Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωχ.

Έτσι βγαίνει το scop???

Δλδ σε συμφέρει να έχεις υψηλό φορτίο σχεδιασμού και τσουπ να το το 5.1.

Λογικό να καίει λιγότερο με περισσότερο φορτίο στο θερμό αλλά όντως γιατί να θέλει περισσότερα watts στο θερμό κλίμα?!?

Τι πουστια παίζει;

Έτσι βγάζει και το Fujitsu 6.4???

ΥΓ Έβαλα το Fujitsu. Όταν το carrier πάνω έλεγε 750, αυτό ηθελε 200..

Σήμερα το συνειδητοποίησα και εγώ :) ελπίζω να μην κάνω κάποιο τραγικό λάθος !

Αυτό με τα watts ( φορτίο) δεν μπορώ να καταλάβω πως και γιατί γίνεται.. Μηπως παίρνουν τις μετρήσεις της Μέσης ζώνης και απλά αφαιρούν τις μετρήσεις σε -7C και τις κάνουν 2C?  Μήπως έχει κανέναν περιορισμό να μην είναι πολυ ώρα κλειστό (standby) το μηχάνημα και αναγκάζονται να βάλουν μεγάλο φορτίο; ( Ενώ τα twin rotary μπορούν να πέσουν πολύ χαμηλά άρα δεν κλείνουν τόσο συχνά και βάζουν χαμηλό φορτίο;) Μήπως είναι κάποιο trick? Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω..αλλά που θα πάει μια μέρα θα το βρούμε..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σήμερα το συνειδητοποίησα και εγώ :) ελπίζω να μην κάνω κάποιο τραγικό λάθος !

Και όμως, έτσι βγαίνει! Υπολόγισα το Fujitsu ASYG24KLCA και βγάζει όντως 6.4.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Ποιος αποφασίζει πόσο φορτίο σχεδιασμού θα βάλουμε στην εξίσωση;

ΥΓ τουλάχιστον εδώ τα νούμερα έχουν πιο πολύ νόημα , αλλά και πάλι πως βγαίνει το φορτίο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και όμως, έτσι βγαίνει! Υπολόγισα το Fujitsu ASYG24KLCA και βγάζει όντως 6.4.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Ποιος αποφασίζει πόσο φορτίο σχεδιασμού θα βάλουμε στην εξίσωση;

ΥΓ τουλάχιστον εδώ τα νούμερα έχουν πιο πολύ νόημα , αλλά και πάλι πως βγαίνει το φορτίο;

Μήπως τα αποδιδόμενα ,btu/h;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Και όμως, έτσι βγαίνει! Υπολόγισα το Fujitsu ASYG24KLCA και βγάζει όντως 6.4.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Ποιος αποφασίζει πόσο φορτίο σχεδιασμού θα βάλουμε στην εξίσωση;

ΥΓ τουλάχιστον εδώ τα νούμερα έχουν πιο πολύ νόημα , αλλά και πάλι πως βγαίνει το φορτίο;

Κατά πάσα πιθανότητα αν κατάλαβα καλά, στις 1400 ώρες λειτουργίας  που υπολογίζεται το SCOP το κλιματιστικο πρεπει να είναι σε ενεργή κατάσταση (και όχι π.χ. να φτάνει την θερμοκρασία και να κλείνει) άρα αναγκαστικά ανεβάζουνε το θερμικό φορτίο στην Θέρμη εποχή/ζώνη τόσο όσο χρειάζεται ώστε να μην κλείνει το κλιματιστικό (τα on/off δηλαδή που συζητάμε τόσο καιρό σε μερικό φορτίο)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

είτε γιατί κάτι θέλουν να κρύψουν.

Αν και βλέποντας το crystal που θέλει 750W ως ελάχιστα (ως τώρα) και μετά κλείνει όταν μου λέει 3070min BTUs και παρόλα ταύτα να έχει πιστοποιημένα Α+++ στη θέρμανση, μάλλον είναι απλό στις μέρες μας να πετύχεις την 5.1 επίδοση . 3070 BTUs σημαίνει input άντε 220W.
Μάλλον ζωγραφιστα θα τα δω.

Αν μια εταιρεία θέλει να παρει το (τεράστιο για εμένα) ρίσκο να δηλώσει ψευδή στοιχεία και να γελοιοποιηθεί- χάσει πελάτες ναι . Πιθανό σενάριο ! 
Θα μου πεις εμείς πως σκατά θα το καταλάβουμε ..δύσκολο .  Το θέμα δεν είναι εμείς αλλά οι εμπορικοί συνεργάτες . Εκεί  είναι το ρίσκο . Θα φανείς αναξιόπιστος και θα χάσεις λεφτά και συνεργασίες .

Για το crystal που λες , το εύρος λειτουργίας δεν είναι απαραίτητο ότι μπορείς να το πιάσεις σε όλες τις συνθήκες λειτουργίας . 
Όπως και με τα μέγιστα btu/h του εύρους όπου τα πιάνει σε ιδανικές συνθήκες κάτι αντίστοιχο πρέπει να ισχύει και με τα ελάχιστα btu/h . Για την ισχύ λειτουργίας (input ) αντίστοιχα αλλά μην ξεχνάς ότι ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία αλλάζει και ο βαθμός απόδοσης και το input που θα ζητήσει το κλιματιστικό για να σου αποδώσει τα ίδια btu/h 

 

3 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Και το Midea Ultimate Comfort το 9αρι σαν να τσιμπάει πολύ μου φαίνεται στη θερμανση (22μέσα -  24 ζητούμενη - 850W αλλά το κλείνω στο δεκάλεπτο)... Περιμένω να δροσίσει λίγο παραπάνω για να το ανάψω πάνω από μισάωρο και να δω που θα κάτσει η κατανάλωση...

Το GE Prime+ το 24αρι (20μέσα - 23ζητούμενη-Fan Auto) ξεκινάει στα 1500+W και μετά από κανένα τέταρτο σηκώνει περσίδα και πέφτει στα 850 με χαλαρό αερα. (Πριν μια εβδομάδα έκανε ο Θεός και έβαλα το Sonoff pow στον πίνακα)

Δε βρίσκω κάτι περίεργο .  Στη πρώτη περίπτωση ζητάς 24 και έχεις 22 . Βάση του προγραμματισμού ανεβάζει ισχύ για να φτάσει γρήγορα στην ζητούμενη . Θα μπορούσε ένα 9άρι να χτυπάει και πιο ψηλά την ισχύ  για να φτάσει πιο γρήγορα στην ζητούμενη . Δεν είναι κακό .  Έχει να κάνει καθαρά με τον προγραμματισμό .  Τί θες να κάνει το κλιματιστικό όταν βλέπει μια διαφορά θερμοκρασίας 2 βαθμούς και πάνω; Να δίνει το 70 % των δυνατοτήτων ή το 100 % . Δηλαδή πόσο γρήγορα θέλει ο κατασκευαστής να πιάνει την ζητούμενη θερμοκρασία; 

Στη δεύτερη περίπτωση κάτι δε μου κάθεται σωστά . Τί εννοείς σηκώνει περσίδα και κάθεται στα 850 watts; Εννοείς συντηρεί τη θερμοκρασία του χώρου σου ; Μάλλον αυτό εννοείς. Τα κλιματιστικά όταν ανεβάζουν περσίδα μπαίνουν σε κατάσταση standby όπου δε δουλεύει ο συμπιεστής και αποκλείεται να καίνε 850watts .

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Κατά πάσα πιθανότητα αν κατάλαβα καλά, στις 1400 ώρες λειτουργίας  που υπολογίζεται το SCOP το κλιματιστικο πρεπει να είναι σε ενεργή κατάσταση (και όχι π.χ. να φτάνει την θερμοκρασία και να κλείνει) άρα αναγκαστικά ανεβάζουνε το θερμικό φορτίο στην Θέρμη εποχή/ζώνη τόσο όσο χρειάζεται ώστε να μην κλείνει το κλιματιστικό (τα on/off δηλαδή που συζητάμε τόσο καιρό σε μερικό φορτίο)

Δεν μπορώ να το ακολούθησω.

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αν μια εταιρεία θέλει να παρει το (τεράστιο για εμένα) ρίσκο να δηλώσει ψευδή στοιχεία και να γελοιοποιηθεί- χάσει πελάτες ναι . Πιθανό σενάριο !
Θα μου πεις εμείς πως σκατά θα το καταλάβουμε ..δύσκολο .  Το θέμα δεν είναι εμείς αλλά οι εμπορικοί συνεργάτες . Εκεί  είναι το ρίσκο . Θα φανείς αναξιόπιστος και θα χάσεις λεφτά και συνεργασίες .

Για το crystal που λες , το εύρος λειτουργίας δεν είναι απαραίτητο ότι μπορείς να το πιάσεις σε όλες τις συνθήκες λειτουργίας . 
Όπως και με τα μέγιστα btu/h του εύρους όπου τα πιάνει σε ιδανικές συνθήκες κάτι αντίστοιχο πρέπει να ισχύει και με τα ελάχιστα btu/h . Για την ισχύ λειτουργίας (input ) αντίστοιχα αλλά μην ξεχνάς ότι ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία αλλάζει και ο βαθμός απόδοσης και το input που θα ζητήσει το κλιματιστικό για να σου αποδώσει τα ίδια btu/h

Σιγά μη το δουν και οι εμπορες.

Όσο για το άλλο, αν δεν περιμένει να μου δώσει υψηλό βαθμό απόδοσης με εξωτερική 15+ , πότε θα μου τον δώσει; Με -5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να το ακολούθησω.

Σιγά μη το δουν και οι εμπορες.

Όσο για το άλλο, αν δεν περιμένει να μου δώσει υψηλό βαθμό απόδοσης με εξωτερική 15+ , πότε θα μου τον δώσει; Με -5?

Το carrier σου έχει  δηλωμένο φορτίο 2.5kW την ώρα στην μέση ζώνη, αν βαζαν 2.5kW και στην Θέρμη ζώνη το κλιματιστικό θα είχε on/off συμπεριφορά(επειδή δεν μπορεί να ρίξει τοσο χαμηλά την κατανάλωση/απόδοση σε μερικό φορτίο), κάτι το οποίο μάλλον δεν επιτρέπεται στον υπολογισμό του SCOP άρα αναγκαστικά ανεβάζουν το φορτίο σχεδιασμού και βάζουν όσο ελαχιστο φορτίο ανά ώρα μπορεί να αποδωσει το κλιματιστικο σου στις συνθήκες Θέρμης ζωνης χωρίς να κλείσει. Ενώ Fujitsu/shorai κτλ, μπορούν να ρίξουν χαμηλά την κατανάλωση/αποδοση άρα και το φορτίο σε αυτές τις συνθήκες, δουλεύουν συνεχόμενα και για αυτό έχουν πιο ρεαλιστικά νούμερα..(στην Θέρμη ζώνη)

Με λίγα λόγια ο υπολογισμός SCOP υπολογίζεται με 1400 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Το δικό σου στις συνθήκες Θέρμης ζωνης έχει ελάχιστη απόδοση 3kW την ώρα,αν χρειάζεσαι λιγότερο φορτίο το κλιματιστικό θα έχει on/off συμπεριφορά.(3 X 1400 = 4200kW /χρόνο)

Στην θερμη ζωνη το Shorai 18000btu μπορεί να βγάλει λιγότερη θέρμανση/φορτίο σε σχέση με το 9000btu Carrier! 

Επίσης διάβασα ότι το ενεργείακο ετικετακι που βλέπουμε θεωρητικα ελέγχεται από τις αρχές την ευρωπαϊκής Ένωσης,δεν είναι αυθαίρετα νούμερα.

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε σήμερα η εγκατάσταση του Daikin ATXC25B Siesta Sensira από συνεργείο συνεργαζομενο με τον Κωτσοβολο. Μπήκαν 3 μέτρα σωλήνα αφού το ζήτησα εγώ μιας και στην αρχή όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι θα βάλουν 1.5 μέτρο. 

Αντλία κενού χρησιμοποίησαν για λίγο βέβαια αν και φαντάζομαι στο 9αρι είναι λογικό αυτό. 

Γενικά η εγκατάσταση φαίνεται να εγινε σωστά έστω και με λίγο σπρωξιμο. Με το κλιματιστικό θα ασχοληθώ ενδελεχώς το ΣΚ που θα έχω λίγο χρόνο. 

Τώρα μένει να παραγγείλω ένα μετρητή κατανάλωσης για να συμμετάσχω και εγώ στο σπορ αυτό 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Το carrier σου έχει  δηλωμένο φορτίο 2.5kW την ώρα στην μέση ζώνη, αν βαζαν 2.5kW και στην Θέρμη ζώνη το κλιματιστικό θα είχε on/off συμπεριφορά(επειδή δεν μπορεί να ρίξει τοσο χαμηλά την κατανάλωση/απόδοση σε μερικό φορτίο), κάτι το οποίο μάλλον δεν επιτρέπεται στον υπολογισμό του SCOP άρα αναγκαστικά ανεβάζουν το φορτίο σχεδιασμού και βάζουν όσο ελαχιστο φορτίο ανά ώρα μπορεί να αποδωσει το κλιματιστικο σου στις συνθήκες Θέρμης ζωνης χωρίς να κλείσει. Ενώ Fujitsu/shorai κτλ, μπορούν να ρίξουν χαμηλά την κατανάλωση/αποδοση άρα και το φορτίο σε αυτές τις συνθήκες, δουλεύουν συνεχόμενα και για αυτό έχουν πιο ρεαλιστικά νούμερα..(στην Θέρμη ζώνη)

Με λίγα λόγια ο υπολογισμός SCOP υπολογίζεται με 1400 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Το δικό σου στις συνθήκες Θέρμης ζωνης έχει ελάχιστη απόδοση 3kW την ώρα,αν χρειάζεσαι λιγότερο φορτίο το κλιματιστικό θα έχει on/off συμπεριφορά.

Στην θερμη ζωνη το Shorai 18000btu μπορεί να βγάλει λιγότερη θέρμανση/φορτίο σε σχέση με το 9000btu Carrier! 

Επίσης διάβασα ότι το ενεργείακο ετικετακι που βλέπουμε θεωρητικα ελέγχεται από τις αρχές την ευρωπαϊκής Ένωσης,δεν είναι αυθαίρετα νούμερα.

Δεν νομίζω να είναι αυτό.

Πχ το Fujitsu το έχω δει στη θέρμανση στα 160watts ελάχιστα. Input.

Κάπου θα πρέπει να υπάρχει ο ορισμός του pdesign.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω να είναι αυτό.

Πχ το Fujitsu το έχω δει στη θέρμανση στα 160watts ελάχιστα. Input.

Κάπου θα πρέπει να υπάρχει ο ορισμός του pdesign.

Μιλάμε για συγκεκριμένες ώρες σε θερμοκρασίες +2C, συγκεκριμένες ώρες σε θερμοκρασίες +7 και συγκεκριμένες ώρες σε +12C (όπως καθορίζουν οι κανονισμοί,χωρίς να κλείνει το κλίμα κτλ και ότι άλλο λενε) Το άθροισμα αυτών των ωρών = 1400 ώρες. Όχι με αυτά που μετράμε εμείς.

(Επίσης το 3kW είναι μέσος όρος)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εάν έχει τον κανόνα 42.. τότε στην επιθυμητή 30C ίσως δεις τo minimum 3070 btu , λογικά όσο πιο υψηλή επιθυμητή θερμοκρασία έχεις ως στόχο τόσο πιο πολύ θα πέφτει η ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση..

μάλλον είναι απλό στις μέρες μας να πετύχεις την 5.1 επίδοση

Οσο για αυτο οταν βλέπω οτι το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζωνη να  είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο το φορτίο σχεδιασμού στην μέση ζώνη δεν έχει και πολυ νόημα το SCOP (τουλάχιστον για μένα) που παρουσιάζεται..

π.χ. το δικό σου Carrier Crystal II 9

lbl.png

Μέση ζώνη  ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος : -7C ,2C, 7C ,12C )

2.5kW φορτίο θέρμανσης την ώρα (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώρα)

2.5 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 3500kW θέρμανση το έτος

"Πραγματικά" εκαψε 875kW ,άρα το SCOP = 3500/875 = 4

Θερμή ζώνη ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος 2C, 7C ,12C )

3.0kW φορτίο θέρμανσης την ώρα! (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώρα)

3 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 4200kW θέρμανση το έτος

"Πραγματικά" εκαψε 824kW,άρα SCOP = 4200/824 = 5.09

Πόσο ρεαλιστικό ειναι το 2 σε σχέση με το 1? ΑΝ ηταν λιγότερο το φορτίο σχεδιασμού στην θερμη ζώνη εκει ναι, έχει νόημα το νουμερο SCOP..

(Τα έγραψα αναλυτικά ώστε να δουν και οι υπόλοιποι πως υπολογίζεται και τι είναι το SCOP)

Εκανα και τον ίδιο υπολογισμό στο διάσημο Finlux μας το 18000btu . To SCOP του είναι 4.39 και όχι 4.65 που έχει το ετικετάκι.

*προσπαθησα να δω και του 24000btu αλλα το ετικετάκι είναι θολο και δεν βλέπω τα νούμερα)

Μέση ζώνη  ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος : -7C ,2C, 7C ,12C )

2.5kW φορτίο θέρμανσης την ώρα (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώραΝομίζω το σωστό είναι ότι τόση θερμική ισχύ αποδίδει στις δεδομένες συνθήκες (δηλαδή 8530 btu/h) 

2.5 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 3500kW θερμική ισχύ το έτος.

Όμως για να πετύχει αυτό το έργο καταναλώνει "Πραγματικά" 875kW ,άρα το SCOP = 3500/875 = 4

Το ίδιο μηχάνημα στη

Θερμή ζώνη ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος :  2C, 7C ,12C )

3.0kW φορτίο θέρμανσης την ώρα! τόση θερμική ισχύ αποδίδει στις δεδομένες συνθήκες (δηλαδή 10236 btu/h) 

3 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 4200kW θερμική ισχύ το έτος

Όμως για να πετύχει αυτό το έργο καταναλώνει "Πραγματικά" 824kW, άρα SCOP = 4200/824 = 5.09

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ οπότε είναι λογικό σε ευνοϊκές συνθήκες να ανεβαίνει η αποδιδόμενη θερμική ισχύς και κατά συνέπεια το SCOP. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tzomatzi είπε

Μέση ζώνη  ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος : -7C ,2C, 7C ,12C )

2.5kW φορτίο θέρμανσης την ώρα (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώραΝομίζω το σωστό είναι ότι τόση θερμική ισχύ αποδίδει στις δεδομένες συνθήκες (δηλαδή 8530 btu/h) 

2.5 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 3500kW θερμική ισχύ το έτος.

Όμως για να πετύχει αυτό το έργο καταναλώνει "Πραγματικά" 875kW ,άρα το SCOP = 3500/875 = 4

Το ίδιο μηχάνημα στη

Θερμή ζώνη ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος :  2C, 7C ,12C )

3.0kW φορτίο θέρμανσης την ώρα! τόση θερμική ισχύ αποδίδει στις δεδομένες συνθήκες (δηλαδή 10236 btu/h) 

3 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 4200kW θερμική ισχύ το έτος

Όμως για να πετύχει αυτό το έργο καταναλώνει "Πραγματικά" 824kW, άρα SCOP = 4200/824 = 5.09

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ οπότε είναι λογικό σε ευνοϊκές συνθήκες να ανεβαίνει η αποδιδόμενη θερμική ισχύς και κατά συνέπεια το SCOP. 

Το ίδιο πράγμα λέμε ,δεν το διατύπωσα σωστά.Αρα το λιγ που μπορεί να αποδόσει στην μέση ζώνη  αν δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό Carrier 9,είναι 8530 btu/h . Ενώ το λιγότερο φορτίο που μπορεί να αποδόσει το ίδιο κλιματιστικό στην Θέρμη ζώνη είναι 10236btu/h.

Ενώ το Shorai που έχει 2.3kW στην Θέρμη ζώνη μπορεί να βγάλει 7847btu/h.

Βάζω την λεξη λιγότερο ,για να τονίσω ότι δεν χρειάζεται παραπάνω θέρμανση /ισχύς στην ΘΕΡΜΗ ζώνη (σε σχέση με την μέση ζώνη) και το SCOP υπολογίζεται με παραπάνω ισχύς από ότι πραγματικά χρειαζόμαστε επειδή μερικά κλιματιστικα δεν μπορούν να ρίξουν ικανοποιητικά την απόδοσή τους σε αυτήν την ζώνη. Άρα αυτο το SCOP είναι πλασματικό (αφού υπολογίζεται σε συνεχόμενες ώρες λειτουργίας και όχι με on/off συμπεριφορά). Ενώ σε κάποια άλλα που είναι λιγότερο το φορτίο(θερμική ισχύς) στην Θέρμη ζώνη σε σχέση με την μέση ζώνη είναι πιο ρεαλιστικό/αληθινό το SCOP τους.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Το ίδιο πράγμα λέμε ,δεν το διατύπωσα σωστά.Αρα το λιγότερο φορτίο που μπορεί να αποδόσει στην μέση ζώνη  αν δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό Carrier 9,είναι 8530 btu/h . Ενώ το λιγότερο φορτίο που μπορεί να αποδόσει το ίδιο κλιματιστικό στην Θέρμη ζώνη είναι 10236btu/h.

Ενώ στο Shorai που έχει 2.8kW στην Θέρμη ζώνη μπορεί να βγάλει 9553btu/h.

Νομίζω ότι μιλάμε για ονομαστική ισχύ δηλαδή μέσο όρο... στους -7 μπορεί να είναι και 2 KW οπότε 6824 btu/h. Το λιγότερο που αναφέρεις είναι σχετικό.... παράδειγμα:

image.png.494a8e8dd217d871aac73ba682b04338.png

Το συμπέρασμα είναι ότι εκτός από το SCOP πρέπει να βλέπουμε και την ισχύ του μηχανήματος ώστε να καλύπτει τον χώρο μας στις δεδομένες συνθήκες ή ορθότερα το συνδυασμό SCOP και ισχύος.

Επεξ/σία από tzomatzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tzomatzi είπε

Νομίζω ότι μιλάμε για ονομαστική ισχύ δηλαδή μέσο όρο... στους -7 μπορεί να είναι και 2 KW οπότε 6824 btu/h. Το λιγότερο που αναφέρεις είναι σχετικό.... παράδειγμα:

image.png.494a8e8dd217d871aac73ba682b04338.png

Το συμπέρασμα είναι ότι εκτός από το SCOP πρέπει να βλέπουμε και την ισχύ του μηχανήματος ώστε να καλύπτει τον χώρο μας στις δεδομένες συνθήκες.

Εαν βρείς χώρο που σε πιο ευνοικές συνθήκες (θερμοκρασίες Θερμη ζώνης) να χρειάζεται μεγαλύτερη θερμική ισχύς θέρμανσης απο οτι σε θερμοκρασίες μέσης ζώνης πάω πάσο :)

Δηλαδη εσένα δεν σου φαίνεται πιο λογικο, ενα κλιματιστικό να έχει στην θερμη ζωνη λιγότερο φορτίο σε σχέση με την μέση ζώνη οπως π.χ. στο Shorai?

Αν ισχύει και είναι οπως το λες παραπάνω:

Αρα: 2.3kW φορτίο θέρμανσης την ώρα (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώραΝομίζω το σωστό είναι ότι τόση θερμική ισχύ αποδίδει στις δεδομένες συνθήκες (δηλαδή 7847 btu/h) (για Shorai θερμη ζωνη)

To shorai 18000Btu σε ιδανικές συνθηκες θερμης ζώνης τοσο μπορεί να βγάλει 7847btu/h? οχι, μπορει να βγάλει πολυ παραπάνω απλα δεν χρειάζεται.  Το Carrier δεν μπορει να βγάλει λιγοτερο αρα αναγκαστικά πρέπει να ανεβάσουν το φορτίο σχεδιασμου ωστε να δουλεύει συνεχομενα για να υπολογίσουν το SCOP της θερμής ζώνης.

 

shorai.png

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...