Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ri3per είπε

Παιδια το κλιματιστικο απ οτι εχω καταλαβει, ξηραινει την ατμοσφαιρα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να χρησιμοποιησω υγραντηρα στο δωματιο της κορης μου για να μην εχει θεμα με τον βηχα που οταν αρρωσταινει, την ταλαιπωρει πολυ.

Ενα κλιματιστικό στην θέρμανση, ΔΕΝ ξηραίνει την ατμόσφαιρα του χώρου μας. Απλα όπως ισχύει με όλες τις πηγές θερμότητες(πετρέλαιο,φυσικό αέριο κτλ) , οταν ανεβαίνει η θερμοκρασία του χώρου, πέφτει η σχετική υγρασία.

Αν γενικά έχεις θέμα ξηρασίας, ο υγραντήρας θα βοηθούσε.. (οπως και αν βάλεις μια κατσαρόλα με νερο να βράζει στο χώρο σου).

Σίγουρα βάλε εναν μετρητή σχετικής υγρασίας στον χώρο σου αν έχεις αμφιβολίες.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Ερώτηση γιατί με μπέρδεψαν λιγο...σε καινουργια ηλεκτρολογική καλωδίωση που θα συνδεθεί η εξωτερική  μονάδα από  24αρι κλιματιστικό (Fujitsu ASYG24KLCA)  ο ηλεκτρολόγος μου είπε για 4αρι καλώδιο...ενώ ο ψυκτικός για 2.5 ότι είναι οκ και υπερβολή το 4αρι.

Φαντάζομαι ότι ακούω τον ηλεκτρολόγο και προχωράω ή και το 2.5 στέκι σαν επιλογή γιατί τα μετρά είναι πολλά και υπάρχει μια σεβαστή διάφορα στο οικονομικό.

Ο ηλεκτρολόγος ειδε 12Α ονομαστικό και λέει 4αρι καλώδιο? (εκτός εάν έχεις πολλά μέτρα)

Απο εκει και πέρα και με 1.5αρι μια χαρά δουλεύει,εσυ βάζεις  2.5αρι με 16Α ασφάλεια και είναι σωστά.

Παλιά  χωρίς ινβερτερ ήθελε πολλά ρεύματα στην εκκίνηση (ως και 5 φόρες το ονομαστικό)τώρα δεν υπάρχει θέμα.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Ο ηλεκτρολόγος ειδε 12Α ονομαστικό και λέει 4αρι καλώδιο? εάν ναι βρες άλλον ηλεκτρολόγο.

Απο εκει και πέρα και με 1.5αρι μια χαρά δουλεύει,εσυ βάζεις  2.5αρι με 16Α ασφάλεια και είναι σωστά.

Παλιά  χωρίς ινβερτερ ήθελε πολλά ρεύματα στην εκκίνηση (ως και 5 φόρες το ονομαστικό)τώρα δεν υπάρχει θέμα.

17.5A λέει μέγιστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

17.5A λέει μέγιστο.

αλλάζει το πράμα ,νομίζω κάποιος έγραψε για 12Α ονομαστικό και μπερδεύτηκα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ώρα που κάνει defrost το έχω στους 26 και έχει μέσα 23 αλλά η εξωτερική ποίανει πάγο ενώ γειτονικά πιο παλία που είναι πιο ψηλά τπτ 

Λεει eco dc inverter 

Έτσι είναι από έξω έχει ένα αυτοκόλλητο που λέει την εταιρία εγκατάστασης και ακόμα ένα που έχει το σύμβολο του εύφλεκτου 

Δεν νομίζω να είναι on/off γτ φοράει r32

toyotomi-hiro-eco-htn-htg-717-r32-a34674-510x510.jpg

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

αλλάζει το πράμα ,νομίζω κάποιος έγραψε για 12Α ονομαστικό και μπερδεύτηκα.

Να σου ανεβάσω το εγχειρίδιο μιας και εγώ είμαι άσχετος με το θέμα (πάντως το έχω δει να πηγαίνει 12.66Α ) :

http://www.fujitsuklime.com/wf-doc/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg24klca-aoyg24klta-design-technical-manual.pdf

κεφ σελ 41

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Την ώρα που κάνει defrost το έχω στους 26 και έχει μέσα 23 αλλά η εξωτερική ποίανει πάγο ενώ γειτονικά πιο παλία που είναι πιο ψηλά τπτ 

Λεει eco dc inverter 

Έτσι είναι από έξω έχει ένα αυτοκόλλητο που λέει την εταιρία εγκατάστασης και ακόμα ένα που έχει το σύμβολο του εύφλεκτου 

Δεν νομίζω να είναι on/off γτ φοράει r32

toyotomi-hiro-eco-htn-htg-717-r32-a34674-510x510.jpg

Δε κάνει defrost απλά ανοιγοκλείνει μόλις πιάσει επιθυμητή γιατί είναι inverter της πλάκας. Και το δικό μου toyotomi eco dc inverter έγραφε. Έχεις πριζακι να μετράς κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Kda είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Το ποστάρω εδώ μετά από παρότρυνση αντμιν.

Στο σπίτι που νοικιάζω έχω ένα Carrier 42NQV035M2 (inverter), το οποίο και χρησιμοποιώ για θέρμανση τώρα τον χειμώνα (αρκετές ώρες, περίπου 10-12 καθημερινά, ίσως και παραπάνω).

Ενώ μέχρι προχθές δούλευε ρολόι κάθε μέρα, χωρίς καμία διακοπή για απόψυξη, προχθές που το άναψα, ανά 30 λεπτά με 1 ώρα σταματούσε για απόψυξη, που διαρκούσε περίπου 4-5 λεπτά.

Το ίδιο πράγμα έκανε όταν είχα πρωτονοικιάσει το σπίτι, πριν αρκετό καιρό, αλλά τότε έφταιγε ότι είχε μπουκώσει το φίλτρο από σκόνη, και μόλις το καθάρισα έφτιαξε. Έλεγξα το φίλτρο σήμερα και είναι πεντακάθαρο.

Χθες η κατάσταση ήταν κάπως καλύτερη, δηλαδή πάλι σταματούσε για αποψύξεις αλλά το έκανε ανά 1.5 - 2 ώρες.

Δεν γνωρίζω αν όντως η "διαδικασία" που κάνει λέγεται "απόψυξη", το υποθέτω αφού κάθε φορά που σταματάει ανάβει ένα λαμπάκι με μία χιονονιφάδα και σταγόνες, που στο manual λέει ότι είναι το defrost.

Σημείωση που ίσως είναι σημαντική: Πριν κάποιες μέρες είχα παρατηρήσει τυχαία ότι κάποια στιγμή άρχισε να στάζει από τον σωλήνα της εξωτερικής μονάδας (από εκείνον που βγαίνει το νερό κατά τη χρήση) για λίγη ώρα και με μικρή ένταση ένα κιτρινωπό νερό, σαν κατούρημα (😝), και ενώ το κλιματιστικό δεν δούλευε για αρκετές ώρες. Δεν γνωρίζω εάν το είχε ξανακάνει παλιότερα ή αν το ξανάκανε από τότε.

Παρόλα αυτά, να πω ότι όταν το κλιματιστικό δουλεύει, δουλεύει το ίδιο καλά με πριν, δηλαδή δεν υπάρχει κάποια πτώση στην απόδοση της θέρμανσης και της ισχύος.

Το κλιματιστικό είναι αρκετά καινούριο, νομίζω ο ιδιοκτήτης το έβαλε πριν 2-3 χρόνια.

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Η λογική, και με βάση αυτό που είπα, είναι να υπάρχει κάποια διαρροή στο φρέον, αλλά αν ήταν αυτό δε θα υπήρχε πτώση στην απόδοση της θέρμανσης; Επιπλέον, το ότι προχθές ήταν χειρότερη η "κατάσταση" απότι χθες τι μπορεί να σημαίνει; Υπάρχει περίπτωση να "μπούκωσε" κάποιος μηχανισμός από κάτι και σιγά σιγά να "ξεμπουκώνει";

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει οποιαδήποτε σημασία, απλά το αναφέρω, ότι για αρκετές εβδομάδες εδώ που μένω (και όταν το κλιματιστικό δούλευε ρολόι) είχαμε πολύ χαμηλή υγρασία, και προχθές που άρχισε το πρόβλημα ήταν η μέρα που η υγρασία ξανανέβηκε στο 95-98% μετά από πολύ καιρό.

 

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Ήρθα να ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα. Δεδομένου ότι εδώ που μένω έχουμε και χαμηλές θερμοκρασίες καθημερινά (που πολλές φορές το βράδυ κατεβαίνει και κάτω του μηδενός), και πολύ υψηλή υγρασία εδώ και λίγες μέρες, μήπως τελικά οι αποψύξεις κάθε 1.5 - 2 ώρες είναι φυσιολογικές; Διάβασα και σε αρκετά σαιτ στο ίντερνετ άλλους που λένε ότι και τα δικά τους κλιματιστικά σε συνθήκες χειμώνα κάνουν απόψυξη κάθε 1 με 2 ώρες. Μήπως τελικά αυτό είναι το φυσιολογικό, και τόσες μέρες πριν που δεν έκανε σχεδόν ποτέ ήταν το "αφύσικο", ίσως επειδή λόγω χαμηλής υγρασίας δεν σχηματιζόταν εύκολα πάγος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kda είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Ήρθα να ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα. Δεδομένου ότι εδώ που μένω έχουμε και χαμηλές θερμοκρασίες καθημερινά (που πολλές φορές το βράδυ κατεβαίνει και κάτω του μηδενός), και πολύ υψηλή υγρασία εδώ και λίγες μέρες, μήπως τελικά οι αποψύξεις κάθε 1.5 - 2 ώρες είναι φυσιολογικές; Διάβασα και σε αρκετά σαιτ στο ίντερνετ άλλους που λένε ότι και τα δικά τους κλιματιστικά σε συνθήκες χειμώνα κάνουν απόψυξη κάθε 1 με 2 ώρες. Μήπως τελικά αυτό είναι το φυσιολογικό, και τόσες μέρες πριν που δεν έκανε σχεδόν ποτέ ήταν το "αφύσικο", ίσως επειδή λόγω χαμηλής υγρασίας δεν σχηματιζόταν εύκολα πάγος; 

Αν δεν σου έβγαζε error αυτό θα σου έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Την ώρα που κάνει defrost το έχω στους 26 και έχει μέσα 23 αλλά η εξωτερική ποίανει πάγο ενώ γειτονικά πιο παλία που είναι πιο ψηλά τπτ 

Λεει eco dc inverter 

Έτσι είναι από έξω έχει ένα αυτοκόλλητο που λέει την εταιρία εγκατάστασης και ακόμα ένα που έχει το σύμβολο του εύφλεκτου 

Δεν νομίζω να είναι on/off γτ φοράει r32

toyotomi-hiro-eco-htn-htg-717-r32-a34674-510x510.jpg

Σε ποσα τετραγωνικα το εχεις?

Πατα 4 φορες το ΤΕΜΡ και δες αν αλλαζει απο 26.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 10:50 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Αυτή πρέπει να είναι:

https://www.airplus.gr/PDFFiles/SANYO ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ WiFi .pdf

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tcl.export&hl=el&showAllReviews=true

Απο το site της TCL καμία άκρη δεν βγάζεις . 

Κάποια μοντέλα της αγοράς ρίχνουν χαμηλά την θερμοκρασία προσαγωγής . Άλλα όχι . Όταν καταλήξεις σε κάποια μοντέλα πάρε τηλέφωνο τις αντιπροσωπίες να σου πουν  τι ισχύει για το καθένα . 

Κοίτα επίσης στα χαρακτηριστικά τους . Να έχεις όσο μικρότερη παροχή γίνεται στη χαμηλή σκάλα  . 
Επίσης πάντα αποφεύγουμε το κλιματιστικό να μας χτυπάει , πόσο μάλλον σε κρεβατοκάμαρα  . Εκεί θέλουμε να μην χτυπάει το κρεβάτι ή αν δεν γίνεται να το αποφύγουμε τουλάχιστον να είναι σε σημείο όπου δεν θα χτυπάει το κορμό και το κεφάλι μας αλλά τα πόδια μας .
Εχε υπόψιν επίσης ότι σε πολλές περιπτώσεις τα 9άρια μηχανήματα είναι μεγάλα για τυπικά υπνοδωμάτια . Είναι λογικό σε κάποιους χώρους να δημιουργούνται ρεύματα  εξαιτίας της παροχής αέρα που βγάζει ο ανεμιστήρας και τον μικρών διαστάσεων του χώρου . Αν το δωμάτιο είναι μακρόστενο δες μήπως σε βολεύει το κλιματιστικό να μπει σε σημείο  τέτοιο όπου η απόσταση απο τον απέναντι τοίχο ειναι η μεγαλύτερη .  Πρώτα απ όλα έχει σημασία να μην μας χτυπάει ο αέρας του όταν κοιμόμαστε και ύστερα αυτό . 

 

Με ένα βίντεο δε γίνεται δουλειά για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα . Ο τεχνικός θα κρίνει καλύτερα απο κοντά  . Για αυτό με κάθε επιφύλαξη δε μου ακούγεται φυσιολογικός ο θόρυβος . Για βλάβη το κόβω. 
Το δικό μου Nemesis (όχι το Pro ) δεν έχει θέμα . Δουλεύει πολιτισμένα . Κανένα θέμα επίσης δεν εχουν μερικοί φίλοι μου που τους είχα προτείνει κάποιες σειρές Inventor.

Ενημέρωσέ μας !

Η General Electric είναι κατασκευαστής και ανήκει στον όμιλο Haier (επίσης κατασκευαστής) .  Το σασί των General electric δεν μοιάζει ούτε για αστείο με Midea . 

 

Προς ενημερωση, μετα την αντικατασταση των 2 εξωτερικων μοναδων omnia eco με aria (λογο θορυβου) επανηλθε ο πολιτισμος :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, roalexa2010 είπε

Προς ενημερωση, μετα την αντικατασταση των 2 εξωτερικων μοναδων omnia eco με aria (λογο θορυβου) επανηλθε ο πολιτισμος :)

Επιβεβαιώνω πως η εξωτερική μονάδα του aria ( carrier crystal II έχω αλλά είναι η ίδια), είναι αρκετά ανεκτή στον θόρυβο. Βέβαια όταν πάω να ηχογραφήσω το daikin πρέπει να σβήσω το carrier που είναι στα 10μέτρα μακριά αλλιώς δεν θα το πιάσει το μικρόφωνο...

Έτσι για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πατάω κυμαίνεται απο 20 με 23 

Πριζάκι όχι δεν έχω 

Κάνει defrost γτ βλέπω έξω η μονάδα έχει πίασει πάγο 

Το πολύ 20 να είναι το πολύ στο γραφείο το έχω 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Πατάω κυμαίνεται απο 20 με 23 

Πριζάκι όχι δεν έχω 

Κάνει defrost γτ βλέπω έξω η μονάδα έχει πίασει πάγο 

Το πολύ 20 να είναι το πολύ στο γραφείο το έχω 

20τμ, αν έχει μια νορμάλ μόνωση και δεν είναι πάνω από 3 μέτρα ύψος δεν θέλει και πολλά BTU.

Από 11.400-13.200, αν λάβουμε υπόψιν την επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία και ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επιβεβαιώνω πως η εξωτερική μονάδα του aria ( carrier crystal II έχω αλλά είναι η ίδια), είναι αρκετά ανεκτή στον θόρυβο. Βέβαια όταν πάω να ηχογραφήσω το daikin πρέπει να σβήσω το carrier που είναι στα 10μέτρα μακριά αλλιώς δεν θα το πιάσει το μικρόφωνο...

Έτσι για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

Μηπως ειναι πιο παλια σειρα aria? Μου βαλανε την Aria 3 (12αρι) και σε καμια περιπτωση δεν ακουγεται οπως το περιγραφεις στα 10 μετρα ουτε οταν δουλευει τσιτα να πιασει θερμοκρασια της ζητησης

Στο μπαλκονι στα 2-3 μετρα μακρια μονο με απολυτη ησυχια ακους οτι δουλευει η εξωτερικη μοναδα (ζητηση 23, εξωτερικη 12, θερμοκρασια xωρου 22.5 (ενιαιος 43 τμ), fan auto), αυτη τη στιγμη αν ανοιξω μικροφωνο θα γραψει θορυβο απο ενα παλιο GE On/Off που δουλευει σε μια πολυκατοικια :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...