Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24.000btu inverter έχω. Το έχω βάλει στους 23βαθμούς και ο fan στο high. Εκτός οτι έχω πονόλαιμο, τα χέρια μου είναι παγωμένα και λίγο η μύτη μου. 21 βαθμούς έχω μέσα στο σπίτι.

 

Τι συμβαίνει; Γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν ζεσταίνει αρκετά; (έκανα και συντήρηση) 

 

Καποιος άλλος που να παθαίνει τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδιά έχω ένα inverter hitachi 9000 btu! Η εξωτερική μονάδα μου κάνει Πολύ θόρυβο όταν ρίχνει τις στροφές!!! Οταν δηλαδή μαρσαρει δεν ακούγεται πολύ όταν όμως ρίχνει στροφές τότε κάνει πααααρα πολύ θόρυβο!!! Τι μπορεί να είναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολίγον κουλή απορία, αν ξέρει κάποιος ας πει: στα χαρτιά του κλιματιστικού λέει ότι η εσωτερική μονάδα πρέπει να έχει απόσταση 15 εκ από το ταβάνι (βέβαια λέει και ότι η εξωτερική πρέπει να έχει 50 εκ ελεύθερα από πάνω, αλλά δεν έχω δει ποτέ εξωτερική μονάδα με τόσο αέρα από πάνω :-)  ). Τεσπά, είχε όντως 15 εκ, αλλά προέκυψε ανάγκη και κάναμε ψευδοροφή με γυψοσανίδα, και πλέον η απόσταση από την οροφή είναι 7-8 εκ. Πόσο αναγκαίο είναι να κατεβεί και να ξαναπεραστεί το κλιματιστικό στην σωστή απόσταση; Ως προς την απόδοσή του πάντως κάνα 10ήμερο τώρα μια χαρά φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά κλιματιστικού.

Ενδιαφέρομαι να ζεστάνω ένα χώρο με δύο μικρά υπνοδωμάτια το ένα δίπλα στο άλλο.Σκέφτομαι να βάλω το κλιματιστικό

στο διάδρομο που βρίσκεται στην είσοδο τους.

 

Μπορείτε να μου πείτε κάποιο καλό κλιματιστικό inverter που να μην έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά κλιματιστικού.

Ενδιαφέρομαι να ζεστάνω ένα χώρο με δύο μικρά υπνοδωμάτια το ένα δίπλα στο άλλο.Σκέφτομαι να βάλω το κλιματιστικό

στο διάδρομο που βρίσκεται στην είσοδο τους.

 

Μπορείτε να μου πείτε κάποιο καλό κλιματιστικό inverter που να μην έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος?

Ευχαριστώ.

 

- Πρέπει να δει το χώρο σου τεχνικός πρώτα, πριν την αγορά, γιατί είναι  πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα (τα).

- Ακόμα και στην περίπτωση που γίνεται, στο διάδρομο θα έχεις 23 κελσίου και στα δωμάτια 18-19.

Διευκολύνει κάπως, αν έχεις μεγάλες πόρτες στα υπνοδωμάτια και μπορεί να τοποθετηθεί χαμηλότερα από συνήθως  και φάτσα τους.

 

Καλύτερη λύση τα Multi Split Type, κάτι τέθοιο: http://www.zampa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=136&Itemid=106&lang=el

Μία εξωτερική μονάδα με δύο εσωτερικές.

Ακριβό, αλλά η σωστή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απάντηση σου.

Αν ειναι ετσι καλυτερα τοτε να το βάλω στο ενα υπνοδωμάτιο που χρησιμοποιώ πιο πολυ και λογικα

θα καλύπτει και το διπλανό του δωμάτιο σωστα;

 

Βεβαια θα φερω ενα τεχνικό αλλα έλεγα

να εχω πρωτα μια ιδέα να κοιτάξω και τα μοντέλα γιατι βλεπω κάποιες προσφορές

απο τον κωτσοβολο αυτές τις μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια στα 400ε ποιο κλιματιστικο προτινεται για υπνοδωματιο με μωρο ;

Θα σου πρότεινα να ανέβεις σε budget και να δεις κάτι που να έχει και ιονιστή για τον καθαρισμό του αέρα μιας και προορίζεται για δωμάτιο που θα κοιμάται μωρό. 

 

Χωρίς ιονιστή και ιδιαίτερα οικονομικό σε λειτουργία μηχάνημα είναι αυτό  https://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html

 

Με ιονιστή και όσο το δυνατόν μικρότερο budget θα σου προτεινω αυτό:  https://www.skroutz.gr/s/3315029/LG-Deluxe-Inverter-V-D09AK.html

 

Το οποίο είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση απο το προηγούμενο και κάνει λιγότερο θόρυβο. Σαφώς δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο φίλτρα άλλων εταιρειών. Έχει ότι πρέπει να έχει συν ο ιονιστής .

 

Εσύ αποφασίζεις. Γνώμη μου αν είναι το κλιματιστικό να καίει πάντα όταν κοιμάται το μωρό ή τελος πάντων σίγουρα 5 ώρες την ημέρα καλό είναι να επενδύσεις σε κάτι ιδιαίτερα οικονομικό. Το μοντέλο με τον ιονιστή πυο σου έστειλα είναι ιδιαιτερα οικονομικό. Σαφώς και μπορώ να σου προτείνω κορυφαίο μοντέλο σε κατνάλωση και λειτουργίες αυτή την στιγμή στην αγορά που κάνει κάπου στα 750 αλλα ξεφευγουμε πολύ απο το budget σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι πιο πανω δεν μπορω κ αυτο για την μικρη αν ηταν για μενα επερνα ενα πιο απλο κ απο αυτα που μου εδειξες κ αυτο λογο των οικονομικων φυσικα,σε ευχαριστω πολυ .

 Να ρωτησω κατι οταν εννοει ζωνη κλασης το ενα λεει "Παλαιότερης Κλάσης" το αλλο "Μέση Ζώνη" εννοει το Α Κ ΤΟ Α++ ? Δηλαδη ποσο πιο οικονομικα ειναι το καθενα ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια στα 400ε ποιο κλιματιστικο προτινεται για υπνοδωματιο με μωρο ;

http://hisense.com.gr/products/oikiakos-klimatismos-1#0=0 το 9αρι στα 350ε και το 12αρι στα 395ε και λενε οτι ειναι hitachi...

http://hisense.com.gr/product/HISENSE-AS-09UR4SVNNK3-G-W
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι πιο πανω δεν μπορω κ αυτο για την μικρη αν ηταν για μενα επερνα ενα πιο απλο κ απο αυτα που μου εδειξες κ αυτο λογο των οικονομικων φυσικα,σε ευχαριστω πολυ .

 Να ρωτησω κατι οταν εννοει ζωνη κλασης το ενα λεει "Παλαιότερης Κλάσης" το αλλο "Μέση Ζώνη" εννοει το Α Κ ΤΟ Α++ ? Δηλαδη ποσο πιο οικονομικα ειναι το καθενα ετσι ?

Στον παλαιότερο τρόπο μέτρησης της κλάσης είχαν τους συντελεστές COP EER που δείχνουν πόσο αποδοτικό είναι ένα μηχάνημα σε θέρμανση (COP) και ψύξη (EER) . Πλέον έχουμε SCOP SEER εποχιακοί βαθμοί αποδοσης. Εσένα σε ενδια΄φερει ο εποχιακός βαθμός απόδοσης στην θερμή ζώνη όπου σημείο αναφοράς είναι η Αθήνα στην Ευρώπη.  Φυσικά δεν μπορείς να συγκρίνεις SCOP με COP  ή SEER  με EER.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ΚΑΙ φετος η πολυκατοικια δεν καταφερε να μαζεψει λεφτα για πετρελαιο, λεω να στραφω στην λυση του κλιματιστικου

 

κατεληξα σε ενα μεγαλο ωστε να μπει στο χωλ με το που μπαινεις στο σπιτι και να "πιανει" σαλονι και γραφειο που ειναι κολλητα στο χωλ.. 15 τμ το γραφειο, 9 το χωλ και 17 το σαλονι

 

κατεληξα σε αυτο εδω DAIKIN

 

γνωμες? κατι αλλο?

το ποσο αυτο ειναι ταβανι μιας και θα αγοραστει με δοσεις.. οτιδηποτε φθηνοτερο και καλο ειναι καλοδεχουμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ΚΑΙ φετος η πολυκατοικια δεν καταφερε να μαζεψει λεφτα για πετρελαιο, λεω να στραφω στην λυση του κλιματιστικου

 

κατεληξα σε ενα μεγαλο ωστε να μπει στο χωλ με το που μπαινεις στο σπιτι και να "πιανει" σαλονι και γραφειο που ειναι κολλητα στο χωλ.. 15 τμ το γραφειο, 9 το χωλ και 17 το σαλονι

 

κατεληξα σε αυτο εδω DAIKIN

 

γνωμες? κατι αλλο?

το ποσο αυτο ειναι ταβανι μιας και θα αγοραστει με δοσεις.. οτιδηποτε φθηνοτερο και καλο ειναι καλοδεχουμενο

εγω εχω βαλει panasonic σειρα re και ειναι πολυ αποδοτικο με δυνατο φαν! να φανταστεις εχω βαλει 12αρι σε 30.τμ και το ζεσταινει αρκετα αμεσα.. παρολο που καποιοι ψυκτικοι πριν το βαλω μου ειπαν οτι θελεις απο 15-18000btu. δεν θα το μετανιωσεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...