπόν : Επειδή ΔΕΝ λέτε μερικοί να ξεκολλήσετε από την ιδέα ότι μερικοί άλλοι "είναι γεμάτοι χολή για τη θρησκεία - γι' αυτό και ουσιαστικά σ' αυτήν προσπαθούν να επιτεθούν", να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτό που τραβάν' τα ζωντανά που λέμε, ΕΙΔΙΚΑ τέτοιες περιόδους, μέχρι να λυτρωθούν απ' το μαχαίρι, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, και δεν είναι και καθόλου "χριστιανικό", εδώ που τα λέμε.....ΑΥΤΟ είναι το θέμα. Κι όχι ότι προσπαθεί κανείς "να τα βάλει με τη θρησκεία".

 

 

Απλά, όπως έλεγε κι ένας φίλος, "τ' @@ μας είναι πλατιά......Χωράνε όοοοοοοοοολο τον κόσμο......."

Αυτό είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο μέσος χριστιανός για να ευχαριστηθεί το Πάσχα ή να ηδονιστεί πρέπει να βασανίσει το αρνί πριν το σφάξει;

Εκβαρβαρισμός μιας πολιτικοστρατιωτικής ιδεολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καποια ποστς το εθεσα σαν κουβεντα, τωρα θα το θεσω σαν ερωτηση.

Εχουμε δυο σφαγμενα αρνακια, το ενα σφαγμενο αυτοματοποιημενα απο το κεντρικο εργοστασιο της αθηνας (αν υπαρχει), και το αλλο σφαγμενο απο τον παππου - χασαπη απο το χωριο.

Ποιο θα προτιμησετε;

(αληθειες θελω ετσι, οχι μλκιες που δεν πιστευουμε αλλα λεμε για να περασει η ωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δε μου τη σπαει που βριζουμε τη θρησκεια

Μου τη σπαει που για να βρισουμε τη Θρησκεια χρησιμοποιουμε κατι που γινεται για 1000αδες χρονια καθε μερα σε ολο τον πλανητη ανεξαρτητου θρησκειας

Φιλε μου ο τιτλος ειναι Η σφαγη του Πασχα και η ουσια : το αναχρονιστικο κωλοεθιμο που οδηγει στο βασανισμο ζωων

Ισα ισα που ο Χριστιανισμος με τις νηστειες που υπαρχουν ολο το χρονο περιοριζει κατα πολυ την καταναλωση κρεατος

Κατι που παραπανω και σε αλλα θεματα οι λεγομενοι αθεοι κοροιδευαν και λεγανε οτι και τη μεγαλη Παρασκευη θα δειτε που θα τρωμε σουβλακια πιτσες και κοκορετσια και εσεις ειστε ηλιθιοι που νηστευετε

Η νηστεια εχει κυριως αυτο το νοημα να προστατευτει η υγεια του ανθρωπου απο τη βλαβερη διατροφη

Δεν ειναι για να μην καουμε στην κολαση

http://www.amarysia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8129:---&catid=180:new&Itemid=276

 

 

Απο το in.gr

 

Νηστεία: η πιο υγιεινή δίαιτα

 

Η Μεγάλη Εβδομάδα πλησιάζει και μπορεί να ανήκετε σε αυτούς που αποφασίζουν να νηστέψουν έστω και τώρα. Το θέμα του αποκλεισμού ορισμένων τροφών από το διαιτολόγιο για μεγάλο ή μικρό χρονικό διάστημα είναι κάτι που απασχολεί πολύ κόσμο καθώς προκύπτουν ερωτήματα σχετικά με τις θετικές και αρνητικές επιπτώσεις που μπορεί να έχει στην υγεία.

 

Ευκαιρία για αποτοξίνωση

Πέρα από την τήρηση των θρησκευτικών παραδόσεων, ένας πολύ καλός λόγος για να ακολουθήσετε τη νηστεία όπως την ορίζει η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι η αποτοξίνωση από τρόφιμα ζωικής προέλευσης, τα οποία ωστόσο είναι πηγή πρωτεϊνών υψηλής βιολογικής αξίας, βασικά δομικά στοιχεία του ανθρώπινου οργανισμού. Ωστόσο, η αυξημένη κατανάλωση πρωτεϊνών ζωικής προέλευσης συμβάλλει στην αύξηση των επιπέδων της "κακής" χοληστερόλης, του ουρικού οξέος και διαφόρων τοξινών.

 

Η υιοθέτηση ενός ισορροπημένου προγράμματος διατροφής θα σας εξασφαλίσει την πρόσληψη πρωτεϊνών από άλλες πηγές, ενώ ταυτόχρονα θα μειώσει σημαντικά το προσλαμβανόμενο λίπος, αλλά κυρίως το κεκορεσμένο λίπος (προερχόμενο από γαλακτοκομικά προϊόντα και κρέας) που είναι επιβαρυντικό για τον οργανισμό.

 

Έτσι, θα μειωθεί η χοληστερόλη με έναν ανώδυνο τρόπο σε όσους έχουν αυξημένες τιμές. Εξάλλου έχει τεκμηριωθεί επιστημονικά ότι 40 ημέρες νηστεία είναι αρκετές για να μειώσουν τη χοληστερόλη κατά 40-50 mg/dl αίματος.

 

Θα αναρωτιέστε όμως τι γίνεται με την πρόσληψη σιδήρου, η οποία σχετίζεται άμεσα με την αποχή από το κρέας. Είναι γνωστό ότι ο σίδηρος που υπάρχει στο φυτικό βασίλειο, είναι δυνατό να απορροφηθεί μόνο σε μικρές ποσότητες από τον ανθρώπινο οργανισμό εξαιτίας ορισμένων συστατικών που υπάρχουν κυρίως στα όσπρια. Η αυξημένη κατανάλωση οσπρίων, δημητριακών και θαλασσινών σε συνδυασμό με βιταμίνη C που αυξάνει την απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό, θα καλύψει το κενό.

 

Ισορροπία, ποικιλία, μέτρο

Αυτές είναι οι τρεις αρχές που θα πρέπει να τηρήσετε πιστά κατά τη διάρκεια της νηστείας έστω και μόνο για τη Μ. Εβδομάδα. Η ισορροπία αφορά στη λήψη θρεπτικών συστατικών και καθιστά απαραίτητη την κατανάλωση τροφών που παρέχουν στον οργανισμό απαραίτητες πρωτεΐνες όπως τα όσπρια και τα θαλασσινά. Η ποικιλία αφορά στην επιλογή και το συνδυασμό όλων των νηστίσιμων τροφών, ενώ το μέτρο αφορά στην πρόσληψη μόνο εκείνων των θερμίδων που είναι απαραίτητες για την συντήρηση του οργανισμού.

 

Δεν είναι λίγοι άλλωστε εκείνοι που στην ιδέα και μόνο της νηστείας νομίζουν ότι πεινάνε περισσότερο ή ενώ τρώνε μια κανονική μερίδα αισθάνονται ότι δεν χόρτασαν διότι απουσιάζει το κρέας.

 

Ένα καλό πρωινό με δημητριακά και τσάι ή καφέ, μερικά φρούτα μεταξύ των γευμάτων, ένα μεσημεριανό και ένα βραδινό αποτελούμενα πάντα από σαλάτα και ένα κυρίως πιάτο σίγουρα θα σας κάνουν να ξεχάσετε το αίσθημα της πείνας. Επιπλέον αυξάνετε την κατανάλωση φυτικών ινών, οι οποίες έχουν την ιδιότητα να μειώνουν τα επίπεδα των λιπιδίων και της γλυκόζης στο αίμα, συμβάλλοντας στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι ενώ η μέση κατανάλωση φυτικών ινών στο δυτικό κόσμο είναι 12-18 γραμμάρια την ημέρα, κατά την περίοδο της νηστείας φτάνει τα 30-42 γραμμάρια ημερησίως. Επίσης η αυξημένη κατανάλωση φρούτων και λαχανικών, ακατέργαστων δημητριακών και ελαιόλαδου είναι ένας καλός τρόπος εφοδιασμού του οργανισμού με στοιχεία όπως η β-καροτίνη, τα φλαβονοειδή και οι βιταμίνες, γνωστά για την αντιοξειδωτική τους δράση και την τόνωση του ανοσοποιητικού συστήματος.

 

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στην κατανάλωση υδατανθράκων (ψωμί, πατάτες, ζυμαρικά, ρύζι) καθώς μπορεί σε μεγάλες ποσότητες να συμβάλλουν στην αύξηση του σωματικού βάρους.

 

Επιστημονική τεκμηρίωση

Αν όλα τα παραπάνω δεν σας έπεισαν για την ευεργετική επίδραση της σύντομης ή μακροχρόνιας νηστείας, υπάρχει και η επιστημονική τεκμηρίωση. Μελέτη που διεξήχθη από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης, απέδειξε ότι η νηστεία δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία.

 

Συγκεκριμένα, ο καθηγητής Προληπτικής Ιατρικής και Διατροφής Αντώνης Καφάτος μελέτησε τις διατροφικές συνήθειες των μοναχών στην Ιερά Μονή Σαββαθιανών καθ' όλη της διάρκεια της Σαρακοστής. Παρά τις αρχικές υποθέσεις για διατροφικές ανεπάρκειες λόγω της συνεχούς νηστείας, τα αποτελέσματα έδειξαν ακριβώς το αντίθετο.

 

Όλα τα θρεπτικά συστατικά στο διαιτολόγιο των μοναχών ήταν στις συνιστώμενες ποσότητες, δηλαδή στις ποσότητες που καλύπτουν τις ημερήσιες ανάγκες του ανθρώπινου οργανισμού σε ενέργεια, βιταμίνες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο κ.λπ., παρά το γεγονός ότι απουσίαζε από τη διατροφή τους το κρέας και τα ψάρια, ενώ λάδι χρησιμοποιούσαν μόνο Σάββατο και Κυριακή. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι παρά τη απουσία γαλακτοκομικών προϊόντων, τα όσπρια και τα λαχανικά προσέφεραν τις απαιτούμενες ποσότητες ασβεστίου.

 

Η αποχή λοιπόν για λίγο από ορισμένες τροφές δεν θα πρέπει επ' ουδενί λόγο να σας ανησυχεί εφόσον δεν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα υγείας. Διαμορφώστε ένα πρόγραμμα διατροφής στα μέτρα και τις ενεργειακές σας ανάγκες, φροντίζοντας να είναι ισορροπημένο. Έξι ημέρες είναι αρκετές για να αναζωογονήσετε τον οργανισμό σας και ταυτόχρονα να μείνετε πιστοί στις θρησκευτικές παραδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ο τιτλος ειναι Η σφαγη του Πασχα και η ουσια : το αναχρονιστικο κωλοεθιμο που οδηγει στο βασανισμο ζωων

Ισα ισα που ο Χριστιανισμος με τις νηστειες που υπαρχουν ολο το χρονο περιοριζει κατα πολυ την καταναλωση κρεατος

Κατι που παραπανω και σε αλλα θεματα οι λεγομενοι αθεοι κοροιδευαν και λεγανε οτι και τη μεγαλη Παρασκευη θα δειτε που θα τρωμε σουβλακια πιτσες και κοκορετσια και εσεις ειστε ηλιθιοι που νηστευετε

Η νηστεια εχει κυριως αυτο το νοημα να προστατευτει η υγεια του ανθρωπου απο τη βλαβερη διατροφη

Δεν ειναι για να μην καουμε στην κολαση

 

Βεβαια, αυτα που λες καμια σχεση δεν εχουν με το τοπικ. Θα μπορουσες να πεις (για να εισαι οντοπικ) οτι ο Χριστιανισμος με τις νηστεις που υπαρχουν ολο το χρονο περιοριζει την σφαγη χιλιαδων αθωων ζωων. Επισης, μην κοροιδευομαστε ρε φιλε μεταξυ μας. Αν ηθηλες να προστατεψεις την υγεια σου θα το εκανες και αλλες εποχες του χρονου και οχι ειδικα τοτε. Πιο πολυ το "συχγωροχαρτι" πας να μαζεψεις σε κατι τετοια και να αποδειξεις στον "Θεο" οτι και εσυ μπορεις. Βεβαια κατα ποσο καλη ειναι η χριστιανικη νηστεια και γενικα η διατροφη των χριστιανων φαινεται στους εκπροσωπους της. Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι ολοι τους ειναι ντουλαπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι νηστειες ολο το χρονο ειναι αλλα δυστυχως δεν τις κανουμε και πλακωνόμαστε στα κρεατα καθε μερα

Και μη νομιζεις οτι ολοι οι τραγοπαπες κανουν νηστεια

Οτι βρουν σαβουρωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η χριστιανικη νηστεια και γενικα η διατροφη των χριστιανων φαινεται στους εκπροσωπους της. Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι ολοι τους ειναι ντουλαπες.

Φταίνε οι πολλές παπάρες, που παχαίνουν οι παπάδες.

Αυτοί το λένε. :-)

 

 

:Ppaparpapar.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φερατε απο εδω το φερατε απο εκει παλι στους παπαδες το πηγατε.τι δουλεια εχει η

θρησκεια με την σφαγη του πασχα και το ανοητο εθιμο που συζηταμε,και μαλιστα να βγαινουν καποιοι να λενε οτι ολοι εμεις που ειμαστε εναντιον αυτου του εθιμου βριζουμε

την θρησκεια.αλλο η θρησκεια και αλλο καποια εθιμα που καθιερωθηκαν απο λαους πολυ

αργοτερα απο την δημιουργια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Washcloud: αν και συμφωνώ με όσα απευθύνεις στους εκάστοτε πόστερζ δωχάμου, θα διαφωνήσω στο ότι "κανείς δεν επιτέθηκε στη θρησκεία". Όχι πως δεν πιστεύω και εγώ πως η αντίδραση υπεράσπισης είναι αυτόματη από τους πιστούς σε κάθε τέτοιο ζήτημα, απλώς στην προκειμένη έπεσαν ακούσια μέσα. Εξηγούμαι:

 

1) Ξεκινάει ένα θρεντ για την κακομεταχείριση και τη σφαγή των ζώων με αφορμή ένα χριστιανικό έθιμο.

 

2) Πετάγονται ένθεοι και μη και καταδικάζουν τη σκληρότητα προς τα ζώα. Μένει προς συζήτηση η σφαγή και η κατανάλωση (υπό την προϋπόθεση πως η πρώτη είναι ανώδυνη).

 

3) Ρωτάω κάπου στη σελίδα 20-21, την @@σος@@, αν θα είχε το ίδιο πρόβλημα αν αντί για την ανώδυνη σφαγή αρνιών μαζικά, είχαμε μαζική κατανάλωση βραστού λάχανου.

 

Η απάντησή της, είναι πως γενικά της τη βιδώνει η όποια εθιμοτυπική διαδικασία φέρουσα υπερκόσμια ανταμοιβή/τιμωρία και τους παρελκόμενους περιορισμούς.

 

4) Μη έχοντας πιάσει αυτό που τώρα θεωρώ πως έχω πιάσει, εγώ προσπαθώ να την φέρω στο να πει πως προτιμάει λάχανα για λόγους ανθρωπιάς κτλ (obvious trap is obvious) αλλά αυτή στην δεύτερη ερώτηση μου λέει πως αν αναγκαζόταν να επιλέξει, θα επέλεγε το λάχανο για να τους τη σπάσει.

 

Αν αναλογιστούμε λοιπόν και κάτι σκόρπια ποστ σε λαθρομεταναστεύσεις και μπατσικά κτλ, όπου ρωτούσε "πως γίνεται να δηλώνεις χριστιανός και να κάνεις εγκλήματα", θεωρώ πως το κάθε μεμπτό ή σχετικά μεμπτό συμβάν που λαμβάνει χώρα, η συγκεκριμένη χρήστρια προσπαθεί να το συνδέσει με την κακή επιρρόη που ασκεί στο συμβάν αυτό η θρησκεία. Στην προκειμένη, η θέση της από το "σφαγιάζονται βάναυσα τα πρόβατα" πέρασε στο "σφαγιάζονται πολλά πρόβατα" για να καταλήξει "μου τη σπάει που γίνεται από έθιμο".

 

Με πιάνζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καταχωρημένο από @@sos@@

Κολλάω στο ότι για ένα συμβολικό αλλά και αναχρονιστικό έθιμο χιλιάδες ζώα θα κακομεταχειρισθούν και θα σφαγιαστούν .

 

 

Αναφορικά με τη θανάτωση, θέλω να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι σχετικά με το πως το βλέπεις πριν απαντήσω: αν το έθιμο ήταν αντί για σούβλισμα αρνιού, βραστό μαρούλι, θα είχες πάλι αντίρρηση;

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Μη έχοντας πιάσει αυτό που τώρα θεωρώ πως έχω πιάσει, εγώ προσπαθώ να την φέρω στο να πει πως προτιμάει λάχανα για λόγους ανθρωπιάς κτλ (obvious trap is obvious) αλλά αυτή στην δεύτερη ερώτηση μου λέει πως αν αναγκαζόταν να επιλέξει, θα επέλεγε το λάχανο για να τους τη σπάσει.

 

Αν αναλογιστούμε λοιπόν και κάτι σκόρπια ποστ σε λαθρομεταναστεύσεις και μπατσικά κτλ, όπου ρωτούσε "πως γίνεται να δηλώνεις χριστιανός και να κάνεις εγκλήματα", θεωρώ πως το κάθε μεμπτό ή σχετικά μεμπτό συμβάν που λαμβάνει χώρα, η συγκεκριμένη χρήστρια προσπαθεί να το συνδέσει με την κακή επιρρόη που ασκεί στο συμβάν αυτό η θρησκεία. Στην προκειμένη, η θέση της από το "σφαγιάζονται βάναυσα τα πρόβατα" πέρασε στο "σφαγιάζονται πολλά πρόβατα" για να καταλήξει "μου τη σπάει που γίνεται από έθιμο".

 

Με πιάνζ;

 

Υποθέτω ότι πολλοί από μας πάμε στο δάσος για το κυνήγι.;)Η χαρά της συμμετοχής που λένε...B)

 

Μάλλον δεν κατάλαβε ότι μιλάς για το γκεσταλτ των φυτών.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...