Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, c-max είπε

Κατι δεν παει καλα με της μετρησεις που ανεβαζετε. Πως γινετε να εχει δουλεψει σχεδον μια ωρα με μονο 140 w καταναλωση ( αντε 160w αφου βλεπω διαφορα στην ωρα των screenshoots ) με 10 εξωτερικη και ζητηση 22 μεσα. Πως θερμανθηκε ο χωρος; Με 160w;

Εντάξει , σου λέει οτι είναι σε φάση συντήρησης .

Δεν ξεκίνησε να ζεστάνει από τους 17 βαθμούς στους 22. Πιθανών την πρώτη μέρα π.χ που το άναψε να δουλέψει 2 ώρες στα φουλ και μετά έπεσε . Αν δεν το κλείνει καθόλου λογικά είναι τα νούμερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SM81 είπε

Εντάξει , σου λέει οτι είναι σε φάση συντήρησης .

Δεν ξεκίνησε να ζεστάνει από τους 17 βαθμούς στους 22. Πιθανών την πρώτη μέρα π.χ που το άναψε να δουλέψει 2 ώρες στα φουλ και μετά έπεσε . Αν δεν το κλείνει καθόλου λογικά είναι τα νούμερα .

Μα η ενδειξη ειναι η συνολικη της ημερας.Πως εφτασε σε συντηρηση;

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, c-max είπε

Μα η ενδειξη ειναι η συνολικη της ημερας.Πως εφτασε σε συντηρηση;

Αν το κλιματιστικό λειτουργεί πολλές ώρες έχει έρθει σε φάση συντήρησης και βάλεις screen shot από πχ στις 00:01 έως 00:59 που έχει μηδενίσει το ρολόι της εφαρμογής  τόσο θα δείξει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, c-max είπε

Μα η ενδειξη ειναι η συνολικη της ημερας.Πως εφτασε σε συντηρηση;

Αφού ο άνθρωπος δεν το κλείνει ποτέ, είναι συνεχώς σε συντήρηση και έχει λίγες απώλειες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ ειναι στην αλλαγη της ημερας, καταλαβα. Αλλα και παλι βρε παιδια πως ειναι δυνατο ενας χωρος 40-50τμ να διατηρει θερμοκρασια 22 μονο με 160w; Δηλαδη αν ειχε ενα αεροθερμο 500w θα διατηρουσε 22 βαθμους τον χωρο; Δεν ξερω θερμοδυναμικα κατι δεν μου καθετε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, c-max είπε

Ναι οκ ειναι στην αλλαγη της ημερας, καταλαβα. Αλλα και παλι βρε παιδια πως ειναι δυνατο ενας χωρος 40-50τμ να διατηρει θερμοκρασια 22 μονο με 160w; Δηλαδη αν ειχε ενα αεροθερμο 500w θα διατηρουσε 22 βαθμους τον χωρο; Δεν ξερω θερμοδυναμικα κατι δεν μου καθετε καλα.

Τα πάντα είναι συνάρτηση απωλειών χώρου και εξωτερικών θερμοκρασιών σε μένα πχ σε 100τμ με θερμοκρασία αυτή την στιγμή 9 βαθμοί έξω και 21 μέσα τα κλιματιστικα λειτουργούν με 220watt to shorai 210watt to daikin και 190 το kuro 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, c-max είπε

Ναι οκ ειναι στην αλλαγη της ημερας, καταλαβα. Αλλα και παλι βρε παιδια πως ειναι δυνατο ενας χωρος 40-50τμ να διατηρει θερμοκρασια 22 μονο με 160w; Δηλαδη αν ειχε ενα αεροθερμο 500w θα διατηρουσε 22 βαθμους τον χωρο; Δεν ξερω θερμοδυναμικα κατι δεν μου καθετε καλα.

Ζει στην Κρήτη, με εξωτερικές πάνω από 12 οπότε το shorai δίνει cop πάνω από 7, μπορεί κ 8.  Τα 160 γίνονται 1150W μπορεί κ 1500W. Λίγα αλλά φαίνεται ότι έχει λίγες απώλειες. Στα άλλα δωμάτια σίγουρα θα έχει λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Ειλικρινα εχεις καταντησει γραφικος, ολοι με κινεζοφασον δεη εχουμε και ρευμα σιγουρα δεν χαριζει. Οι λογαριασμοι ειναι οταν αναβεις το θερμοσιφωνα και κατι αλλα. Αν πιστευεις οτι δινοντας 500€ παραπανω για τα toshiba που λατρευεις και γλιτωνεις και 30€ το χρονο βαρα παλαμακια απο τη χαρα σου. Αν ηταν τραγικες οι διαφορες κατι inventor, haier, toyotomi κλπ θα το χαν κλεισει το μαγαζι απο καιρο. Οπως και νε την kumtel ο κοσμος πηρε πρεφα τι λεει και δεν ξαναβγηκε ουτε διαφημιση. Αν εχεις επιχειρηματα σοβαρα απο κινεζο ανεβασε λογαριασμο εδω απ αυτο και με την toshiba σου να δουμε ποσα γλιτωνεις

Αν αναζητήσεις τα μηνύματά μου θα τα βρεις όλα.. από μετρήσεις με βίντεο του φασοόν έως το ξηλωμα και την αντικατάσταση του. Είναι όλα εδώ στο thread

1 ώρα πριν, c-max είπε

Κατι δεν παει καλα με της μετρησεις που ανεβαζετε. Πως γινετε να εχει δουλεψει σχεδον μια ωρα με μονο 140 w καταναλωση ( αντε 160w αφου βλεπω διαφορα στην ωρα των screenshoots ) με 10 εξωτερικη και ζητηση 22 μεσα. Πως θερμανθηκε ο χωρος; Με 160w;

Στις 12 μηδενίζει. Σε διάστημα μιας ώρας καταναλώνει 0.18kWh

spacer.png

19 λεπτά πριν, c-max είπε

Ναι οκ ειναι στην αλλαγη της ημερας, καταλαβα. Αλλα και παλι βρε παιδια πως ειναι δυνατο ενας χωρος 40-50τμ να διατηρει θερμοκρασια 22 μονο με 160w; Δηλαδη αν ειχε ενα αεροθερμο 500w θα διατηρουσε 22 βαθμους τον χωρο; Δεν ξερω θερμοδυναμικα κατι δεν μου καθετε καλα.

60τμ και έχω ανοιχτά τα δωμάτια. Στον ενιαίο έχω σταθερά 22 ή 23 ανάλογα την επιθυμητή που θα δώσω και στα δωμάτια 20-21.. 

Ο αέρας των shorai φτάνει τα 17 μέτρα καθώς έχει μεγαλύτερο ανεμιστήρα από τα υπόλοιπα κλιματιστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν αναζητήσεις τα μηνύματά μου θα τα βρεις όλα.. από μετρήσεις με βίντεο του φασοόν έως το ξηλωμα και την αντικατάσταση του. Είναι όλα εδώ στο thread

Στις 12 μηδενίζει. Σε διάστημα μιας ώρας καταναλώνει 0.18kWh

spacer.png

170 watt κατανάλωση άρα 11C εξωτερική και απόδοση : 971watt απόδοση θέρμανση ,σύμφωνα με το part load toshiba

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ζει στην Κρήτη, με εξωτερικές πάνω από 12 οπότε το shorai δίνει cop πάνω από 7, μπορεί κ 8.  Τα 160 γίνονται 1150W μπορεί κ 1500W. Λίγα αλλά φαίνεται ότι έχει λίγες απώλειες. Στα άλλα δωμάτια σίγουρα θα έχει λιγότερα.

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι,στα 160w ένα σημαντικό ποσοστό είναι και η κατανάλωση των ανεμιστήρων που δεν νομίζω να υπολογίζεται στις τιμές cop.Μπορεί στα 1000 ή στα 700w η κατανάλωση των ανεμιστήρων να είναι αμελητέα αλλά στα 160 συνολικής κατανάλωσης μπορεί τα 100-120 να είναι του συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, andrapos είπε

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι,στα 160w ένα σημαντικό ποσοστό είναι και η κατανάλωση των ανεμιστήρων που δεν νομίζω να υπολογίζεται στις τιμές cop.Μπορεί στα 1000 ή στα 700w η κατανάλωση των ανεμιστήρων να είναι αμελητέα αλλά στα 160 συνολικής κατανάλωσης μπορεί τα 100-120 να είναι του συμπιεστή.

22 Watt η κατανάλωση του ανεμιστήρα, μαζί με τον ιονιστή (που ξέρω ότι καταναλώνει ελάχιστα βέβαια), σε κλιματιστικό που λειτουργεί σαν ανεμιστήρας και έχει Coanda Airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

184W έχω δει στο Fujitsu αλλά στους 21 και με πιο υψηλές θερμοκρασίες (16έξω) και όχι συνεχόμενα.

IMG-fbe33dc496fa713ffcca51a00231126e-V.jpg

Ο @guzel που έχει πάρει πλέον τον hs110 , με τα έξτρα αρχεία μπορεί να μας βάλει live καταναλώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filipN είπε

22 Watt η κατανάλωση του ανεμιστήρα, μαζί με τον ιονιστή (που ξέρω ότι καταναλώνει ελάχιστα βέβαια), σε κλιματιστικό που λειτουργεί σαν ανεμιστήρας και έχει Coanda Airflow.

Εσύ μετράς μόνο τον μέσα ανεμιστήρα όμως,επίσης ο ανεμιστήρας παίζει ρόλο και πόσο γρήγορα δουλεύει,γιατί για να πετάει τον αέρα 17 μέτρα με 22w μου φαίνεται δύσκολο.Αλλα ακόμα και έτσι τα 20-30w στα 160 σημαίνει ότι ο συμπιεστής καταναλώνει 130w.Εγω δεν λέω ότι τρολαρει ο guzel αλλά μάλλον το σπίτι του έχει πολύ λίγες απώλειες για να καταφέρνει τέτοιες καταναλώσεις σε 60τ.μ. και με ανοιχτές πόρτες άλλων δωματίων.Αν έλεγε ότι είναι χωρίς μονώσεις και με πολλά παράθυρα και ταράτσα αμονωτη(σαν το δικό μου)θα έλεγα και εγώ ότι trollαρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλεος πια με το τραγικό A/C E-penis. Πιάσαμε άλλα επίπεδα πάτου...

Τελευταία προειδοποίηση για VS/Troll/Flame bait.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ζει στην Κρήτη, με εξωτερικές πάνω από 12 οπότε το shorai δίνει cop πάνω από 7, μπορεί κ 8.  Τα 160 γίνονται 1150W μπορεί κ 1500W. Λίγα αλλά φαίνεται ότι έχει λίγες απώλειες. Στα άλλα δωμάτια σίγουρα θα έχει λιγότερα.

Ρε παιδιά τι συζητάμε τωρα . Αν είναι στην Κρήτη και έξω έχει 13 με 18 αυτό τον καιρό εξωτερική και τίποτα να μην ανάψεις κάτω από 22 βαθμούς το σπίτι δεν πέφτει . 2 μπριζόλες να ψήσει ο guzel στον φούρνο θα πάει 25 η θερμοκρασία ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...