Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παλιότερα υπήρχαν και οι straight edge φυτοφάγοι, που έλεγαν ότι δεν πρέπει να κόβουμε φρούτα, αλλά να τρώμε μόνο τα φρούτα που πέφτουν από τα δέντρα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα, λογικά θα εξαφανίστηκαν λόγω έλλειψης τροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παλιότερα υπήρχαν και οι straight edge φυτοφάγοι, που έλεγαν ότι δεν πρέπει να κόβουμε φρούτα, αλλά να τρώμε μόνο τα φρούτα που πέφτουν από τα δέντρα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα, λογικά θα εξαφανίστηκαν λόγω έλλειψης τροφής.

 

Μπα χέσ' τους αυτούς ρε Λευτέρη.

Το θέμα είναι η τυράννια που τραβάνε τα ζωντανά απ' τη στιγμή που τα φέρνουν στη ζωή μέχρι αυτά να λυτρωθούν, σ' ένα φρενήρες σύστημα παραγωγής και διάθεσης επειδή αυτό βασίζεται στην υπερβολική κρεοφαγία (...και κάτι άλλα ψιλά καπιταλιστικά κι υπερκαταναλωτικά), είτε αυτά είναι κοτόπουλα, είτε γελάδια, είτε γουρούνια, είτε κατσικοπρόβατα, που πάντα υπάρχει, κι απογειώνεται τις "γιορτινές" περιόδους.

Uti, non abuti είναι το θέμα, κι όχι να μην τρώει ο άνθρωπος κρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό ακριβώς είπα κι εγώ πριν καναδυό μέρες. Συμφωνώ, αλλά όχι και να κοιτάμε στραβά όποιον τρώει τα καημένα τα αρνάκια...

 

---------- Προσθήκη στις 21:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:51 ----------

 

μόλις το θυμήθηκα.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=00voyWkWWSA]http://www.youtube.com/watch?v=00voyWkWWSA[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιστί και συ ρε Σώτο άμα δεις έναν να μαδάει μια μαργαρίτα, δε νομίζω να του ορμήξεις, ενώ άμα δεις έναν να κλωτσάει έναν κόπρο, θα το κάνεις. Καλά δεν λέω;

Σκουμπρί.

Μπα χέσ' τους αυτούς ρε Λευτέρη.

Το θέμα είναι η τυράννια που τραβάνε τα ζωντανά απ' τη στιγμή που τα φέρνουν στη ζωή μέχρι αυτά να λυτρωθούν, σ' ένα φρενήρες σύστημα παραγωγής και διάθεσης επειδή αυτό βασίζεται στην υπερβολική κρεοφαγία (...και κάτι άλλα ψιλά καπιταλιστικά κι υπερκαταναλωτικά), είτε αυτά είναι κοτόπουλα, είτε γελάδια, είτε γουρούνια, είτε κατσικοπρόβατα, που πάντα υπάρχει, κι απογειώνεται τις "γιορτινές" περιόδους.

Uti, non abuti είναι το θέμα, κι όχι να μην τρώει ο άνθρωπος κρέας.

 

Σύμφωνοι, έτσι κι αλλιως για μια ισορροπημένη δίαιτα δεν είναι απαραίτητο το κρέας πολλές φορές την βδομάδα και να δεχτώ ένα πλεόνασμα επείδη είναι το πιο νόστιμο πράγμα δεπαναχτυπιουνταικατω αλλά η υπερκατανάλωσή του οδηγεί σε ένα σωρό δυσάρεστες αποτρόπαιες καταστάσεις.

 

Εγώ με τους ανθρώπους που ό,τι έχει πνευμόνια το θεωρεί ιερό και εμένα βάρβαρο που το τρώω (κι ας πέθανε ευτυχισμένο και γρήγορα) έχω πρόβλημα γιατί τους κόβω για τη χειρότερη περίπτωση attention whore και ηθικών υποκριτών. Γονιός που μεγαλώνει το παιδί του χορτοφάγο, στο απόσπασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόβλημα είναι:

α) Γιατί τρώμε κρέας?

β) Γιατί τρώμε πολύ κρέας λόγω της καπιταλιστικής μας κοινωνίας?

γ) Γιατί τρώμε πολύ κρέας και το βασανίζουμε πριν το σκοτώσουμε?

 

Seriously το thread ξεκίνησε από το (α) και καταλήξαμε να απολογούμαστε και για τα τρία εναλλάξ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα είναι το ίδιο το thread(που πιστεύω δεν έχει λόγο ύπαρξης),αλλά μιάς και είμαστε σε turning sheep mode ας γράψουμε και τίποτα να περάσει η ώρα...

Πιο ενδιαφέρον είναι το "Τι προφυλακτικά χρησιμοποιείται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα είναι το ίδιο το thread(που πιστεύω δεν έχει λόγο ύπαρξης),αλλά μιάς και είμαστε σε turning sheep mode ας γράψουμε και τίποτα να περάσει η ώρα...

Πιο ενδιαφέρον είναι το "Τι προφυλακτικά χρησιμοποιείται".

 

O καθ' ένας ασχολείται με το ΤΙ ΤΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΑ, στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό σας πείραξε τώρα με το σφάξιμο και το ψήσιμο του αρνιού το πάσχα! Ενώ στα κτηνοτροφία δεν γίνεται ποτέ μα ποτέ κάτι τέτοιο καθημερινά :confused: LOL εγώ ξέρω ότι αυτά τα "εκτρέφουμε" για αυτόν τον σκοπό, Για να κάνουμε μαμ :lol:...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...