Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Τι εξηγείται;

Απώλειες λόγω ξύλινων παραθύρων βλέπω και υγρασίες η περιοχή .. Το κεραμίδι είναι εικαστικό; Είναι τοίχος ή οντας από κάτω; Η κατανάλωση μοιάζει σούπερ γι αυτές τις συνθήκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

Εντυπώσεις και από μένα αυτή τη στιγμή που γράφω εξωτερική 14 βαθμοί εσωτερική στα δωμάτια χωρίς θέρμανση 10 ζητούμενη 22 να ενημερώσω πως τα χαράματα στις 4:00 είχα και τρία defrost ανά ώρα με κατανάλωση 500 watt

Στιγμιότυπο οθόνης (8).png

Τα defrost γιατί δεν απεικονίζονται στο διάγραμμα; Βασικά λείπουν οι μεταμεσονύχτιες ώρες. Πώς γίνεται αυτό;

1 λεπτό πριν, RAS18 είπε

Απώλειες λόγω ξύλινων παραθύρων βλέπω και υγρασίες η περιοχή .. Το κεραμίδι είναι εικαστικό; Είναι τοίχος ή οντας από κάτω; Η κατανάλωση μοιάζει σούπερ γι αυτές τις συνθήκες 

Άσε μας ρε γκιουζελ. Τις λες μια χαρά γιατί είναι τοσιμπα, αν ήταν η ίδια φωτογραφία με σήμα ινβεντορ θα έλεγες τα αντίθετα.

Μετά αναρωτιέσαι γιατί σε κάναν μπαν.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα defrost γιατί δεν απεικονίζονται στο διάγραμμα; Βασικά λείπουν οι μεταμεσονύχτιες ώρες. Πώς γίνεται αυτό;

Άσε μας ρε γκιουζελ. Τις λες μια χαρά γιατί είναι τοσιμπα, αν ήταν η ίδια φωτογραφία με σήμα ινβεντορ θα έλεγες τα αντίθετα.

Μετά αναρωτιέσαι γιατί σε κάναν μπαν.

Αν έβλεπα τον χώρο το ίδιο θα έλεγα 

Δεν είχε πει ο φίλος ότι έχει ξύλινα κουφώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα τη βαλβιδα ανακουφησης εσβησε η εσ μοναδα δουλευε η εξ στα 550 βατ για 10 λεπτα περιπου και μετα πηρε η εσ και κατοπιν φουλαρε 1300 βατ θερμ εξ 2 υγρασια 98%

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pan_pap1 είπε

Ακουσα τη βαλβιδα ανακουφησης εσβησε η εσ μοναδα δουλευε η εξ στα 550 βατ για 10 λεπτα περιπου και μετα πηρε η εσ και κατοπιν φουλαρε 1300 βατ θερμ εξ 2 υγρασια 98%

Μονά τζάμια έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pan_pap1 είπε

Ακουσα τη βαλβιδα ανακουφησης εσβησε η εσ μοναδα δουλευε η εξ στα 550 βατ για 10 λεπτα περιπου και μετα πηρε η εσ και κατοπιν φουλαρε 1300 βατ θερμ εξ 2 υγρασια 98%

Μπορείς να τρέξεις λίγο το παρακάτω για τον χώρο του κλιματιστικού;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα defrost γιατί δεν απεικονίζονται στο διάγραμμα; Βασικά λείπουν οι μεταμεσονύχτιες ώρες. Πώς γίνεται αυτό;

Άσε μας ρε γκιουζελ. Τις λες μια χαρά γιατί είναι τοσιμπα, αν ήταν η ίδια φωτογραφία με σήμα ινβεντορ θα έλεγες τα αντίθετα.

Μετά αναρωτιέσαι γιατί σε κάναν μπαν.

γιατι προφανως ειχα το λαπτοπ κλειστο και εβλεπα κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την Παρασκευή έχω παρκαρισμένο  το  fujitsu asyg24klca  στο σαλόνι και περιμένω πότε θα δέησει ο ψυκτικός που συνεργάζεται ο κοτσωβολος να μου κάνει την χάρη και να με  πάρει τηλέφωνο να δούμε πότε θα το περάσει και αρχίζω και τιλταρω.

Βεβαία θα περάσει ''άσχημα'' κατά την εγκατάσταση κ ελπιζω να έχει γερά νευρά οποίος έρθει.

Αν δεν με πάρει και αύριο που έλεγε 48 ώρες από την παράδοση το μνμ που μου έστειλαν και να είμαι καλυμμένος   θα το περάσω με δικό μου ψυκτικό και μετά θα έχουμε show με τον κοτσωβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pan_pap1 είπε

Οκ, ο @RAS18 είχε δίκιο (από τον οποίο ζητώ συγγνώμη).

Έχεις πάρα πολλές απώλειες.

Άρα η κατανάλωση είναι φυσιολογική.

Νομίζω πάντως ότι έπρεπε να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο , ζορίζεται για τον χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ¨:ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ 3 A/C (9ΑΡΙΚΙΑ 2 SHORAI KAI 1 MIRAI) EXEI ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ 9ΑΡΑΚΙ ΤΟ SHORAI NA ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 12-14 Τ.Μ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΣΤΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ SHORAI TO PREMIUM ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΧΩΡΟ 12Τ.Μ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΕΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΥΓΡΟ R32.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ 12ΑΡΙΑ(ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

ευχαριστω νομιζα οτι εκανα υπερβαση με το 13αρι για 18τμ βλεπω ομως μια διαφορα καλυτερη απο χθες με ζητουμενη 22 εξ 10

Στιγμιότυπο οθόνης (11).png

Δυστυχώς από την στιγμή που όλο το υπόλοιπο σπίτι δεν έχει θέρμανση θα κάνεις πάρα πολλές ημέρες συνεχόμενης λειτουργίας για να δεις αποτέλεσμα ,όσο όμως συνεχίζεις την λειτουργια και ίσως βοηθήσει και ο καιρός τότε θα κατέβουν και οι καταναλώσεις ,

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητούμενη 19, εξω τα ξημερωματα 6 με σχετικά υψηλη υγρασια, το χαμηλότερο που κατεβηκε είναι 564W. ολο το βραδυ επαιζε κει γυρω.

Παρατηρω ότι οταν ανοιξε η πορτα που χωριζει σαλοτραπεζαρία από υπνοδωμάτια τσίμπησε προς τα πανω και μαλλον καλυπτει το ΟΜΝΙΑ που ετσι τεμπελιαζει.

εξαλλου, ηρθαν για το ινβεντορ, με καποια βιδωματα φαίνεται να βελτιωθηκε η κατασταση.

τελος, τρχω το github αλλα μου βρηκε μονο το τογιοτομι, πρεπει να σεταρω καπως αλλιως για να βρει κ το αλλο?

1401 toyotomi.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...