Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αν βάλεις ψύξη, ίδια θερμοκρασία με το fan έχει;

Ναι μόνο στην θέρμανση το κάνει

2 ώρες πριν, guzel είπε

Το έκανε και το toyotomi αυτό ακριβώς που περιγράφεις. 

Έμαθες ποτε γιατι ?🤔

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Επιτέλους έφτασαν και στην Κίνα οι λειτουργίες που υπήρχαν στα γιαπωνέζικα κλιματιστικά από την προηγούμενη δεκαετία!

Ποιες λειτουργίες ;

2 ώρες πριν, filipN είπε

Μηχανολόγος με Gree Hansol?

Ναι!  Δεν ταιριάζει Gree Hansol με πτυχίο μηχανολογίας ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα με το κλιματιστικο αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Δεν ειναι inverter. Το εχω, για παραδειγμα, θερμανση στους 23 'C ενω στο σπιτι εχει 19 'C (με βαση το τηλεκοντρολ του και οχι μονο) και συνηθως δουλευει κανενα 5-10 λεπτο και μετα κλεινει για λιγο. Στην συνεχεια παιρνει μπρος δουλευει λιγο και ξανα το ιδιο πραγμα. Καπου που ρωτησα, μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι γινεται για να παραξει ζεστη αλλιως αν δουλευε συνεχεια το διαστημα εκεινο θα εβγαζε πιο κρυο μεχρι να ζεστανει τον αερα κ.ο.κ οποτε καλυτερα να κανει αυτην την παυση. Ισχυει ή παιζει κατι αλλο; Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JimasGR είπε

Εχω ενα προβλημα με το κλιματιστικο αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Δεν ειναι inverter. Το εχω, για παραδειγμα, θερμανση στους 23 'C ενω στο σπιτι εχει 19 'C (με βαση το τηλεκοντρολ του και οχι μονο) και συνηθως δουλευει κανενα 5-10 λεπτο και μετα κλεινει για λιγο. Στην συνεχεια παιρνει μπρος δουλευει λιγο και ξανα το ιδιο πραγμα. Καπου που ρωτησα, μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι γινεται για να παραξει ζεστη αλλιως αν δουλευε συνεχεια το διαστημα εκεινο θα εβγαζε πιο κρυο μεχρι να ζεστανει τον αερα κ.ο.κ οποτε καλυτερα να κανει αυτην την παυση. Ισχυει ή παιζει κατι αλλο; Ευχαριστω!

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και γω . !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eκανα το εξης πειραμα..κατεβασα αποτομα τη θερμοκρασια 2 βαθμους κατω επιθυμητη 20 απο 22...το κλιματιστικο μπηκε standby, εκλεισε ο συμπιεστης, ανεβασε περσιδες και συνεχισε να δουλευει σαν ανεμιστηρας το φαν της εσ. μοναδας.. Αυτο που δεν ανεφερα πριν, ειναι πως η ενδειξη της μοναδας ειναι του αισθητηρα κι οχι η επιθυμητη..η επιθυμητη φαινεται μονο στο κοντρολ.. εμεινε ετσι για 4-5 λεπτα και σταδιακα αρχισε να δειχνει θερμοκρασια περιβαλοντος 20 πανω στη μοναδα και πηρε ξανα μπρος ο συμπιεστης αυτη τη φορα ακομη πιο χαμηλα..πλεον ρολαρει εδω κ αρκετη ωρα στα 260-280w..ομως ο αερας σ αυτη τη φαση ειναι ενοχλητικος εκει που καθομαστε..δε μετρησα αλλα σιγουρα θα ναι γυρω στους 30 βαθμους, ισως κ πιο κατω;

20191104-223945.jpg

20191104-223853.jpg

20191104-224012.jpg

Επεξ/σία από energy52
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, energy52 είπε

Eκανα το εξης πειραμα..κατεβασα αποτομα τη θερμοκρασια 2 βαθμους κατω επιθυμητη 20 απο 22...το κλιματιστικο μπηκε standby, εκλεισε ο συμπιεστης, ανεβασε περσιδες και συνεχισε να δουλευει σαν ανεμιστηρας το φαν της εσ. μοναδας.. Αυτο που δεν ανεφερα πριν, ειναι πως η ενδειξη της μοναδας ειναι του αισθητηρα κι οχι η επιθυμητη..η επιθυμητη φαινεται μονο στο κοντρολ.. εμεινε ετσι για 4-5 λεπτα και σταδιακα αρχισε να δειχνει θερμοκρασια περιβαλοντος 20 πανω στη μοναδα και πηρε ξανα μπρος ο συμπιεστης αυτη τη φορα ακομη πιο χαμηλα..πλεον ρολαρει εδω κ αρκετη ωρα στα 260-280w..ομως ο αερας σ αυτη τη φαση ειναι ενοχλητικος εκει που καθομαστε..δε μετρησα αλλα σιγουρα θα ναι γυρω στους 30 βαθμους, ισως κ πιο κατω;

20191104-223945.jpg

20191104-223853.jpg

20191104-224012.jpg

Τις περσίδες όσο μπορείς χαμηλά,κάτω να χτυπαει ο αέρας,επίσης πιθανόν όταν δουλέψει ένα χρονικό διάστημα πολύ χαμηλά ο συμπιεστής να ρίξει ακόμα παραπάνω τις στροφές του εσωτερικού ανεμιστήρα.

22 λεπτά πριν, JimasGR είπε

Εχω ενα προβλημα με το κλιματιστικο αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Δεν ειναι inverter. Το εχω, για παραδειγμα, θερμανση στους 23 'C ενω στο σπιτι εχει 19 'C (με βαση το τηλεκοντρολ του και οχι μονο) και συνηθως δουλευει κανενα 5-10 λεπτο και μετα κλεινει για λιγο. Στην συνεχεια παιρνει μπρος δουλευει λιγο και ξανα το ιδιο πραγμα. Καπου που ρωτησα, μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι γινεται για να παραξει ζεστη αλλιως αν δουλευε συνεχεια το διαστημα εκεινο θα εβγαζε πιο κρυο μεχρι να ζεστανει τον αερα κ.ο.κ οποτε καλυτερα να κανει αυτην την παυση. Ισχυει ή παιζει κατι αλλο; Ευχαριστω!

Ποιο κλιματιστικο είναι; Πάντα ειχε αυτήν την συμπεριφορά;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάθομαι εδώ βλεπω gntm και γελάω με το toyotomi izuru eco 9btu. Θερμοκρασία δωματίου 21.5 ζητάω 25 . Με το που πιάσει 22.5  στα 400watt off. Ελπίζω όταν πέσουν οι θερμοκρασίες να δουλέψει πιο σωστά. Θα βάλω και το I feel σε λιγο μήπως αλλάξει κάτι. Τουλάχιστον δεν έχω τριγμούς και το auto fan δουλεύει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τις περσίδες όσο μπορείς χαμηλά,κάτω να χτυπαει ο αέρας,επίσης πιθανόν όταν δουλέψει ένα χρονικό διάστημα πολύ χαμηλά ο συμπιεστής να ρίξει ακόμα παραπάνω τις στροφές του εσωτερικού ανεμιστήρα.

Ποιο κλιματιστικο είναι; Πάντα έχει αυτήν την συμπεριφορά;

Firstline λέγεται νομίζω είναι του Carrefour. Από όσο θυμάμαι ναι, εδώ και τρία χρόνια που νοικιάζω το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, smav82 είπε

Να κάθομαι εδώ βλεπω gntm και γελάω με το toyotomi izuru eco 9btu. Θερμοκρασία δωματίου 21.5 ζητάω 25 . Με το που πιάσει 22.5  στα 400watt off. Ελπίζω όταν πέσουν οι θερμοκρασίες να δουλέψει πιο σωστά. Θα βάλω και το I feel σε λιγο μήπως αλλάξει κάτι. Τουλάχιστον δεν έχω τριγμούς και το auto fan δουλεύει σωστά.

Όσο  πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία, μειώνεται και η συχνότητα των on-off   . Θα αυξηθούν οι απαιτήσεις θέρμανσης του χώρου σου . 

6 λεπτά πριν, JimasGR είπε

Firstline λέγεται νομίζω είναι του Carrefour. Από όσο θυμάμαι ναι, εδώ και τρία χρόνια που νοικιάζω το σπίτι...

Σκυλιά αυτά τα κλιματιστικά . Το carefour τότε έφερνε  κλιματιστικά σε χώμα τιμή και σκυλιά . Τίποτα το ιδιαίτερο σε db καταναλώσεις κτλ αλλά θα το ξαναπώ .. σκυλιά ! Αν θυμάμαι καλά αρχικά έφερνε τα firstline και μετά το γύρισε με την  επωνυμία του τα carefour home ή κάτι τέτοιο . 

Βάλε το θερμόμετρο του χώρου σου στην επιστροφή του μηχανήματος  . Στην εισαγωγή του αέρα δηλαδή και παρατήρησε  όταν κλείνει το μηχάνημα τί θερμοκρασία δείχνει το θερμόμετρο σου και σε τί θερμοκρασία  έχεις ρυθμίσει εσύ το μηχάνημα  και πες μας . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, JimasGR είπε

Εχω ενα προβλημα με το κλιματιστικο αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Δεν ειναι inverter. Το εχω, για παραδειγμα, θερμανση στους 23 'C ενω στο σπιτι εχει 19 'C (με βαση το τηλεκοντρολ του και οχι μονο) και συνηθως δουλευει κανενα 5-10 λεπτο και μετα κλεινει για λιγο. Στην συνεχεια παιρνει μπρος δουλευει λιγο και ξανα το ιδιο πραγμα. Καπου που ρωτησα, μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι γινεται για να παραξει ζεστη αλλιως αν δουλευε συνεχεια το διαστημα εκεινο θα εβγαζε πιο κρυο μεχρι να ζεστανει τον αερα κ.ο.κ οποτε καλυτερα να κανει αυτην την παυση. Ισχυει ή παιζει κατι αλλο; Ευχαριστω!

Αφού δεν είναι inventer, είναι on off, δλδ δουλεύει μέγιστα, κλείνει, μέγιστα, κλείνει κοκ

Άρα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα λιγο κάποια engineering books και μάλλον κατάλαβα τι σημαίνει η ελάχιστη , ονομαστική και μέγιστη απόδοση που αναφέρουν στα specifications τα κλιματιστικα και ειναι διαφορετικό απο οτι πίστευα οπως και αρκετοί εδω μέσα.

π.χ. Shorai

Ελάχιστη απόδοση : 2.730  btu

Oνομαστική απόδοση : 20.472 btu

Μέγιστη απόδοση : 22.178 btu

Ονομαστική απόδοση είναι η απόδοση του κλιματιστικού στους 7C οταν δουλέυει στο 100% (maximum input) π.χ. το Shorai έχει 20472 btu

Ελάχιστη απόδοση είναι η απόδοση του κλιματιστικού στους 7C οταν δουλεύει τέρμα χαμηλα (part load 10%) π.χ το Shorai 2.730 btu

Mέγιστη απόδοση είναι η απόδοση του κλιματιστικού στους 7C οταν δουλεύει τελικές (rating input, πάνω απο 100%, για κάποιο χρονικο διαστήμα) π.χ. το Shorai έχει 22178 btu

Πόσο δύσκολο ηταν κάποιος να μας το εξηγήσει τόσο καιρο εδω μεσα? 😕

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ειδα λιγο κάποια engineering books και μάλλον κατάλαβα τι σημαίνει η ελάχιστη , ονομαστική και μέγιστη απόδοση που αναφέρουν στα specifications τα κλιματιστικα και ειναι διαφορετικό απο οτι πίστευα οπως και αρκετοί εδω μέσα.

π.χ. Shorai

Ελάχιστη απόδοση : 2.730  btu

Oνομαστική απόδοση : 20.472 btu

Μέγιστη απόδοση : 22.178 btu

Ονομαστική απόδοση είναι η απόδοση του κλιματιστικού στους 7C οταν δουλέυει στο 100% (maximum input) π.χ. το Shorai έχει 20472 btu

Ελάχιστη απόδοση είναι η απόδοση του κλιματιστικού στους 7C οταν δουλεύει τέρμα χαμηλα (π.χ.10%) π.χ το Shorai 2.730 btu

Mέγιστη απόδοση είναι η απόδοση του κλιματιστικού στους 7C οταν δουλεύει τελικές (rating input, πάνω απο 100%, για κάποιο χρονικο διαστήμα) π.χ. το Shorai έχει 22178 btu

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί ότι οι μετρήσεις αυτές είναι στους 7C για ψύξη και 35C για θέρμανση. 

dadbb9ec85ec3af35e40c7f7113bca26.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...