Προς το περιεχόμενο

Εντομο στο Panel της οθονης


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν ξερω τι ειναι και ουτε με ενδιαφερει η σεξουαλικη του ζωη.Να φυγει μονο απο κει μεσα θελω.Θα εφαρμοσω την λυση λαμπα φθοριου απο τις οπες και το ψεκαστικο αεριο.Που θα παει τοσο μικρο που ειναι θα ψοφησει.

 

To θέμα είναι να μήν ψοφήσει φάτσα κάρτα στο κέντρο της οθόνης!

Το ύστατο χαίρε...σάν να σου λέει "Ιν γιορ φέϊς μαδερφάκερ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου έχει τύχει να έχω έντομο στην οθόνη μου(μυμίγκη συγκεκριμένα...μιας και το γραφείο έχει καταντήσει τραπέζι :P).

Βγάλε το καπάκι και στείλτο απο εκεί που ήρθε...(πρόσεχε τα αίματα...αφήνουν λεκέ:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πως να ψοφήσει στο μέσο της οθόνης? Για να κόβει βόλτες εκεί πέρα πάει να πει πως χωράει. Άρα άμα ψοφήσει θα πέσει κάτω.. Τα κουνούπια δηλαδή όταν ψοφάνε μένουν στους τοίχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mμμ ειρωνεια

Το thread ''Η συνδεση πεφτει οταν ανοιγει το φως του μπανιου''το θυμαστε ?

Θυμαστε μηπως και την απαντηση στο τοπικ που υποτιθεται οτι ηταν σοβαρη''εγω οταν ανοιγω την βρυση πεφτει η ADSL''

Aυτο ειναι για γελια οχι αυτο.Εστειλα email στο e-shop now γιατι αν παω αυτοπροσωπος στο e-shop point θα με παραπεμψουν σε οθφαλμιατρο και ψυχιατρο

 

 

Και αυτο δν εινια αστειο...Στο παλιο μου σπιτι οταν αναβα το καλοριφερ ετρωγα Disconnect...

 

Ρε παιδιά πως να ψοφήσει στο μέσο της οθόνης? Για να κόβει βόλτες εκεί πέρα πάει να πει πως χωράει. Άρα άμα ψοφήσει θα πέσει κάτω.. Τα κουνούπια δηλαδή όταν ψοφάνε μένουν στους τοίχους?

 

 

χαχαχα Το καλυτερο μεχρι τωρα...Λογικα 8α μπορεις να το σκοτωσεις χωρις να ανοιξεις την ο8ονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά γέλασα....

Αλλά αν ισχύει αυτό που λες "κάθε καλοκαίρι" σημαίνει πως πρέπει να βρεις μια πιο γενική , οριστική λύση γιατί θα ξαναμπεί κάποιο άλλο.Για τώρα έχε την κλειστή σε σκοτάδι και άσε κανα κερί, λάμπα ή φακό 3,4 μετρα μακρυά,πιστεύω θα φύγει..δε χρειάζεται εντομοκτόνα και οπλοπολυβόλα , σιγά μη την βάλεις και στην κατάψυξη ! :P Στο βίντεο έχω την εντύπωση πως είδα παραπάνω απο 1

"bugs" σε ένα frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη λογικη εξηγηση για το καλοκαιρι ειναι μαλλον οτι το χειμωνα παει στα κυκλωματα στην οθονη που ειναι ζεστα και το καλοκαιρι επειδη καινε ερχεται μπροστα μπροστα για να δροσιστει.Ευτυχως απο το μεσημερι και μετα δεν φανηκε.Αλλα παω στοιχημα οτι αυριο το πρωι μεσημερι που θα εχει τις γερες τις ζεστες θα εμφανιστει παλι.Οπως το βλεπα μου ρχοταν να πατησω μια τα πιξελ πoυ βρισκοταν πανω αλλα κριμα γιατι θα μεινει εκει για παντα

@Paok τα τηλ καλωδιο ηταν διπλα απο τον θερμοστατη ή απο τους καυτους σωληνες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι ισχυρη η πρωτη στρωση και να μην το ακουμπαει καν.Αν ειχα καμια παλια 15αρα LCD με το σφυρι θα το πατουσα και θα πετουσα και την οθονη μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη λογικη εξηγηση για το καλοκαιρι ειναι μαλλον οτι το χειμωνα παει στα κυκλωματα στην οθονη που ειναι ζεστα και το καλοκαιρι επειδη καινε ερχεται μπροστα μπροστα για να δροσιστει.Ευτυχως απο το μεσημερι και μετα δεν φανηκε.Αλλα παω στοιχημα οτι αυριο το πρωι μεσημερι που θα εχει τις γερες τις ζεστες θα εμφανιστει παλι.??

Δε νομίζω να πολυ στέκει αυτό ..κατι μήνες νομίζω ζουνε τα πιο πολλά έντομα και σε φυσιολογικές συνθήκες..οχι μέσα σε οθόνη.Οταν το ξεφορτωθείς ψέκασε προλιπικά την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι ισχυρη η πρωτη στρωση και να μην το ακουμπαει καν.Αν ειχα καμια παλια 15αρα LCD με το σφυρι θα το πατουσα και θα πετουσα και την οθονη μετα.

 

Έλα μωρέ ένα μικρό εντομάκι είναι που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μετανιώσει την ώρα και την στιγμή που μπήκε εκεί μέσα. :P Είναι αυτό που λέμε "είδα φως και μπήκα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα εντομα εχουν κυκλο ζωης. η αναπτυξη των εντομων και η διαρκεια ζωης τους επηρεαζεται πληρως απο το την θερμοκρασια περιβαλλοντος. το χειμωνα δεν εχουμε εντομα λογω χαμηλης θερμοκρασιας οπου η χαμηλη θερμοκρασια δεν αφινει τα αυγα των εντομων να αναπτυχθουν. μολις οι θερμοκρασιες αθξηθουν κυρηως την ανοιξη τοτε αρχιζουν τα εντομα να μας τη σπανε..

τωρα η οθονη σου μαλο εχει καποιες θερμοκρασιες ευνοικες για το συγκεκριμενο ειδος εντομου το οποιο το προσελκησε και μπηκε μεσα στην οθονη. ισως το περασμενο καλοκαιρι να να μπηκε καποιος αριθμος εντομων μεσα στην οθονη και να εγινε αναπαραγωγικος κυκλος. το θυληκο αποθεσε σε ενα σημιο τα αυγα του και μολις ηρθανε ευνοικες συνθηκες εκολαφθικανε. ισως να υπαρχουν κιαλα εντομα μεσα τα οποια δεν περασαν στο πανελ της οθονης και δεν τα βλεπεις.

τωρα πως θα το ξεφορτοθεις?

1) η ψηλη θερμοκρασια πανω απο 40c καταστρεφει και το εντομο και τα αυγα.

2) η χαμηλη θερμοκρασια κανει τα εντομα να πανε σε hibernation οπως και το ιδιο το εντομο( βαλτε μια μυγα μεσα στο ψυγειο για να δειται οτι θα κοιμηθει μετα απο λιγο και θα μπορειται να την παρετε στο χερι σας) επισης και τα αυγα των εντομων.

3)εντομοκτονα μεσα στην οθονη. αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα προκαλεσει ζημια στο κυκλομα της οθονης.

 

η γνωμη μου ειναι να τοποθετισεις την οθονη μεσα στο αυτοκινητο σου με ολα τα παραθυρα κλιστα και να βαλεις το αυτοκνητο σε ωρα μεγαλης ηλιοφανιας μεσα στον ηλιο για αρκετες ωρες. θα δημιουργιθει μεγαλη θερμοκρασια μεσα στο αυτοκινητο και θα σκωτωσει το εντομο και τα αυγα του. νομιζω η οθονη δεν θα παθει ζημια. μεχρι 55-60c θα εχει το αυτοκινητο μεσα.

και βλεπουμε..

 

εγω δεν το θεωρω τοσο παρακσενο διοτι εχω σαν χομπυ συντηρηση ερπετων τα οποια τρωνε εντομα και ξερω τι παιζει...

επισης τη λαμπα φθοριου ειναι καλα να την φυγεις μιας και το συγκεκριμενο εντομο πρεπει να ελκιεται απο το φωτισμο....

παραδειγμα life cycle καποιου εντομου για να καταλαβεται τη λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...