Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έλα μου ντε

Σε όλα υπάρχει το αλλά

Παίρνεις το ρίσκο 

Το morris το έχω ήδη στο καλάθι αλλά περιμένω να το σκεφτώ ακόμη λιιιιγο

Αυτό με τις πλακέτες που διαβάζω με απασχολεί

Πωλήτρια, γυναίκα του κολλητού μου , μου το είπε σήμερα που πήγα σε κατάστημα και μετά διάβασα και στο skroutz στις κριτικές

Χωρίς να είμαι μέσα στο μηχάνημα, οι κριτικές του σκρουτζ αναφέρονται σε παλιότερο μοντέλο. 

Αντίθετα οι κριτικές του συγκεκριμένου μοντέλου, είναι όλες θετικές https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187834-morris-wfin70132#reviews

Για τα λεφτά του πάντα έτσι; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Χωρίς να είμαι μέσα στο μηχάνημα, οι κριτικές του σκρουτζ αναφέρονται σε παλιότερο μοντέλο. 

Αντίθετα οι κριτικές του συγκεκριμένου μοντέλου, είναι όλες θετικές https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187834-morris-wfin70132#reviews

Για τα λεφτά του πάντα έτσι; 

Σωστός

Δεν το πρόσεξα

Στην ουσία είναι 600- 100 εγκατάσταση- δωροεπιταγη αλλά 100 το μηχάνημα βγαίνει μόλις 400 ευρώ 

400 για 24αρι είναι κλέψιμο

Ελάχιστη στην ψύξη αναφέρει 410w

Τώρα να ισχύει δεν ξέρω 

 

Γενικά είναι κατά 90-95% ίδια σε χαρακτηριστικά με τα 24αρια TCL όσο μπόρεσα να διακρίνω

Screenshot_2019-10-17-21-29-18-493_com.google.android.apps.docs.png

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το έπαθα το τριπλό εγκεφαλικό.

Carrier Crystal II 9αρι σε 17τμ

Εξωτερική 15, ζήτηση 24 και follow me όπου έπιασε θερμοκρασία. 

Κατανάλωση 740W 😭😵😡

Έφερα το τηλεκοντρόλ κοντά στις περσίδες ώστε να δω που κλείνει και ήταν η ελάχιστη τιμή...

Απλά τραγικό. Οικτιρω τον εαυτό μου.

Είμαι περίεργος αν οι κάτοχοι Inventor aria , επιβεβαιώσουν τις τιμές αυτές.

Screenshot_2019-10-18-06-52-14-312_com.midea.aircondition_obm.png.a65fc02553e93cb3966898aede31ee0e.pngScreenshot_2019-10-18-06-51-40-990_com.coolkit.png.0c1565ca7533b584bc31038802476910.png

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς το έπαθα το τριπλό εγκεφαλικό.

Carrier Crystal II 9αρι σε 17τμ

Εξωτερική 15, ζήτηση 24 και follow me όπου έπιασε θερμοκρασία. 

Κατανάλωση 740W 😭😵😡

Έφερα το τηλεκοντρόλ κοντά στις περσίδες ώστε να δω που κλείνει και ήταν η ελάχιστη τιμή...

Απλά τραγικό. Οικτιρω τον εαυτό μου.

Είμαι περίεργος αν οι κάτοχοι Inventor aria , επιβεβαιώσουν τις τιμές αυτές.

Screenshot_2019-10-18-06-52-14-312_com.midea.aircondition_obm.png.a65fc02553e93cb3966898aede31ee0e.pngScreenshot_2019-10-18-06-51-40-990_com.coolkit.png.0c1565ca7533b584bc31038802476910.png

Σε αυτά τα watt έκλεισε ? Και είχα σκοπό να αλλάξω ένα samsung με το carrier platinum 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε αυτά τα watt έκλεισε ? Και είχα σκοπό να αλλάξω ένα samsung με το carrier platinum 

Ναι σε αυτά έκλεισε.

Το platinum είναι πολύ ακριβότερο και πολύ πιο αποδοτικό μοντέλο. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα συμπεριφέρεται το aria και το Bosch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς το έπαθα το τριπλό εγκεφαλικό.

Carrier Crystal II 9αρι σε 17τμ

Εξωτερική 15, ζήτηση 24 και follow me όπου έπιασε θερμοκρασία. 

Κατανάλωση 740W 😭😵😡

Έφερα το τηλεκοντρόλ κοντά στις περσίδες ώστε να δω που κλείνει και ήταν η ελάχιστη τιμή...

Απλά τραγικό. Οικτιρω τον εαυτό μου.

Είμαι περίεργος αν οι κάτοχοι Inventor aria , επιβεβαιώσουν τις τιμές αυτές.

Screenshot_2019-10-18-06-52-14-312_com.midea.aircondition_obm.png.a65fc02553e93cb3966898aede31ee0e.pngScreenshot_2019-10-18-06-51-40-990_com.coolkit.png.0c1565ca7533b584bc31038802476910.png

Υπάρχει ενα ενδεχόμενο να το κάνει μία  δυο φορες οταν ξεκινάει, δηλαδη να  φτάνει την επιθυμητη θερμοκρασία και να  κλείνει και την επόμενη φορά να ρίχνει την κατανάλωση οσο μπορει ωστε να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου στην επιθυμητή . (π.χ. δες video)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι σε αυτά έκλεισε.

Το platinum είναι πολύ ακριβότερο και πολύ πιο αποδοτικό μοντέλο. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα συμπεριφέρεται το aria και το Bosch.

Το θέμα είναι ότι το samsung είναι μοντέλο 2012 ενεργειακής κλάσης Α και έχει καταναλώσεις στην θέρμανση που παίζουν στα 360-500 watt όταν πιάνει θερμοκρασίες και λέω τώρα αξίζει να αλλάξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Υπάρχει ενα ενδεχόμενο να το κάνει μία  δυο φορες οταν ξεκινάει, δηλαδη να  φτάνει την επιθυμητη θερμοκρασία και να  κλείνει και την επόμενη φορά να ρίχνει την κατανάλωση οσο μπορει ωστε να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου στην επιθυμητή . (π.χ. δες video)

Μου έδωσες ελπίδες τώρα γιατί έκανα μόνο έναν κύκλο θέρμανσης .

13 ώρες πριν, marioboni είπε

Σωστός

Δεν το πρόσεξα

Στην ουσία είναι 600- 100 εγκατάσταση- δωροεπιταγη αλλά 100 το μηχάνημα βγαίνει μόλις 400 ευρώ 

400 για 24αρι είναι κλέψιμο

Ελάχιστη στην ψύξη αναφέρει 410w

Τώρα να ισχύει δεν ξέρω 

Γενικά είναι κατά 90-95% ίδια σε χαρακτηριστικά με τα 24αρια TCL όσο μπόρεσα να διακρίνω

Screenshot_2019-10-17-21-29-18-493_com.google.android.apps.docs.png

Ωραίος. Αναμένουμε αναλυτικότατες εντυπώσεις και σε λειτουργία θέρμανσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς το έπαθα το τριπλό εγκεφαλικό.

Carrier Crystal II 9αρι σε 17τμ

Εξωτερική 15, ζήτηση 24 και follow me όπου έπιασε θερμοκρασία. 

Κατανάλωση 740W 😭😵😡

Έφερα το τηλεκοντρόλ κοντά στις περσίδες ώστε να δω που κλείνει και ήταν η ελάχιστη τιμή...

Απλά τραγικό. Οικτιρω τον εαυτό μου.

Είμαι περίεργος αν οι κάτοχοι Inventor aria , επιβεβαιώσουν τις τιμές αυτές.

Screenshot_2019-10-18-06-52-14-312_com.midea.aircondition_obm.png.a65fc02553e93cb3966898aede31ee0e.pngScreenshot_2019-10-18-06-51-40-990_com.coolkit.png.0c1565ca7533b584bc31038802476910.png

Καλημέρα. Το αδικείς το μηχάνημα .  Έβαλες το χειριστήριο μπροστά στην προσαγωγή του μηχανήματος . Με το που διάβασε απότομη αύξηση θερμοκρασίας  (και μάλιστα μεγάλη αύξηση) έκλεισε . Τί άλλο να έκανε; Να άρχιζε να κατεβάζει τα watts και μετά να κλείσει ; Θεωρώ λάθος τον τρόπο που πήγες να δοκιμάσεις τις δυνατότητες του .  Θα το δεις στα κρύα δουλεύοντας το ώρες πως συμπεριφέρεται σε διάφορες τιμές εξωτερικής θερμοκρασίας για τις απαιτήσεις του χώρου . Μην το αναγκάζεις να πάρει εντολή να κλείσει μπερδεύοντας το αισθητήριο θερμοκρασίας με οποιοδήποτε τρόπο . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Καλημέρα. Το αδικείς το μηχάνημα .  Έβαλες το χειριστήριο μπροστά στην προσαγωγή του μηχανήματος . Με το που διάβασε απότομη αύξηση θερμοκρασίας  (και μάλιστα μεγάλη αύξηση) έκλεισε . Τί άλλο να έκανε; Να άρχιζε να κατεβάζει τα watts και μετά να κλείσει ; Θεωρώ λάθος τον τρόπο που πήγες να δοκιμάσεις τις δυνατότητες του .  Θα το δεις στα κρύα δουλεύοντας το ώρες πως συμπεριφέρεται σε διάφορες τιμές εξωτερικής θερμοκρασίας για τις απαιτήσεις του χώρου . Μην το αναγκάζεις να πάρει εντολή να κλείσει μπερδεύοντας το αισθητήριο θερμοκρασίας με οποιοδήποτε τρόπο . 

Δεν το έκανα όπως το λες. Δούλεψε μια ώρα, έκατσε στα 740W και απλά το ξεγελασα να κλείσει να δω που κάνει κράτηση ο συμπιεστής.

Edit φυσικά θα επανέλθω όταν λειτουργήσει στα κρύα για ώρες. Και σε αντιδιαστολή με το Daikin που θα έρθει.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Ήθελα να πω καλορίζικα αλλά βλέπω ότι η Κατανάλωση σήμερα σκορπά πόνο. Βλέπω ότι όλοι είμαστε εδώ για να γράφουμε τις εμπειρίες μας από τις αγορές. Κάποια στιγμή θα παραθέσω και τις φωτογραφίες μου από την εσωτερική μόνωση στο ταβάνι του διαμερίσματος μου (84τ.μ. τελευταίος όροφος, βορινό, με μοναδική μεσοτοιχία στον Νότο). Μόλις πλήρωσα για ένα KG14αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν το έκανα όπως το λες. Δούλεψε μια ώρα, έκατσε στα 740W και απλά το ξεγελασα να κλείσει να δω που κάνει κράτηση ο συμπιεστής.

Edit φυσικά θα επανέλθω όταν λειτουργήσει στα κρύα για ώρες. Και σε αντιδιαστολή με το Daikin που θα έρθει.

Έκατσε για πολυ ώρα στην θερμοκρασία αυτή που το ρύθμισες ; Ίσως να μην πρόλαβε να μπει σε κατάσταση ρελαντι .  Εγώ θα σου έλεγα να το  δουλέψεις ώρες και να δεις πως θα συμπεριφερθεί με το καιρό . Με την μέθοδο που ακολούθησες ένα είναι σίγουρο . Θα κόψει απότομα την λειτουργία σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται διότι θα διαβάσει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας απο αυτή που το έχεις ρυθμίσει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Έκατσε για πολυ ώρα στην θερμοκρασία αυτή που το ρύθμισες ; Ίσως να μην πρόλαβε να μπει σε κατάσταση ρελαντι .  Εγώ θα σου έλεγα να το  δουλέψεις ώρες και να δεις πως θα συμπεριφερθεί με το καιρό . Με την μέθοδο που ακολούθησες ένα είναι σίγουρο . Θα κόψει απότομα την λειτουργία σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται διότι θα διαβάσει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας απο αυτή που το έχεις ρυθμίσει . 

Υπάρχει αναφορά σε ποστ που τοποθετούσε κάποιος το χειριστήριο στην κατάψυξη για να ξεγελάσει λέει τον αισθητήρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Έκατσε για πολυ ώρα στην θερμοκρασία αυτή που το ρύθμισες ; Ίσως να μην πρόλαβε να μπει σε κατάσταση ρελαντι .  Εγώ θα σου έλεγα να το  δουλέψεις ώρες και να δεις πως θα συμπεριφερθεί με το καιρό . Με την μέθοδο που ακολούθησες ένα είναι σίγουρο . Θα κόψει απότομα την λειτουργία σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται διότι θα διαβάσει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας απο αυτή που το έχεις ρυθμίσει . 

Προφανώς και θα έκοβε, αυτό είχα σκοπό.

Θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Daikin ATXC25B Siesta Sensira είναι Wi-Fi Ready. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσεις το module ξεχωριστά σωστά; Ξέρουμε πόσο κοστίζει;

Επίσης (αν και έχουν ξαναγραφτεί) μπορεί να δώσει κάποιος κάποιο link για κάποιο καλό μετρητή (blitzwolf ήταν αν θυμάμαι καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...