Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι λύσεις υπάρχουν για τον χώρο σου, το σίγουρο είναι οτι έτσι όπως μπήκε σχεδόν κολλητά κάτω από εκεί, θα έχεις θέματα γενικώς, π.χ δεν θα σε καλύψουν στην εγγύηση, το κλιματιστικό απορροφάει κάποια ποσότητα αέρα και τον ανακυκλοφορεί, ειδικά τα 24αρια έχουν δυνατό ανεμιστήρα που ανακυκλοφορεί περί τα 1000 κυβικά μέτρα την ώρα, εκεί που μπήκε είναι κάκιστη θέση γιατί είναι σαν να έχεις φράξει την είσοδο του αέρα στην εσωτερική, με αποτέλεσμα να μπορεί να μεταφέρει σωστά θερμότητα από το στοιχείο στον χώρο, δεδομένου οτι δεν έχει πολύ χαμηλή ελάχιστη ισχύ μπορεί να σου βγάλει πιστεύω και άλλα προβλήματα μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, LeGendGR είπε

2.5 μέτρα είναι.

Να τους πω να φέρουν βάση να το βάλω από το ταβάνι;

2,5 είναι εκεί που είναι τώρα? Να το βάλουν 10 πόντους πιο κάτω και λογικά θα είσαι οκ 

29 λεπτά πριν, LeGendGR είπε

2.5 μέτρα είναι.

Να τους πω να φέρουν βάση να το βάλω από το ταβάνι;

2,5 είναι εκεί που είναι τώρα? Να το βάλουν 10 πόντους πιο κάτω και λογικά θα είσαι οκ 

Λοιπόν και μιας άρχισαν τα κρύα βάζω ένα βιντεάκι με την κατανάλωση του toshiba 21 βαθμούς ρύθμιση  με εσωτερική 22,6 ......15 βαθμούς έξω η κατανάλωση είναι όπως φαίνεται 0,86 kWh σε 5 ώρες περίπου και η θερμοκρασία στον αέρα εξόδου είναι 27,6 c 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

2,5 είναι εκεί που είναι τώρα? Να το βάλουν 10 πόντους πιο κάτω και λογικά θα είσαι οκ 

2,5 είναι εκεί που είναι τώρα? Να το βάλουν 10 πόντους πιο κάτω και λογικά θα είσαι οκ 

Λοιπόν και μιας άρχισαν τα κρύα βάζω ένα βιντεάκι με την κατανάλωση του toshiba 21 βαθμούς ρύθμιση 15 έξω η κατανάλωση είναι όπως φαίνεται 0,86 kWh σε 5 ώρες περίπου και η θερμοκρασία στον αέρα εξόδου είναι 27,6 c 

Όχι 2.5 είναι το ταβάνι. Το κλιματιστικό είναι από 1.8 και πάνω τώρα και πρέπει να πάει 1,7. 

Μίλησα με το συνεργείο που θα έρθει αύριο και θα φέρουν και βάση για ταβάνι και θα το δούμε εκεινη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LeGendGR είπε

Όχι 2.5 είναι το ταβάνι. Το κλιματιστικό είναι από 1.8 και πάνω τώρα και πρέπει να πάει 1,7. 

Μίλησα με το συνεργείο που θα έρθει αύριο και θα φέρουν και βάση για ταβάνι και θα το δούμε εκεινη την ώρα.

Είχα χαμηλό το σπιτι πιστεύω ότι το 24 είναι overkill εκτός και αν το σπιτι είναι τόσο χάλια από μονώσεις αλλά δύσκολο το βρίσκω , στο ερωτηματολόγιο το ύψος το έβαλες σωστά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είχα χαμηλό το σπιτι πιστεύω ότι το 24 είναι overkill εκτός και αν το σπιτι είναι τόσο χάλια από μονώσεις αλλά δύσκολο το βρίσκω , στο ερωτηματολόγιο το ύψος το έβαλες σωστά 

Ναι σωστα το εβαλα απο μόνωση  ειναι χαλια αλλα ειναι ζεστό γενικα. Και δεν το βρίσκει κρύο... με 18αρι ήμουν καλυμμένος οριακά. Επειδή είμαι βουνό, από εμένα και επάνω είναι δάσος και βλέπουμε και χιόνια και κρύα είπα να είμαι πιο άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LeGendGR είπε

Ναι σωστα το εβαλα απο μόνωση  ειναι χαλια αλλα ειναι ζεστό γενικα. Και δεν το βρίσκει κρύο... με 18αρι ήμουν καλυμμένος οριακά. Επειδή είμαι βουνό, από εμένα και επάνω είναι δάσος και βλέπουμε και χιόνια και κρύα είπα να είμαι πιο άνετος.

Παντως αυτό που περιέγραψες είναι σφάλμα θερμομέτρου αισθητήρα πιστεύω ότι με την αλλαγή θέσης θα διορθωθεί έν μέρει το πρόβλημα και δε θα μπουκώνει έτσι ο αισθητήρας ώστε να δείχνει τρέλα νούμερα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι ειναι μονο προβλημα θερμομετρου. Ο ζεστος αερας απο το ac φευγει με κατευθυνση προς τα κατω υπο μια γωνια (ετσι πρεπει να ρυθμιστει τουλαχιστον) και μετα ανεβαινει προς τα πανω. Δε παει ο αερας να βρει το μικρο δοκαρι και να κατσει εκει. Λογικα αν μετακινησεις το ac πιο πανω, θα εχει ακομα περισσοτερη ζεστη. Βαλε ενα θερμομετρο στη πανω πλευρα το κλιματιστικου και μετα ενα οσο πιο κοντα στο ταβανι γινεται να δουμε τι μετραει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα, μιας και μενω σε νησι, αποφασισα και εγω φετος να στηριχτω στην θερμαση των κλιματιστικων.

για τις κρεββατοκαμερες πηρα απο την προσφορα του πλαισιου με τις καρτες τις eurobank ενα daikin sensira  12αρη και ενα 9αρη,

κυριως λογω απ'οτι διαβασα τις αποδοσης τους στην θερμαση και την αθορυβη λειτουργια.

Τωρα ομως για το σαλονι θα χρειαστω τις συμβουλες σας, ο χωρος ειναι μεγαλος και θα χρειαστω ενα 24αρη.

εδω το  Daikin Sensira ATXC/ARXC71B αλλου λενε οτι ειναι ενεργειακης κλασης Α και αλλου Α++ τελικα τι ισχυει?

επισης  μετα απο λιγο ψαξιμο επεσε το ματι μου στο https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

που πιστευω ειναι μια καλη επιλογη, υπαρχει καποιος που να το εχει δοκιμασει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DAIKIN ειναι πολυ καλα για 9000/12000 btu, αλλα στο 24αρη εχεις πολλα καλυτερα μοντελα στην αγορα. Το Fujitsu που επελεξες ειναι ισως το κορυφαιο σε λογικες τιμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostass__ είπε

καλημερα και απο εμενα

μπαινω στην διαδικασια για αγορα 2 κλιματιστικων (εξοικονομω) και λεω να αρχισω να ψαχνω λιγο την κατασταση.

το 1 ειναι για υπνοδωματιο 12 τμ  ενω το αλλο για σαλονοχωλκουζινα (!) οπου το σαλονι ειναι 15 τμ και η συνεχεια του η κουζινα δλδ αλλα 9.

τα μηχανηματα πρεπει να ειναι P<=2.6 (βασει ψυκτικης ισχυος) , ετσι τουλαχιστον αναφερεται στο εντυπο.

απο μονωση αλουμινια θερμοδιακοπης.

δεν εχω ιδεα ποια κλιματιστικα ειναι κατω του P που αναφερεται, αν εχω καταλαβει καλα ΔΕΝ θελω μηχανημα ον-οφ (να αναβοσβηνει και να παιζει μεγαλο ευρος στην θερμοκρασια του δωματιου), δλδ θελω οσο πιο σταθερη θερμοκρασια, και αν δινουμε βαση σε κατι αυτο θα ειναι η ψυξη και οχι η θερμανση.

μπατζετ συνολικα 1700 ευρω υπερμαξιμουμ.

Φίλε μου καλησπέρα, τα κλιματιστικά που  πρέπει να κοιτάς είναι 9000 btu,  από εκεί και πέρα επειδή ανήκεις σε μια ''ιδιαίτερη'' κατηγορία *  για να σε  βοηθησουμε πρέπει να μας πεις από ποιό κατάστημα θα τα πάρεις  ,πόσο κοστίζει η εγκατάσταση στο εν λόγω κατάστημα και αν θέλεις οπωσδήποτε να ξοδέψεις και τα 1700(πρόσεχε μήπως χρειαστεί να τσοντάρεις αλλού κάποια χρήματα).

*εξ'οικονομώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, ήρθε η ώρα να ψάξω κλιματιστικό για το σπίτι οπότε που να απευθυνθώ καλύτερα από το insomnia 😘

Το διαμέρισμα είναι περίπου 100τμ και ο ενιαίος χώρος(σαλόνι,κουζίνα,χωλ όλα στον ίδιο χώρο) όπου θα τοποθετηθεί το κλιματιστικό είναι περίπου 55+. Το θέλω κυρίως για ψύξη καθώς η θέρμανση θα είναι με αντλία θερμότητας (+ υπάρχει τζάκι) οπότε δεν είναι το 1ο που θα κοιτάξω η θέρμανση. Δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά, το μόνο που πιστεύω είναι ότι λογικά θα πρέπει να κοιτάξω για τουλάχιστον 24000 btu , σωστά; Υπάρχει κάποια πρόταση; Ή τι περίπου να κοιτάξω; Λογικά θα πάω σε κατάστημα της πόλης μου, σε γνωστό μου, απλά δεν θέλω να πάω τέρμα ανημέρωτος... να έχω μια εικόνα. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2019 στις 2:00 ΜΜ, CorumD είπε

Με ολα αυτα που ακουω για ΜΗ τιμηση εγγυησεων απο εταιριες, λεω οτι θεωρητικα δινουν 10 χρονια. Μακαρι να ειμαστε εδω σε 10 χρονια να δουμε ποιος εχει τηρησει τι...

Τα DAIKIN FTXC/ATXC ειναι τα ιδια...ελαφρως καλυτερο spec to FTXC αλλα μεσα στο margin of error που επιτρεπει η EUROVENT. Μου φαινεται οτι σχολιασε και o Liakjim οτι το πιστοποιητικο τους ειναι κοινο... Απλως η DAIKIN θελει να παρουσιασει διαφοροποιημενο προιον για τα μαγαζια κλιματισμου...Και ακολουθει την πολιτικη και η TOSHIBA. Η Fujitsu ειχα καποια στιγμη για τον ιδιο λογο 4 μαρκες. Fujitsu, General, Fuji Electric kai Dynamic...

Πού έχεις ακούσει ή διαβάσει κάτι τέτοιο για οποιαδήποτε εταιρεία  γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο για καμία εταιρεία . 
Ότι θα μπορούσε οποιαδήποτε εταιρεία να κάνει ότι γουστάρει ισχύει . Οπότε θεωρητικά όλες οι εταιρείες θα μπορούσαν να το παίξουν τρέλα  μέχρι το σημείο όμως που θα κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή . Εκεί τελειώνει το θέμα . Πρακτικά είτε το παίξουν τρέλα είτε όχι στο τέλος θα γίνει αυτό που ορίζει ο νόμος και οι όροι της εγγύησης που έχουν αναρτήσει . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

εγω πιστευω οτι ειναι μονο προβλημα θερμομετρου. Ο ζεστος αερας απο το ac φευγει με κατευθυνση προς τα κατω υπο μια γωνια (ετσι πρεπει να ρυθμιστει τουλαχιστον) και μετα ανεβαινει προς τα πανω. Δε παει ο αερας να βρει το μικρο δοκαρι και να κατσει εκει. Λογικα αν μετακινησεις το ac πιο πανω, θα εχει ακομα περισσοτερη ζεστη. Βαλε ενα θερμομετρο στη πανω πλευρα το κλιματιστικου και μετα ενα οσο πιο κοντα στο ταβανι γινεται να δουμε τι μετραει.

 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Παντως αυτό που περιέγραψες είναι σφάλμα θερμομέτρου αισθητήρα πιστεύω ότι με την αλλαγή θέσης θα διορθωθεί έν μέρει το πρόβλημα και δε θα μπουκώνει έτσι ο αισθητήρας ώστε να δείχνει τρέλα νούμερα 

Και εγώ πιστεύω ότι είναι κύριος πρόβλημα του θεμομετρου. Αφου μετρα λαθος και ενω ειναι κλειστό το Κλιματιστικό...Από την inventor μου είπαν ότι το πιο πιθανό είναι έχει θέμα το θερμόμετρο άλλα πρώτα πρέπει να μπει σε σωστό σημείο το Κλιματιστικό πριν στείλουν τεχνικό.

Επεξ/σία από LeGendGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2019 στις 9:29 ΜΜ, CorumD είπε

Η Σειρες ATXC/FTXC της DAIKIN ειναι οι οικονομικες. Τα 9/12αρια ειναι πολυ καλα στην ψυξη και εξαιρετικα στην θερμανση με καλα SEER και κορυφαια SCOP. Στα 21000 btu ομως υπαρχουν σε παροιμοια χρηματα καλυτερες επιλογες...

Πολυ ακριβες οι τιμες στο ΠΛΑΙΣΙΟ...καποια κλιματιστικα αξιζουν, αλλα οχι...

Και ενα ερώτημα προς ολους τους φιλους: Μεταξυ TOSHIBA SHORAI 18αρη(απλο, οχι PREMIUM) και FUJITSU 18KLCA ποιο θα προτιμουσατε;

Συγκεκριμενα, προβληματιζομαι με τα SEER/SCOP EER/COP των 2 μηχανηματων....

FUJITSU 18KLCA  -    SEER 7.20 SCOP 6,30 EER 3.09 COP 3.5

TOSHIBA 18SHORAI  SEER 7,30 SCOP 5,80 EER 3,52 COP 3.75

Σκεφτομαι οτι μαλλον τα TOSHIBA ειναι πιο αποδοτικα σε μη ακραιες συνθηκες, ενω το FUJITSU ειναι πιο καλο σε μεγαλα κρυα/ζεστες;

Αρχικά σκέψου κυρίως για τί χρήση το θες . Περισσότερες ώρες θα δουλεύει στην ψύξη ή στην θέρμανση ; 
H διαφορά που έχουν στην ψύξη είναι πολύ μικρή για να έχει νόημα να το συζητήσουμε . Η ουσία είναι στο SCOP και στην διάρκεια της εγγύησης . 
Αν το θες για κύρια πηγή θέρμανσης και θα δουλεύει πολλές ώρες καθημερινά το Fujitsu κάνει την διαφορά στην κατανάλωση αλλά χάνει σε εγγύηση . 
Αν δεν θα δουλεύει καθημερινά στην θέρμανση ή θα το δουλεύεις λίγες ώρες καθημερινά ή και καθόλου θα κοιτούσα το Toshiba που δίνει μεγαλύτερη εγγύηση . 

Ζύγισε τα . Εγώ θα σκεφτόμουν την εγγύηση αρχικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ζω αυτη την στιγμη με την Philips που αρνειται να επισκευασει μια 65 TV LED των 2000+ ευρω...λέγονας οτι τα προβληματα backlight bleeding που εχει ειναι 'μεσα στα επιτρεπτα ορια..'

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...