Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα είναι λίγο υποκρισία να ανοίγουμε ένα θέμα στις μέρες του Πάσχα για την κακομεταχείρηση των αρνιών

 

...έλα 27 Σεπτέμβρη και μάζευε γνώμες πόσο άσχετο χρονικά θα είναι τότε το θέμα που θ' ανοιχτεί.

 

Αν βέβαια έχεις ευαισθησία στο ζήτημα, καλό θα ήταν να καταλάβεις το λάθος του αρχικού σου ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
...έλα 27 Σεπτέμβρη και μάζευε γνώμες πόσο άσχετο χρονικά θα είναι τότε το θέμα που θ' ανοιχτεί.

 

Αν βέβαια έχεις ευαισθησία στο ζήτημα, καλό θα ήταν να καταλάβεις το λάθος του αρχικού σου ποστ...

 

Δεν θα είναι άσχετο ;)

 

Και έγραψα δυο φορές ότι έκανα λάθος στο προηγούμενο ποστ μου το οποίο και διόρθωσα από κάτω .:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ξαναπει στο thread. Οσο ο κοσμος δεν νοιαζεται για το πως μεγαλωσε το ζωο και πως πεθανε δεν θα γινει τιποτα.

Εδω στο νησι, η τιμη των free range κοτοπουλων επεσε οταν ο κοσμος αρχισε να αγοραζει μαζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να δείτε ποια είναι η σφαγή του Πάσχα?

 

Βαρύς φόρος αίματος για τα πυροτεχνήματα

3 νεκροί και 10 τραυματίες από εκρήξεις βεγγαλικών

 

 

Πυρ κατά βούληση. Και φέτος κάποιοι πλήρωσαν με τη ζωή τους το έθιμο των κροτίδων και των πυροτεχνημάτων

Τρεις νέοι έχασαν τη ζωή τους και άλλοι δέκα πολίτες- ανάμεσά τους και ένα κορίτσι μόλις 12 χρόνων- τραυματίσθηκαν τις ημέρες του Πάσχα από βεγγαλικά, ενώ σε οικογενειακή τραγωδία κατέληξε το γλέντι στα Γιαννιτσά, όταν από εκπυρσοκρότηση καραμπίνας έπειτα από άσκοπους πυροβολισμούς σκοτώθηκε ένας 44χρονος.

Βαρύς ήταν ο φόρος αίματος και στην άσφαλτο επειδή σε τροχαία δυστυχήματα έχασαν τη ζωή τους 31 πολίτες ενώ τραυματισμένοι κατέληξαν σε νοσοκομεία άλλοι 525.

 

Με τραγωδίες, παρά τα αυστηρά αστυνομικά μέτρα, συλλήψεις και χιλιάδες κατασχέσεις βεγγαλικών καθώς και τα μέτρα της Τροχαίας αστυνόμευσης του δικτύου, σημαδεύθηκαν οι εορταστικές ημέρες του Πάσχα.

 

Τραγικός είναι ο απολογισμός από το επικίνδυνο έθιμο των βεγγαλικών που, παρά τις αυστηρές προειδοποιήσεις, μετέτρεψε σε θρήνο τη βραδιά της Ανάστασης και το πασχαλινό γλέντι, στο Ηράκλειο της Κρήτης, στη Σαντορίνη και στη Μεσσηνία. Στο Αγρίνιο ένα κοριτσάκι 12 χρονών τραυματίσθηκε βαριά στα μάτια από αυτοπροωθούμενο βεγγαλικό (σφυρίχτρα).

 

Στους Βώρους Ηρακλείου ένας 18χρονος έχασε τη ζωή του προχθές νωρίς το απόγευμα από έκρηξη αυτοσχέδιας κροτίδας. Ο νεαρός προσπάθησε να πυροδοτήσει αυτοσχέδια κροτίδα η οποία ανεφλέγη στα χέρια του, τραυματίζοντάς τον θανάσιμα. Ο νεαρός οδηγήθηκε στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο, όπου λίγο αργότερα υπέκυψε στα τραύματά του.

 

Στο Καρτεράδο της Σαντορίνης τη βραδιά της Ανάστασης ένας νεαρός 21 χρονών μαζί με έναν φίλο του επιχείρησαν να κατασκευάσουν βεγγαλικά στην αυλή του σπιτιού του προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουν στην Ανάσταση. Τα βεγγαλικά εξερράγησαν με αποτέλεσμα ο νεαρός να βρει τραγικό θάνατο και ο φίλος του να τραυματισθεί σοβαρά στο μάτι.

 

Στο αυτοκίνητο

Στη λίστα των νέων που βρήκαν τον θάνατο από τα βεγγαλικά προστέθηκε και ένας 25χρονος. Η τραγωδία εκτυλίχθηκε στο Μοσχοχώρι Μεσσηνίας λίγο πριν από την Ανάσταση, όταν το αυτοκίνητό του τυλίχθηκε στις φλόγες από την ανάφλεξη αυτοσχέδιων πυροτεχνημάτων, τα οποία μετέφερε. Ο 25χρονος δεν πρόλαβε να βγει από το αυτοκίνητο που λαμπάδιασε.

 

Με σοβαρά εγκαύματα και στα δύο μάτια νοσηλεύεται στην οφθαλμολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου στο Ρίο Πατρών μια 12χρονη. Το ατύχημα έγινε κατά τη διάρκεια της ιεράς ακολουθίας της Αναστάσεως στον ναό της Αγίας Βαρβάρας Αγρινίου. Αγνωστος έθεσε σε λειτουργία αυτοπροωθούμενο βεγγαλικό, το οποίο ανεφλέγη κοντά στο πρόσωπο της ανήλικης.

 

Καραμπίνα

Τραγική κατάληξη είχε το πασχαλινό γλέντι για μια οικογένεια στο χωριό Τριφύλλι της Πέλλας, λίγο έξω από τα Γιαννιτσά. Ενας 44χρονος τραυματίστηκε θανάσιμα από κυνηγετικό όπλο, το οποίο κρατούσε ο 48χρονος ξάδερφός του. Σύμφωνα με την Αστυνομία, ο δράστης όπλισε την κυνηγετική καραμπίνα του και πυροβόλησε τρεις φορές στον αέρα, όπως «επιτάσσει» το έθιμο. Στη συνέχεια, όμως, το όπλο παρουσίασε εμπλοκή και στην προσπάθειά του να το απεμπλέξει, αυτό εκπυρσοκρότησε. Τα σκάγια βρήκαν στο κεφάλι το 44χρονο

 

ΤΡΟΧΑΙΑ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑΤΑ

 

Τριάντα ένας πολίτες έχασαν τη ζωή τους στην άσφαλτο, ενώ τραυματισμένοι κατέληξαν σε νοσοκομεία άλλοι 525!

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4568266&ct=1

 

Αυτή νομίζω είναι η πραγματική σφαγή του Πάσχα. Πρόβατα (και λύκοι) οι έλληνες οδηγοί, σφαγεία οι ελληνικοί δρόμοι. Τώρα για τους υπόλοιπους που ανατινάζονται με τα βεγγαλικά... τι να πω.

 

Το γεγονός πως είμαι στο εξωτερικό αυτή την εποχή και το ότι απέχω πλήρως από το... μακελειό, μου προκάλεσε νευρικό (πικρόχολο) γέλιο διαβάζοντας το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στον τίτλο του θέματος υπάρχει η λέξη Πάσχα...

Δηλαδή τις άλλες μέρες δε σφάζονται ζώα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το τελευταίο βίντεο πού είχα δει πως σφάζουν τα δελφίνια οι Ιάπωνες αποφασισα να μην ξαναδώ κάτι ανάλογο. Ο τρόπος ζωής μας σίγουρα μας έχει απομακρύνει από κάποια ένστικτα και μας έχει εξευγενισει. Ο θηριώδης τρόπος θανατωσης πολλές φορές είναι αδικαιολόγητος για όποιο ζώο και αν είναι αυτό. Ακόμα και στην ζούγκλα να ήταν κάποιος δεν θα σκότωνε με αυτόν τον τρόπο. Τέλος να πω πως δεν είναι θέμα αν θα φάμε κρέας είναι κάτι αυτονόητο πιστεύω. Το θέμα είναι πως μπορείς να σέβεσαι τον κόσμο και τα πλάσματα σε αυτόν. Να δεχτούμε την φύση μας αλλά και με λίγο σεβασμό προς τα ζώα αυτού του πλανήτη. Τώρα θα μου πείτε εδώ ο άνθρωπος δεν αγαπάει τον συνάνθρωπο τα ζώα θα σεβαστεί; και θα έχετε απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ότι πεις. Δεν ζητάω να πείσω την άποψη μου είπα. Όταν θα μπορέσεις να σφαξεις κατά αυτόν τον τρόπο όπως στα βίντεο τότε ίσως με πείσεις και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε νοιάζει ρε άνθρωπε πως το σφάζουν το ζωντανό? Και με δίκανο στη μάπα να το σκοτώνανε τι διαφορά έχει?

 

Έχουν ωραίο κρέας, τα τρώμε...αυτό είναι όλο. Το αν τα σφάζουμε με ρεύμα, μπουνιές ή καλάζνικοφ ποσώς ενδιαφέρει τον καθένα μας. Εκεί έξω υπάρχουν πολλά αληθινά προβλήματα, το θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικό να κόπτεστε για τα ζώα και να μην κόπτεστε για τα άλλα "ζώα" που στην τελική έχουν άμεση, καθημερινή και καθοριστική επιρροή στην ζωή σας.

 

Υ.Γ Ναι είμαι απο τους ψευτόμαγκες που αν το έβλεπα λαιβ θα έλεγα κρίμα το ζωάκι μη το σφάζετε ετσι. Αλλά δεν είναι η δουλειά μου ούτε να το δώ ουτε να κρίνω πως θα το σφάξουν, εγω να το φάω θέλω και πίστεψε με τα τσακίσαμε τα 2 αρνιά το πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το θέμα είναι πως μπορείς να σέβεσαι τον κόσμο και τα πλάσματα σε αυτόν.

 

το θέμα είναι να μην τα σφάζουμε/σκοτώνουμε για την πλάκα μας (ή για sport), από την στιγμή που προορίζονται για τροφή δεν το βρίσκω κάτι αντίθετο με αυτό που συμβαίνει στην φύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε ότι όσοι ασχολούνται με πχ περιβάλλον, ζώα κτλ δεν ασχολούνται με αλλά θέματα όπως τρίτος κόσμος , πείνα, φτώχια κτλ. Μήπως αυτό είναι προνόμιο των μη φιλοζωων; τώρα για την ερώτηση σου τι διαφορά έχει το δίκανο κτλ σκέψου γιατί ο άνθρωπος ανακαλυψε τα βασανηστηρια και θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε νοιάζει ρε άνθρωπε πως το σφάζουν το ζωντανό? Και με δίκανο στη μάπα να το σκοτώνανε τι διαφορά έχει?

 

Έχουν ωραίο κρέας, τα τρώμε...αυτό είναι όλο. Το αν τα σφάζουμε με ρεύμα, μπουνιές ή καλάζνικοφ ποσώς ενδιαφέρει τον καθένα μας. Εκεί έξω υπάρχουν πολλά αληθινά προβλήματα, το θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικό να κόπτεστε για τα ζώα και να μην κόπτεστε για τα άλλα "ζώα" που στην τελική έχουν άμεση, καθημερινή και καθοριστική επιρροή στην ζωή σας.

 

Υ.Γ Ναι είμαι απο τους ψευτόμαγκες που αν το έβλεπα λαιβ θα έλεγα κρίμα το ζωάκι μη το σφάζετε ετσι. Αλλά δεν είναι η δουλειά μου ούτε να το δώ ουτε να κρίνω πως θα το σφάξουν, εγω να το φάω θέλω και πίστεψε με τα τσακίσαμε τα 2 αρνιά το πάσχα.

 

Eισαι παντελως ασχετος πιτσιρικο...Οσο ποιο βαναυσα σκοτωνεις ενα ζωο τοσες ποιο πολλες τοξινες και αλλες χιλιες δυο ουσιες εκριγνει το σωμα του απο τον φοβο του...Και αυτες καταληγουν σε σενα..

Να τρως οσο κρεας σηκωνει η κοιλουμπα σου το θεμα ειναι να σεβεσαι το ζωο που σε τρεφει και σε ταιζει εκει ειναι η ουσια.

Θα μου πεις πως τα λιοντρια πχ σκοτωνουν αγρια...

Ε! αυτο ειναι που σε κανει διαφορετικο υποτιθεται οτι δεν εισαι ζωο και μπορεις να σκεφτεσαι λιγο παραπανω...(υποτιθεται)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκα κάπου το χάνεις.:P

 

...καθόλου : σκέψου λίγο : είμαι παμφάγος, κι όμως ΕΣΥ δεν τρώγεσαι

 

---------- Προσθήκη στις 02:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:42 ----------

 

Τι σε νοιάζει ρε άνθρωπε πως το σφάζουν το ζωντανό? Και με δίκανο στη μάπα να το σκοτώνανε τι διαφορά έχει?

 

Έχουν ωραίο κρέας, τα τρώμε...αυτό είναι όλο. Το αν τα σφάζουμε με ρεύμα, μπουνιές ή καλάζνικοφ ποσώς ενδιαφέρει τον καθένα μας. Εκεί έξω υπάρχουν πολλά αληθινά προβλήματα, το θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικό να κόπτεστε για τα ζώα και να μην κόπτεστε για τα άλλα "ζώα" που στην τελική έχουν άμεση, καθημερινή και καθοριστική επιρροή στην ζωή σας.

 

Υ.Γ Ναι είμαι απο τους ψευτόμαγκες που αν το έβλεπα λαιβ θα έλεγα κρίμα το ζωάκι μη το σφάζετε ετσι. Αλλά δεν είναι η δουλειά μου ούτε να το δώ ουτε να κρίνω πως θα το σφάξουν, εγω να το φάω θέλω και πίστεψε με τα τσακίσαμε τα 2 αρνιά το πάσχα.

 

...αυτό αποτελεί το τέλειο παράδειγμα γιατί κόπτονται -όσοι κόπτονται- για την κατάσταση που έχει ως θέμα του το νήμα.

"Θέλω να το φάω και γι' αυτό το τσάκισα"/"θα έλεγα κρίμα το ζωάκι"

"τί διαφορά έχει"

"ποσώς ενδιαφέρει" (...το "καθ' ένας",,,,άκυρο)

"αληθινά προβλήματα" (!) - "υποκριτικό να ενδιαφέρεστε για τα ζώα" (...)

κτλ

 

Γι' αυτό λοιπόν για 'μενα, η εν λόγω ζωή, έχει πολύ λιγότερη αξία απ' του τσακισθέντος κατσικιού. Επειδή την χαρακτηρίζει η αδιαφορία. Ποιός ο λόγος να της δίνω περισσότερη αξία στην καθημερινότητα; Το κοινό γονιδίωμα;

 

Πώς να την πάρω λοιπόν στα σοβαρά.

 

---------- Προσθήκη στις 03:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:57 ----------

 

Eισαι παντελως ασχετος πιτσιρικο...Οσο ποιο βαναυσα σκοτωνεις ενα ζωο τοσες ποιο πολλες τοξινες και αλλες χιλιες δυο ουσιες εκριγνει το σωμα του απο τον φοβο του...Και αυτες καταληγουν σε σενα..

Να τρως οσο κρεας σηκωνει η κοιλουμπα σου το θεμα ειναι να σεβεσαι το ζωο που σε τρεφει και σε ταιζει εκει ειναι η ουσια.

Θα μου πεις πως τα λιοντρια πχ σκοτωνουν αγρια...

Ε! αυτο ειναι που σε κανει διαφορετικο υποτιθεται οτι δεν εισαι ζωο και μπορεις να σκεφτεσαι λιγο παραπανω...(υποτιθεται)...

...όλα καλά, εξόν τα λιοντάρια : τα λιοντάρια δεν έχουν άλλο τρόπο να σκοτώνουν, παρά μόνο αυτόν που έχουν. Και για την ακρίβεια, κανένα λιοντάρι δεν αναπαράγει σε άθλιες συνθήκες, θρέφει ακατάλληλα, στοιβάζει χωροταξικώς βασανιστικά, "τιμωρεί"/"δέρνει"/"βασανίζει" κτλ τις γαζέλες του - ούτε καν έχει ορίσει συγκεκριμένες ημερομηνίες κατά τις οποίες η αγέλη θα επιδοθεί σε υπερκατανάλωση γαζέλας υπό τους ήχους κλαρίνου και θρησκευτικών τελετουργηματικών αντευχών, εντείνοντας τα προηγούμενα και γράφοντάς τα στ' αρχίδια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε νοιάζει ρε άνθρωπε πως το σφάζουν το ζωντανό? Και με δίκανο στη μάπα να το σκοτώνανε τι διαφορά έχει?

 

Έχουν ωραίο κρέας, τα τρώμε...αυτό είναι όλο. Το αν τα σφάζουμε με ρεύμα, μπουνιές ή καλάζνικοφ ποσώς ενδιαφέρει τον καθένα μας.

προφανως δεν εχεις ιδεα απο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...