Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, andrapos είπε

Εσύ μετράς μόνο τον μέσα ανεμιστήρα όμως,επίσης ο ανεμιστήρας παίζει ρόλο και πόσο γρήγορα δουλεύει,γιατί για να πετάει τον αέρα 17 μέτρα με 22w μου φαίνεται δύσκολο.Αλλα ακόμα και έτσι τα 20-30w στα 160 σημαίνει ότι ο συμπιεστής καταναλώνει 130w.Εγω δεν λέω ότι τρολαρει ο guzel αλλά μάλλον το σπίτι του έχει πολύ λίγες απώλειες για να καταφέρνει τέτοιες καταναλώσεις σε 60τ.μ. και με ανοιχτές πόρτες άλλων δωματίων.Αν έλεγε ότι είναι χωρίς μονώσεις και με πολλά παράθυρα και ταράτσα αμονωτη(σαν το δικό μου)θα έλεγα και εγώ ότι trollαρει.

Δεν διαφωνώ με κανένα από όσα λες τώρα, ούτε όμως προσπάθησα να αντιδικήσω πριν, απλά να ενημερώσω δίνοντας ένα μέτρο σύγκρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάνω στη μονάδα δεν δείχνει θερμοκρασία του χώρου αλλά τη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει (όπως τα περισσότερα κλιματιστικά).

Που το διάβασες ,κατι δεν ερμήνευσες σωστά,στο κοντρόλ σου δείχνει πάντα την επιθυμητή ,Στην μονάδα σε λειτουργία φαν σου δείχνει του χώρου,και θέρμανση ψυξη δείχνει του χώρου και αν πατήσεις κάποιο πλήκτρο στιγμιαία σου ξανά δείχνει την επιθυμητή ,φίλε liakjim δεν είμαι τόσο άσχετος ..😜

8A3330F5-EAF9-4639-B021-E52EBA51B23E.png

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Στη λειτουργία ανεμιστήρα απενεργοποιειται η ρύθμιση θερμοκρασίας άρα ότι και να δείχνει πάνω απλά μη το λαμβάνεις υπόψη.

Η ρυθμιση οχι η ένδειξη ,δεν αλλάζεις θερμοκρασία η μονάδα στο φαν μια χαρά δείχνει την θερμοκρασία περιβάλλοντος 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Που το διάβασες ,κατι δεν ερμήνευσες σωστά,στο κοντρόλ σου δείχνει πάντα την επιθυμητή ,Στην μονάδα σε λειτουργία φαν σου δείχνει του χώρου,και θέρμανση ψυξη δείχνει του χώρου και αν πατήσεις κάποιο πλήκτρο στιγμιαία σου ξανά δείχνει τι επιθυμητή ,φίλε liakjim δεν είμαι τόσο άσχετος ..😜

8A3330F5-EAF9-4639-B021-E52EBA51B23E.png

Μήπως είναι λάθος μετάφραση;

Εγώ διάβασα την αγγλική έκδοση:

IMG_20191214_120941.jpg.7afbee796541b3714cc6ea0a896921f5.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μήπως είναι λάθος μετάφραση;

Εγώ διάβασα την αγγλική έκδοση:

IMG_20191214_120941.jpg.7afbee796541b3714cc6ea0a896921f5.jpg

Μα και από την πράξη δεν λειτουργεί ετσι,ψυξη το καλοκαίρι άναβα έδειχνε 34 πάνω στην μονάδα στο φαν,γύριζα ψυξη ,το ίδιο ,σεταρα 28,έδειχνε το 28 για λιγο ,κάτι λιγότερο από sec και έπειτα όσο λειτουργούσε έπεφτε η ένδειξη,έπεφτε και κάτω από τους 28 η ένδειξη,αν πατήσω κάποιο πλήκτρο ξανά δείχνει την επιθυμητή και ξαναγυρίζει στου χώρου,στην θέρμανση κανει το περιεργο που δείχνει του χώρου μείον 4 βαθμούς ,ανοίγω και δείχνει 14,δηλαδή 18 μέσα ,αν γυρίσω εκείνη την στιγμή στο φαν δείχνει 18 ,και έπειτα θέρμανση ανεβαίνει μέχρι την επιθυμητή με την διαφορά στους βαθμούς,το πιο περιεργο ήταν αυτο που ειδα χθες με τις περσίδες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Daikin FTXC35B/RXC35B έχεις την καλύτερη κατανάλωση τόσο σε θέρμανση όσο και σε ψύξη .  Έχει υψηλότερα SCOP SEER .  Οπότε όσον αφορά την κατανάλωση είναι η καλύτερη επιλογή . 
Το μόνο μείον είναι η τριετής εγγύηση  που δίνουν . 

Το Toshiba ξεχωρίζει για την μεγαλύτερη εγγύηση : 7 χρόνια σε όλα τα μέρη (προϋπόθεση οι ετήσιες συντηρήσεις) αλλά υστερεί πολύ στους βαθμούς απόδοσης . 
 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, smav82 είπε

Δεν νομίζω να δείχνει κάποιο την θερμόκρασια χώρου, την ρυθμιζόμενη  δείχνει. Δεν έχει κάποια διαφορά να την δείχνει στο control η πάνω στην μονάδα.

Όσα έχουν I feel follow me κτλ δείχνουν στο κοντρόλ ,το haier δείχνει χώρου στην μονάδα ,δεν εχει follow me κτλ για αλλα δεν γνωρίζω με βεβαιότητα ,το midea στην μονάδα δείχνει επιθυμητή αλλα εχει follow me στο κοντρόλ ,δεν εννοούσα ότι εχει διαφορά αλλα που την δείχνει ,με βάση τα δικά μου έγινε η ερώτηση 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Μα και από την πράξη δεν λειτουργεί ετσι,ψυξη το καλοκαίρι άναβα έδειχνε 34 πάνω στην μονάδα στο φαν,γύριζα ψυξη ,το ίδιο ,σεταρα 28,έδειχνε το 28 για λιγο ,κάτι λιγότερο από sec και έπειτα όσο λειτουργούσε έπεφτε η ένδειξη,έπεφτε και κάτω από τους 28 η ένδειξη,αν πατήσω κάποιο πλήκτρο ξανά δείχνει την επιθυμητή και ξαναγυρίζει στου χώρου,στην θέρμανση κανει το περιεργο που δείχνει του χώρου μείον 4 βαθμούς ,ανοίγω και δείχνει 14,δηλαδή 18 μέσα ,αν γυρίσω εκείνη την στιγμή στο φαν δείχνει 18 ,και έπειτα θέρμανση ανεβαίνει μέχρι την επιθυμητή με την διαφορά στους βαθμούς,το πιο περιεργο ήταν αυτο που ειδα χθες με τις περσίδες ..

Πολύ περίεργο που σου δείχνει 4 βαθμούς κάτω στη θέρμανση. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Μήπως να έπαιρνες τηλέφωνο στο σέρβις;

Αυτό με τις περσίδες δεν μου φαίνεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Μα και από την πράξη δεν λειτουργεί ετσι,ψυξη το καλοκαίρι άναβα έδειχνε 34 πάνω στην μονάδα στο φαν,γύριζα ψυξη ,το ίδιο ,σεταρα 28,έδειχνε το 28 για λιγο ,κάτι λιγότερο από sec και έπειτα όσο λειτουργούσε έπεφτε η ένδειξη,έπεφτε και κάτω από τους 28 η ένδειξη,αν πατήσω κάποιο πλήκτρο ξανά δείχνει την επιθυμητή και ξαναγυρίζει στου χώρου,στην θέρμανση κανει το περιεργο που δείχνει του χώρου μείον 4 βαθμούς ,ανοίγω και δείχνει 14,δηλαδή 18 μέσα ,αν γυρίσω εκείνη την στιγμή στο φαν δείχνει 18 ,και έπειτα θέρμανση ανεβαίνει μέχρι την επιθυμητή με την διαφορά στους βαθμούς,το πιο περιεργο ήταν αυτο που ειδα χθες με τις περσίδες ..

Μήπως εκεί που περνάνε οι σωλήνες έχεις καμία τρύπα και μπαίνει δροσερός αέρας από έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aria 12 χθες το βράδυ για 9 ώρες σε χώρο 26τμ έκαψε 2,45Κw . Έκλεισε μερικές φορές .Υπερθερμανε και τον χώρο κάποιες άλλες.ξεκινησα τις μετρήσεις ενώ είχα ηδη 21 βαθμούς στο χώρο (εξου και η χαμηλή κατανάλωση) 22βαθμους είχα ζητούμενη με follow me.έφτασε και 23 κάποια στιγμή.Το παράδοξο ειναι ότι φαίνεται να ινβερταρει σχετικά καλά μόνο στην μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα στα 230-240w  .όσο πιο μικρή ανεβαίνει η κατανάλωση κατακόρυφα και δυσκολεύεται να κρατήσει σταθερή θεσμοκρασια. Ίσως επειδή είναι πολύ ψηλό το ταβάνι μου;δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Το aria 12 χθες το βράδυ για 9 ώρες σε χώρο 26τμ έκαψε 2,45Κw . Έκλεισε μερικές φορές .Υπερθερμανε και τον χώρο κάποιες άλλες.ξεκινησα τις μετρήσεις ενώ είχα ηδη 21 βαθμούς στο χώρο (εξου και η χαμηλή κατανάλωση) 22βαθμους είχα ζητούμενη με follow me.έφτασε και 23 κάποια στιγμή.Το παράδοξο ειναι ότι φαίνεται να ινβερταρει σχετικά καλά μόνο στην μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα στα 230-240w  .όσο πιο μικρή ανεβαίνει η κατανάλωση κατακόρυφα και δυσκολεύεται να κρατήσει σταθερή θεσμοκρασια. Ίσως επειδή είναι πολύ ψηλό το ταβάνι μου;δεν ξερω.

Κανονικά δεν Έπρεπε να το ανοίξεις καθόλου με τέτοια εσωτερική και τέτοια ζήτηση  δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Ο λόγος που έκαψε  τόσο πολύ είναι τα on off. Σε 20 τετραγωνικά με ζητούμενη 22 ,εξωτερική 10 και εσωτερική 17 το 9αρι daikin καίει 1,5 kw  

Επεξ/σία από smav82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, smav82 είπε

Κανονικά δεν Έπρεπε να το ανοίξεις καθόλου με τέτοια εσωτερική και τέτοια ζήτηση  δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα

Οι μετρησεις ξεκινησαν με 21 εσωτερικη. Δεν το ανοιξε με 21.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οι μετρησεις ξεκινησαν με 21 εσωτερικη. Δεν το ανοιξε με 21.

Ακριβώς πριν το δούλευα με ανοιχτή την πόρτα και δεν το μετρούσα καθώς είχα και αλλού τον μετρητή αλλα δεν έχει και νόημα για κανέναν εδώ στο φόρουμ να το μετράω τι κάνει σε χώρους που δεν είναι σχεδιασμένο να δουλέψει. Τώρα δεν θα τον βγάζω από πάνω θα δωσω περισσότερες μετρήσεις. Είναι φυσιολογικό όσο κατεβάζεις ταχύτητα στο fan να ανεβαίνει η κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με 22 επιθυμητή,

spacer.png

και επιθυμητή 23 

spacer.png

Μακάρι σε επόμενο update της εφαρμογής kasa να μπουν περισσότερα στοιχεία, volts, αμπερς, γραφήματα κλπ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Ακριβώς πριν το δούλευα με ανοιχτή την πόρτα και δεν το μετρούσα καθώς είχα και αλλού τον μετρητή αλλα δεν έχει και νόημα για κανέναν εδώ στο φόρουμ να το μετράω τι κάνει σε χώρους που δεν είναι σχεδιασμένο να δουλέψει. Τώρα δεν θα τον βγάζω από πάνω θα δωσω περισσότερες μετρήσεις. Είναι φυσιολογικό όσο κατεβάζεις ταχύτητα στο fan να ανεβαίνει η κατανάλωση;

Πέφτει η παροχή οπότε κρυώνει ο χώρος και ανεβάζει ρεύματα για να βγάλει πιο ζεστό αέρα ώστε στο περίπου πολλαπλασιαζόμενος τα μεγέθη αυτά να σου δώσει την ενέργεια που θες.

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Μακάρι σε επόμενο update της εφαρμογής kasa να μπουν περισσότερα στοιχεία, volts, αμπερς, γραφήματα κλπ 

Αν χρησιμοποιησεις τα αρχεία που έχει βάλει ένα παιδί προχθές μέσω GitHub, θα έχεις άμεσα αυτήν τη δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου φέρνουν από κωτσο το δεύτερο fujitsu asyg24 και από βδομάδα θα έρθει και ο τεχνικός. Πάντως, απορώ ποτέ θα πιάσουν τα κρύα στην Αθήνα και τι θα γίνει με τον καιρο. Σήμερα διάβασα προβλέψεις μετεορολογου ότι θα έχουμε 20αρια λίγο πριν τα Χριστούγεννα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...