Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

τι ειναι το 25ts που αναφερει για την 20 αμπερ ασφαλεια στη φωτο παραπανω?? Παντως με 20 αμπερ και 25 αμπερ ασφαλιζουμε το 4mm2 καλωδιο. το 2,5mm μονο με 16αρα ασφαλεια.

Έλα ντε

Τους τα είπα αλλά οκ θα βάλω 20 κλαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιό από τα παρακάτω είναι συμβατό με το ATXC25B του Κώτσο; 

https://www.skroutz.gr/c/428/aksesouar-oikiakwn-syskeuwn.html?from=catspan&keyphrase=daikin+module

Εχμ, δεν είναι και το πιο απλό πράγμα. 

Το έχει βάλει κανείς;

Αν το δικό μου δεν είναι ήδη περασμένο και το βάλουμε εμείς θα σε ενημερώσω. Απλά επειδή το έχει standard μέσα υπάρχει περίπτωση να έχει έρθει ήδη τοποθετημένο. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω την εγκατάσταση μιας και αρρώστησε ο τεχνικός και με έχει πάει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbakiasss είπε

Αν το δικό μου δεν είναι ήδη περασμένο και το βάλουμε εμείς θα σε ενημερώσω. Απλά επειδή το έχει standard μέσα υπάρχει περίπτωση να έχει έρθει ήδη τοποθετημένο. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω την εγκατάσταση μιας και αρρώστησε ο τεχνικός και με έχει πάει πίσω.

Πως το έχει standard; Το λέει wifi ready , εκτός και αν το πήρες από αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πως το έχει standard; Το λέει wifi ready , εκτός και αν το πήρες από αλλού. 

Το δικό μου είναι το ftxm35n που έρχεται με standard wifi. Φαντάζομαι όμως ότι η συνδεσμολογία  και το σεταρισμα θα είναι παρόμοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το δικό μου είναι το ftxm35n που έρχεται με standard wifi. Φαντάζομαι όμως ότι η συνδεσμολογία  και το σεταρισμα θα είναι παρόμοια.

Αμφιβάλλω, φαίνονται αρκετά διαφορετικά μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ποιό από τα παρακάτω είναι συμβατό με το ATXC25B του Κώτσο; 

https://www.skroutz.gr/c/428/aksesouar-oikiakwn-syskeuwn.html?from=catspan&keyphrase=daikin+module

Εχμ, δεν είναι και το πιο απλό πράγμα. 

Το έχει βάλει κανείς;

 

Μάλον αυτό https://www.ebay.com/itm/Daikin-Air-Conditioner-Wi-Fi-Online-Controller-BRP069B45-BRP069A45/283403789459?epid=10003715171&hash=item41fc2ea493:g:YkMAAOSw7H1Zk96S

 

Σύμφωνα με τα ιταλικά site:

https://www.caldaiemurali.it/climatizzatore-condizionatore-daikin-inverter-serie-siesta-9000-btu-atxc25b-a-r-32-wi-fi-ready-new.html?utm_source=feed_trovaprezzi&utm_medium=cpc&utm_campaign=Trovaprezzi

https://www.elettrovillage.it/condizionatori-a-parete-monosplit/3736-climatizzatore-daikin-atxc25barxc25b-inverter-serie-siesta-r32-9000-btu-classe-a-garanzia-italia-promozione.html

Πάντως και εμένα το συνεργείο που το εγκατέστησε μου είπε ότι είναι μπελάς η τοποθέτηση του module.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αμφιβάλλω, φαίνονται αρκετά διαφορετικά μοντέλα. 

Μιας και δεν άντεξα τόσες μέρες να το βλέπω κλειστό το κουτί, τσέκαρα να δω την υποδοχή WiFi και έχει το καλώδιο έτοιμο για να συνδέσουμε μόνο το Module.

IMG_20191018_205946_1.jpg

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@christakos07

Δεν βλέπω δοντάκια αλλα μπορέι να μπει σε κουτί τοιχου τυπου γυψοσανίδας που έχει περιμετρικές βίδες στηριξης του πλαισιου. Βλέπε Legrand. Για μένα κορυφαία ηταν τα JUNG. Άκαμπτα, κουμπώνουν σε σειρα, πολύ σκληρο πλαστικό και με αλλαγη των βιδών στήριξης μπορείς να βγείς έξω πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, george1551 είπε

Αυτο ειναι, οτι κανει για την σειρα FTXC λειτουργει και στην ATXC!

Απο τo λινκ του φιλου μπορουμε να το αγορασουμε απο ebay με 48 ευρω περιπου...αλλα δεν ξερω αν αξιζει αφου το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βλεπω τις καταναλωσεις και οχι η wifi λειτουργια...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lennox είπε

@christakos07

Δεν βλέπω δοντάκια αλλα μπορέι να μπει σε κουτί τοιχου τυπου γυψοσανίδας που έχει περιμετρικές βίδες στηριξης του πλαισιου. Βλέπε Legrand. Για μένα κορυφαία ηταν τα JUNG. Άκαμπτα, κουμπώνουν σε σειρα, πολύ σκληρο πλαστικό και με αλλαγη των βιδών στήριξης μπορείς να βγείς έξω πολύ. 

Θα δείξει σήμερα στην τοποθέτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, ηρθε και η δικια μου στιγμη να ζητησω την πολυτιμη βοηθεια σας.

Σε σπιτι μεζονετα με εσωτερικη σκαλα που δεν κλεινει και μετρια μονωση σχετικα, στον κατω  χωρο που ειναι  45 τετραγωνικα περιπου θελω να βαλω κλιματιστικο.

Ο μηχανικος μου ειπε για 24αρι και οτι αν κλεισω την σκαλα με καποιο τροπο, πχ πορτα-φυσαρμονικα  η διαφορα θα ειναι τεραστια. Εχω ενα μπατζετ γυρω στα 1000 περιπου.

Χωρις να εχω μεγαλη γνωση και απο αυτα που διαβασα κατεληξα σε αυτο...Inventor Nemesis Pro N2VI32-09WiFi / N2VO32-09.

Θα ηθελα την αποψη σας, καποια εναλακτικη  προταση αν υπαρχει και γενικα τι πρεπει να προσεξω γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος ωστε να εχει αποδοση και ουσια η εγκατασταση του κλιματιστικου αφου αυτη θα ειναι η κεντρικη θερμανση του κατω χωρου του σπιτιου το χειμωνα. 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Καλησπερα σας, ηρθε και η δικια μου στιγμη να ζητησω την πολυτιμη βοηθεια σας.

Σε σπιτι μεζονετα με εσωτερικη σκαλα που δεν κλεινει και μετρια μονωση σχετικα, στον κατω  χωρο που ειναι  45 τετραγωνικα περιπου θελω να βαλω κλιματιστικο.

Ο μηχανικος μου ειπε για 24αρι και οτι αν κλεισω την σκαλα με καποιο τροπο, πχ πορτα-φυσαρμονικα  η διαφορα θα ειναι τεραστια. Εχω ενα μπατζετ γυρω στα 1000 περιπου.

Χωρις να εχω μεγαλη γνωση και απο αυτα που διαβασα κατεληξα σε αυτο...Inventor Nemesis Pro N2VI32-09WiFi / N2VO32-09.

Θα ηθελα την αποψη σας, καποια εναλακτικη  προταση αν υπαρχει και γενικα τι πρεπει να προσεξω γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος ωστε να εχει αποδοση και ουσια η εγκατασταση του κλιματιστικου αφου αυτη θα ειναι η κεντρικη θερμανση του κατω χωρου του σπιτιου το χειμωνα. 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω.

Fujitsu 24KLCA...κανενα αλλο σε budget 1000 ευρω δεν εχει τις επιδοσεις και την τεχνολογια του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Καλησπερα σας, ηρθε και η δικια μου στιγμη να ζητησω την πολυτιμη βοηθεια σας.

Σε σπιτι μεζονετα με εσωτερικη σκαλα που δεν κλεινει και μετρια μονωση σχετικα, στον κατω  χωρο που ειναι  45 τετραγωνικα περιπου θελω να βαλω κλιματιστικο.

Ο μηχανικος μου ειπε για 24αρι και οτι αν κλεισω την σκαλα με καποιο τροπο, πχ πορτα-φυσαρμονικα  η διαφορα θα ειναι τεραστια. Εχω ενα μπατζετ γυρω στα 1000 περιπου.

Χωρις να εχω μεγαλη γνωση και απο αυτα που διαβασα κατεληξα σε αυτο...Inventor Nemesis Pro N2VI32-09WiFi / N2VO32-09.

Θα ηθελα την αποψη σας, καποια εναλακτικη  προταση αν υπαρχει και γενικα τι πρεπει να προσεξω γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος ωστε να εχει αποδοση και ουσια η εγκατασταση του κλιματιστικου αφου αυτη θα ειναι η κεντρικη θερμανση του κατω χωρου του σπιτιου το χειμωνα. 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω.

Ίδια φάση με εσένα, αλλά με 60τμ κάτω και άλλα τόσα πάνω με εσωτερική σκάλα που πάει πάνω και κάτω ( με πόρτα η κάτω σκάλα στον κάτω όροφο), διπλή τοιχοποιία με 3αρα dow και κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπη, στον Ωρωπό και με κάλυπτε το ASYG24KLCA.

Σε εσένα θα είναι μια τέλεια επιλογή που θα δεις ότι θα σου φέρνει ζεστό αέρα και στον πάνω όροφο από την σκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω μηχάνημα για σαλόνι κουζίνα και διάδρομο συνολικών διαστάσεων 43τμ, 2,6μ σε ύψος και περιοχή Αθήνα.

Έχει 2 δυτικά μπαλκόνια και δεν το πιάνει πολύς ήλιος ενώ τα κουφώματα είναι από αλουμίνιο και τα τζάμια διπλά.

Μέσα είναι συνήθως 2 άτομα και είναι σε μεσαίο όροφο.

Με ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση αλλά θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη. 

Θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε πως ένα 18 άρι είναι οριακό και χρειάζεται να κοιτάζω στα 24.000 btu.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...