Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, super7 είπε

καλησπέρα , 

θα ηθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω κλιματιστικά , καθώς και αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτα

Daikin Sensira ATXC/ARXC25B Κλιματιστικό 9.000 BTU/h

Daikin Sensira ATXC/ARXC60B Κλιματιστικό 21.000 BTU/h

τα έχει το plaisio με 20% με κάρτα eurobank, οπότε βγαίνουν σε αρκετά καλή τιμή. 

ευχαριστω

Η Σειρες ATXC/FTXC της DAIKIN ειναι οι οικονομικες. Τα 9/12αρια ειναι πολυ καλα στην ψυξη και εξαιρετικα στην θερμανση με καλα SEER και κορυφαια SCOP. Στα 21000 btu ομως υπαρχουν σε παροιμοια χρηματα καλυτερες επιλογες...

Πολυ ακριβες οι τιμες στο ΠΛΑΙΣΙΟ...καποια κλιματιστικα αξιζουν, αλλα οχι...

Και ενα ερώτημα προς ολους τους φιλους: Μεταξυ TOSHIBA SHORAI 18αρη(απλο, οχι PREMIUM) και FUJITSU 18KLCA ποιο θα προτιμουσατε;

Συγκεκριμενα, προβληματιζομαι με τα SEER/SCOP EER/COP των 2 μηχανηματων....

FUJITSU 18KLCA  -    SEER 7.20 SCOP 6,30 EER 3.09 COP 3.5

TOSHIBA 18SHORAI  SEER 7,30 SCOP 5,80 EER 3,52 COP 3.75

Σκεφτομαι οτι μαλλον τα TOSHIBA ειναι πιο αποδοτικα σε μη ακραιες συνθηκες, ενω το FUJITSU ειναι πιο καλο σε μεγαλα κρυα/ζεστες;

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Κωδικος σφαλματος AP   ξερει καποιος ?Για το μορρις 24 .δεν ξεκιναμε καλα ΄-)δοκιμαστικη θερμαση

Μήπως είναι κάτι σχετικό με wifi? https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/WFIN-50112%20MORRIS%20WIFI-IM-GR.pdf&ved=2ahUKEwjOgsnN7YrlAhVLZlAKHYp1AOQQFjAAegQIBRAC&usg=AOvVaw2ImBILYNOqy1WjUgWdX4nk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν νομιζω το ανοιξα απο το τηλεκοντρολ του και δεν εκανε τπτ στην θερμανση ,πεταξε αυτο στιγμιαια .κατεβασα ασφαλεια εβγαλα απο την πριζα για κανα πενταλεπτο εβγαλα και τον μετρητη ενεργεια και φαινετε να δουλεθει ξανα ..παιζει λογο υγρασιας 70+ να το μπλοκαρε ο μετρητης να το βραχυκυκλωνε .θα παρω και τον μαστορα αυριο τηλεφωνο .Ρευμα παιρτνει απο μπριζα μπαλκονιου

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Δεν νομιζω το ανοιξα απο το τηλεκοντρολ του και δεν εκανε τπτ στην θερμανση ,πεταξε αυτο στιγμιαια .κατεβασα ασφαλεια εβγαλα απο την πριζα για κανα πενταλεπτο εβγαλα και τον μετρητη ενεργεια και φαινετε να δουλεθει ξανα ..παιζει λογο υγρασιας 70+ να το μπλοκαρε ο μετρητης να το βραχυκυκλωνε .θα παρω και τον μαστορα αυριο τηλεφωνο .Ρευμα παιρτνει απο μπριζα μπαλκονιου

Επειδή λέει AP Συνδεδεμένο με το διακομιστή (σελ 5),μήπως καταλάθος πάτησες κάποιο λάθος κουμπάκι.

Επίσης μην ξεχνάς ότι στην θέρμανση θέλει κάποιο μικρό χρόνο για να κάνει προθέρμανση και μετά βγάζει αέρα.

Τώρα δουλεύει όλα καλά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επειδή λέει AP Συνδεδεμένο με το διακομιστή (σελ 5),μήπως καταλάθος πάτησες κάποιο λάθος κουμπάκι.

Επίσης μην ξεχνάς ότι στην θέρμανση θέλει κάποιο μικρό χρόνο για να κάνει προθέρμανση και μετά βγάζει αέρα.

Τώρα δουλεύει όλα καλά;

ναι δουλεύει όλα καλά .Δεν ξέρω μπορεί και να πάτησα τίποτα .στραβακάς γαρ ετών 42 πρέπει να φτιάξω και γυαλιά .ΕΜ δεν με έφτανε ο αστιγματισμός έχουμε και πρεσβυωπία τώρα το φελεκι μου μέσα ,αχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το προγραμμα επιστροφή δεν το κατάλαβα. π.χ αγοράζω με μια κάρτα eurobank δυο daikin που κοστίζουν 1000ε και μου επιστρέφονται 200ε; Φαινεται πολυ καλό για να ειναι αληθινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Αυτο το προγραμμα επιστροφή δεν το κατάλαβα. π.χ αγοράζω με μια κάρτα eurobank δυο daikin που κοστίζουν 1000ε και μου επιστρέφονται 200ε; Φαινεται πολυ καλό για να ειναι αληθινό

Τι είναι αυτό το πρόγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά είχα γράψει πριν μερικές μέρες για επιλογή κλιματιστικού. Τελικά πήρα ένα inventor premium 24αρη. Το εγκατέστησα πριν 5 μέρες σε έναν χώρο 38 τετραγωνικά. Το σημείο που τοποθετήθηκε είναι κάτω από ένα δοκάρι και άφησαν 5 εκατοστά κενό από το δοκάρι στο 1.80 και πάνω, μιας και το ταβάνι είναι 2.50. 

Στην ψύξη που το δοκίμασαν εκείνη την ώρα ήταν εντυπωσιακό και μάλιστα μου είπαν ότι στο σημείο που μπήκε θα σκοτώνει στην θέρμανση... Τώρα όμως που το έβαλα στην θέρμανση έχω απογοητευτεί τελείως δεν μπορεί να ανεβάσει καθόλου θερμοκρασία καθόλου όμως. ανάβει για λίγο και σβήνει και μετά ξανά ανάβει και σβήνει και πάει λέγοντας.... στην εφαρμογή του κινητού δείχνει ότι μόλις ανάβει ανεβαίνει η εσωτερική θερμοκρασία πολύ γρήγορα από 21 σε 31 σε 10 λεπτά  και μόλις φτάσει 31 σβήνει και μόλις πέσει στους 27 ανάβει και πάει λέγοντας....ενω στην πραγματικότητά δεν ανεβαίνει καθολου η θερμοκρασία μόνο στην εφαρμογή τα βλέπω! Στο θερμόμετρο χώρου τιποτα...εγώ το βάζω να πάει στους 25. Ο μόνος τρόπος να ανεβάσει είναι να το βαλω στους 30 στο turbo όπου ανεβάζει άλλα Όχι πολύ γρήγορα στους 25....Αυτη την στιγμη εχω 25 και στην εφαρμογή λεει 34...Τι να κανω;

Επεξ/σία από LeGendGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LeGendGR είπε

Καλημέρα παιδιά είχα γράψει πριν μερικές μέρες για επιλογή κλιματιστικού. Τελικά πήρα ένα inventor premium 24αρη. Το εγκατέστησα πριν 5 μέρες σε έναν χώρο 38 τετραγωνικά. Το σημείο που τοποθετήθηκε είναι κάτω από ένα δοκάρι και άφησαν 5 εκατοστά κενό από το δοκάρι στο 1.80 και πάνω, μιας και το ταβάνι είναι 2.50. 

Στην ψύξη που το δοκίμασαν εκείνη την ώρα ήταν εντυπωσιακό και μάλιστα μου είπαν ότι στο σημείο που μπήκε θα σκοτώνει στην θέρμανση... Τώρα όμως που το έβαλα στην θέρμανση έχω απογοητευτεί τελείως δεν μπορεί να ανεβάσει καθόλου θερμοκρασία καθόλου όμως. ανάβει για λίγο και σβήνει και μετά ξανά ανάβει και σβήνει και πάει λέγοντας.... στην εφαρμογή του κινητού δείχνει ότι μόλις ανάβει ανεβαίνει η εσωτερική θερμοκρασία πολύ γρήγορα από 21 σε 31 σε 10 λεπτά  και μόλις φτάσει 31 σβήνει και μόλις πέσει στους 27 ανάβει και πάει λέγοντας....ενω στην πραγματικότητά δεν ανεβαίνει καθολου η θερμοκρασία μόνο στην εφαρμογή τα βλέπω! Στο θερμόμετρο χώρου τιποτα...εγώ το βάζω να πάει στους 25. Ο μόνος τρόπος να ανεβάσει είναι να το βαλω στους 30 στο turbo όπου ανεβάζει άλλα Όχι πολύ γρήγορα στους 25....Αυτη την στιγμη εχω 25 και στην εφαρμογή λεει 34...Τι να κανω;

Τίποτα.

Ο ζεστός αέρας είναι ελαφρύς, πάει πάνω και δημιουργεί στρώμα εγκλωβισμένου αέρα στο ταβάνι. Εκεί διαβάζει το κλιματιστικό το οποίο είναι πολύ μεγάλο για 38τμ τώρα που δεν κάνει κρύο και το θερμαίνει για πλάκα, χώρια που έχει υψηλά ελάχιστα BTU , δλδ με το καλημέρα δίνει τα κερατά του δίνοντας τις on off συμπεριφορές που παρατηρείς.

Τον χειμώνα με τα κρύα πάλι θα το έχεις αυτό, αλλά σε λιγότερο βαθμό. Ίσως και καθόλου μιας και θυμάμαι ότι έχεις μεγάλες θερμικές ανάγκες. 

Αυτή τη στιγμή είναι σαν να πήρες τριαξονικη νταλίκα για να κουβαλήσεις ένα κωλοχαρτο.

Αν θες βγάλε μας και καμιά φωτογραφία από την εγκατάσταση μήπως μας ξεφεύγει τίποτα, 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LeGendGR είπε

Καλημέρα παιδιά είχα γράψει πριν μερικές μέρες για επιλογή κλιματιστικού. Τελικά πήρα ένα inventor premium 24αρη. Το εγκατέστησα πριν 5 μέρες σε έναν χώρο 38 τετραγωνικά. Το σημείο που τοποθετήθηκε είναι κάτω από ένα δοκάρι και άφησαν 5 εκατοστά κενό από το δοκάρι στο 1.80 και πάνω, μιας και το ταβάνι είναι 2.50. 

Στην ψύξη που το δοκίμασαν εκείνη την ώρα ήταν εντυπωσιακό και μάλιστα μου είπαν ότι στο σημείο που μπήκε θα σκοτώνει στην θέρμανση... Τώρα όμως που το έβαλα στην θέρμανση έχω απογοητευτεί τελείως δεν μπορεί να ανεβάσει καθόλου θερμοκρασία καθόλου όμως. ανάβει για λίγο και σβήνει και μετά ξανά ανάβει και σβήνει και πάει λέγοντας.... στην εφαρμογή του κινητού δείχνει ότι μόλις ανάβει ανεβαίνει η εσωτερική θερμοκρασία πολύ γρήγορα από 21 σε 31 σε 10 λεπτά  και μόλις φτάσει 31 σβήνει και μόλις πέσει στους 27 ανάβει και πάει λέγοντας....ενω στην πραγματικότητά δεν ανεβαίνει καθολου η θερμοκρασία μόνο στην εφαρμογή τα βλέπω! Στο θερμόμετρο χώρου τιποτα...εγώ το βάζω να πάει στους 25. Ο μόνος τρόπος να ανεβάσει είναι να το βαλω στους 30 στο turbo όπου ανεβάζει άλλα Όχι πολύ γρήγορα στους 25....Αυτη την στιγμη εχω 25 και στην εφαρμογή λεει 34...Τι να κανω;

Ενεργοποίησε το ifeel/follow me (να περνει θερμοκρασία χωρου από το τηλεχειριστήριο και όχι από την εσωτερική μοναδα) αυτό το 5cm απόσταση από το δοκάρι μάλλον δημιουργεί το θέμα..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενεργοποίησε το ifeel/follow me (να περνει θερμοκρασία χωρου από το τηλεχειριστήριο και όχι από την εσωτερική μοναδα) αυτό το 5cm απόσταση από το δοκάρι μάλλον δημιουργεί το θέμα..

Νομίζω δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω δεν έχει

Πρέπει να έχει Follow me οπως ειδα μολις ενα manual, αλλιως ετσι θα τον πάει ολο τον χειμώνα .. Θα δουλεύει τελικές για μερικά λεπτά και θα κλείνει μετα.. @LeGendGR

Ααα και καλο χειμώνα να έχουμε :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update :

Σημερα είναι η πρώτη μέρα με κρύο :) .
Το Siesta φαίνεται να διατηρεί πολύ εύκολα σταθερή θερμοκρασία στους 24 σε ενα κουζινοκαθιστικό 50 τ.μ και άρχισαν να ζεσταίνονται και τα 2 δωμάτια μετά απο 1 ώρα λειτουργίας. (Συνολικά 78 τ.μ)
Η εξωτερική μονάδα σχεδόν δεν ακούγεται καθόλου, ξεχνάς οτι υπάρχει.   

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι η θερμοκρασία εξόδου παίζει απο 37 μέχρι 43.

Επεξ/σία από SM81
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...