Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω..Όσοι είστε σε αυτό το θέμα για να flame-άρετε είστε απλά απαράδεκτοι ή πολύ ζώα..

 

Δε διαφωνώ ότι υπάρχει μια τροφική αλυσίδα στην οποία ο άνθρωπος τρώει το πρόβατο και το πρόβατο την πρασινάδα αλλά τα πράγματα που συμβαίνουν στο βίντεο είναι τραγικά..

 

Δείτε το βίντεο και μετά πείτε ότι είναι να πείτε..αν το έχετε ήδη δει και λέτε αυτά τα πράγματα δε ξέρω τι να πω..απλά σκεφτείτε το λίγο μέσα σας..

 

By the way, τα πρόβατα έχουν ζωή δεν είναι αντικείμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ε και τι να κάνουμε; να τα σφάζουμε μόνοι μας; αυτό που δείχνει το video είναι τραγικό, αλλά δεν ήμαστε εμείς οι αρμόδιοι για να αλλάξουμε την κατάσταση. 
και εγώ θα ήθελα να κάνουν μασαζάκι στο αρνί για να είναι ήρεμο και χαλαρό πριν το ηλεκτροσόκ για να καταλήξει στη σούβλα μου, αλλά δυστυχώς δε γίνετε . 
έχουμε σοβαρότερα προβλήματα προφανώς. Να μη τρώτε και αβγά, γιατί ξέρετε τι γίνετε στα ορνιθοτροφία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά και βάλτε το καλά στο μυαλό σας οι vegan. Αν δεν υπήρχε η ανάγκη για κατανάλωση,τα αμνοερίφια δεν θα είχαν καν γεννηθεί. Αν δε ζούσατε στο δυτικό κόσμο και είχατε πολύ σημαντικότερα προβλήματα διαβίωσης, δε θα σας απασχολούσε καθόλου η "γενοκτονία" του αρνιού. Η δυτική κοινωνία έλυσε τα προβλήματα επιβίωσης και τώρα αποκτάει υπερευαισθησίες για να ξεγελαστεί πως κάτι κάνει. Πάρτε το χαμπάρι και δεχθείτε το πας και αποκτήσετε γαλήνη. Τα οικόσιτα ζώα επινοήθηκαν για να τις ανάγκες του ανθρώπου. Είστε στην κορυφή της τροφικής πυραμίδας (ντάξ κάτω απο τα νεκροφάγα πτηνά) και είστε είδος αρπακτικό. Ενστερνιστείτε το ρόλο σας,κάντε τη ζωή σας πιο εύκολη. Είστε παμφάγα.

 

http://www.cliqueclack.com/food/2009/03/24/hold-the-meat-vegans/

 

Σωστά,παμφάγα είμαστε,όχι σαρκοφάγα.Υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε κάθε μέρα κρέας.Παλιότερα ,που αναφέρθηκε ,ναι μεν τρώγανε ,αλλά όχι στο ρυθμό που τρώμε σήμερα.Σήμερα στοιβάζουμε στη σειρά ένα-ένα ζώο και τα σφάζουμε,χρησιμοποιούμε τα θηλυκά σαν μηχανές αναπαραγωγής κάνοντάς τα αδύναμα και εξαντλημένα με αποτέλεσμα να πεθαίνουν πιο γρήγορα.

 

Κανένα ζώο δεν γεννήθηκε μόνο για τις ανάγκες του ανθρώπου.Το ότι κάποια ζώα μας προσφέρουν τα δικά τους αγαθά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα φυλακίζουμε και να κάνουν μόνο αυτό στη ζωή τους.Αυτό δεν είναι φυσιολογικό άλλωστε στη φύση.

 

Τώρα για του χορτοφάγους, πιστεύω ότι επειδή έχουμε φτάσει σε αυτό το επίπεδο, προσπαθούν τα κάνουν με τον καλύτερο τρόπο αυτό που μπορούν.Αφού υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε καθημερινά κρέας ,αυτοί δεν θα τρώνε καθόλου ώστε να υπάρχει κάποια ισορροπία.Μπορεί επίσης να υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να γίνει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαρεθει να μου ριχνουν ευθυνες για το καθε τι ασχημο που γινεται στον κοσμο. εχω βαρεθει να μου λενε''κανε κατι ο παπαγαλος μουα μουα στο τατζικισταν κινδυνευει διοτι....''

 

σκοτονωνται στην αλλη ακρη του πλανητη, φταιω εγω που δεν βγαινω με πλακατ να διαμαρτυρηθω

ανεβαινει η θερμοκρασια παγκοσμιως, φταιω παλι που καταναλωνω ρευμα

σφαγιαζουν εκατομυρια αρνια με βαναυσο τροπο, φταιω εγω που τα τρωω

 

δλδ με αυτη την λογικη για οτι γινεται σε αυτο τον κοσμο, η ευθυνη μεταπηδα καθε εμπλεκομενο και φτανει σε μενα.

και επειδη δεν εχω σε ποιον να την μετατοπισω τελικως φταιω εγω....

 

δεν γινεται εκ των πραγματων να γνωριζω σε ολη αυτη την μεγαλη αλυσιδα ποιος κανει το λαθος και να τρεξω να το διορθωσω ακομα και αν μπορουσα. οσο φιλοζωος και να ειμαι, το αρνι θα το σφαξω στο γονατο, θα το ξετομαριασω και θα του βγαλω τα εντερα, θα το ψησω και θα το φαω. end of story

 

οσον αφορα το βιντεο, ειναι τραγικο και παραλληλα δειγμα πολιτισμου αυτων που χειριζονται τα ζωα, οχι ομως και δικο μου. το οτι τρωω κρεας δεν με κανει δολοφονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε καθημερινά κρέας ,αυτοί δεν θα τρώνε καθόλου ώστε να υπάρχει κάποια ισορροπία.

 

Αυτό μου θύμισε μια εικόνα που είχα δει στο ιντερνετ.... :-D

bigpot6.jpg

 

 

 

 

 

 

Σε γενικές γραμμές διαφωνώ με την υπερκατανάλωση και τις τεχνητές ανάγκες που μας δημιουργούνται... άλλα όχι μόνο στο κρέας.

 

Ακόμη και στο θρησκευτικό να το γυρίσουμε το ζήτημα... δεν νομίζω να ήταν θέλημα θεού να χλαπακιάζουν οι πιστοί αλόγιστα τα αρνιά την στιγμή που δισεκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο ζούνε κάτω από το όριο τις φτώχιας.

 

Για μένα το πάσχα δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία τόσο θρησκευτικά όσο και διατροφικά. Όσο τρώω τις καθημερινές τόσο θα φάω και το πάσχα. Οχι σαν ορισμένους που τους τρέχουν στα νοσοκομεία. Λες και η μόνη διασκέδαση που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος είναι το φαγητό.

Γι' αυτό και ο μέσος Ελληνας μετά από τα 30 του δεν μπορεί να πηδήξει ούτε εφημερίδα και να τρέξει πάνω από 20 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαρεθει να μου ριχνουν ευθυνες για το καθε τι ασχημο που γινεται στον κοσμο. εχω βαρεθει να μου λενε''κανε κατι ο παπαγαλος μουα μουα στο τατζικισταν κινδυνευει διοτι....''

 

σκοτονωνται στην αλλη ακρη του πλανητη, φταιω εγω που δεν βγαινω με πλακατ να διαμαρτυρηθω

ανεβαινει η θερμοκρασια παγκοσμιως, φταιω παλι που καταναλωνω ρευμα

σφαγιαζουν εκατομυρια αρνια με βαναυσο τροπο, φταιω εγω που τα τρωω

 

δλδ με αυτη την λογικη για οτι γινεται σε αυτο τον κοσμο, η ευθυνη μεταπηδα καθε εμπλεκομενο και φτανει σε μενα.

και επειδη δεν εχω σε ποιον να την μετατοπισω τελικως φταιω εγω....

 

δεν γινεται εκ των πραγματων να γνωριζω σε ολη αυτη την μεγαλη αλυσιδα ποιος κανει το λαθος και να τρεξω να το διορθωσω ακομα και αν μπορουσα. οσο φιλοζωος και να ειμαι, το αρνι θα το σφαξω στο γονατο, θα το ξετομαριασω και θα του βγαλω τα εντερα, θα το ψησω και θα το φαω. end of story

 

οσον αφορα το βιντεο, ειναι τραγικο και παραλληλα δειγμα πολιτισμου αυτων που χειριζονται τα ζωα, οχι ομως και δικο μου. το οτι τρωω κρεας δεν με κανει δολοφονο.

 

το λουκουμι στον κυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαγή του Πάσχα? Αρνί? Τι?

 

Του σπάω τα κόκκαλα το γδέρνω ζωντανό και αμέσως στα κάρβουνα για ψήσιμο. Νοστιμιά τρελή.

 

Να ζήσει αλλού όχι δίπλα μου. Όταν το μεγαλώνω η ζωή του μου ανήκει, θα έπρεπε να μου πει και ευχαριστώ.

end of story

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του σπάω τα κόκκαλα το γδέρνω ζωντανό και αμέσως στα κάρβουνα για ψήσιμο. Νοστιμιά τρελή.

Να ζήσει αλλού όχι δίπλα μου. Όταν το μεγαλώνω η ζωή του μου ανήκει, θα έπρεπε να μου πει και ευχαριστώ.

 

Josef_Fritzl_280_477364a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαρεθει να μου ριχνουν ευθυνες για το καθε τι ασχημο που γινεται στον κοσμο. εχω βαρεθει να μου λενε''κανε κατι ο παπαγαλος μουα μουα στο τατζικισταν κινδυνευει διοτι....''

 

σκοτονωνται στην αλλη ακρη του πλανητη, φταιω εγω που δεν βγαινω με πλακατ να διαμαρτυρηθω

ανεβαινει η θερμοκρασια παγκοσμιως, φταιω παλι που καταναλωνω ρευμα

σφαγιαζουν εκατομυρια αρνια με βαναυσο τροπο, φταιω εγω που τα τρωω

 

δλδ με αυτη την λογικη για οτι γινεται σε αυτο τον κοσμο, η ευθυνη μεταπηδα καθε εμπλεκομενο και φτανει σε μενα.

και επειδη δεν εχω σε ποιον να την μετατοπισω τελικως φταιω εγω....

 

δεν γινεται εκ των πραγματων να γνωριζω σε ολη αυτη την μεγαλη αλυσιδα ποιος κανει το λαθος και να τρεξω να το διορθωσω ακομα και αν μπορουσα. οσο φιλοζωος και να ειμαι, το αρνι θα το σφαξω στο γονατο, θα το ξετομαριασω και θα του βγαλω τα εντερα, θα το ψησω και θα το φαω. end of story

 

οσον αφορα το βιντεο, ειναι τραγικο και παραλληλα δειγμα πολιτισμου αυτων που χειριζονται τα ζωα, οχι ομως και δικο μου. το οτι τρωω κρεας δεν με κανει δολοφονο.

 

Σκοπός δεν είναι νομίζω να μας βγάλουν ότι είμαστε δολοφόνοι ή ότι φταίμε για τα πάντα.Σκοπός του παραπάνω βίντεο,καθώς και η κουβέντα που γίνεται, είναι να γνωρίζουμε κάποια πράγματα που γίνονται γύρο μας και να διαμορφώσουμε μια καλύτερη άποψη για το τι γίνεται.

 

Κρέας καλά κάνεις που τρως, σε αυτό που διαφωνώ είναι ότι όλα ποια τα βλέπουμε σαν αντικείμενα εκμετάλλευσης.Κι σε αυτό,όπως και σε πολλά άλλα,φταίει ο τρόπος ζωής μας που μας έχουν δημιουργήσει.Δεν είναι φυσικό να έχουμε ακούνητες αγελάδες σε μια τρύπα ,χωρίς να μπορεί να κουνηθεί το ζώο, και να τις παίρνουμε το γάλα με σωληνάκια ακατάπαυστα χωρίς διακοπή μέχρι να πεθάνουν.Δεν είναι φυσικό να εξαναγκάζουμε τη γουρούνα να γεννάει κάθε 3 λεπτά.

 

Αυτά είναι αφύσικα φαινόμενα που έχει δημιουργήσει ο σύγχρονος τρόπος ζωής μας.Όπως είναι και ο ακατάπαυτος καταναλωτισμός σε υλικά αγαθά έτσι είναι ο ακατάπαυτος καταναλωτισμός σε όλα.Από το 15χρονο που αγοράζει ροζ κινητά των 500 ευρώ μέχρι και την κατανάλωση άφθονου φαγητού.Στην πραγματικότητα ο άνθρωπος δεν έχει ανάγκη το κρέας σε τόσο μεγάλο βαθμό.

 

---------- Προσθήκη στις 16:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:00 ----------

 

 

Σφαγή του Πάσχα? Αρνί? Τι?

 

1)Του σπάω τα κόκκαλα το γδέρνω ζωντανό και αμέσως στα κάρβουνα για ψήσιμο. Νοστιμιά τρελή.

 

2)Να ζήσει αλλού όχι δίπλα μου. Όταν το μεγαλώνω η ζωή του μου ανήκει, θα έπρεπε να μου πει και ευχαριστώ.

 

+1

 

1)Πιστεύω ότι αυτά τα γράφεις λόγου της έντονης αντιπάθειας με τους χορτοφάγους.

 

2)Γιατί πιστεύεις ότι έχει επιλογή για το που θα ζήσει; Αν είχε επιλογή να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ήταν μαζί σου.:-) Καμιά ζωή δεν σου ανήκει.Ακόμα και παλιότερα που κάνανε θυσίες ,κάνανε επειδή πίστευαν στον αντίστοιχο θεο και ότι "τους το ζητάει".Αν το ζώο καταλάβαινε ότι θα πεθάνει ,η θυσία ακυρωνόταν.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι,αν έχεις έναν σκύλο και το μεγαλώσεις, μπορείς να του κάνεις ότι θέλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαγή του Πάσχα? Αρνί? Τι?

 

Του σπάω τα κόκκαλα το γδέρνω ζωντανό και αμέσως στα κάρβουνα για ψήσιμο. Νοστιμιά τρελή.

Εν τω μεταξύ εκτός από τρολ είσαι και άσχετος :P

 

Αν σφάξεις ένα αρνί και το πετάξεις στα κάρβουνα αμέσως, θα φας κάτι λίγο πιο αίσχος από στρατιωτική αρβύλα μετά από 40ήμερη πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...