Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά έχω απορίες :

Τι εννοείς στο 6;

Γιατί το R410a είναι μειονέκτημα ;

Γιατί το Heavy καλύπτει τις απαιτήσεις αφού δεν έχει φίλτρα;

ΥΓ LG ούτε στον χειρότερο εχθρό μου με αυτά που έχουμε ακούσει.

Με το R32 επιτυγχανονται καλύτερες επιδόσεις κυρίως ως προς την μέγιστη θερμική ισχύ που μπορεί να αποδόσει το κλιματιστικο. Το αρνητικό του R32 είναι πως αποτελεί εύφλεκτο υγρό και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή για τους ψυκτικους κυρίως. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Με το R32 επιτυγχανονται καλύτερες επιδόσεις κυρίως ως προς την μέγιστη θερμική ισχύ που μπορεί να αποδόσει το κλιματιστικο. Το αρνητικό του R32 είναι πως αποτελεί εύφλεκτο υγρό και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή για τους ψυκτικους κυρίως. 

Ναι αλλά δεν είναι προτιμότερο ένα καλό R410a μηχάνημα από ένα μέτριο R32;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

Α) Άρα θέλουμε:

1. Κλιματιστικά που να δίνουν πρώτα απ' όλα έμφαση στην ψύξη και έχουν υψηλή αποδοτικότητα σε αυτή.

2. Να έχουν απαραίτητα ιονιστή εγνωσμένης αξίας και αν έχουν πρόσθετα φίλτρα ακόμα καλύτερα.

3. Εδώ περιορίζουμε πάρα πολύ τις επιλογές μας γιατί από όσα δίνουν έμφαση στην ποιότητα του αέρα τα περισσότερα έχουν ισχυρότερους ανεμιστήρες από τα άλλα κλιματιστικά.

Β) Αποκλείονται τα παρακάτω γιατί δεν πληρούν τα κριτήρια που επιλέξαμε στην αρχή.

2) LG Libero (Plus) (δεν πληρεί κανένα κριτήριο)

4) FUJITSU JAPAN KL SERIES (μόνο το 24000 έχει καλή απόδοση στην ψύξη, όχι κάποια ιδιαίτερη ποιότητα αέρα ούτε είναι αθόρυβο).

5) Sharp AY-X12WSRG (δεν πληρεί κανένα κριτήριο).

Β2) Μπορείς να πεις ότι πληρούν τα κριτήρια που θέτουμε εξαρχής.

1) LG ART COOL MIRROR:

α) Το 12000 έχει όλα όσα ζητάς. Απλά καλή απόδοση στην ψύξη, κορυφαία ποιότητα αέρα, χαμηλό θόρυβο και το βρίσκεις σε πολλά διαφορετικά καταστήματα.

β) Το 24000 έχει όλα όσα ζητάς. Αρκετά καλή απόδοση στην ψύξη, κορυφαία ποιότητα αέρα, δεν είναι ιδιαίτερα θορυβώδες ούτε όμως αθόρυβο, και αυτό το βρίσκεις σε πολλά διαφορετικά καταστήματα.

3) MIDEA PRIME SERIES:

α) Το 12000 έχει όλα όσα ζητάς. Χαμηλότερη αποδοτικότητα στην ψύξη από το προηγούμενο, όλα όσα χρειάζεται για καλή ποιότητα αέρα, δεν είναι θορυβώδες, δεν είναι στην ίδια κατηγορία με το LG.

β) Το 24000 έχει όλα όσα ζητάς. Καλύτερη αποδοτικότητα στην ψύξη από το προηγούμενο, όλα όσα χρειάζεται για καλή ποιότητα αέρα, δεν είναι ιδιαίτερα θορυβώδες ούτε όμως αθόρυβο (στα ίδια επίπεδα με το LG), δεν είναι στην ίδια κατηγορία με το LG.

6) Mitsubishi: Ποιοτικά καλύτερα από όλα τα προηγούμενα. Απορρίπτονται μετά πολλών επαίνων!

α) Mitsubishi σειρά Premium 12000. Κορυφαία απόδοση στην ψύξη, καλή ποιότητα αέρα (χωρίς ιονιστή), αθόρυβο. Χοντρό μειονέκτημα: ψυκτικό υγρό R 410a, μόνο σε τιμή πώλησης γύρω στα 500 ευρώ θα ήταν ευκαιρία και μόνο αν επιμένεις να παραμείνεις σε R 410a.

β) Mitsubishi diamond 2400. Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71 ZR-S 24000 btu/h Σειρά Diamond. Έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής και όλα όσα ζητάς. Έχει όμως ψυκτικό υγρό R 410a και υψηλή τιμή.

Αν επιμένεις να αγοράσεις μόνο κάποιο από τα παραπάνω, προτείνονται τα:

- LG Art Cool Mirror AC12BQ & LG Art Cool Mirror AC24BQ

Σε υπερευχαριστω για την απάντηση σου!

Δυσάρεστη έκπληξη τα sharp πίστευα ότι θα ήταν από τις πιο καλές επιλογές. 

Τα μιτσου αφού είναι με το παλιό αέριο απορρίπτονται πανηγυρικά όντως.

Λες ότι τα λγ που προτείνεις και τα μιντεα τηρούν τα κριτήρια μου (για να μην παρεξηγηθώ η σειρά των κριτηρίων έχει βαρύτητα για εμένα, δηλαδή αν είχα 2 επιλογές με ίδια ψύξη και ποιότητα αέρα μόνο τότε θα επέλεγα το λιγότερο θόρυβο στη εσωτερική μονάδα). Το τελικό μου ερώτημα αφού δεν είναι στο ίδιο επίπεδο λγ με μιντεα αυτή η διαφορά τους δικαιολογεί ένα καπέλο 60% στο κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 4μερόνυχτα ανοιχτό, κατάφερε επιτέλους να έρθει σε ισορροπία .

Fujitsu ASYG24KLCA σε 60τμ στον Ωρωπό (με σκάλα που πάει σε πάνω όροφο) με ζήτηση 22 κ μέσα 22.3:

6.4KW σε 24ώρες :

3e31e38824c5949f1f15d450fccd5a80.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετά από 4μερόνυχτα ανοιχτό, κατάφερε επιτέλους να έρθει σε ισορροπία .

Fujitsu ASYG24KLCA σε 60τμ στον Ωρωπό (με σκάλα που πάει σε πάνω όροφο) με ζήτηση 22 κ μέσα 22.3:

6.4KW σε 24ώρες :

3e31e38824c5949f1f15d450fccd5a80.png

χοντρικα εγω με το morris  καιω 7kw στις 15 ωρες  περιπου .εκει ειναι η διαφορα στα εργαλεια με το απλα μηχανακια ΄-)

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, danaos7 είπε

χοντρικα εγω με το morris  καιω 7kw στις 15 ωρες  περιπου .εκει ειναι η διαφορα στα εργαλεια με το απλα μηχανακια ΄-)

Δυστυχώς είναι διαφορετικοί χώροι οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Το μόνο χρήσιμο είναι ότι είναι 24αρι και κατεβαίνει χαμηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετά από 4μερόνυχτα ανοιχτό, κατάφερε επιτέλους να έρθει σε ισορροπία .

Fujitsu ASYG24KLCA σε 60τμ στον Ωρωπό (με σκάλα που πάει σε πάνω όροφο) με ζήτηση 22 κ μέσα 22.3:

6.4KW σε 24ώρες :

3e31e38824c5949f1f15d450fccd5a80.png

4 ώρες πριν, guzel είπε

Inverter Α διαλογής, λογικό 

Δεν καίει τίποτα από ότι βλέπω. Για τα υγρά R32 & R410 δεν φαίνεται από τα μηχανήματα ότι έχουν διαφορές στις αποδόσεις. 

4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το δούλεψα σήμερα στους 23, κρύωνα με 22. Με 23 δουλεύει σε πιο μεγάλη σκάλα ο ανεμιστήρας του στο auto και διανέμει τη θερμοκρασία πιο ορθά 

Μου κόστισε + 1.5 KWh αυτή επιλογή μου για όλη την ημέρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη, υπάρχει Α διαλογής ινβέντερ και δεν είναι Τοσίμπα????????

🤪😅

Βλάσφημε!!!!

Αύριο με τον κηδεμόνα σου και θα γράψεις 100 φορές , "Α διαλογής είναι μόνο τα Toshiba".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, juneman είπε

Για τα υγρά R32 & R410 δεν φαίνεται από τα μηχανήματα ότι έχουν διαφορές στις αποδόσεις. 

Το 22αρι Mitsubishi Heavy, έχει σαφώς καλύτερες τιμές στο r32 μοντέλο ( δυστυχώς δεν έχει έρθει Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimostr είπε

Άμα δεις το γράφημα το κάνει ανά δεκάλεπτο το,αργότερο , κοιτά την θερμοκρασία την κρατά σταθερή , τουλάχιστον είναι αθόρυβο και σε οποία ρύθμιση και να το βάλεις πιάνει θερμοκρασία , την νύχτα έχει πιο σταθερή λειτουργία , γενικά δε με ενοχλεί απλά είναι ενοχλητικό στο μάτι όταν βλέπεις τα σχεδιαγράμματα 

κλειστο μένει στο τρίλεπτο και ξανανοιγει

Πανομοιoτυπη συμπεριφοα εχv δει και εγω στο 9αρι της daikin, Σε χωρο 12.5τ.μ. δοκιμασα low fan , quiet fan, eco, ρυθμιση θερμοκρασιας 21-22-23. Θερμοκρασια εξω γυρω στους 12-13C. Δεν δοκιμασα την περσιδα σε λιγο πιο οριζοντια θεση (σχεδov καθετα ηταν).

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Πανομοιτυπη συμπεριφοα εχς δει και εγω στο 9αρι της daikin, Σε χωρο 12.5τ.μ. δοκιμασα low fan , quiet fan, eco, ρυθμιση θερμοκρασιας 21-22-23. Θερμοκρασια εξω γυρω στους 12-13C. Δεν δοκιμασα την περσιδα σε λιγο πιο οριζοντια θεση (σχεδov καθετα ηταν).

Σε 12.5τμ και 13 έξω, ότι και να έβαζες θα είχες on off συμπεριφορές εκτός και αν είναι παντελώς αμονωτος. Μόνο κάνα 7αρι Fujitsu ASYG07KGTA μπορεί να μην έκοβε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...