Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Jamess είπε

 Καλησπέρα σε όλους / όλες! 

Πρωτη φορά γράφω, με αφορμή το οτι προκειται να αγοράσω ένα δωδεκάρι και ύστερα απο αρκετή έρευνα (online) και διαβάζοντας δεκάδες απο τις σελίδες του forum, εχω καταλήξει σε αυτά τα 3:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198243-daikin-atxm35n-siesta-perfera

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-king-12-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-1223080.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg12kgta-1213536.html

 

Οπως ειπαν και αλλοι, σε τετοια χρηματα, δεν πας σε κινεζοφασον χωρις πιστοποιηση EUROVENT. Οποτε κοιταζεις τα DAIKIN και FUJITSU. Επισης TOSHIBA και MITSUBISHI HEAVY.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ψυκτικός δεν μπορούσε σήμερα ..έτσι το unboxing περιορίστηκε σε αυτό..😂 

Ανοίγοντας ..ορίστε, κι άλλο αυτοκολλητακι eurovent 😊 1-0

Χειριστήριο vs χειριστήριο Haier , 2-0 (και φωτιζομενο 😊

Manual,μόνο στα Ελληνικά ,μεγάλα ευανάγνωστα ( ένα j7 2017 5,5'' για μέτρο σύγκρισης ) (Haier μικρά σε πολλές γλώσσες ψάχνεις  ,δυσανάγνωστα ) 3-0

Η συνέχεια μετα του ψυκτικού 🤣

A30DB104-AE22-4614-8693-4CB832158366.jpeg

777F526F-5473-42BF-B80E-6249E5C4C483.jpeg

5776CD2C-73FD-41A4-8B55-9C7BD6871D13.jpeg

F2EF9E53-FE49-4386-84E0-A4D8207922A3.jpeg

46B955F2-2A83-45E2-9FD5-844A270AE501.jpeg

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Εγκατέστησα σήμερα ένα inventor passion eco 24 στο σαλόνι μου, που έχει εμβαδό περίπου 32 τ.μ. το δοκιμάσαμε στο τέρμα ζέστη αφού έγινε η εγκατάσταση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από τη ζέστη που έβγαζε, ακόμη και στην turbo λειτουργία. Η θερμοκρασία έξω ήταν γύρω στους 20 βαθμούς. Επηρεάζει η υψηλή εξωτερική θερμοκρασία την απόδοση; Έχω ένα θερμόμετρο με laser και με ακίδα. Σημαδεψα με το laser την έξοδο του αέρα στις περσίδες και έδειξε μεταξύ 40-41 βαθμούς. Όλα αυτά λίγο στα γρήγορα όμως, δεν είχα πολύ χρόνο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, pannarab είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εγκατέστησα σήμερα ένα inventor passion eco 24 στο σαλόνι μου, που έχει εμβαδό περίπου 32 τ.μ. το δοκιμάσαμε στο τέρμα ζέστη αφού έγινε η εγκατάσταση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από τη ζέστη που έβγαζε, ακόμη και στην turbo λειτουργία. Η θερμοκρασία έξω ήταν γύρω στους 20 βαθμούς. Επηρεάζει η υψηλή εξωτερική θερμοκρασία την απόδοση; Έχω ένα θερμόμετρο με laser και με ακίδα. Σημαδεψα με το laser την έξοδο του αέρα στις περσίδες και έδειξε μεταξύ 40-41 βαθμούς. Όλα αυτά λίγο στα γρήγορα όμως, δεν είχα πολύ χρόνο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ξανακάνε μια δοκιμή, αν έξω έχει π.χ 20, εσύ ρύθμισέ το στους 24-25, κλείσε τις πόρτες και βάλτο μπρος, άρχισε να μετράς με το χρονόμετρο απ' την στιγμή που θα αρχίσει να βγάζει αέρα και να μετράς την θερμοκρασία που ανεβαίνει και μέχρι πόσο θα φτάσει. Η εξωτερική θερμοκρασία προφανώς και παίζει τον ρόλο της στο πως θα δουλέψει το μηχάνημα, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι η θερμοκρασία πρέπει να φτάσει την επιθυμητή.

Επίσης η θερμοκρασία του αέρα μετριέται καλύτερα μόνο με θερμόμετρο ακίδας, το laser είναι για μέτρηση επιφανειών, μπορεί η περσίδα να είχε 40-41 αλλά πιστεύω η θερμοκρασία του αέρα θα ήταν 2-3 βαθμούς παραπάνω.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ξανακάνε μια δοκιμή, αν έξω έχει π.χ 20, εσύ ρύθμισέ το στους 24-25, κλείσε τις πόρτες και βάλτο μπρος, άρχισε να μετράς με το χρονόμετρο απ' την στιγμή που θα αρχίσει να βγάζει αέρα και να μετράς την θερμοκρασία που ανεβαίνει και μέχρι πόσο θα φτάσει. Η εξωτερική θερμοκρασία προφανώς και παίζει τον ρόλο της στο πως θα δουλέψει το μηχάνημα, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι η θερμοκρασία πρέπει να φτάσει την επιθυμητή.

Επίσης η θερμοκρασία του αέρα μετριέται καλύτερα μόνο με θερμόμετρο ακίδας, το laser είναι για μέτρηση επιφανειών, μπορεί η περσίδα να είχε 40-41 αλλά πιστεύω η θερμοκρασία του αέρα θα ήταν 2-3 βαθμούς παραπάνω.

Θα το ξαναδοκιμάσω φυσικά, αλλά ποια είναι μια σωστή θερμοκρασία του ζεστού αέρα που εξέρχεται από την εσωτερική μονάδα; Έχω διαβάσει και για 45 βαθμούς και για 49, άλλος έγραφε ότι το δικό του βγάζει 50+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το γνωρίζει καλύτερα κάποιος ψυκτικός. Αλλά θα σου πω οτι αυτή η θερμοκρασία αλλάζει ανάλογα την ισχύ του κλιματιστικού και την ταχύτητα του ανεμιστήρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pannarab είπε

Θα το ξαναδοκιμάσω φυσικά, αλλά ποια είναι μια σωστή θερμοκρασία του ζεστού αέρα που εξέρχεται από την εσωτερική μονάδα; Έχω διαβάσει και για 45 βαθμούς και για 49, άλλος έγραφε ότι το δικό του βγάζει 50+

Το ASYG24KLCA το έχω δει στους 53.

Βέβαια τον χειμώνα.

Φαντάζομαι ότι τώρα που έχει ζέστες, δεν έχει νόημα να δώσει περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ASYG24KLCA το έχω δει στους 53.

Βέβαια τον χειμώνα.

Φαντάζομαι ότι τώρα που έχει ζέστες, δεν έχει νόημα να δώσει περισσότερο.

Εννοείς ότι λόγο σχετικά υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας, δεν μπορεί να βγάλει υψηλότερη θερμοκρασία αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

το laser είναι για μέτρηση επιφανειών

Χώρια που στις μεταλλικές στιλπνές επιφάνειες χάνει και επιπλέον στα φθηνά δεν ρυθμίζεται το ε (emissivity) . 

Προσωπικά έχω αυτό, είναι εξαιρετικά ακριβές και γρήγορο https://www.ebay.com/itm/ZOTEK-ZT102-Mini-6000-Counts-Digital-Multimeter-AC-DC-Voltage-Current-Tester-GN/113851254704?epid=0&hash=item1a821047b0:g:RmQAAOSwo-ldUT31

19 λεπτά πριν, pannarab είπε

Εννοείς ότι λόγο σχετικά υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας, δεν μπορεί να βγάλει υψηλότερη θερμοκρασία αέρα;

Όχι δεν μπορεί, αλλά δεν χρειάζεται. Υποθέτω βέβαια έτσι;

Έτσι και αλλιώς δεν μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία αλλά και η παροχή. 

πχ 500κυβικά αέρα στους 42 είναι ίσως καλύτερα από τους 50 στα 300κυβικά (δεν υπολόγισα, τυχαία νούμερα).

Σκοπός είναι να πιάνει τις θερμοκρασίες που θες με μικρή κατανάλωση. 

Θα το δεις τον χειμώνα στα κρύα. 

Επίσης θα βοηθούσε να του βάλεις έναν μετρητή κατανάλωσης πχ https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html?rmmds=search

ή https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=search

 

3 ώρες πριν, pannarab είπε

Εγκατέστησα σήμερα ένα inventor passion eco 24 στο σαλόνι μου, που έχει εμβαδό περίπου 32 τ.μ. 

Γιατί έβαλες 24άρι σε 32τμ μόνο; Δεν έχεις μονώσεις/κουφώματα; Ζεις βόρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χώρια που στις μεταλλικές στιλπνές επιφάνειες χάνει και επιπλέον στα φθηνά δεν ρυθμίζεται το ε (emissivity) . 

Προσωπικά έχω αυτό, είναι εξαιρετικά ακριβές και γρήγορο https://www.ebay.com/itm/ZOTEK-ZT102-Mini-6000-Counts-Digital-Multimeter-AC-DC-Voltage-Current-Tester-GN/113851254704?epid=0&hash=item1a821047b0:g:RmQAAOSwo-ldUT31

Όχι δεν μπορεί, αλλά δεν χρειάζεται. Υποθέτω βέβαια έτσι;

Έτσι και αλλιώς δεν μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία αλλά και η παροχή. 

πχ 500κυβικά αέρα στους 42 είναι ίσως καλύτερα από τους 50 στα 300κυβικά (δεν υπολόγισα, τυχαία νούμερα).

Σκοπός είναι να πιάνει τις θερμοκρασίες που θες με μικρή κατανάλωση. 

Θα το δεις τον χειμώνα στα κρύα. 

Επίσης θα βοηθούσε να του βάλεις έναν μετρητή κατανάλωσης πχ https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html?rmmds=search

ή https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=search

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το βασικό μου άγχος αυτή τη στιγμή είναι να μπορεί το κλιματιστικό να ανταποκριθεί όταν έρθουν τα κρύα. Διάλεξα 24άρι για να είμαι σίγουρος, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα μπορεί να ζεστάνει ικανοποιητικά 40 τ.μ. 

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χώρια που στις μεταλλικές στιλπνές επιφάνειες χάνει και επιπλέον στα φθηνά δεν ρυθμίζεται το ε (emissivity) . 

Προσωπικά έχω αυτό, είναι εξαιρετικά ακριβές και γρήγορο https://www.ebay.com/itm/ZOTEK-ZT102-Mini-6000-Counts-Digital-Multimeter-AC-DC-Voltage-Current-Tester-GN/113851254704?epid=0&hash=item1a821047b0:g:RmQAAOSwo-ldUT31

Όχι δεν μπορεί, αλλά δεν χρειάζεται. Υποθέτω βέβαια έτσι;

Έτσι και αλλιώς δεν μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία αλλά και η παροχή. 

πχ 500κυβικά αέρα στους 42 είναι ίσως καλύτερα από τους 50 στα 300κυβικά (δεν υπολόγισα, τυχαία νούμερα).

Σκοπός είναι να πιάνει τις θερμοκρασίες που θες με μικρή κατανάλωση. 

Θα το δεις τον χειμώνα στα κρύα. 

Επίσης θα βοηθούσε να του βάλεις έναν μετρητή κατανάλωσης πχ https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html?rmmds=search

ή https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=search

Γιατί έβαλες 24άρι σε 32τμ μόνο; Δεν έχεις μονώσεις/κουφώματα; Ζεις βόρεια;

Η σαλοκουζινα μου είναι 32 και επειδή είναι μεζονέτα, έχω και άλλα 7-8 που είναι ένα μικρό χωλ ανεβαίνοντας την εσωτερική σκάλα, οπότε αναπόφευκτα η ζέστη  πηγαίνει (μάλλον πρώτα) προς τα εκεί. Οπότε ας πούμε 40 τ.μ. εφόσον, τα υπόλοιπα δωμάτια έχουν κλειστές τις πόρτες. Διάλεξα 24αρι για να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να ζεσταθώ ικανοποιητικά. Μένω σε ένα προάστιο έξω από τη Θεσσαλονίκη, 100μ υψόμετρο, μονοκατοικία. Έχω τυπικές μονώσεις, δλδ διπλό τούβλο εξωτερικό τοίχο με μπλε φελιζόλ ενδιάμεσα.

Επεξ/σία από pannarab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pannarab είπε

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το βασικό μου άγχος αυτή τη στιγμή είναι να μπορεί το κλιματιστικό να ανταποκριθεί όταν έρθουν τα κρύα. Διάλεξα 24άρι για να είμαι σίγουρος, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα μπορεί να ζεστάνει ικανοποιητικά 40 τ.μ. 

Λοιπόν, έχεις κάνει λάθος επιλογή κλιματιστικού. Δεν είμαι βέβαια σπίτι σου για να ξέρω τους χώρους, αλλά το 24άρι είναι μεγάλο. 

Το φαινόμενο δε, θα είναι πιο έντονο με το inventor που έχουμε δει ότι δεν έχει ευελιξία . 

Φαντάσου έχει 7100 min btus στη θέρμανση (συγκριτικά το δικό μου ASYG24KLCA έχει 3000). 

Ως αποτέλεσμα ετοιμάσου για συμπεριφορές on-off, όπου το μηχάνημα θα δουλεύει διακοπτόμενα. 

Θα υπερθερμαίνει τον χώρο , θα καίει τσάμπα ρεύμα, θα σβήνει και θα ανάβει συνέχεια. 

Δες εδώ τι εννοώ 

και 

Ένα Toshiba Shorai 18000 ή 22000 θα ήταν σίγουρα πιο ευέλικτη επιλογή . 

Το καλό είναι ότι λογικά δεν θα σας λείψει η ζέστη, τον χώρο λογικά θα τον έχει για πρωινό. Ακόμα και στα πολλά κρύα. 

Αλλά μάλλον δεν είναι σωστή επιλογή. Όπως είπα εξαρτάται από παράγοντες πχ ένας ψηλοτάβανος, αμόνωτος χώρος , στη β.ελλάδα και με υψόμετρο, μπορεί να μην έφτανε το 24άρι. 

Αλλά σε ένα νορμάλ σπίτι, μάλλον όχι. 

Τουλάχιστον αν έχετε ανοιχτές πόρτες , θα σας καλύψει και τους άλλους χώρους ώστε να αμβλυθεί το φαινόμενο. Ανεμιστήρες οροφής σε ανάποδη λειτουργία θα βοηθούσε επίσης. 

Μη στεναχωριέσαι, εδώ θα είμαστε (ελπίζουμε), να μας μοιραστείς αυτά που είδες. 

Αν έχεις διάθεση για ψάξιμο με όργανα (κατανάλωση, θερμόμετρα) ελπίζουμε να μην μας ξεχάσεις. 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν, έχεις κάνει λάθος επιλογή κλιματιστικού. Δεν είμαι βέβαια σπίτι σου για να ξέρω τους χώρους, αλλά το 24άρι είναι μεγάλο. 

Το φαινόμενο δε, θα είναι πιο έντονο με το inventor που έχουμε δει ότι δεν έχει ευελιξία . 

Φαντάσου έχει 7100 min btus στη θέρμανση (συγκριτικά το δικό μου ASYG24KLCA έχει 3000). 

Ως αποτέλεσμα ετοιμάσου για συμπεριφορές on-off, όπου το μηχάνημα θα δουλεύει διακοπτόμενα. 

Θα υπερθερμαίνει τον χώρο , θα καίει τσάμπα ρεύμα, θα σβήνει και θα ανάβει συνέχεια. 

Δες εδώ τι εννοώ 

Ένα Toshiba Shorai 18000 ή 22000 θα ήταν σίγουρα πιο ευέλικτη επιλογή . 

Το καλό είναι ότι από δεν θα σας λείψει η ζέστη, τον χώρο θα τον έχει για πρωινό. Ακόμα και στα πολλά κρύα. 

Αλλά μάλλον δεν είναι σωστή επιλογή. Όπως είπα εξαρτάται από παράγοντες πχ ένας ψηλοτάβανος, αμόνωτος χώρος , στη β.ελλάδα και με υψόμετρο, μπορεί να μην έφτανε το 24άρι. 

Αλλά σε ένα νορμάλ σπίτι, μάλλον όχι. 

Τουλάχιστον αν έχετε ανοιχτές πόρτες , θα σας καλύψει και τους άλλους χώρους ώστε να αμβλυθεί το φαινόμενο. Ανεμιστήρες οροφής σε ανάποδη λειτουργία θα βοηθούσε επίσης. 

Μη στεναχωριέσαι, εδώ θα είμαστε (ελπίζουμε), να μας μοιραστείς αυτά που είδες. 

Αν έχεις διάθεση για ψάξιμο με όργανα (κατανάλωση, θερμόμετρα) ελπίζουμε να μην μας ξεχάσεις. 

Τα λόγια σου με ανακουφίζουν, διότι ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι και να ρωτήσω εδώ στο forum, είναι διότι μετά την εγκατάσταση που έγινε σήμερα και το βάλαμε στη θέρμανση για δοκιμή (που είχε και σχετική ζέστη), περίμενα ότι θα πυροβολάει. Είχα τη ρύθμιση στους 28-30 βαθμούς και τον ανεμιστήρα στο turbo για μισή περίπου ώρα. Ειλικρινά, απογοητευτικα λίγο. Η περιοχή μου, αν και το υψόμετρο δεν είναι μεγάλο, μπορεί άνετα να πέσει -5 -7 το βράδυ σε ξαστεριες. Αν όντως είναι μεγάλο για αυτά τα 40 τ.μ. ανοίγω τις πόρτες από τα  δωμάτια που είναι στον πάνω όροφο (δύο υπνοδωμάτια που το καθένα έχει το δικό του κλιματιστικό + ένα WC) και εκτονώνεται η ζέστη και εκεί. Ο φόβος μου είναι μήπως δεν μπορέσει να ζεστάνει και τα 40 τ.μ. μόνο 

Θερμόμετρο έχω, μπορώ να κάνω μετρήσεις. Για κατανάλωση μπορώ να το κάνω μόνο με υπολογισμούς. Μετράω την κατανάλωση του ρεύματος μου από τη χελώνα σχεδόν καθημερινά το χείμωνα, οπότε έχω μια καλή εικόνα τι έκαιγα περισυ και προπερσυ χωρίς αυτό.

Επεξ/σία από pannarab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2019 στις 10:40 ΠΜ, guzel είπε

Μου τα είχαν πει προφορικά, δε τα συγκράτησα... Το θέμα είναι αξίζει να δώσω τα διπλάσια χρήματα την στιγμή που θα έρθει εξωτερικός συνεργάτης τους; Μάλλον όχι.. Θα κλείσω με τα 19.90 και θα είμαι από πάνω τους με εκτυπωμένη τη σελίδα του κωτσοβολου και ο θεος βοηθός 

Δεν αξίζει για εμένα . Πάρε την υπηρεσία του κωτσόβολου .

9 ώρες πριν, Jamess είπε

 Καλησπέρα σε όλους / όλες! 

Πρωτη φορά γράφω, με αφορμή το οτι προκειται να αγοράσω ένα δωδεκάρι και ύστερα απο αρκετή έρευνα (online) και διαβάζοντας δεκάδες απο τις σελίδες του forum, εχω καταλήξει σε αυτά τα 3:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198243-daikin-atxm35n-siesta-perfera

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-king-12-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-1223080.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg12kgta-1213536.html

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιό απο τα 3 θα προτιμούσατε  - για 20 τετραγωνικά, βασικά για θέρμανση. Με ενδιαφέρει πιο πολύ η ουσία (δηλαδή οικονομία και απόδοση - πολύ ζέστη) και μετα όλα τα άλλα (wi-fi κλπ). Το δωμάτιο εχει full μόνωση και αλουμινια με θερμοδιακοπη κλπ. Αν έχεται  προσωπικη εμπειρια αξιολογησης τότε με ενδιαφέρει ακόμα πιο πολύ η άποψη σας. Επίσης μήπως νομίζετε οτι υπάρχει κάποιο πιό οικονομικό (σχετικα με την αγορά του και την κατανάλωση ) αλλά συγχρόνως πιο αξιόπιστο απο τα παραπάνω; Κάποια συμβουλή για την τοποθέτηση ίσως; 

Εννοήτε οτι δεν έχω και πολύ ιδέα απο αυτά...

Ευχαριστώ 

Δημητρης 

Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός SCOP τόσο πιο μικρή κατανάλωση έχει στην θέρμανση ένα μηχάνημα . Αντίστοιχα και με το SEER στην ψύξη . 
Για το κομμάτι της αξιοπιστίας και οι 3 μάρκες θεωρούνται αξιόπιστες. Αυτό δε σημαίνει  ότι δεν βγάζουν όλες οι  μάρκες ένα ποσοστό βλαβών . Για μένα η καλύτερη αξιοπιστία είναι να επιλέξεις ένα κλιματιστικό με όσο το δυνατό μεγαλύτερη σε διάρκεια εγγύηση διότι οι συνηθισμένες βλάβες που βγάζουν τα κλιματιστικά... κοστίζουν αρκετά .

Οπότε:
1. Daikin siesta perfera  SCOP= 6.14 SEER= 8.55
3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη .

2. Inventor King SCOP = 6.0  SEER= 9.0
10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
καλύτερη τιμή  899 ευρώ εδώ :  https://www.alphaclimagr.gr/product/1409378/inventor-king-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-12-000btu-a.html?ref=bestprice.gr

3. Fujitsu asyg SCOP= 6.5  SEER= 8.5
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και επεκτάσιμη + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
καλύτερη τιμή 938 ευρώ εδώ:  https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html

Και τα τρία κλιματιστικά ανήκουν στην υψηλή κατηγορία κλιματιστικών με βάση τις καταναλώσεις που πετυχαίνουν . 
Το Fujitsu συγκριτικά είναι καλύτερο σε καταναλώσεις αλλά τον καλύτερο συνδυασμό εγγύησης και  χαμηλής κατανάλωσης το χει το Inventor King . 

Πιθανόν να σε καλύψει και 9άρι αν έχεις πολύ καλές μονώσεις . Τόσο κουφώματα όσο και μονώσεις στις τοιχοποιίες . Δεν παίρνω όρκο όμως . 

 

5 ώρες πριν, pannarab είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εγκατέστησα σήμερα ένα inventor passion eco 24 στο σαλόνι μου, που έχει εμβαδό περίπου 32 τ.μ. το δοκιμάσαμε στο τέρμα ζέστη αφού έγινε η εγκατάσταση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από τη ζέστη που έβγαζε, ακόμη και στην turbo λειτουργία. Η θερμοκρασία έξω ήταν γύρω στους 20 βαθμούς. Επηρεάζει η υψηλή εξωτερική θερμοκρασία την απόδοση; Έχω ένα θερμόμετρο με laser και με ακίδα. Σημαδεψα με το laser την έξοδο του αέρα στις περσίδες και έδειξε μεταξύ 40-41 βαθμούς. Όλα αυτά λίγο στα γρήγορα όμως, δεν είχα πολύ χρόνο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ναι σε όλα τα κλιματιστικά η απόδοση btu/h μειώνεται όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία στην θέρμανση . Αντίστοιχα μειώνεται όσο αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία στην ψύξη . 


Δε μας  δίνεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται . Καταρχάς πρέπει να μετρήσεις ΔΤ και  όχι μόνο την θερμοκρασία εξόδου .( Όχι όμως με θερμόμετρο σκανδάλης).  Χρειάζεσαι θερμοκρασία επιστροφής ακριβώς πάνω απο το μηχάνημα και θερμοκρασία προσαγωγής ακριβώς μέσα στις περσίδες του μηχανήματος για να βρεις το ΔΤ .  Aπο κει και πέρα  θα σε γελάσω πιο είναι το σωστό ΔΤ  . Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τιμή  ΔΤ αλλά ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών που δείχνει ότι το μηχάνημα αποδίδει σωστά . 

Τα inverter  μην τα συγκρινεις με τα συμβατικά που δουλεύουν πάντα στο 100 % τον συμπιεστή . Τα inverter προσαρμόζουν το φορτίο του συμπιεστή σύμφωνα με τις απαιτήσεις του χώρου και την εξωτερική θερμοκρασία . Η θερμοκρασία εξόδου δεν είναι σταθερή  και δεν είναι πάντα υψηλή .

Σημασία έχει το κλιματιστικό να πιάνει την θερμοκρασία του χώρου που τους έχεις ορίσει . 


 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λοιπόν, έχεις κάνει λάθος επιλογή κλιματιστικού. Δεν είμαι βέβαια σπίτι σου για να ξέρω τους χώρους, αλλά το 24άρι είναι μεγάλο. 

Το φαινόμενο δε, θα είναι πιο έντονο με το inventor που έχουμε δει ότι δεν έχει ευελιξία . 

Φαντάσου έχει 7100 min btus στη θέρμανση (συγκριτικά το δικό μου ASYG24KLCA έχει 3000). 

Ως αποτέλεσμα ετοιμάσου για συμπεριφορές on-off, όπου το μηχάνημα θα δουλεύει διακοπτόμενα. 

Θα υπερθερμαίνει τον χώρο , θα καίει τσάμπα ρεύμα, θα σβήνει και θα ανάβει συνέχεια. 

Δεν νομίζω να είναι μεγάλο . 
Εχει χώρο 40 τ.μ με μια τυπική κλασσική μόνωση με το ενδιάμεσο φελιζόλ  .  Θεωρώ ότι το 18άρι σε βαριά κρύα που έχει η περιοχή του μπορεί να ζοριζόταν και να δούλευε πολύ υψηλά  ή να αδυνατούσε να καλύψει το χώρο ικανοποιητικά . 
Στη ψύξη απο την άλλη επειδή ψύχει σαλονοκουζίνα θα έχει πολλά θερμικά φορτία απο την κουζίνα όταν θα λειτουργεί . 
Οπότε 24άρι ήταν καλή επιλογή  θεωρώ . 

Τώρα για το εύρος απόδοσης σε btu/h εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου του . Το 7100 btu min δε σημαίνει κάτι . Αν ο χώρος του χρειάζεται στο 99 % των περιπτώσεων περισσότερα απο 7100 btu/h για κατάσταση συντήρησης δεν θα συμπεριφερθεί ως on/off το μηχάνημα .Ζει βόρεια Ελλάδα όπου οι χώροι έχουν το χειμώνα υψηλότερες απαιτήσεις απο την Νότια Ελλάδα. Όταν επιλέγουμε μηχάνημα χωρίς μηχανολογική μελέτη πάντα υπάρχει η πιθανότητα να δούμε φαινόμενα on-off σε  κλιματιστικό . Εξαρτάται απο τις ανάγκες του χώρου  μας . Όταν τις γνωρίζουμε με ακρίβεια μετά επιλέγουμε το κατάλληλο μηχάνημα για την περίπτωσή μας . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Σε λιγο unboxing therapy 🤪🤪🤪 

Ευχαριστώ τα μέλη @Dare-Devil και @liakjim για την βοήθεια τους κατά την επιλογή του 2 ου κλιματιστικού,τελικά ομως η επιλογή έγινε βάση άλλων παραμέτρων , απόσταση από το κατάστημα ( 50 μέτρα,το πλήρωσα το βάλανε σε καρότσι και το φέρανε απευθείας ),αμεσότητα-γρήγορη επίλυση προβλημάτων (στο προηγούμενο Haier ) ,after sales support (επισης στο προηγούμενο Haier)  ,προσεκτικός ψυκτικός( ο 2ος που ήρθε στο haier)  ,στα 400 ,δεν ειναι άσχημα ..συν η τοποθέτηση βέβαια 

αυτοκολλητάκι eurovent 😊

 

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο ! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο ! 

Σε ευχαριστω πολύ 😊 ,Ρίχνοντας μια γρήγορη μάτια στο manual του χειριστηρίου  ειδα πολλές παρόμοιες λειτουργίες (eco,gear κ.α) μέχρι και μυγοσκοτώστρα 😂 ( ξέρεις ήχο θανατηφόρας συχνότητας για τα μοσκιτο 😅) επιλογή ταχύτητας του ανεμιστήρα σε ποσοστά (πέρα από τις 3 κλασικές και turbo )και αρκετά αλλα κόλπα   που αν τις υποστηρίζει και το κλιματιστικό και δεν ειναι κοινό χειριστήριο για πολλά μοντέλα , η πρώτη μου σκέψη ήταν ..ωχ η πλακέτα ,δεν θα παίξω ποτε με αυτές τις ρυθμίσεις 😆,εκτός ότι τις θεωρώ «άχρηστες» Επισης τις θεωρώ και επιβαρυντικές για αυτήν ,ετσι ελπίζω πολύ για το δεύτερο,το απροβλημάτιστο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...