Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, grizos είπε

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε απαντήσω, θεωρητικά αν καταλαβαίνω καλά δεν μπορεί να συμβεί, ίσως οι ετικέτες δεν λένε όλη την αλήθεια, κάτι δεν πάει καλά ,ίσως οι ετικέτες είναι σαν τις πιστοποιήσεις καυσαερίων  που έπαιρνε η wv στην Αμερική μέχρι να αποδειχτεί η απάτη. 

1528924046_miraitundra.jpg.57d730e9496be3e230e7b4ebef25d99f.jpg

Αυτά τα 2 κλιματιστικά στις ετικέτες μοιάζουν αρκετά ......όμως ....έχουν και τα 2 πιστοποίηση eurovent (έτσι λένε αν και εγώ δεν μπόρεσα να βρώ την πιστοποίηση της haier στην σελίδα της eurovent(αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το λινκ))

Στην σελίδα https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

βλέπουμε ότι το COP στους +7C είναι   3,74 (Heating 14511 Ph @+7 3.4 kW COP @+7 3.74)

το αντίστοιχο του toshiba  COP +7C είναι 5 

Ph @ +7°C 0.83 kW
COP @ +7°C

5.00

https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=158&participant=328&tradename=5216906&product_type=48576&range=5217113

Και όμως το haier είναι ίδιο και λίγο καλύτερο στην ετικέτα.......κάτι δεν φαίνεται εντάξει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Τι κλιματιστικάρα έχει φτιάξει η Toshiba!!!! 

Άρα πάει και πιο κάτω από 170W που καταγράψαμε όλο το χειμώνα! Φέτος θα κυνηγήσω τα 140W...

Κυνήγησε να ζεσταθείς και όχι τα νούμερα .  Τα νούμερα θα κάτσουν εκεί που πρέπει να κάτσουν για να καλύψουν τις απαιτήσεις το κάθε χώρου τη δεδομένη χρονική στιγμή.    Μην το τραβάτε απο τα μαλλιά το θέμα και χάνετε την ουσία . 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, grizos είπε

1528924046_miraitundra.jpg.57d730e9496be3e230e7b4ebef25d99f.jpg

Αυτά τα 2 κλιματιστικά στις ετικέτες μοιάζουν αρκετά ......όμως ....έχουν και τα 2 πιστοποίηση eurovent (έτσι λένε αν και εγώ δεν μπόρεσα να βρώ την πιστοποίηση της haier στην σελίδα της eurovent(αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το λινκ))

Στην σελίδα https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

βλέπουμε ότι το COP στους +7C είναι   3,74 (Heating 14511 Ph @+7 3.4 kW COP @+7 3.74)

το αντίστοιχο του toshiba  COP +7C είναι 5 

Ph @ +7°C 0.83 kW
COP @ +7°C

5.00

https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=158&participant=328&tradename=5216906&product_type=48576&range=5217113

Και όμως το haier είναι ίδιο και λίγο καλύτερο στην ετικέτα.......κάτι δεν φαίνεται εντάξει......

O υπολογισμος γίνεται σε διάφορες θερμοκρασίες οχι μονο στους 7C. Φτιάξαν ενα σενάριο θερμοκρασίων που υπάρχουν στην θερμη ζωνη και ενα σενάριο θερμοκρασιων στην μέση ζώνη.

Πάνω σε αυτο το σενάριο βλέπουμε οτι το Haier με δηλωμενη ισχυ στην θερμη ζώνη 1.3kW (τοσο "΄ζέστη" χρειάζεσαι κατα μεσο ορο λέει η Haier) την ωρα αρα 1.3kW * 1400(ωρες σεναριου)= 1820kw τον χρόνο. Εκαψε 373 πραγματικα kw συνολικα αρα το SCOP του ειναι 1820 /  373  = 4.87

το Toshiba με δηλωμενη ισχυ στην θερμη ζώνη 1.3kW (τοσο "΄ζέστη" χρειάζεσαι κατα μεσο ορο λεει η Τοshiba) την ωρα, αρα 1.3kW * 1400(ωρες σεναριου)= 1820kw τον χρόνο. Εκαψε 393 πραγματικα kw συνολικα αρα το SCOP του ειναι

1820 /  393  =  4.63

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Καλησπερα ξανα,

Το ειχα αφησει λιγο αλλα τωρα πρεπει να το τρεξω...

https://www.skroutz.gr/s/15038917/TCL-Elite-TAC-24CHSA-XA51.html

Καποια αποψη σε αυτο;;  Να προχωρησω;;  Ή εστω καποιο αλλο TLC αν ειναι αξιοπιστα;

Περιοχη Χανια Κρητης να συμπληρωσω και το θελω για θερμανση κυριως...

Σας ευχαριστω.

Ψύξη ή θέρμανση; Ή και τα δύο; Γιατί 24αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grizos είπε

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε απαντήσω, θεωρητικά αν καταλαβαίνω καλά δεν μπορεί να συμβεί, ίσως οι ετικέτες δεν λένε όλη την αλήθεια, κάτι δεν πάει καλά ,ίσως οι ετικέτες είναι σαν τις πιστοποιήσεις καυσαερίων  που έπαιρνε η wv στην Αμερική μέχρι να αποδειχτεί η απάτη. 

Εγώ δεν έχω καταλάβει πόσο πολύ σημασία πρέπει να δίνουμε στο πόσο χαμηλά μπορεί να ρίξει την κατανάλωση ένα κλιματιστικό. ΟΚ, δεν λέμε να μην μπορεί να πέσει κατω απο 700 και 800 watt και να ανοιγοκλείνει , αλλα αν πέφτει στα 150 watt και ενα αλλο στα 350 θα αποδόσουν την ίδια ζέστη ???  η απλα το ενα θα μας δώσει 2200 btu και το αλλο  5000 ώς ελάχιστη ??? 
Και άντε και έπεσε στα 150 , ινβερτάρει σουπερ ντουπερ και ουάου : θα με ζεστάνει περισσότερο απο το αλλο που πέφτει μέχρι τα 350 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KSgJunior είπε

Καλησπερα ξανα,

Το ειχα αφησει λιγο αλλα τωρα πρεπει να το τρεξω...

https://www.skroutz.gr/s/15038917/TCL-Elite-TAC-24CHSA-XA51.html

Καποια αποψη σε αυτο;;  Να προχωρησω;;  Ή εστω καποιο αλλο TLC αν ειναι αξιοπιστα;

Περιοχη Χανια Κρητης να συμπληρωσω και το θελω για θερμανση κυριως...

Σας ευχαριστω.

Περίμενε Black Friday και χτύπα το απόλυτο κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνα ενδιαφέρον Service Manual για το Fujitsu https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi43r-H4dPlAhUBDewKHZbwD_gQFjADegQIABAC&url=http%3A%2F%2Fserver.bulclima.com%2Fpublicserver%2FGENERAL%202019%2F%D0%A1%D0%95%D0%A0%D0%92%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%90_%D0%94%D0%9E%D0%9A%D0%A3%D0%9C%D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%AF_GENERAL_2019%2FSPLIT%2FASHG-KLCA%20GENERAL%2FASHG_AOHG18-24KL_SI.pdf&usg=AOvVaw1SdtQL2_F2mazDmHfC_PZ3

Θυμάμαι οτι έψαχνες ενα τεχνικο manual του fuji σου σχετικά με το defrost κτλ , αυτο παραπάνω service instruction manual (AS*G24KLCA & AS*G18KLCA) το έχεις δει?

@liakjim

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SM81 είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει πόσο πολύ σημασία πρέπει να δίνουμε στο πόσο χαμηλά μπορεί να ρίξει την κατανάλωση ένα κλιματιστικό. ΟΚ, δεν λέμε να μην μπορεί να πέσει κατω απο 700 και 800 watt και να ανοιγοκλείνει , αλλα αν πέφτει στα 150 watt και ενα αλλο στα 350 θα αποδόσουν την ίδια ζέστη ???  η απλα το ενα θα μας δώσει 2200 btu και το αλλο  5000 ώς ελάχιστη ??? 
Και άντε και έπεσε στα 150 , ινβερτάρει σουπερ ντουπερ και ουάου : θα με ζεστάνει περισσότερο απο το αλλο που πέφτει μέχρι τα 350 ? 

Αυτό που μπορεί να ρίξει κατανάλωση, δεν θα κλείσει σε καταστάσεις χαμηλών απαιτήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Προσπαθω να βρω το link το βρήκα μετα απο πολυ ψάξιμο, αν δεν το βρω , θα το ανεβάσω καπου και θα το βάλω εδω.

EDIT:

(6 μέρες λέει το κρατάει)

Ορίστε : https://easyupload.io/kbbacj

:)

Σελίδα 21 είναι το Part Load Performance του Suzumi / Shorai 18k 

θα ήθελα πάρα πολύ να βρω και το engineering manual του Toyo,που θα πάει θα το βρω ας είναι καλά ο google

Δεν παίζεται η toshiba ακόμη και στα manual ευχαριστούμε Rnd1978 ,θα αρπάξω την ευκαιρία να δείξω στον c-max πως έχουν τα πράγματα με  το shorai 18

σελίδα 21,heating π.χ εξωτερική 7 βαθμοί με 10% parts load δουλεύει 10 ώρες  καταναλώνει 1,6 kwh και μας δίνει ζέστη    8,8 kw

                                                                                    50% parts load δουλεύει 2,93  ώρες καταναλώνει 2,21kwh και μας δίνει ζέστη    8,8 kw

                                                                                  100% parts load δουλεύει 1,46 ώρες καταναλώνει 2,34kwh και μας δίνει ζέστη    8,8 kw

Εκτός όμως από οικονομία το σημαντικότερο είναι η Θερμική άνεση γιατί λογικά μετά από κάποια ώρα το θερμόμετρο θα μείνει καρφωμένο εκεί που θέλουμε και δεν θα καταλαβαίνουμε αν δουλεύει η όχι το κλιματιστικό.

Άσχετο αλλά πήρα πριν καιρό το Mitsubishi Heavy SRK/SRC 25 ZS-W  σαν το δικό σου για να στείλω το cvmore διακοπές στο εξοχικό αλλά με προβληματίζει που λες ότι δεν κατεβαίνει χαμηλά στην θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό που μπορεί να ρίξει κατανάλωση, δεν θα κλείσει σε καταστάσεις χαμηλών απαιτήσεων.

Ε αν κάποιος το έχει σε 6 τμ δωμάτιο και θέλει 19 βαθμούς τότε ναι μετράει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SM81 είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει πόσο πολύ σημασία πρέπει να δίνουμε στο πόσο χαμηλά μπορεί να ρίξει την κατανάλωση ένα κλιματιστικό. ΟΚ, δεν λέμε να μην μπορεί να πέσει κατω απο 700 και 800 watt και να ανοιγοκλείνει , αλλα αν πέφτει στα 150 watt και ενα αλλο στα 350 θα αποδόσουν την ίδια ζέστη ???  η απλα το ενα θα μας δώσει 2200 btu και το αλλο  5000 ώς ελάχιστη ??? 
Και άντε και έπεσε στα 150 , ινβερτάρει σουπερ ντουπερ και ουάου : θα με ζεστάνει περισσότερο απο το αλλο που πέφτει μέχρι τα 350 ? 

Για μένα είναι το σημαντικότερο να μπορεί να πέσει όσο πιο χαμηλά μπορεί και αν είναι δυνατόν να μην κλείσει ποτέ ο συμπιεστής από την στιγμή που θα το ανοίξουμε .

Μόλις τώρα, grizos είπε

Για μένα είναι το σημαντικότερο να μπορεί να πέσει όσο πιο χαμηλά μπορεί και αν είναι δυνατόν να μην κλείσει ποτέ ο συμπιεστής από την στιγμή που θα το ανοίξουμε .

Το έζησα στο πετσί μου τον χειμώνα που πέρασε με το cvmore,τα θερμόμετρα ανέβαιναν και εγώ κρύωνα επειδή συμπεριφερόταν σαν on off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Eνα ενδιαφέρον Service Manual για το Fujitsu https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi43r-H4dPlAhUBDewKHZbwD_gQFjADegQIABAC&url=http%3A%2F%2Fserver.bulclima.com%2Fpublicserver%2FGENERAL%202019%2F%D0%A1%D0%95%D0%A0%D0%92%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%90_%D0%94%D0%9E%D0%9A%D0%A3%D0%9C%D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%AF_GENERAL_2019%2FSPLIT%2FASHG-KLCA%20GENERAL%2FASHG_AOHG18-24KL_SI.pdf&usg=AOvVaw1SdtQL2_F2mazDmHfC_PZ3

Θυμάμαι οτι έψαχνες ενα τεχνικο manual του fuji σου σχετικά με το defrost κτλ , αυτο παραπάνω service instruction manual (AS*G24KLCA & AS*G18KLCA) το έχεις δει?

@liakjim

Τέλειο, ευχαριστώ!!!

Να πως ρίχνει τόσο λίγο σε watts 

e5353d0b32f9afb9f518f79bbd584f90.png

Το 24άρι Shorai είναι πάνω από 20rps min. 

18 λεπτά πριν, SM81 είπε

Ε αν κάποιος το έχει σε 6 τμ δωμάτιο και θέλει 19 βαθμούς τότε ναι μετράει .

Όχι μόνο. 

18άρι Αριστον σε 40τμ χώρο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλειο, ευχαριστώ!!!

Να πως ρίχνει τόσο λίγο σε watts 

e5353d0b32f9afb9f518f79bbd584f90.png

Το 24άρι Shorai είναι πάνω από 20rps min. 

Όχι μόνο. 

18άρι Αριστον σε 40τμ χώρο 

πως να μην κάνει μετά θόρυβο το καημένο αν τις ζεστές μέρες δουλεύει σε αυτές τις στροφές

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, grizos είπε

Για μένα είναι το σημαντικότερο να μπορεί να πέσει όσο πιο χαμηλά μπορεί και αν είναι δυνατόν να μην κλείσει ποτέ ο συμπιεστής από την στιγμή που θα το ανοίξουμε .

Το έζησα στο πετσί μου τον χειμώνα που πέρασε με το cvmore,τα θερμόμετρα ανέβαιναν και εγώ κρύωνα επειδή συμπεριφερόταν σαν on off

Το ίδιο και εγώ,είχα  κρύα ρεύματα/ κρύα σημεία στο σπίτι λόγο on/off, κρύωνα όταν έκλεινε(+ μουρμούρα) ,αναγκαστικά ανέβαζα επιθυμητή θερμοκρασία μετά ζεσταινομουν όσο δούλευε.. οταν έκλεινε πάλι κρύο.. (+ μουρμούρα πάλι) θόρυβος κάθε φορά (τσακ τσουκ), όταν ξεκινούσε τέρμα ο ανεμιστήρας,ξυπνούσα το βράδυ στο δίπλα δωμάτιο από την φασαρία.. Θερμική/ακουστική άνεση μηδέν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...