Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πέφτει η παροχή οπότε κρυώνει ο χώρος και ανεβάζει ρεύματα για να βγάλει πιο ζεστό αέρα ώστε στο περίπου πολλαπλασιαζόμενος τα μεγέθη αυτά να σου δώσει την ενέργεια που θες.

Αν χρησιμοποιησεις τα αρχεία που έχει βάλει ένα παιδί προχθές μέσω GitHub, θα έχεις άμεσα αυτήν τη δυνατότητα.

Σε MacOS δεν λειτουργεί 

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως εκεί που περνάνε οι σωλήνες έχεις καμία τρύπα και μπαίνει δροσερός αέρας από έξω?

Οχι

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτό με τις περσίδες δεν μου φαίνεται περίεργο.

Το ότι ανάλογα την default θέση περσιδων η ένδειξη και η μέτρηση και λειτουργία και κατανάλωση αλλάζει ενώ ειναι σε heat mode δεν σου φαίνεται περιεργο ?  Δηλδ αν δεν το είχα δει και στην θέση οριζόντιες περσίδες διαβάζει την θερμ χωρίς την διαφορά και αργεί να πιάσει επιθυμητή ,μπορει να εχει μεγαλύτερη κατανάλωση ή το αντίθετο δεν ειναι περιεργο ? Τις βάζω default κάθετα δείχνει 15 και κάνει χ ώρα να πιάσει επιθυμητή,τις βάζω οριζόντια default δείχνει την θερμοκρασία χωρίς την αφαίρεση και κάνει 2χ να πιάσει επιθυμητή ,δεν ειναι περίεργη συμπεριφορά αυτο ? Φυσικά και θα πάρω τηλ από δευτερα στο service 

 

Για 14 ώρες λειτουργίας ζήτηση 21,ισορροπία 21.5 εσωτερική 18 εξωτερική 12 από την χελώνα 5 kWh ,και όσο ήμουν εδώ μέχρι τις 2,3 εκανα και αυτά τα τεστ που ποσταρα,δηλ  γκαζωνε έπεφτε κτλ 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το ότι ανάλογα την default θέση περσιδων η ένδειξη και η μέτρηση και λειτουργία και κατανάλωση αλλάζει ενώ ειναι σε heat mode δεν σου φαίνεται περιεργο ?  Δηλδ αν δεν το είχα δει και στην θέση οριζόντιες περσίδες διαβάζει την θερμ χωρίς την διαφορά και αργεί να πιάσει επιθυμητή ,μπορει να εχει μεγαλύτερη κατανάλωση ή το αντίθετο δεν ειναι περιεργο ? Τις βάζω default κάθετα δείχνει 15 και κάνει χ ώρα να πιάσει επιθυμητή,τις βάζω οριζόντια default δείχνει την θερμοκρασία χωρίς την αφαίρεση και κάνει 2χ να πιάσει επιθυμητή ,δεν ειναι περίεργη συμπεριφορά αυτο ? Φυσικά και θα πάρω τηλ από δευτερα στο service 

Η κατανάλωση έχω δει και στο Fujitsu ότι επηρεάζεται από τη θέση των περσίδων. Όταν είναι στην τέρμα κάθετη θέση, η κατανάλωση πέφτει λίγο. Πιστεύω ότι αυτό γίνεται επειδή ο θερμός αέρας που εξέρχεται από τις περσίδες δεν ταξιδεύει μακριά , ανεβαίνει ψηλά τον διαβάζει το κλιματιστικό και νομίζει ότι ζεστάθηκε ο χώρος και ρίχνει. Ενώ σε λιγότερο κάθετη θέση που ο αέρας πάει πιο μακριά, αργεί το φαινόμενο.

Ίσως αυτό να εξηγεί και την ένδειξη μιας και το κλιματιστικό διαβάζει τον αέρα που του έρχεται από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως αυτό να εξηγεί και την ένδειξη μιας και το κλιματιστικό διαβάζει τον αέρα που του έρχεται από κάτω.

Ανεβάζω ένα βιντεάκι στο γιου τιουμπ να καταλάβεις..το κλιματιστικό μόλις ξεκινούσε να δουλεύει ,ούτε καν είχε θερμό αέρα να ανεβάσει ,είχα βγάλει και πρίζα μηδένισα και κοντρόλ ,θα δεις σε λιγο 

ακομα και αν ειναι όπως είπε ένας φίλος πριν ο αλγόριθμος υπολογίζει σύμφωνα με την θέση των περσιδων ώστε να επιτύχει την επιθυμητή δεν θα έπρεπε να φαίνεται ούτε για πλάκα όλο αυτο 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η κατανάλωση έχω δει και στο Fujitsu ότι επηρεάζεται από τη θέση των περσίδων. Όταν είναι στην τέρμα κάθετη θέση, η κατανάλωση πέφτει λίγο. Πιστεύω ότι αυτό γίνεται επειδή ο θερμός αέρας που εξέρχεται από τις περσίδες δεν ταξιδεύει μακριά , ανεβαίνει ψηλά τον διαβάζει το κλιματιστικό και νομίζει ότι ζεστάθηκε ο χώρος και ρίχνει. Ενώ σε λιγότερο κάθετη θέση που ο αέρας πάει πιο μακριά, αργεί το φαινόμενο.

Ίσως αυτό να εξηγεί και την ένδειξη μιας και το κλιματιστικό διαβάζει τον αέρα που του έρχεται από κάτω.

Και στο περφερα έχω δει το ίδιο φαινόμενο. Μάλιστα εγώ έχω και ένα τραπέζι κάτω από το κλιματιστικό οπότε αυτό το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο. Συνήθως τις περσίδες τις έχω περίπου 45-60 μοίρες για να φτάνει πιο μακριά ο αέρας και να είναι και μικρότερο αυτό το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Οχι

Το ότι ανάλογα την default θέση περσιδων η ένδειξη και η μέτρηση και λειτουργία και κατανάλωση αλλάζει ενώ ειναι σε heat mode δεν σου φαίνεται περιεργο ?  Δηλδ αν δεν το είχα δει και στην θέση οριζόντιες περσίδες διαβάζει την θερμ χωρίς την διαφορά και αργεί να πιάσει επιθυμητή ,μπορει να εχει μεγαλύτερη κατανάλωση ή το αντίθετο δεν ειναι περιεργο ? Τις βάζω default κάθετα δείχνει 15 και κάνει χ ώρα να πιάσει επιθυμητή,τις βάζω οριζόντια default δείχνει την θερμοκρασία χωρίς την αφαίρεση και κάνει 2χ να πιάσει επιθυμητή ,δεν ειναι περίεργη συμπεριφορά αυτο ? Φυσικά και θα πάρω τηλ από δευτερα στο service 

Για 14 ώρες λειτουργίας ζήτηση 21,ισορροπία 21.5 εσωτερική 18 εξωτερική 12 από την χελώνα 5 kWh ,και όσο ήμουν εδώ μέχρι τις 2,3 εκανα και αυτά τα τεστ που ποσταρα,δηλ  γκαζωνε έπεφτε κτλ 

Βαλε και ενα θερμομετρο σε ενα τραπεζι στον χωρο και πες μας σε ποια θεση το κλιματιστικο εχει πλησιασει πιο πολυ την επιθυμητη που εχεις ορισει. Πιστευω οτι μετα απο καποια ωρα και στις δυο θεσεις πρεπει να πιασει περιπου την ιδια θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια να κατατάξω κάποιες προτάσεις. Έχουμε σαν κριτήρια 1 την ψύξη 2 τη ποιότητα του αέρα και 3 το θόρυβο. Θα μπουν 2 24αρια στον ίδιο ενιαίο χώρο και από δυο πιο μικρά σε ξεχωριστά δωμάτια.

1) LG ART COOL MIRROR 12000 (R32) και LG ART COOL MIRROR 24000 (R32) https://www.lg.com/gr/air-conditioners/lg-A09RLNSB

2) LG LIBERO 24000 (R32) LG LIBERO 12000 (R32)

3) MIDEA PRIME SERIES 12000 (R32) MIDEA PRIME SERIES 24000 (R32) https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-09kbtu

4) FUJITSU JAPAN KL SERIES 24000 (R32) FUJITSU JAPAN KL SERIES 12000 (R32) https://www.fgeurope.gr/el/products/klwa-09kbtu

5) Sharp AY-X12WSRG/AE-X12WSR

6) Mitsubishi  premium 1200 και diamond 2400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Χρειάζομαι βοήθεια να κατατάξω κάποιες προτάσεις. Έχουμε σαν κριτήρια 1 την ψύξη 2 τη ποιότητα του αέρα και 3 το θόρυβο. Θα μπουν 2 24αρια στον ίδιο ενιαίο χώρο και από δυο πιο μικρά σε ξεχωριστά δωμάτια.

1) LG ART COOL MIRROR 12000 (R32) και LG ART COOL MIRROR 24000 (R32) https://www.lg.com/gr/air-conditioners/lg-A09RLNSB

2) LG LIBERO 24000 (R32) LG LIBERO 12000 (R32)

3) MIDEA PRIME SERIES 12000 (R32) MIDEA PRIME SERIES 24000 (R32) https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-09kbtu

4) FUJITSU JAPAN KL SERIES 24000 (R32) FUJITSU JAPAN KL SERIES 12000 (R32) https://www.fgeurope.gr/el/products/klwa-09kbtu

5) Sharp AY-X12WSRG/AE-X12WSR

6) Mitsubishi  premium 1200 και diamond 2400

Αφού θες για ψύξη, άστα για Μάιο στις επόμενες προσφορές.

Γενικά πάντως κανένα από τη λίστα σου.

Για 24άρια Toshiba Shorai Premium. Για 9άρια , τα Mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG

Αν σας παίρνει για 22άρια, τότε τα Mitsubishi Heavy SRK/SRC-63ZR-W.

Για ψύξη γενικά ψάχνεις να πάρεις όσο μεγαλύτερο SEER γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2019 στις 7:18 ΜΜ, liakjim είπε

Τα Morris (TCL) έχουν δείξει μόνο καλά δείγματα εδώ από παιδιά που τα έχουν.

Εμένα σήμερα ήρθαν και μου άλλαξαν πλακέτες στην εξωτερική και εσωτερική μονάδα χωρίς κανένα εξωδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilissouvlaki είπε

Εμένα σήμερα ήρθαν και μου άλλαξαν πλακέτες στην εξωτερική και εσωτερική μονάδα χωρίς κανένα εξωδο.

Έκανες δοκιμή;

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

ούτε καρδιογράφημα να ήταν 

Περίεργο που δεν κατεβάζει 160W όπως εμένα.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τις περσίδες στις 45μοίρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανες δοκιμή;

Περίεργο που δεν κατεβάζει 160W όπως εμένα.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τις περσίδες στις 45μοίρες;

Τα έχω δοκιμάσει όλα και με ανεμιστήρες σε άλλη ταχύτητα και περσίδες σε διαφορετικές θέσεις έχω εκπλαγεί και το άλλο κλιματιστικό απέναντι σβηστό ώστε να χρειάζεται αυτό να ζεστάνει περισσότερο χώρο για έχει περισσότερες απώλειες και πάλι σβήνει λες και έχει χρονοδιακόπτη , τέλος πάντων θα το κοιτάω και θα δω , τώρα έχω αφήσει τον υπολογιστή ανοιχτό για να κάνει καταγραφή συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα έχω δοκιμάσει όλα και με ανεμιστήρες σε άλλη ταχύτητα και περσίδες σε διαφορετικές θέσεις έχω εκπλαγεί και το άλλο κλιματιστικό απέναντι σβηστό ώστε να χρειάζεται αυτό να ζεστάνει περισσότερο χώρο για έχει περισσότερες απώλειες και πάλι σβήνει λες και έχει χρονοδιακόπτη , τέλος πάντων θα το κοιτάω και θα δω , τώρα έχω αφήσει τον υπολογιστή ανοιχτό για να κάνει καταγραφή συνέχεια 

Χάλια.. 😕 την επιθυμητή θερμοκρασία που θες την φτάνει και κλείνει; Πόσα λεπτα μένει κλειστό και ξανανοιγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο manual που είχα βρει από ένα fujitsu στο Web, εδειχνε με λογισμικό υπολογιστικής προσομοίωσης ρευστών τις ταχύτητες και την κατεύθυνση του αέρα του κλιματιστικού με βάση την σκάλα του ανεμιστήρα και την ρύθμιση στις περσιδες. Δεν θυμάμαι αν το manual ήταν του asyg24 η αλλού μοντέλου. Αλλά είχε ενδιαφέρον γιατί λογικά κάπως έτσι συμβαίνει χονδρικά και στα υπόλοιπα μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...