Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είδες τί ανώδυνα;

Ούτε τα κόκκαλα σου σπάσαμε, ούτε ζωντανό σε γδάραμε.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...παρ' ολ' αυτά δεν τρώγεσαι με τίποτα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mad::mad::mad:

 

Πριν 10 χρόνια,που το μέσα μαζικού επηρεασμού δεν ήταν τόσο εξελιγμένα καθώς δεν υπήρχε ΚΑΙ η άμεση ενημέρωση μέσω διαδυκτίου,όλες αυτές οι κινήσεις του τύπου "ας σας κάνουμε τύψεις με βιντεάκια και κειμενάκια από κάτω τύπου Reuters" ήταν σχεδόν ανύπαρκτες...μέχρι τότες δεν πήραζε σε κανέναν το σφάξιμο των αρνιών,έτρωγαν όλοι με την ψυχή τους και πέφταν με τα μούτρα στα τζατζίκια στα κοκορέτσια και ότι άλλο υπαρχτό επακόλουθο,οι μεν ήταν μικρά παιδιά και τύχαινε να βλέπουν τους παππούδες και τους θείους τους να γυρνάνε την σούβλα,οι δε ξυπνούσαν το μεσημέρι μετά από το ξενύχτι τρέχοντας κατευθείαν στο μεσημεριανό τραπέζι για να βάλουν στο στομάχι τους αυτό που λιγουρευόταν όλη την Μεγάλη Εβδομάδα ....

 

Εγώ λέω το διαδύκτιο μας έχει κάνει ψευτοεπαναστάτες,ΞΑΦΝΙΚΑ μας έπιασε το παράπονο για το κάθε τι ,αλλά οι ίδιοι δεν σηκωνόμαστε από τον ωραίο καναπέ μας (λέω και ωραίο γιατί πριν κάτι μέρες αγόρασα καινούργιο και τώρα κάθομαι εδώ και λιώνω με τον καφεδάκι μου φτου φτου του μια ομορφιά είναι:o ) και πιστεύουμε πως με "λόγια" ο κόσμος θα αλλάξει .

Αν μας ενοχλεί κάτι να βγούμε έξω να ενημερώνουμε τον κόσμο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και όχι μόνο κάθε γιορτή όταν μας πιάνει το παράπονο για τις ζωές των άλλων (των ζώων,των ανθρώπων) .

Αρνί ναι ,κατσικάκι απαίσιο :eek::eek::eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω το διαδύκτιο μας έχει κάνει ψευτοεπαναστάτες

...άμα το ποστάρω αυτό, όταν γράφεις κατά του ρατσισμού βρε Σύλβια, πώς θα νιώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άμα το ποστάρω αυτό, όταν γράφεις κατά του ρατσισμού βρε Σύλβια, πώς θα νιώσεις;

 

Πως να νιώσω ;

Θα νιώσω θιγμένη γιατί εγώ ξέρω τι κάνω στην καθημερινή μου ζωή ...ξέρω που συμμετέχω-πως ενημερώνω-πως προσπαθούμε μέσα από κινητοποιήσεις να δείξουμε στον κόσμο μια φωνή ισχυρή...θιγμένη γιατί ενώ εσύ δεν με ξέρεις προσωπικά θα ισχυριστείς κάτι που δεν μπορείς να γνωρίζεις ...

Χμ εύστοχο αυτό που με ρώτησες :-) δεν έπρεπε να είμαι τόσο απολύτη στο προηγούμενο ποστ μου,καθώς βέβαια δεν γνωρίζω τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή ...

αλλά είδα πως το thread ξεκίνησε γύρω στις μέρες του Πάσχα και είναι σαν να φωνάζει 'ελα να σου κάνω τύψεις'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να νιώσω ;

Θα νιώσω θιγμένη γιατί εγώ ξέρω τι κάνω στην καθημερινή μου ζωή ...ξέρω που συμμετέχω-πως ενημερώνω-πως προσπαθούμε μέσα από κινητοποιήσεις να δείξουμε στον κόσμο μια φωνή ισχυρή...θιγμένη γιατί ενώ εσύ δεν με ξέρεις προσωπικά θα ισχυριστείς κάτι που δεν μπορείς να γνωρίζεις ...

...έτσ' ακριβώς

(και μπράβο για την ειλικρίνεια).

Γιατί λοιπόν θα πρέπει

α) να είναι αναγκαστικά υποκριτής κάποιος;

β) γιατί να πρέπει να θυμόμαστε τ' αρνιά του Πάσχα στις 27 Σεπτέμβρη;

 

 

...μήπως επειδή είσαι αρνοφάγα είναι που υποψιάζεσαι έτσι;

 

 

Το συμπέρασμα είναι πως είναι πολύ φάουλ να μιλάει κανείς έτσι χαλαρά για την υποκρισία του άλλου, όταν απλά κάτι δεν του ταιριάζει.

 

Και για να μην απορείς, ΚΑΙ εγώ είμαι (παρ' ολ' αυτά) παμφάγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον να έβρισκαν τρόπους ώστε να υποφέρει λιγότερο το ζώο. Έχω βρεθεί πολλές φορές μπροστά στην "τελετή", και δεν είναι το καλύτερο θέαμα να βλέπεις το ζωντανό να σπαρταράει με κομμένο λαιμό για 5 λεπτά προτού ψοφήσει.

 

Αλλά είμαι αντίθετος ως προς την θέμα του thread, δηλαδή δεν θα έπρεπε να τρώμε κρέας? Η καλύτερα να το ψήναμε μαζί με τα εντόσθια? Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το θέμα του θρεντ Μάχο, είναι κατά ΒΑΣΗ η αλόγιστη κατάσταση, γι' αυτό και δεν είναι ακριβώς όπως το θέτεις "να βρούνε τρόπους να μην υποφέρουν". Εδώ λέμε γράφουν τα πάντα στ' αρχίδια τους, γι' αυτό και "υποφέρουν".

 

 

 

 

Ε από 'κει και πέρα, επόμενο ήταν που γραφτήκανε διάφορα, σχετικά με τη χορτοφαγία καθ' αποκλειστικότητα, πόσο είναι εφικτή, πόσο προτείνεται, και πόσο μερικοί ολ' αυτά τα διαβάζουν βερεσέ, φέρε τους λίγη ακόμη πέτσα χαρ-χαρ-χαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι λίγο υποκρισία να ανοίγουμε ένα θέμα στις μέρες του Πάσχα για την κακομεταχείρηση των αρνιών ...πρώτον,όπως έγραψα και πριν,είναι σαν να θέλει να σου κάνει τύψεις,και δεύτερον,είναι σαν να θημήθηκε τυχαία την τύχη των αρνιών επειδή πλησιάζει το Πάσχα.

Είναι σαν να σου έρχομαι εγώ,ημέρες Χριστουγέννων,και να σου λέω "αγάπη σε όλο τον κόσμο αλλά είστε όλοι ψεύτες γιατί δεν βοηθάτε τον πλησίον σας που έχει ανάγκη"...δείχνει να θυμήθηκα τον πόνο των ανθρώπων επειδή ΞΕΡΩ πως πλησιάζουν τα Χριστούγεννα.Άρα έμμεσα προσπαθώ να σου κάνω τύψεις.

Έγραψα και πριν,δεν έπρεπε να είμαι τόσο απολύτη και αυτό το κατάλαβα όταν εσύ με ρώτησες πως θα ένιωθα,παρέλειψα δε να γράψω πως "έτσι μου φαίνεται" και όχι "είμαστε ψευτοεπαναστάτες" το οποίο το συμπληρώνω τώρα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το θέμα του θρεντ Μάχο, είναι κατά ΒΑΣΗ η αλόγιστη κατάσταση, γι' αυτό και δεν είναι ακριβώς όπως το θέτεις "να βρούνε τρόπους να μην υποφέρουν". Εδώ λέμε γράφουν τα πάντα στ' αρχίδια τους, γι' αυτό και "υποφέρουν".

 

 

 

 

Ε από 'κει και πέρα, επόμενο ήταν που γραφτήκανε διάφορα, σχετικά με τη χορτοφαγία καθ' αποκλειστικότητα, πόσο είναι εφικτή, πόσο προτείνεται, και πόσο μερικοί ολ' αυτά τα διαβάζουν βερεσέ, φέρε τους λίγη ακόμη πέτσα χαρ-χαρ-χαρ.

 

Πάντως εγώ το απολαμβάνω το κατσικάκι χωρίς ενοχές. Άσχετα που διαφωνώ με τον τρόπο σφαγής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...