Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 


Δε μας  δίνεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται . Καταρχάς πρέπει να μετρήσεις ΔΤ και  όχι μόνο την θερμοκρασία εξόδου .( Όχι όμως με θερμόμετρο σκανδάλης).  Χρειάζεσαι θερμοκρασία επιστροφής ακριβώς πάνω απο το μηχάνημα και θερμοκρασία προσαγωγής ακριβώς μέσα στις περσίδες του μηχανήματος για να βρεις το ΔΤ .  Aπο κει και πέρα  θα σε γελάσω πιο είναι το σωστό ΔΤ  . Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τιμή  ΔΤ αλλά ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών που δείχνει ότι το μηχάνημα αποδίδει σωστά . 

 

Καλημέρα, το ΔΤ τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα και από εμένα ,χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή δύο κλιματιστικών για το σπίτι μου το οποίο είναι μεζονέτα, ο κάτω χώρος είναι ενιαίος σαν ορθογώνιο 63τμ και ο πάνω έχει ένα μικρό χωλ και τρία δωμάτια,και σκέφτομαι να βαλω  ενα 24 (υποθέτω) για τον πρώτο όροφο και ένα 9 (υποθέτω πάλι) σε ένα δωματιο. Μένω Αθήνα,Μενίδι για την ακρίβεια το σπίτι έχει δίπλα τζάμια και μόνωση στην ταράτσα . περιμένω προτάσεις για άμεση αγορά με βάση απόδοση και φυσικά οικονομικά.ευχαριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός SCOP τόσο πιο μικρή κατανάλωση έχει στην θέρμανση ένα μηχάνημα . Αντίστοιχα και με το SEER στην ψύξη . 
Για το κομμάτι της αξιοπιστίας και οι 3 μάρκες θεωρούνται αξιόπιστες. Αυτό δε σημαίνει  ότι δεν βγάζουν όλες οι  μάρκες ένα ποσοστό βλαβών . Για μένα η καλύτερη αξιοπιστία είναι να επιλέξεις ένα κλιματιστικό με όσο το δυνατό μεγαλύτερη σε διάρκεια εγγύηση διότι οι συνηθισμένες βλάβες που βγάζουν τα κλιματιστικά... κοστίζουν αρκετά .

Οπότε:
1. Daikin siesta perfera  SCOP= 6.14 SEER= 8.55
3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη .

2. Inventor King SCOP = 6.0  SEER= 9.0
10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
καλύτερη τιμή  899 ευρώ εδώ :  https://www.alphaclimagr.gr/product/1409378/inventor-king-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-12-000btu-a.html?ref=bestprice.gr

3. Fujitsu asyg SCOP= 6.5  SEER= 8.5
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και επεκτάσιμη + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
καλύτερη τιμή 938 ευρώ εδώ:  https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html

Και τα τρία κλιματιστικά ανήκουν στην υψηλή κατηγορία κλιματιστικών με βάση τις καταναλώσεις που πετυχαίνουν . 
Το Fujitsu συγκριτικά είναι καλύτερο σε καταναλώσεις αλλά τον καλύτερο συνδυασμό εγγύησης και  χαμηλής κατανάλωσης το χει το Inventor King . 

Πιθανόν να σε καλύψει και 9άρι αν έχεις πολύ καλές μονώσεις . Τόσο κουφώματα όσο και μονώσεις στις τοιχοποιίες . Δεν παίρνω όρκο όμως . 

 

 

Αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο βρε διάβολε και βάζεις τιμές από το Skroutz, βάλε τουλάχιστον και για τα τρία. Καλά λέει μου φαίνεται ο @CorumD ότι κάτι έχεις με τα Daikin 😁

1. Daikin siesta perfera  SCOP= 6.14 SEER= 8.55                                                                           3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη. καλύτερητιμή 988 ευρώ εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410518/daikin-ftxm35n-rxm35n9-inverter-a-a-klimatistiko.html 

Βέβαια, αν ο φίλος θέλει να το αγοράσει από μεγάλο κατάστημα τότε αλλάζει το πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση, το Fujitsu δείχνει να είναι ο αρχηγός σε απόδοση ενώ υπολείπεται σε καλούδια (wifi έχει?). Αν θέλει εγγύηση, ας πάει σε Toshiba που δίνει 7 χρόνια και είναι μία εταιρεία αξιόπιστη και έχει αποδείξει ότι βγάζει ποιοτικά μηχανήματα. Με βάση τα τρία, fujitsu = αρχηγός απόδοσης, Daikin = εξαιρετική απόδοση συνοδευόμενη από καλούδια ( ιονιστής, wifi) τα οποία κρίνει ο τελικός αγοραστής αν τον ενδιαφέρουν και τέλος ινβεντορ = κινεζοφασόν.

Αν είναι να δώσει 1100 ευρώ για Ινβέντορ επειδή διαφημίζει 10 χρόνια εγγύηση για μηχανήματα που παράγει άλλος και απλά μπαίνει η σφραγίδα επάνω τότε ΟΧΙ, καλύτερα Τοσίμπα με 7 χρόνια και παίρνει μάρκα από τις τοπ 4. Τι θα κάνει φίλε διάβολε αν πει ο κατασκευαστής στην Ινβέντορ ότι ανταλλακτικά για αυτό το μοντέλο πάπαλα? Ξέρεις να μας πεις? Θα του κάνει αντικατάσταση το μοντέλο? Πως υπάρχει τόση εμπιστοσύνη για μία μάρκα που δεν έχει μεγάλη παρουσία στην αγορά, δεν είναι κατασκευαστης, ότι θα είναι ικανή να τηρησει το 10 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ που φωνάζεις με πάθος σε όλα τα φόρουμ? 

Για αυτό προτείναμε στον φίλο τις 4 κορυφαίες όπου είναι οι πιο ποιοτικές και αξιόπιστες. 

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο βρε διάβολε και βάζεις τιμές από το Skroutz, βάλε τουλάχιστον και για τα τρία. Καλά λέει μου φαίνεται ο @CorumD ότι κάτι έχεις με τα Daikin 😁

1. Daikin siesta perfera  SCOP= 6.14 SEER= 8.55                                                                           3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη. καλύτερητιμή 988 ευρώ εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410518/daikin-ftxm35n-rxm35n9-inverter-a-a-klimatistiko.html 

Βέβαια, αν ο φίλος θέλει να το αγοράσει από μεγάλο κατάστημα τότε αλλάζει το πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση, το Fujitsu δείχνει να είναι ο αρχηγός σε απόδοση ενώ υπολείπεται σε καλούδια (wifi έχει?). Αν θέλει εγγύηση, ας πάει σε Toshiba που δίνει 7 χρόνια και είναι μία εταιρεία αξιόπιστη και έχει αποδείξει ότι βγάζει ποιοτικά μηχανήματα. Με βάση τα τρία, fujitsu = αρχηγός απόδοσης, Daikin = εξαιρετική απόδοση συνοδευόμενη από καλούδια ( ιονιστής, wifi) τα οποία κρίνει ο τελικός αγοραστής αν τον ενδιαφέρουν και τέλος ινβεντορ = κινεζοφασόν.

Αν είναι να δώσει 1100 ευρώ για Ινβέντορ επειδή διαφημίζει 10 χρόνια εγγύηση για μηχανήματα που παράγει άλλος και απλά μπαίνει η σφραγίδα επάνω τότε ΟΧΙ, καλύτερα Τοσίμπα με 7 χρόνια και παίρνει μάρκα από τις τοπ 4. Τι θα κάνει φίλε διάβολε αν πει ο κατασκευαστής στην Ινβέντορ ότι ανταλλακτικά για αυτό το μοντέλο πάπαλα? Ξέρεις να μας πεις? Θα του κάνει αντικατάσταση το μοντέλο? Πως υπάρχει τόση εμπιστοσύνη για μία μάρκα που δεν έχει μεγάλη παρουσία στην αγορά, δεν είναι κατασκευαστης, ότι θα είναι ικανή να τηρησει το 10 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ που φωνάζεις με πάθος σε όλα τα φόρουμ? 

Για αυτό προτείναμε στον φίλο τις 4 κορυφαίες όπου είναι οι πιο ποιοτικές και αξιόπιστες. 

Ακριβως οπως τα ειπες...αν καποιον ειναι ετοιμος να βγαλει 1100 και να τα δωσει για κινεζοφασον INVENTOR ειναι αξιος της μοιρας του....

Κινεζοφασον αγοραζουμε ΜΟΝΟ με εκπτωση οχι με premium, και δεν παιρνουμε μηχανηματα χωρις EUROVENT γιατι δεν ξερουμε αν ισυχουν αυτα που λεει ο ΕΜΠΟΡΟΣ...και η INVENTOR ειναι ΕΜΠΟΡΟΣ, οχι κατασκευαστης...

Παντως, απο τις μεχρι τωρα μετρησεις μου, πρωταθλητης χαμηλης καταωαλωσης αναμεσα σε ολους η FUJITSU...αλλα θελω να δω μετρησεις απο shorai και το DAIKIN σου!

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο βρε διάβολε και βάζεις τιμές από το Skroutz, βάλε τουλάχιστον και για τα τρία. Καλά λέει μου φαίνεται ο @CorumD ότι κάτι έχεις με τα Daikin 😁

1. Daikin siesta perfera  SCOP= 6.14 SEER= 8.55                                                                           3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη. καλύτερητιμή 988 ευρώ εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410518/daikin-ftxm35n-rxm35n9-inverter-a-a-klimatistiko.html 

Βέβαια, αν ο φίλος θέλει να το αγοράσει από μεγάλο κατάστημα τότε αλλάζει το πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση, το Fujitsu δείχνει να είναι ο αρχηγός σε απόδοση ενώ υπολείπεται σε καλούδια (wifi έχει?). Αν θέλει εγγύηση, ας πάει σε Toshiba που δίνει 7 χρόνια και είναι μία εταιρεία αξιόπιστη και έχει αποδείξει ότι βγάζει ποιοτικά μηχανήματα. Με βάση τα τρία, fujitsu = αρχηγός απόδοσης, Daikin = εξαιρετική απόδοση συνοδευόμενη από καλούδια ( ιονιστής, wifi) τα οποία κρίνει ο τελικός αγοραστής αν τον ενδιαφέρουν και τέλος ινβεντορ = κινεζοφασόν.

Αν είναι να δώσει 1100 ευρώ για Ινβέντορ επειδή διαφημίζει 10 χρόνια εγγύηση για μηχανήματα που παράγει άλλος και απλά μπαίνει η σφραγίδα επάνω τότε ΟΧΙ, καλύτερα Τοσίμπα με 7 χρόνια και παίρνει μάρκα από τις τοπ 4. Τι θα κάνει φίλε διάβολε αν πει ο κατασκευαστής στην Ινβέντορ ότι ανταλλακτικά για αυτό το μοντέλο πάπαλα? Ξέρεις να μας πεις? Θα του κάνει αντικατάσταση το μοντέλο? Πως υπάρχει τόση εμπιστοσύνη για μία μάρκα που δεν έχει μεγάλη παρουσία στην αγορά, δεν είναι κατασκευαστης, ότι θα είναι ικανή να τηρησει το 10 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ που φωνάζεις με πάθος σε όλα τα φόρουμ? 

Για αυτό προτείναμε στον φίλο τις 4 κορυφαίες όπου είναι οι πιο ποιοτικές και αξιόπιστες. 

Πάντως αν πούμε τα πράγματα αντικειμενικά, στην περίπτωση που κάποιος θα αγοράσει βάζοντας την εγγύηση με υψηλό ποσοστό βαρύτητας στην απόφασή του (weighted factor), το inventor king όντως έχει τον καλύτερο συνδυασμό εγγύησης + απόδοσης . 

Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών , γιατί μας προβληματίζει η inventor και όχι πχ η TCL ; Γιατί όχι η Toshiba; 7 χρόνια δεν είναι λίγα.  

Πάντως ούτε εγώ θα έδινα 1000€ για μη πιστοποιημένο 12άρι inventor για αυτό έβαλα το carrier platimum που έχει ίδια απόδοση/χαρακτηριστικά στα 800€ αλλά με μια καλή εγγύηση των  ετών. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pannarab είπε

Τα λόγια σου με ανακουφίζουν, διότι ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι και να ρωτήσω εδώ στο forum, είναι διότι μετά την εγκατάσταση που έγινε σήμερα και το βάλαμε στη θέρμανση για δοκιμή (που είχε και σχετική ζέστη), περίμενα ότι θα πυροβολάει. Είχα τη ρύθμιση στους 28-30 βαθμούς και τον ανεμιστήρα στο turbo για μισή περίπου ώρα. Ειλικρινά, απογοητευτικα λίγο. Η περιοχή μου, αν και το υψόμετρο δεν είναι μεγάλο, μπορεί άνετα να πέσει -5 -7 το βράδυ σε ξαστεριες. Αν όντως είναι μεγάλο για αυτά τα 40 τ.μ. ανοίγω τις πόρτες από τα  δωμάτια που είναι στον πάνω όροφο (δύο υπνοδωμάτια που το καθένα έχει το δικό του κλιματιστικό + ένα WC) και εκτονώνεται η ζέστη και εκεί. Ο φόβος μου είναι μήπως δεν μπορέσει να ζεστάνει και τα 40 τ.μ. μόνο 

Θερμόμετρο έχω, μπορώ να κάνω μετρήσεις. Για κατανάλωση μπορώ να το κάνω μόνο με υπολογισμούς. Μετράω την κατανάλωση του ρεύματος μου από τη χελώνα σχεδόν καθημερινά το χείμωνα, οπότε έχω μια καλή εικόνα τι έκαιγα περισυ και προπερσυ χωρίς αυτό.

Με 22αρι toyotomi (15ετιας) που οι "ειδικοι" εδω μεσα τα βριζουν καλυπτω χωρο 70 τμ χωρις να ζοριζεται το μηχανημα,αλλα μιλαω για καλοκαιρι ακομα και σε θερμοκρασιες ανω των 40 βαθμων.Θεωρω λοιπον οτι με 24 και 40 τμ δε θα εχεις κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tedy99 είπε

Καλημέρα και από εμένα ,χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή δύο κλιματιστικών για το σπίτι μου το οποίο είναι μεζονέτα, ο κάτω χώρος είναι ενιαίος σαν ορθογώνιο 63τμ και ο πάνω έχει ένα μικρό χωλ και τρία δωμάτια,και σκέφτομαι να βαλω  ενα 24 (υποθέτω) για τον πρώτο όροφο και ένα 9 (υποθέτω πάλι) σε ένα δωματιο. Μένω Αθήνα,Μενίδι για την ακρίβεια το σπίτι έχει δίπλα τζάμια και μόνωση στην ταράτσα . περιμένω προτάσεις για άμεση αγορά με βάση απόδοση και φυσικά οικονομικά.ευχαριστω 

Έχουμε σχεδόν το ίδιο σπίτι. 

Φαντάζομαι θα θες θέρμανση. 

Για 24άρι κοίτα σε Fujitsu ASYG24KLCA, Toshiba Shorai Premium, Mitsubishi Heavy . 

Για 9άρι κοίτα για Daikin ATXC25B Siesta Sensira, για φθηνό και Fujitsu ASYG09KGTA αν το αντέχει η τσέπη σου. 

Γενικά κοιτάμε για υψηλό SCOP  για απόδοση σε θέρμανση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα, τα μηχανηματα απο κατασκευαστες θα εχουν καλυτερη μοιρα οσο αφορα τα ανταλλακτικα. Αλλα εγω δεν θα το πηγαινα εκει, διοτι αυτο ειναι το παιχνιδι της INVENTOR...αναταλλακτικα, εγγυησεις κτλ

Εγω θα το εθετα αλλιως. Δινεις top money για να παρεις κλιματιστικο που εξ'αρχης ειναι φτιαγμενο με κορυφαιες προδιαγραφες και το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα σου βγαλει ζημιες. Οπως τα 20χρονα DAIKIN/FUJITSU/MITSUBISHI HEAVY που εχω.

Αποφευγω κινεζοφασον διοτι γνωριζω οτι οι πιθανοτητες για βλαβες(οπου θα χρειαστω ανταλλακτικα/εγγυηση) ειναι γεωμετρικα πολλαπλασιες...

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cumulus είπε

Με 22αρι toyotomi (15ετιας) που οι "ειδικοι" εδω μεσα τα βριζουν καλυπτω χωρο 70 τμ χωρις να ζοριζεται το μηχανημα,αλλα μιλαω για καλοκαιρι ακομα και σε θερμοκρασιες ανω των 40 βαθμων.Θεωρω λοιπον οτι με 24 και 40 τμ δε θα εχεις κανενα προβλημα.

Το καλοκαίρι δεν έχει καμία σχέση με τη θέρμανση . 

Όχι μόνο έχεις πολύ μεγαλύτερη πτώση στην απόδοση πχ 

1949e392b04bf425db983d9183ef10cc.png

Στους 40C το Shorai έχει χάσει από 5-20% (ανάλογα το μοντέλο), ενώ στους -5 σχεδόν το 35%. 

Επιπρόσθετα τον χειμώνα θες να πας σε ΔΤ από το -5 στο +22 = 27C ενώ στη ψύξη από 40 στους 24-25= 16C .

Η θέρμανση λοιπόν μπορεί να είναι και 2 φορές πιο απαιτητική (δεν ξέρω πόσο). 

Το δικό μου ASYG24KLCA ήθελε πάντως μέχρι 400W για το σπίτι μου σε ψύξη στις πολλές ζέστες όταν τον χειμώνα θέλει τα διπλάσια και βάλε στα πολλά κρύα.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το καλοκαίρι δεν έχει καμία σχέση με τη θέρμανση . 

Όχι μόνο έχεις πολύ μεγαλύτερη πτώση στην απόδοση πχ 

1949e392b04bf425db983d9183ef10cc.png

Στους 40C το Shorai έχει χάσει από 5-20% (ανάλογα το μοντέλο), ενώ στους -5 σχεδόν το 35%. 

Επιπρόσθετα τον χειμώνα θες να πας σε ΔΤ από το -5 στο +22 = 27C ενώ στη ψύξη από 40 στους 24-25= 16C .

Η θέρμανση λοιπόν μπορεί να είναι και 2 φορές πιο απαιτητική (δεν ξέρω πόσο). 

Το δικό μου ASYG24KLCA ήθελε πάντως μέχρι 400W για το σπίτι μου σε ψύξη στις πολλές ζέστες όταν τον χειμώνα θέλει τα διπλάσια και βάλε στα πολλά κρύα.   

Εγω θεωρω το δικο σου, το 24KLCA το #1 μηχανημα σε αποδοση στα χρηματα του. Δεν νομιζω οτι του βγαινουν στις καταωαλωσεις και αποδοσεις ουτε το SHORAI, ουτε το MITSUBISHI HEAVY, αλλα απο οτι εχω δει σε προβληματιζει λιγο στη θερμανση;

Συμφωνα με το γραφημα, το 24αρη TOSHIBA εχει πολυ καλυτερη καμπυλη!!!!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως αν πούμε τα πράγματα αντικειμενικά, στην περίπτωση που κάποιος θα αγοράσει βάζοντας την εγγύηση με υψηλό ποσοστό βαρύτητας στην απόφασή του (weighted factor), το inventor king όντως έχει τον καλύτερο συνδυασμό εγγύησης + απόδοσης . 

Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών , γιατί μας προβληματίζει η inventor και όχι πχ η TCL ; Γιατί όχι η Toshiba; 7 χρόνια δεν είναι λίγα.  

Πάντως ούτε εγώ θα έδινα 1000€ για μη πιστοποιημένο 12άρι inventor για αυτό έβαλα το carrier platimum που έχει ίδια απόδοση/χαρακτηριστικά στα 800€ αλλά με μια καλή εγγύηση των  ετών. 

Φίλε @liakjim οτιδήποτε πάνω από την 5ετια με προβληματίζει. Αλλά αν μου πεις ποιον θεωρώ ότι είναι πιο σίγουρο ότι θα τηρήσει τις δεσμεύσεις του, τότε θα σου απαντήσω 1) τοσιμπα, 2) tcl & 3) inventor. 

Οι δύο πρώτοι είναι κατασκευαστές με την μεν πρώτη ειδικά να δίνει εξαιρετικά δείγματα ποιότητας στα μηχανήματα της και με γενικότερα καλή παρουσία στον χώρο του κλιματισμού. Η ινβεντορ είναι έμπορας, άμεσα εξαρτώμενη από τον κατασκευαστή οπότε έχει για εμένα τις λιγότερες πιθανότητες να μπορέσει να τηρήσει τις δεσμεύσεις της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CorumD είπε

Συμφωνα με το γραφημα, το 24αρη TOSHIBA εχει πολυ καλυτερη καμπυλη!!!!

Στη ψύξη . 

11 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εγω θεωρω το δικο σου, το 24KLCA το #1 μηχανημα σε αποδοση στα χρηματα του. Δεν νομιζω οτι του βγαινουν στις καταωαλωσεις και αποδοσεις ουτε το SHORAI, ουτε το MITSUBISHI HEAVY

Νομίζω ότι έτσι πρέπει να είναι. 

13 λεπτά πριν, CorumD είπε

σε προβληματιζει λιγο στη θερμανση;

Από την άλλη υπάρχει και τίμημα (που στην περίπτωση μου ήτοι κρύο και κορεσμένο περιβάλλον σε υγρασία, βορινό μπαλκόνι = defrost). 

Τώρα που το πήραν και άλλοι, θα δούμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χέρι στη φωτιά εγώ δεν θα το έβαζα για κανένα κλιματιστικό ότι θα είμαι καλυμμένος και στα 5 και στα 10 χρόνια

Τα ίδια μπορεί να σου πει και στα 5, δεν το ξέρεις απλά το υποθέτεις ότι θα σε καλύψει 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο βρε διάβολε και βάζεις τιμές από το Skroutz, βάλε τουλάχιστον και για τα τρία. Καλά λέει μου φαίνεται ο @CorumD ότι κάτι έχεις με τα Daikin 😁

1. Daikin siesta perfera  SCOP= 6.14 SEER= 8.55                                                                           3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη. καλύτερητιμή 988 ευρώ εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410518/daikin-ftxm35n-rxm35n9-inverter-a-a-klimatistiko.html 

Βέβαια, αν ο φίλος θέλει να το αγοράσει από μεγάλο κατάστημα τότε αλλάζει το πράγμα.

Σε κάθε περίπτωση, το Fujitsu δείχνει να είναι ο αρχηγός σε απόδοση ενώ υπολείπεται σε καλούδια (wifi έχει?). Αν θέλει εγγύηση, ας πάει σε Toshiba που δίνει 7 χρόνια και είναι μία εταιρεία αξιόπιστη και έχει αποδείξει ότι βγάζει ποιοτικά μηχανήματα. Με βάση τα τρία, fujitsu = αρχηγός απόδοσης, Daikin = εξαιρετική απόδοση συνοδευόμενη από καλούδια ( ιονιστής, wifi) τα οποία κρίνει ο τελικός αγοραστής αν τον ενδιαφέρουν και τέλος ινβεντορ = κινεζοφασόν.

Αν είναι να δώσει 1100 ευρώ για Ινβέντορ επειδή διαφημίζει 10 χρόνια εγγύηση για μηχανήματα που παράγει άλλος και απλά μπαίνει η σφραγίδα επάνω τότε ΟΧΙ, καλύτερα Τοσίμπα με 7 χρόνια και παίρνει μάρκα από τις τοπ 4. Τι θα κάνει φίλε διάβολε αν πει ο κατασκευαστής στην Ινβέντορ ότι ανταλλακτικά για αυτό το μοντέλο πάπαλα? Ξέρεις να μας πεις? Θα του κάνει αντικατάσταση το μοντέλο? Πως υπάρχει τόση εμπιστοσύνη για μία μάρκα που δεν έχει μεγάλη παρουσία στην αγορά, δεν είναι κατασκευαστης, ότι θα είναι ικανή να τηρησει το 10 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ που φωνάζεις με πάθος σε όλα τα φόρουμ? 

Για αυτό προτείναμε στον φίλο τις 4 κορυφαίες όπου είναι οι πιο ποιοτικές και αξιόπιστες. 

Δε χρειάστηκε να βάλω τιμή για το Daikin διότι το link που έχει ποστάρει απο τον κοτσόβολο έχει την χαμηλότερη τιμή  . Αν το έβρισκα το Daikin με χαμηλότερη τιμή θα το πόσταρα. Το link που πόσταρες εσύ δεν είναι το ίδιο μοντέλο  . Αλλάζει η κωδικοποίηση .  

Δεν με ενδιαφέρει ποιος παράγει τί γιατί πολύ απλά καμία εταιρεία δεν εφαρμόζει 100 % δική της τεχνολογία στην κατασκευή ενός κλιματιστικού . Οι συνεργασίες άπειρες και με πολλούς προμηθευτές απο πίσω .Τόσο για την Toshiba όσο και για την Daikin .  Σημασία έχει το τελικό προϊόν σαν προϊόν να είναι καλό . Τι αγοράζω και τί παίρνω και όχι το σήμα .

Όσο για τα ανταλλακτικά που λες . Ούτε ξέρω ούτε ξέρεις πραγματικά .Υποθέσεις κάνουμε όλοι μας. Η δική μου αποψη έχει ως εξής: Ολες οι εταιρίες φροντίζουν να έχουν διαθεσιμότητα ανταλλακτικών τουλάχιστον  για όσο διαρκεί η εγγύηση .  Η κάθε σοβαρή εταιρεία έχει την πολιτική της  και δεν θα ρισκάρει δίνοντας εγγύηση που δεν μπορεί να υποστηρίξει γιατί όλες έχουν ένα σκοπό . Την βιωσιμότητα . Όχι να κλείσουν . Ο κατασκευαστής ή προμηθευτής απο την άλλη δεν έχει λογική να πει σε πελάτη του στο ξαφνικό ότι κόβω της παραγωγή και σε κρεμάω . Οι εταιρίες που κατασκευάζουν ανταλλακτικά ή μηχανήματα για άλλους αν το κάνουν αυτο απροειδοποίητα θα χάσουν το πελάτη τους και ο πελάτης θα πάει σε άλλο εργοστάσιο . Φαντάσου να πει η GMCC (Midea) στην Toshiba-Carrier ότι κόβει την παραγωγή άμεσα των συμπιεστών για τα τάδε μοντέλα της. Αν έχουν σκοπό να κλείσουν την παραγωγή ενός ανταλλακτικού θα προειδοποιήσουν τον πελάτη και θα φροντίσει ο πελάτης να στοκάρει τα ανταλλακτικά που θα χρειαστεί για να καλύψει την μελλοντική ζήτηση  (demand forecasting λέγεται στο supply chain και όλες οι εταιρίες έχουν άτομα που κάνουν αυτή την δουλειά ) 

 

5 ώρες πριν, marioboni είπε

Το χέρι στη φωτιά εγώ δεν θα το έβαζα για κανένα κλιματιστικό ότι θα είμαι καλυμμένος και στα 5 και στα 10 χρόνια

Τα ίδια μπορεί να σου πει και στα 5, δεν το ξέρεις απλά το υποθέτεις ότι θα σε καλύψει 

Απο τη στιγμή που μια εταιρεία δίνει εγγύηση θα σε καλύψει είτε το θέλει είτε όχι . Ακόμα και στο ακραίο σενάριο που θα αρνηθεί μια εταιρεία στα πλαίσια της εγγύησης να σε καλύψει για το Α Β λόγο στην τελική θα σε καλύψει διότι νομικά είναι υποχρεωμένη . Με μια καταγγελία στο συνήγορο ανέξοδα όλα στρώνουν άμεσα . 

6 ώρες πριν, cumulus είπε

Με 22αρι toyotomi (15ετιας) που οι "ειδικοι" εδω μεσα τα βριζουν καλυπτω χωρο 70 τμ χωρις να ζοριζεται το μηχανημα,αλλα μιλαω για καλοκαιρι ακομα και σε θερμοκρασιες ανω των 40 βαθμων.Θεωρω λοιπον οτι με 24 και 40 τμ δε θα εχεις κανενα προβλημα.

Τί σχέση έχει η κάλυψη του χώρου με το αν είναι καλό ένα μηχάνημα ; Καμία απολύτως .  Όταν ένα μηχάνημα δεν καλύπτει τον χώρο μας δεν φταίει το μηχάνημα αλλά η λάθος επιλογή μηχανήματος για τις ανάγκες του χώρου  . Κανένας δεν νομίζω ότι έκραξε την toyotomi ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα επειδή δεν κάλυπτε τις ανάγκες  ενός χώρου . Θα ταν γελοίο . 

Τα toyotomi είναι αξιόπιστα μηχανήματα αλλά προσωπικά μου είναι αδιάφορα με τόσο μικρή εγγύηση που δίνουν για αυτό που πληρώνεις και παίρνεις . 
Άλλοι τα κράζουν για άλλους λόγους . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...