Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
...να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε λεγόμενά μου, και να ρωτήσω αν γίνεται να γίνεις πιο σαφής.

 

Καλή ερώτηση, δεν έχω καταλάβει και γω.

Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι χατζηέλληνες υπερασπίζονται τον βασανισμό επειδή ούτως ή άλλως στο τέλος για σφάξιμο πάει... Παραλογισμός. Πόσο ανατολίτικα είναι αυτά. Γιατί να ξοδεύουμε ενέργεια για κάτι τόσο ανόητο.

Όντως ισχύει ότι ο κάθε πολιτισμός φαίνεται από την αντιμετώπιση των πιο ανίσχυρων.

Όταν το δίποδο άνθρωπος εκτιμήσει τον εαυτό του, θα συμπεριφέρεται ανθρώπινα στους άλλους ανθρώπους και στα ζώα. Όλα τα άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Ρωτάω κάπου στη σελίδα 20-21, την @@σος@@, αν θα είχε το ίδιο πρόβλημα αν αντί για την ανώδυνη σφαγή αρνιών μαζικά, είχαμε μαζική κατανάλωση βραστού λάχανου.

 

Η απάντησή της, είναι πως γενικά της τη βιδώνει η όποια εθιμοτυπική διαδικασία φέρουσα υπερκόσμια ανταμοιβή/τιμωρία και τους παρελκόμενους περιορισμούς.

 

4) Μη έχοντας πιάσει αυτό που τώρα θεωρώ πως έχω πιάσει, εγώ προσπαθώ να την φέρω στο να πει πως προτιμάει λάχανα για λόγους ανθρωπιάς κτλ (obvious trap is obvious) αλλά αυτή στην δεύτερη ερώτηση μου λέει πως αν αναγκαζόταν να επιλέξει, θα επέλεγε το λάχανο για να τους τη σπάσει.

H απάντηση μου ήταν σαφέστατη : δεν διατυπώνω άποψη του τύπου "το μη χείρον βέλτιστον".

 

Αν αναλογιστούμε λοιπόν και κάτι σκόρπια ποστ σε λαθρομεταναστεύσεις και μπατσικά κτλ, όπου ρωτούσε "πως γίνεται να δηλώνεις χριστιανός και να κάνεις εγκλήματα", θεωρώ πως το κάθε μεμπτό ή σχετικά μεμπτό συμβάν που λαμβάνει χώρα, η συγκεκριμένη χρήστρια προσπαθεί να το συνδέσει με την κακή επιρρόη που ασκεί στο συμβάν αυτό η θρησκεία.

 

Aν το ίδιο έθιμο το είχαν ινδουιστές ή βουδιστές ή ακόμα ακόμα και δωδεκάθεοι και το μάθαινα το ίδιο θα διαμαρτυρόμουν .

 

Το προσπαθεί με έκανε και γέλασα ... πάντως .

 

Στην προκειμένη, η θέση της από το "σφαγιάζονται βάναυσα τα πρόβατα" πέρασε στο "σφαγιάζονται πολλά πρόβατα" για να καταλήξει "μου τη σπάει που γίνεται από έθιμο".
Στην προκειμένη σου γράφω την θέση μου :

Nαι σφαγιάζονται βάναυσα πάρα πολλά πρόβατα για χάρη ενός εθίμου που επειδή είναι αναχρονιστικό μου την σπάει.

 

 

edit Kαι για να γίνω πιο σαφής (γιατί δεν γίνομαι κατανοητή) το έθιμο βοηθά αυτές τις συμπεριφορές .

Αν το έθιμο ζητούσε "βραστά λάχανα" θα βοηθούσε να δημιουργηθούν πάλι συμπεριφορές "βιασμού" της φύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε δικαιωμα να αντιπαθουμε και την κακομεταχειρηση των ζωων και την συνηθεια της καταναλωσης κρεατος και τα εθιμα.

 

προσωπικα με ενοχλει που εχει χαθει η αιαθηση του μετρου και (κατα συνεπεια) κατρακυλησε η ποιοτητα της τροφης μας συνολικα. οι παππουδες μας μεγαλωσαν μια χαρα με κρεας μια φορα την εβδομαδα, αλλα ολα τα υπολοιπα, λαχανικα, φρουτα, ηταν γνησια, μυριζαν. καπου η μπαλα χαθηκε, αρχισαμε να πιστευουμε οτι αν δε φαμε κρεας καθε μερα δεν μπορουμε, πλακωσε υπερβολη, υπερκαταναλωση και μαζι με κατι ορμονες και κατι ''περιεργες'' αρρωστιες - αποτελεσμα κακων πρακτικων, φτασαμε η τροφη αντι να μας τρεφει να μας σκοτωνει.

 

παντως με τις αηδιες που τρωμε και πινουμε σημερα, δε μας βλεπω να καταφερνουμε να τηρουμε τα εθιμα ως εχουν για πολυ ακομα. και τις ποσοτητες θα μειωσουμε αναγκαστικα οι περισσοτεροι (σαχαρο και χοληστερινη πανε συννεφο απο μικρες ηλικες πια και προβλεπεται χρυση εποχη στα επομενα χρονια) και θα σταματησουμε τις σπαταλες (τεραστιες μεριδες, παραγγελιες χωρις οριο που μετα πεταμε).

 

οσο για την βαρβαροτητα και τις συνθηκες σφαγης, και κρατος να ειχαμε παλι καποιες καταστασεις θα ξεφευγαν. νομιζω πως κανενας δε χαιρεται με κακομεταχειρηση ζωων, ειδικα οταν προκειται μετα να τα φαει. νομιζω πως και η τηρηση των νομων πρεπει να επιβαλλεται αυστηροτερα, και οι ποινες να γινουν βαρυτερες και εμεις οι καταναλωτες να αρχισουμε να τηρουμε λιγοτερο τα εθιμα ωστε να σπρωξουμε λιγο την κατασταση.

 

και λαχανο ή μαρουλι να προσταζε το εθιμο καποιοι θα αισχροκερδουσαν. ειναι και λιγο στο χερι μας να μήν ειμαστε εμεις τα προβατα τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να γίνω πιο σαφής (γιατί δεν γίνομαι κατανοητή) το έθιμο βοηθά αυτές τις συμπεριφορές .

Αν το έθιμο ζητούσε "βραστά λάχανα" θα βοηθούσε να δημιουργηθούν πάλι συμπεριφορές "βιασμού" της φύσης.

Δηλαδη αν το εθιμο προσταζε για 1-2 φορες το χρονο, την καταναλωση βραστου λαχανου,

οσοι ετρωγαν λαχανα, θα ηταν βιαστες της φυσης; :confused:

 

Το γιατι, δεν εξηγεις. Επειδη θα τα ετρωγαν; Επειδη θα τα εβραζαν;

(Απο τη φυση παντως δε θα τα στερουσαν, αφου ειναι προιοντα καλλιεργειας. Σε προλαβαινω εδω)

 

Και επειδη οντως δεν γινεσαι κατανοητη... ΕΣΥ κρεας τρως; (ασχετα αν εχεις ενοχες η οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer, μιας και "πατάς" πάνω μου, "για να σ' ακούσει η @@@sos@@@" εν μέρει, να το "εκμεταλλευτώ" κι εγώ με τη σειρά μου, για να μ' ακούσουν και αυτή, και άλλοι

 

κατέβα, αλλάζουμε τώρα :P

 

 

 

Ναι σίγουρα σε πιάνω, και καλά θα είχε κάνει όταν έδωσες την πάσα να βάλει κα'να γκολάκι - αλλά παίζει από το όμπβιους τραπ, να σκάλωσε στο τραπ αυτή...

 

Όχι, δε νομίζω ότι είναι καμμιά λαλημένη που προσπαθεί να ξεσηκώσει τα πρόβατα, ώστε να κάψουν τα σουτιέν τους.

Άσε που σου λέει μπορεί να μου την πέσουν για τα δικαιώματα της αγγινάρας έτσι.

 

 

....Συμφωνώ πάντως στο ότι καλά θα έκανε όσο φωνάζει για τα δικαιώματα των τετράποδων - άλλο τόσο να γκαρίζει πώς δεν τα χρησιμοποιεί γιατί η μετάληψη της φέρνει αναγούλα. Διότι όντως η ενστικτώδης αντίδραση του κάθε πασχαλινού πιστού, όπως αποδείχτηκε στην πράξη, είναι και στραβά να το πάρει, και καχύποπτα, και να πάει να το γυρίσει αλλού - αυτό το τελευταίο, είτε από "άμυνα", είτε διότι "έτσι τον συμφέρει".

 

Δεν συμφωνώ όμως ότι η @@@sos@@@ αφού δεν κάνει το ψαλιδάκι να το στείλει στο γάμμα, είναι ύποπτη. Αγνή κι αυθεντική μου φαίνεται εμένα. Κι αν δεν ήταν, χαλαρά θα μπορούσε να το παίξει, και να αναφωνήσει "long live ντοματοσαλάτα!". Δεν είναι το ζόρι της η θρησκεία, εν προκειμένω. Όχι άμεσα. Αυτό που την νοιάζει, είναι όντως τα ζωντανά, και θέλω να πιστεύω πάνω απ' όλα η ταλαιπώρια τους (διότι με την κατανάλωση πάει μακρυά η βαλίτσα...). Έμμεσα όμως, λογικό είναι να αναφέρεται στη θρησκεία, και τα κακά παρεπόμενα αυτής. Πώς όχι άλλωστε. Ειδικά το συγκεκριμένο, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο. Πρέπει να είσαι τρελλό γατόνι, για να καταφέρεις να κράξεις τον "μικρό" αυτό χαμό των συγκεκριμένων ημερών, χωρίς ν' αγγίξεις το θρησκευτικό συναίσθημα του άλλου (που ακόμη και εν έτει 2009 σε κάποια σημεία του πλανήτη σε σφάζουν στο απαλό αν κάνεις κάτι τέτοιο - δηλωτικό του ανεξαρτήτως ευαγγελίου, οι πιστοί ενδέχεται να μη σηκώνουν μύγες σε σπαθιά).

Είναι αληθινά λεπτή η ισορροπία.

Και πρέπει να προσέχεις για να μην το πάει ο άλλος στο ότι αλλού το πας - απ' την άλλη δεν κάνει να περάσεις απ' έξω και να μην αγγίξεις.

 

...Εδώ να ξεκαθαρίσω όμως, ότι δε με χαλάει τόσο ένας πιστός που είναι (έστω στη θεωρία), αντίθετος με το συγκεκριμένο κακό παρεπόμενο ενός εθίμου. Για τους προσωπικούς μου λόγους, θα συνεχίσει να με "χαλάει", και να πιστεύω ότι οι θρησκείες από τη φύση τους καταλήγουν πολύ περισσότερο κακό να κάνουν, απ' ό,τι καλό, αλλά αυτό θα είναι τελείως άσχετο με το ότι τουλάχιστον ο συγκεκριμένος...χριστιανός, δεν προτάσει την "ασπίδα" της θρησκείας, για να καλύψει την συγκεκριμένη ανθρώπινη αμαρτία (αμαρτία = όχι το να φάει αρνάκι.....Αμαρτία = το όλο μπουρδέλο που γίνεται μέχρι να φτάσει το αρνάκι στο πιάτο του).

 

Εν ολίγοις, δεν γίνεται να αρχίσεις να κράζεις την τυράννια που έχω πει, και να μην φτάσεις ν' ανακατεύεις και το Βατοπέδι. Όχι όμως λόγω "εμπάθειας", που πολλοί είτε νομίζουν, είτε και αρέσκονται να νομίζουν.

 

 

 

...A, κι ας μην ξεχνάμε κι ότι αίτινες πέσανε να τη σουβλίσουν την @@@sos@@@.

Τί να κάνει κι αυτή "αμυνόμενη".......να μη θέλει να τους τη σπάσει ;

 

 

...Και μια κίτρινη κάρτα φορ γιου (συνεχίζω σε Lucifer ν' απευθύνομαι), διότι δεν έγραψα "κανείς δεν επιτέθηκε στη θρησκεία". Αν το έχω κάπου έτσι, παίρνω την κάρτα πίσω, αλλά αυτό που θυμάμαι (και με νοιάζει) είναι να έχω γράψει "κανείς δεν την έβρισε" (διότι δεν μπορεί ο πάσα εις να βγαίνει και να μου λέει ότι υπήρξα υβριστικός - και φυσικά ΟΥΤΕ η @@@@sos@@@ υπήρξε). Το να στηλιτεύει κανείς "το αναχρονιστικό έθιμο", και κατ' επέκταση την θρησκευτική "πρακτική", δε νομίζω πως ούτε κατά διάννοια είναι η ύβρις που είναι οι περισσότεροι χριστιανοί να γυρνάνε την πλάτη στον χαμό που είπα πως προηγείται των κλαρίνων των ζουρνάδων και των Κονιτοπουλαίων και της ξεροψημένης πέτσας της αυριανής μέρας.

 

 

 

Τεσπα, νομίζω ένα στίγμα δόθηκε, με το συγκεκριμένο θρεντ, και από το τίποτε καλό είναι κι αυτό.

Προσωπικά πάντως, για να σκάσω και καμμιά φορά, θα ήμουν τρελλά ευτυχισμένος, αν το 99% των εδώ πόστηδων, νιώθανε και αναγνωρίζανε ότι ο καυγάς δεν ήταν για το πάπλωμα.

 

 

 

Κατά τ' άλλα, καλό Πάσχα, να προσέχετε τη χοληστερόλη σας και τα επίπεδα αλκοόλ στο αίμα σας, για να ξανασφαχτούμε τα Χριστούγεννα μαζί με τις γαλοπούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαρτία = το όλο μπουρδέλο που γίνεται μέχρι να φτάσει το αρνάκι στο πιάτο του

Αναφερεσαι ομως ΚΑΙ στα νομιμα σφαγεια, που λειτουργουν με τις προδιαγραφες της ΕΕ παρουσια κτηνιατρου κλπ

Ετσι οπως το λες, τα βαζεις ολα σε ενα καζανι.

 

Διοτι, κρεατακι δεν τρωνε μονο οι θειστες, και μονο στις μερες του εθιμου.

Εγω που φροντιζω το κρεας να εχει σφραγιδα (πρωτα για το δικο μου καλο)

ειμαι κι εγω αιμοσταγης αντεροβγαλτης, βασανιστης ζωων και βιαστης της φυσης; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ποιός σου είπε ομορφιά μου, ότι αναφέρομαι στις "νορμάλ" καταστάσεις ;

 

Καθόλου όπως τα λες δεν τα λέω. Με ξαναδιάβασα και ήμουν ξεκάθαρος.

ΑΝ μπορεί να με κατηγορήσει κανείς για κάτι, είναι για δονκιχωτισμό, ο οποίος απ' όσο θυμάμαι δεν διώκεται ποινικά.

 

 

 

* α, και μιας και το είχες πει και πριν: όταν η @@@sos@@@ τα βάζει με τους βιαστές της φύσης, σαφώς και δεν τα βάζει με τη μαρουλοσαλάτα σου. Και ούτε εισαι 'συ αντεροβγάλτης.

Με το μπουρδέλο που είπα πριν, τα βάζει.

Και μη μου πεις ότι "το μπουρδέλο υπάρχει διότι ο κόσμος έγινε πολύς".

Διότι αυτό μου θυμίζει αφ' ενός την Τατιάνα προ ετών που υπερασπιζόταν τις εκπομπές της λέγοντας "αν κοιτάξει κανείς τις μετρήσεις, τις θέλει ο κόσμος".

Ο κόσμος είναι τί θα τον ταΐσεις, δυστυχώς, και να μην ανακατέψουμε μ' αυτό, άλλο τόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα... σε αρκετα ποστς βγαινει το συμπερασμα:

Αλητες, γουρουνια, κρεατοφαγοι...

Ας ειμαστε πιο σαφης.

 

 

 

...για δονκιχωτισμό

για τη Δουλτσινεα πας... ας'τα σαπια... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το IQ μου έχει πέσει κατακόρυφα εσχάτως, μια και μετά από την ανάγνωση όλου του topic, δεν κατάφερα να καταλάβω αν η topic starter και οι συμπαθούντες αυτήν (vegans?) αντιτείθενται στο θρησκευτικό έθιμο ή στην κατανάλωση κρέατος καθεαυτή. Στην πρώτη περίπτωση υποθέτω πως θα είμαι οκ αν δεν φάω αύριο τη μερίδα μου (=δεν συμμετέχω στο θρησκευτικό εθιμο) και την κρατήσω για τη Δευτέρα, σωστά; Διαφορετικά, νομίζω πως δεν πρέπει να γίνεται σύνδεση μεταξύ της κρεατοφαγίας και της γιορτής του Πάσχα αφού η κατανάλωση κρέατος (=σφαγή ζώων) γίνεται σε τακτική βάση στην κοινωνία μας.

Υ.Γ. To whom it may concern: Τουλάχιστον, ξέρω πως το κατσικάκι που θα φάω αύριο όσο ήταν ζωντανό τα περνούσε μια χαρά τρέχοντας πάνω κάτω στις πλαγιές του Ψηλορείτη, σε αντίθεση με τα γουρούνια/μοσχάρια/κότες κλπ. βιομηχανικής παραγωγής τα οποία όντως κακοπερνάνε σε όλη τη σύντομη ζωή τους. Ίσως η topic starter etc. θα έπρεπε να στρέψετε εκεί την προσοχή σας αν όντως σας απασχολεί η κακομεταχείρηση των ζώων.

Υ.Γ. 2: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι χριστιανός με την κλασική έννοια, οπότε και προφανώς δεν με ενδιαφέρει η υπεράσπιση του εθίμου. Άλλωστε, κατσικάκια και αρνάκια καταναλώνω όποτε βρεθούν στο πιάτο μου...

 

Καλή όρεξη σε όλους, ό,τι και αν τρώτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τί να σχολιάσουμε ρε συ Κώστας ;

 

Την αυξανόμενη κίνηση στην κατανάλωση αμνοεριφίων τους Απρίληδες, η οποία παρακινεί την μαζική εκτροφή τους και διάθεση, καθώς και τις ενίοτε άθλιες συνθήκες της διαδικασίας ;

 

 

Θα γυρίσει ο άλλος και θα σου πει μετά "καλά ρε μαλάκα, αφού τότε Πάσχα έχουμε και το προστάζει το έθιμο, τί να κάνουμε, *μπουρπ* ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...