Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έψαχνα ακριβώς μετά το καλοκαίρι και ακόμη δεν έχω καταλήξει οσον αφορά το τι θα πάρω. Any suggestions? Το σπίτι μου είναι γύρω στα 80 τμ και θέλω ψύξη και θέρμανση! Επίσης, υπάρχει κανένα e-shop για online αγορά που μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα το σπίτι μου είναι 75 τετραγωνικά και έχω εγκατεστημένο στο σαλόνι ένα Toyotomi 18000 BTU. Αν αφήσω ανοιχτή την μεσαία πόρτα του σαλονιού και της κρεβατοκάμαρας και κλείσω όλες τις άλλες, τότε έχω μια χαρά ψύξη σε όλο το σπίτι. Φαντάσου έτσι την έβγαλα το καλοκαίρι.

 

Τώρα για e-shop μπορείς να δεις σε Κωτσόβολο, Ηλεκτρονική κτλ., υπάρχουν πολλές επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το σπίτι μου είναι 75 τετραγωνικά και έχω εγκατεστημένο στο σαλόνι ένα Toyotomi 18000 BTU. Αν αφήσω ανοιχτή την μεσαία πόρτα του σαλονιού και της κρεβατοκάμαρας και κλείσω όλες τις άλλες, τότε έχω μια χαρά ψύξη σε όλο το σπίτι. Φαντάσου έτσι την έβγαλα το καλοκαίρι.

 

Τώρα για e-shop μπορείς να δεις σε Κωτσόβολο, Ηλεκτρονική κτλ., υπάρχουν πολλές επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks flealam! Δεν είχα ακούσει κάτι καλό για toyotomi έως τώρα (βασικά δεν είχα ακούσει τίποτα) αλλά την έχω ακουστά σαν μάρκα!

Έχω καταλήξει σε eshop που μου φαίνεται πάρα πολύ οικονομικό νομίζω στο apothema

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks flealam! Δεν είχα ακούσει κάτι καλό για toyotomi έως τώρα (βασικά δεν είχα ακούσει τίποτα) αλλά την έχω ακουστά σαν μάρκα!

Έχω καταλήξει σε eshop που μου φαίνεται πάρα πολύ οικονομικό νομίζω στο apothema

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Σκεφτομαι αγορα κλιματιστικου στα 9.000.Απο προσωπικη εμπειρια(σε 18αρι) και οπως διαβασα στο τοπικ τα μιτσουμπισι ειναι απαιχτα.

Απλα στα 9000 εχουν τρομερες διαφορες με αλλες μαρκες που αναφερονται στο τοπικ, πχ fujitsu/hitachi??

 

Με ενα γρηγορο search ξεχωρισα αυτα :

Mitsubishi Electric HC MSZ/MUZ-HC25VA

Fujitsu

Hitachi

 

Εχετε προσωπικη εμπειρια απο καποιο απο τα παραπανω ή γενικα στην ιδια κατηγορια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

οκ τελος.. δν πρόκειται να περάσω τα περσινά πάλι (ακόμα και 2 μέρες τον μήνα να κάτσω στην αθήνα το καλοκαίρι) ... προτείνετε καποιο κλιματιστικό όσο πιο φτηνό γίνεται... απο όσο κοίταξα στο skroutz δεν έχουν αλλάξει οι τιμές απο πέρυσι (εννοώ δεν ανεβήκαν λόγω καλοκαιριού, οπότε λέω να πάρω τώρα να τελειώνω) απο ότι κατάλαβα κοιτάμε ενεργειακής κλάσης Α μόνο...?? επίσης την εγκατάσταση παίζει να την κάνω μόνος ? η είναι αδύνατο...??

 

υ.γ ο χώρος είναι απλά το δωμάτιο μου για το υπολοιπο σπίτι υπάρχει κλιματισμός αλλα δεν θέλω να ανάβω τα μεγάλα και να περιμένω πότε θα δροσίσει και μένα.... οπότε υποθέτω το πιο μικρό θα φτάνει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ανοιξεις το κλιματιστικο μετα απο καιρο, το βαζεις λεει 3-4 ωρες στη λειτουργια του ανεμιστηρα για να στεγνωσει τυχον υγρασια που εχει μεσα.

Το εκανα μεν αλλα στις υψηλες θερμοκρασια, δηλ. απο 24οC και πανω, ο αερας που βγαζει μυριζει περιεργα(βρωμαει)... Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει οικονομικό κλιματιστικό που να έχει χαμηλή κατανάλωση ρεύματος ? Θέλω να βάλω ένα στο δωμάτιο μου γιατί προβλέπεται πολύ ζεστη φέτος, αλλα να μην έρθει κανένας λογαριασμός τεράστιος και ακούω γκρίνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω θα τσεκαρα τα inventor εχω μεινει πολυ ευχαριστημενοσ τσεκαρε το σιτε τουσ http://www.inventor.ac/index.php?option=com_productslite&Itemid=4 εχουνε μεγαλη γκαμα και μπορεισ να τα βρεισ στο σκρουτζ http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika/m/3784/Inventor.html και δεινουνε και 7 ετη πληρη εγγυηση ο ψυκτικοσ μου λεει οτι ειναι η καλυτερη στην αγορα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλετε κλιματιστικό για 1 δωμάτιο για 20μέρες να βγει η εξεταστική ή για 10 μέρες στο εξοχικό μην μπείτε στον κόπο να πάρετε κάποιο ακριβό.. Και αυτά των σουπερμάρκετ( καρφουρ, λιροι, μακρο, κτλ) μια χαρά είναι για λίγη χρήση κι ας έρθει ο λογαριασμός ένα 20άρικο παραπάνω :)

 

Αν βέβαια κάποιος σκόπευει να το χρησιμοποιήσει αρκετά ας προτιμήσει daikin αν έχει πολλά λεφτά ή ας παέι στα mitsubishi που είναι επίσης πανάκριβα αλλά με καλύτερο value for money..

 

Να ψάχνετε τα αναλυτικά technical data πριν αγοράσετε και να συγκρίνετε τα πάντα.. Ροή άερα, πραγματικά BTU, θόρυβο σε διάφορες σκάλες, πραγματικές καταναλώσεις κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω κλιματιστικό daikin από ηλεκτρονικό κατάστημα. Για να ισχύει η εγγύηση πρέπει η τοποθέτηση να γίνει από εξουσιοδοτημένο συνεργείο daikin ή ισχύει ανεξάρτητα του ποιος θα κάνει την εγκατάσταση? (Εννοείται ότι θα είναι εξειδικευμένος τεχνικός)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...