Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kλαιν μαιν φίλος...μου 'κανες τη μούρη τσιτσι.

μιλάμε, το απόλυτο μύγα-μύγιασμα-fail... :P

 

 

 

 

Kατά τ' άλλα για το θέμα :

 

Και αρνιά σφάζονται, και γελάδια και γουρούνια και άλλα πολλά, και θα συνεχίσουν να σφάζονται όπως σφάζονται χιλιετηρίδες τώρα - τό θέμα όμως είναι το συγκεκριμένο, "τοπικό" (όπως σε άλλα μέρη του παλιόκοσμου, υπάρχει το φαινόμενο της γαλοπούλας, και η κακή σχέση που έχει με την Thanksgiving Day) φαινόμενο κατά την περίοδο του Πάσχα, όπου γίνεται τρελλή αναμπουμπούλα, κι όπου σε γενικές γραμμές τα σφάγια έχουν πρώτα περάσει τη δική τους εβδομάδα παθών, με τρελλά στριμωξίδια, σε άθλιες συνθήκες, και γενικώς μια πιο εκτεταμένη τυράννια πριν την λύτρωση της σφαγής των (ευτυχώς που δεν ανασταίνονται πάντως, γιατί και του χρόνου τα ίδια θα τραβάγανε), για την οποία ο εδώ μέσος postης (χα) δε δίνει ούτε έναν όρχι, όπως κατάλαβες @@sos@@ :P

 

Προσωπικά

α) δεν είναι η σφαγή που με προκαλεί, όσο όλη αυτή η τυράννια που λέγαμε πριν. Χεστήκατε, οκ.

 

β) ...μ' ενοχλεί όλο αυτό το παρα-θρησκευτικό που έχει καταντήσει να είναι η φάση.

Έτσι αισθητικά ρε παιδί μου. Όλοι τρέχουν σα ζουρλοί να βοσκήσουν αρνιά, να προωθήσουν αρνιά, να σφάξουν αρνιά, να πουλήσουν αρνιά, να αγοράσουν αρνιά, να σουβλίσουν αρνιά (τεσπα, πάλι καλά που το έθιμο δεν επιβάλλει το σούβλισμα εν ζωή :P). Θα μου καθόταν καλύτερα ως εικόνα να έπαιρνε κανείς το αρνάκι του Δεκαπενταύγουστο, μικρό και τρισχαριτωμένο με τα μπέεε του και τα χοροπηδήματά του, να το μεγάλωνε με περισσή αγάπη και στοργή στην αυλή ή στο μπαλκόνι του, και με την ίδια αγάπη να το έσφαζε κοιτώντας το στα μάτια τη Λαμπρή, εξασφαλίζοντας την τέλεση των εθίμων του, αντί να ποστάρει για την διπροσωπία και την ψυχική ανισσοροπία των όσων είναι της γνώμης πώς ακόμη και τα ζώα παραγωγής έχουν δικαιώματα, αποδεικνεύοντας πως η αρρώστεια του να κατεβάζεις στόρια και να γυρνάς πλάτη σε ό,τι δεν μπορείς ν' ανταπεξέρθεις καλά κρατεί. Μου τη δίνουν αυτοί που το κάνουν, γιατί συν τοις άλλοις αργά ή γρήγορα τη μεταφέρουν ΚΑΙ στην ανθρώπινη κοινωνία, για την οποία και καλά κόπτωνται.

 

γ) ...με την ευκαιρία να ξαναποστάρω πικ που έκανα τον κόπο να βρω/εντιτάρω - αλλά την πήρε ο διάολος μαζί με συμπαρομαρτούντα σε άλλο θρεντ, για να κλείσω και χιουμοριστικά το κομπλεξικό μου ποστ :P :

 

 

jlvn1581l.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν έχω κάτι να γκετ όβερ.

Αν αποκαλύπτεσαι με το "ζώα είν' και αυτοί που τα σφάζουν" με το ότι δε σε νοιάζει από ποιά μεριά του μαχαιριού είναι το ζώο, και δε σε νοιάζει πόσα πόδια έχει - πάσο.

 

Η τυράννια όμως υπάρχει, όπως υπάρχει και απέναντι σε δίποδα - κι ας μη τα σφάζουνε.

Και δεν μπορώ να γκετ όβερ τυράννια. Μ' ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι πρεπει να διαχωρισουμε καποιες καταστασεις (οπως και τα ατομα που τις υποστηριζουν).

Διοτι αλλο ειναι μεσα στον πανικο του να προσπαθησει ο εκαστοτε χασαπης να κανει γρηγορα τη δουλεια του για να προλαβει ολη αυτη τη ζητηση του Πασχα, και μεσα στον τρελο χαμο λοιπον να σπρωξει ενα ζωο, που θα πεσει και θα σπασει ποδι -βγαλει ματι κλπ. και τελειως διαφορετικο το να σκεφτομαστε οτι ο καθε χασαπης, δεν εχει τι αλλο να κανει στη ζωη του, και μεχρι να περασει το μαχαιρι στο λαιμο του ζωου, το περναει απο βασανιστηρια των ΕΣ ΕΣ, επειδη του τελειωσε το jack και οι ταπες των βαρελιων.

Γιατι ναι μεν, το δευτερο πιστευω ολοι το αποδοκιμαζουμε, αλλα το πρωτο, οσο και να το θεωρησουμε λαθος, ειναι ενα αναγκαιο κακο, που δυστυχως θα παραμεινει για πολλα χρονια ακομη. Κι ενας απο τους λογους, ειναι οτι ακομη θελουμε το χωριατικο, αυτο που σφαζει ο παππους στην αυλη του, η αυτα τα λιγα (θεωρητικα, 100 το πασχα λιγα ειναι), που θα σφαξει ο τοπικος χασαπης, ωστε να παρουμε το γνησιο, το καλο, το νοστιμο.

Αυτο ομως εχει σαν αποτελεσμα, τεραστια ζητηση απο τους τοπικους, οι οποιοι για να ανταπεξελθουν δεν προκειται να προσεξουν την καλη ψυχικη υγεια και σωματικη ακεραιοτητα του ζωου, με τα αποτελεσματα που ολοι ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως κατι εχει παθει, εχει 3-4 απανωτα σοβαρα ποστς...

Πρεπει να τελειωσε το καλο...:P

 

σε λίγο θα μου πείτε κι ότι έχω και περίοδο ρε αλητάμπουρες :P

 

 

 

Πέραν της πλάκας πάντως, κατ' αρχάς όπως κάποιοι σεβαστήκαμε το θρεντ της Πασχαλιάς μετά που μας πήρε ο διάολος, και δεν ξαναποστάραμε ο,τιδήποτε άσχετο με ευχολόγια, σεβαστείτε και το thread από @@sos@@.

Για την ακρίβεια, σεβαστείτε το ίδιο το μέλος και το πώς βλέπει τα πράγματα - το θρεντ πηδήχτε το άμα θέλετε.

Και μια διευκρίνιση : το θέμα δεν είναι απλά εάν υπάρχουν ΕΣΑτζήδες και Μενγκελέδες που ξεσπάνε πάνω στα αρνάκια τα άσπρα τα παχιά...Το θέμα είναι γενικά η όλη φάση. Που φυσικά δεν πρόκειται κανείς να την αλλάξει μέσα από θρεντς - τουλάχιστον άμεσα και ουσιαστικά.

Τους εαυτούς μας καταθέτουμε.

 

 

 

όποιος πει τπτ για Μικρούτσικο, και έχει βάλει πικ στο φόρουμ, τον σούβλισα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια διευκρίνιση : το θέμα δεν είναι απλά εάν υπάρχουν ΕΣΑτζήδες και Μενγκελέδες που ξεσπάνε πάνω στα αρνάκια τα άσπρα τα παχιά...Το θέμα είναι γενικά η όλη φάση. Που φυσικά δεν πρόκειται κανείς να την αλλάξει μέσα από θρεντς - τουλάχιστον άμεσα και ουσιαστικά.

Τους εαυτούς μας καταθέτουμε.

Kαι σε αυτά τα θέματα που μας υποβιβάζουν ως οντότητες να μην καταθέτουμε τα όπλα.

 

Να αλλάξει μέσα από θρεντς .... φευ ....

Και μόνο που αναπτύσσεται μια διαλεκτική καλό είναι .... Και μόνο που διαβάζουμε και άλλες οπτικές διαφορετικές από τις όποιες δικές μας και πάλι καλό είναι .... Εγώ τουλάχιστον γίνομαι πιο σοφή και ας μην ασπάζομαι όλες τις απόψεις ... τις σέβομαι πάντως ...

Τώρα αν κάποιοι το "παίζουν " αιμοσταγείς για να φανούνε αντράκια ο.κ. .-

Είδα αντράκια τον Δεκέμβρη και μάτωσα από τα κακαρίσματα τους.

 

Και για μείνω ΟΝ το πως σφάζει ο τάδε χασάπης και πως ξεκοιλιάζει ο δείνα στο χωριό του είναι δείγμα του πολιτισμού που τους διαπερνά ...δικαιώμα μου είναι όμως να καταγγέλω την αναχρονιστική αυτή σφαγή του Πάσχα και να είμαι με το πλευρό των πιο αδύναμων ζώων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι κοπελιά ?

 

Τα Χριστούγεννα θα μας σκάσεις πάλι με κανά τόπικ ''Λευθεριά και κατάργηση του αναχρονιστικού εθίμου της σφαγής των γαλών και των γαλόπουλων εν'όψει των εορτών των Χριστουγέννων'' ή αν δεν κάνουμε κάποιο τόπικ για ευχές,θα το γλυτώσουμε ?

 

Επί του δικού μου τόπικ,θεωρώ ότι αν ΔΕΝ υπήρχε το ΑΚΑΙΡΟ/ΑΝΕΠΙΚΑΙΡΟ/ΑΤΟΠΟ τοπικ για τον Ιησού,όλοι θα έμπαιναν και θα εύχονταν.

Όπως σε όλα τα προηγούμενα τοπικ εορτών κατά καιρούς.

Ο μόνος λόγος που δεν ζήτησα να διαγραφεί,είναι επειδή κάποιοι θέλησαν/θα θελήσουν να ευχηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...