Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα 

Για γραφειακό χώρο στον Λυκαβηττό 45 τμ με τζάμια γυρω γυρω και δεδομένο πως θα ειναι μοναδική πηγή θέρμανσης - ψύξης ειμαι μεταξύ

https://www.skroutz.gr/s/14682547/Midea-Mission-II-MB-24N8D0.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

 

Με βάση την πιστοποίηση που εχει το Midea σε σχέση με το inventor ,  ποιο θα ειναι καλύτερο και σχεση αποδοσης ψυξη και θέρμανση αλλα και κατανάλωση

Ποιο προτείνετε ? 

Το κλιματιστικό θα δουλεύει λογικά καποια 8ώρα και όχι όλη τη διάρκεια του έτους λόγω εποχιακής δουλειάς εκτός Αθηνών.

Οπότε με ενδιαφέρει και η συνολικη εμπειρία στον χώρο. Πχ WIFI -Ιονιστης κτλ 

Ευχαριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Inventor = gree ή midea εντόσθια , κοινώς κινέζικο φασόν.

Fujitsu = made in Thailand , κατασκευαστής.

Made in Japan δεν υπάρχει , παρά μόνο το daikin ururu sarara.

Για ψύξη που θες , ακόμα και το inventor μια χαρά θα είναι. 

Απλά το Fujitsu είναι twin rotary στον συμπιεστή και θα δεις πολύ καλή απόδοση και οικονομία. Έχω το 24άρι. 

Δεν θα σου πω ποιο να πάρεις, θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο χαρακτηριστικό δίνεις βαρύτητα. 

Σε γενικές γραμμές για ψύξη κοιτάς το seer . 

Πχ αυτό https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

με seer 8.1 , είναι κορυφαίο σε ψύξη. 

Ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Αν μπορείς, πας σε mitsubishi, daikin, fujitsu , toshiba (τυχαία σειρά). 

Αν όχι , πας σε κινέζο. Ένας κινέζος με 10 χρόνια εγγύηση, καλό support και απόδοση και καλούδια τύπου wifi είναι μια καλή περίπτωση. 

Απλά μη περιμένεις ότι θα έχει την ποιότητα και τη ραφιναρισμένη λειτουργία των προαναφερόμενων 4 κορυφαίων κατασκευαστών. 

Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση. Εξαιρετική δουλειά στο thread! Μέσα σε ένα απόγευμα έχω τις βασικές κατευθύνσεις για το τι να διαλέξω.

Θα κοιτάξω να κινηθώ σε αυτές τις 4 εταιρείες, με πιθανότερη τη fujitsu λόγω τιμής. Τα φίλτρα αέρα που αναφέρει κάνουν τίποτα? μπαίνουν άνθρακα?

Εκτός αν βρω κάτι άλλο σε προσφορά, από τις υπόλοιπες τρεις εταιρείες.

 

 

Το αρνητικό η έλλειψη ιονιστή στα πιο οικονομικά μοντέλα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχω δουλέψει κλιματιστικά με ιονιστή για αξιολογήσω τη λειτουργικότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Σ' ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση!

από τα παραπάνω, κλίνω προς το fujitsu.. βέβαια, οι 10ετείς εγγυήσεις είναι καλή φάση, και σίγουρα προβληματίζουν μπροστά στα 3 του fujitsu.. όμως, αν είναι η ποιότητα των fujitsu όπως παλιότερα, τότε τα 10 χρόνια δεν είναι τίποτα..

αν υποθέσουμε πως ήσουν στη θέση μου, με χαλαρό budget, αλλά θέλοντας πάντα την πιο vfm λύση, ποιο θα επέλεγες?

Πιθανόν έχουμε διαφορετικά κριτήρια αγοράς .Δε ξέρω τί είναι σημαντικό για εσένα. Ενα απο τα βασικότερα κριτήρια μου είναι η διάρκεια της εγγύησης . Τα ανταλλακτικά κοστίζουν στον κλιματισμό και μια εξωτερική πλακέτα μαζί με την τοποθέτηση  αν χαλάσει θα μπορούσε να φτάσει το μισό κόστος αγοράς του κλιματισμού . Δεν υπάρχει μάρκα που δεν έχει βλάβες . Η διαφορά είναι σίγουρα στα ποσοστά βλαβών απο μοντέλο σε μοντέλο και απο εταιρεία σε εταιρεία . Οπότε τελικά για μένα αξιοπιστία σημαίνει εγγύηση . 
Εξίσου σημαντική είναι και η κατανάλωση . Αφού το θες κυρίως για ψύξη θα κοιτούσα το SEER να ναι όσο πιο μεγάλο γίνεται . 
Τέλος αν σε ενδιαφέρει το wifi και ο ιονιστής πρέπει να το λάβεις και αυτό υπόψιν . Προσωπικά περισσότερο με ενδιαφέρει το wifi παρά ο ιονιστής . 

Το Fujitsu είναι ένα μηχάνημα που έχει καλό SEER και καλό SCOP . Έχει ένα καλό balance . Αν στην θέρμανση το μηχάνημα δεν θα δουλεύει συχνά δεν νομίζω να έχει τόσο νόημα να επενδύσεις σε μηχάνημα τέτοιου SCOP .  Το fujitsu ASYG18KLCA στο έβαλα ως αντιπρόταση του Nemesis pro  σε μια κατηγορία χρημάτων πιο πάνω απο αυτή που έθεσες ως βάση . 
Απο την μία το Nemesis pro σου δίνει 10ετή εγγύηση και είναι  προσανατολισμένο στην οικονομία στην ψύξη  (έχει SEER= 7.6) συν κάποια έξτρα  (wifi κτλ) απο την άλλη το fujitsu με μικρότερη μεν εγγύηση  με μικρότερο SEER (ψύξη) είναι καλύτερο στην θέρμανση χωρίς έξτρα λειτουργίες . 

Πρέπει να σκεφτείς λίγο τα κριτήρια επιλογής και να μας πεις . Με ποια σειρά προτεραιότητας;
Θες όσο το δυνατό καλύτερο σε οικονομία στη ψύξη ;
Όσο το δυνατό καλύτερη εγγύηση;
Σε ενδιαφέρει το wifi ;
Σε ενδιαφέρει ο ιονιστής;
Σε ενδιαφέρουν τα extra φίλτρα ;





 

17 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Παιδιά καλησπέρα.
Μια ερώτηση.
Ήρθε σήμερα ένας τυπάς και μου εγκατέστησε ένα Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32 στο δωμάτιο.
Όταν τελείωσε, έμειναν 2 "φίλτρα" (το βάζω σε quotes γτ δεν ξέρω τι ακριβώς είναι), τα οποία αυτός μου είπε ότι ποτέ δεν τα βάζει κάπου.
Ορίστε μια εικόνα:
spacer.png

Ξέρει κανείς να μου πει τι είναι και που πρέπει να τα βάλω?
Ευχαριστώ.

Ανοίγεις το μπροστινό panel του κλιματιστικου . Βγάζεις τα μεγάλα τα φίλτρα του μηχανήματος . Πάνω σε αυτά τα μεγάλα φίλτρα θα δεις δύο θήκες πλαστικές (με πιαστράκια όπως στη φωτό) στο μέγεθος των φίλτρων αυτών που έχεις.
Τοποθέτησε τα φίλτρα σου εκεί . 
air-conditioner-jpg-838x0-q80_3_orig.jpg

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 7:37 ΜΜ, turbakiasss είπε

Προς απανταχού κατόχων shorai ( @Rnd1978 @guzel @anergos13 σίγουρα)

Έχω τραβήξει ένα βίντεο το δικό μου γιατί ακούω πολύ έντονα τον ήχο, μάλλον του μοτέρ που κινεί τους ανεμιστήρες, καθώς και έναν ακόμα σαν χρουτς χρουτς επίσης από τα φαν λογικά.

Σας κάνει το δικό σας κάποιον από αυτούς τους ήχους? Ειδικά αυτόν τον ήχο υψηλών συχνοτήτων όπως κάνουν μερικές κολώνες της ΔΕΗ τον ακούω και με την τηλεόραση σε φυσιολογική ένταση.

Να ενημερώσω ότι ήρθε τεχνικός από Toshiba. Επιβεβαίωσε την βλάβη του LED αλλά για το θέμα του θορύβου είπε ότι είναι σε φυσιολογικά πλαίσια. Δυστυχώς είναι στο πατρικό μου στη Αθήνα το A/C οπότε θα μπορέσω να τσεκαρω τον Δεκέμβρη αν συνεχίζει αυτό το θόρυβο. Θα παραγγείλω και έναν μετρητή σύντομα για να δω τι θα γράφει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ore24 είπε

Καλησπερα 

Για γραφειακό χώρο στον Λυκαβηττό 45 τμ με τζάμια γυρω γυρω και δεδομένο πως θα ειναι μοναδική πηγή θέρμανσης - ψύξης ειμαι μεταξύ

https://www.skroutz.gr/s/14682547/Midea-Mission-II-MB-24N8D0.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

Με βάση την πιστοποίηση που εχει το Midea σε σχέση με το inventor ,  ποιο θα ειναι καλύτερο και σχεση αποδοσης ψυξη και θέρμανση αλλα και κατανάλωση

Ποιο προτείνετε ? 

Το κλιματιστικό θα δουλεύει λογικά καποια 8ώρα και όχι όλη τη διάρκεια του έτους λόγω εποχιακής δουλειάς εκτός Αθηνών.

Οπότε με ενδιαφέρει και η συνολικη εμπειρία στον χώρο. Πχ WIFI -Ιονιστης κτλ 

Ευχαριστω 

Θα κοιτάξεις τις τιμές SCOP και SEER  για να δείς πόσο οικονομικότερο είναι ένα κλιματιστικό σε λειτουργία. Όσο πιο μεγάλοι οι αριθμοί τόσο το καλύτερο .
To SCOP αφορά την θέρμανση και το SEER την ψύξη . 

Το Midea έχει SCOP= 5.4 και SEER= 6.8

Το Inventor SCOP=  5.2 SEER=7

Μικρές οι διαφορές αλλά  με απόλυτα νούμερα περιμένεις το Midea ελαφρώς καλύτερο στην θέρμανση και το Inventor Ελαφρώς καλύτερο στη ψύξη  (σε καταναλώσεις).
Σε αποδόσεις (btu/h):
Midea mission ii: 
Ψυκτική απόδοση Btu/h: 24000 (7200-28800)
Θερμική απόδοση Btu/h: 26000 (5300-32200)

Εγγύηση: 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επέκταση + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά .

Inventor Nemesis pro:
Ψυκτική απόδοση Btu/h: 24000 (3700-30900)
Θερμική απόδοση Btu/h: 24500 (5800-36400)

Eγγύηση:  10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Όλοι οι κατασκευαστές ελέγχουν τα χαρακτηριστικά των κλιματιστικών σε δικά τους εργαστήρια .  Η Eurovent είναι ένας ανεξάρτητος φορέας όπου εφόσον το επιθυμούν οι κατασκευαστές στέλνουν τα μοντέλα τους εκεί για επανέλεγχο των χαρακτηριστικών  με το ανάλογο κόστος .

Προσωπική άποψη :Το να  πιστοποιήσεις στη Eurovent τα μοντέλα σου σου δίνει αρκετά θετικά όπως: να πετύχεις περισσότερες πωλήσεις λόγω του σήματος Eurovent, να αυξήσεις την τιμή πώλησης κτλ  με μείον το κόστος που προστίθεται στο προϊόν για να πιστοποιηθεί .  Άλλοι κατασκευαστές δεν επιλέγουν να επαναπιστοποιήσουν τα μοντέλα τους μέσω eurovent  είτε γιατί δεν το χρειάζονται για να πετύχουν πωλήσεις είτε γιατί θα αυξήσει το κόστος και πιθανόν την τιμή πώλησης. 
Απο την μεριά τη δική μας :  Eurovent σημαίνει ότι επιβεβαιώνονται οι μετρήσεις που επιβεβαιώνει ο κατασκευαστής σε δικά του εργαστήρια.. Ενα κλιματιστικό που δεν έχει eurovent  δε σημαίνει ότι δεν αποδίδει ότι ανακοινώνει ο κατασκευαστής .  Αν εμπιστεύεσαι τον κατασκευαστή που δεν επέλεξε eurovent προχωράς . Αν έχεις αμφιβολίες για το πόσο ειλικρινής και σωστός είναι προς τον καταναλωτή τότε Eurovent . 



 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

τιναφτορε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

  Άλλοι κατασκευαστές δεν επιλέγουν να επαναπιστοποιήσουν τα μοντέλα τους μέσω eurovent  είτε γιατί δεν το χρειάζονται για να πετύχουν πωλήσεις είτε γιατί θα αυξήσει το κόστος και πιθανόν την τιμή πώλησης.
 

είτε γιατί κάτι θέλουν να κρύψουν.

Αν και βλέποντας το crystal που θέλει 750W ως ελάχιστα (ως τώρα) και μετά κλείνει όταν μου λέει 3070min BTUs και παρόλα ταύτα να έχει πιστοποιημένα Α+++ στη θέρμανση, μάλλον είναι απλό στις μέρες μας να πετύχεις την 5.1 επίδοση . 3070 BTUs σημαίνει input άντε 220W.
Μάλλον ζωγραφιστα θα τα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το Midea Ultimate Comfort το 9αρι σαν να τσιμπάει πολύ μου φαίνεται στη θερμανση (22μέσα -  24 ζητούμενη - 850W αλλά το κλείνω στο δεκάλεπτο)... Περιμένω να δροσίσει λίγο παραπάνω για να το ανάψω πάνω από μισάωρο και να δω που θα κάτσει η κατανάλωση...

Το GE Prime+ το 24αρι (20μέσα - 23ζητούμενη-Fan Auto) ξεκινάει στα 1500+W και μετά από κανένα τέταρτο σηκώνει περσίδα και πέφτει στα 850 με χαλαρό αερα. (Πριν μια εβδομάδα έκανε ο Θεός και έβαλα το Sonoff pow στον πίνακα)

 

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

είτε γιατί κάτι θέλουν να κρύψουν.

Αν και βλέποντας το crystal που θέλει 750W ως ελάχιστα (ως τώρα) και μετά κλείνει όταν μου λέει 3070min BTUs και παρόλα ταύτα να έχει πιστοποιημένα Α+++ στη θέρμανση, μάλλον είναι απλό στις μέρες μας να πετύχεις την 5.1 επίδοση . 3070 BTUs σημαίνει input άντε 220W.
Μάλλον ζωγραφιστα θα τα δω.

Εάν έχει τον κανόνα 42.. τότε στην επιθυμητή 30C ίσως δεις τo minimum 3070 btu , λογικά όσο πιο υψηλή επιθυμητή θερμοκρασία έχεις ως στόχο τόσο πιο πολύ θα πέφτει η ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση..

μάλλον είναι απλό στις μέρες μας να πετύχεις την 5.1 επίδοση

Οσο για αυτο οταν βλέπω οτι το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζωνη να  είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο το φορτίο σχεδιασμού στην μέση ζώνη δεν έχει και πολυ νόημα το SCOP (τουλάχιστον για μένα) που παρουσιάζεται..

π.χ. το δικό σου Carrier Crystal II 9

 

lbl.png

Μέση ζώνη  ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος : -7C ,2C, 7C ,12C )

2.5kW φορτίο θέρμανσης την ώρα (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώρα)

2.5 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 3500kW θέρμανση το έτος

"Πραγματικά" εκαψε 875kW ,άρα το SCOP = 3500/875 = 4

Θερμή ζώνη ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος 2C, 7C ,12C )

3.0kW φορτίο θέρμανσης την ώρα! (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώρα)

3 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 4200kW θέρμανση το έτος

"Πραγματικά" εκαψε 824kW,άρα SCOP = 4200/824 = 5.09

Πόσο ρεαλιστικό ειναι το 2 σε σχέση με το 1? ΑΝ ηταν λιγότερο το φορτίο σχεδιασμού στην θερμη ζώνη εκει ναι, έχει νόημα το νουμερο SCOP..

(Τα έγραψα αναλυτικά ώστε να δουν και οι υπόλοιποι πως υπολογίζεται και τι είναι το SCOP)

Εκανα και τον ίδιο υπολογισμό στο διάσημο Finlux μας το 18000btu . To SCOP του είναι 4.39 και όχι 4.65 που έχει το ετικετάκι.

*προσπαθησα να δω και του 24000btu αλλα το ετικετάκι είναι θολο και δεν βλέπω τα νούμερα)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Και το Midea Ultimate Comfort το 9αρι σαν να τσιμπάει πολύ μου φαίνεται στη θερμανση (22μέσα -  24 ζητούμενη - 850W αλλά το κλείνω στο δεκάλεπτο)... Περιμένω να δροσίσει λίγο παραπάνω για να το ανάψω πάνω από μισάωρο και να δω που θα κάτσει η κατανάλωση...

Το GE Prime+ το 24αρι (20μέσα - 23ζητούμενη-Fan Auto) ξεκινάει στα 1500+W και μετά από κανένα τέταρτο σηκώνει περσίδα και πέφτει στα 850 με χαλαρό αερα. (Πριν μια εβδομάδα έκανε ο Θεός και έβαλα το Sonoff pow στον πίνακα)

Το sonoff το έχει βάλει μαζί με την ασφάλεια στον πίνακα ...? Έχεις καμία φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν το λέω καλά... "γεφυρώνει" την ασφάλεια που είναι η γραμμή για το 24άρι με το sonoff... 

 

@smav82 Εδώ είσαι...  εβγαλα το πλαστικό προστατευτικό να φαίνεται και το sonoff

InkedIMG_20191024_160543_LI.jpg

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Εάν έχει τον κανόνα 42.. τότε στην επιθυμητή 30C ίσως δεις τo minimum 3070 btu , λογικά όσο πιο υψηλή επιθυμητή θερμοκρασία έχεις ως στόχο τόσο πιο πολύ θα πέφτει η ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση..

μάλλον είναι απλό στις μέρες μας να πετύχεις την 5.1 επίδοση

Οσο για αυτο οταν βλέπω οτι το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζωνη να  είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο το φορτίο σχεδιασμού στην μέση ζώνη δεν έχει και πολυ νόημα το SCOP (τουλάχιστον για μένα) που παρουσιάζεται..

π.χ. το δικό σου Carrier Crystal II 9

lbl.png

Μέση ζώνη  ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος : -7C ,2C, 7C ,12C )

2.5kW φορτίο θέρμανσης την ώρα (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώρα)

2.5 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 3500kW θέρμανση το έτος

"Πραγματικά" εκαψε 875kW ,άρα το SCOP = 3500/875 = 4

Θερμή ζώνη ( Θερμοκρασίες περιβάλλοντος 2C, 7C ,12C )

3.0kW φορτίο θέρμανσης την ώρα! (τόση ζέστη χρειαζόμαστε την ώρα)

3 * 1400 (συνολικά ώρες θέρμανσης) = 4200kW θέρμανση το έτος

"Πραγματικά" εκαψε 824kW,άρα SCOP = 4200/824 = 5.09

Πόσο ρεαλιστικό ειναι το 2 σε σχέση με το 1? ΑΝ ηταν λιγότερο το φορτίο σχεδιασμού στην θερμη ζώνη εκει ναι, έχει νόημα το νουμερο SCOP..

(Τα έγραψα αναλυτικά ώστε να δουν και οι υπόλοιποι πως υπολογίζεται και τι είναι το SCOP)

Εκανα και τον ίδιο υπολογισμό στο διάσημο Finlux μας το 18000btu . To SCOP του είναι 4.39 και όχι 4.65 που έχει το ετικετάκι.

*προσπαθησα να δω και του 24000btu αλλα το ετικετάκι είναι θολο και δεν βλέπω τα νούμερα)

Ωχ.

Έτσι βγαίνει το scop???

Δλδ σε συμφέρει να έχεις υψηλό φορτίο σχεδιασμού και τσουπ να το το 5.1.

Λογικό να καίει λιγότερο με περισσότερο φορτίο στο θερμό αλλά όντως γιατί να θέλει περισσότερα watts στο θερμό κλίμα?!?

Τι πουστια παίζει;

Έτσι βγάζει και το Fujitsu 6.4???

ΥΓ Έβαλα το Fujitsu. Όταν το carrier πάνω έλεγε 750, αυτό ηθελε 200..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...