Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tεραστια υπομονη εχει και καθενας, για επιλεκτικές απαντήσεις κάποιων σε εμφαση ,όταν υπάρχουν όλα τα προηγούμενα σε συνεχεια να κρίνει κανεις σχετικά ,όταν ακόμα πιο ευκολα μια ερευνα αγορας δειχνει τι ισχύει σε ότι έχει αναφερθει.

ΕDIT : Oποιος θελει,μπορουμε να ξαναλεμε τα ίδια με άλλα λογια ,σε άλλες τοσες σελιδες να περνα η ώρα,όταν oι επιλογες που αναφερθηκαν δεν αλλαζουν συντομα,ούτε ο χώρος καθενα.Αλλαζει τι αρεσει σε καποιον αλλά αυτο δεν αφορα άλλον.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξα επίσης ότι από τότε που άρχισες σταμάτησε κι ο Dare-Devil. Απορώ για την αντοχή των άλλων...

Παιδιά εδώ είμαι δεν σταμάτησα. Παρακολουθώ το φορουμ.Είμαι λιγο μπλεγμένος και με το φανταρικο μου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για αγορά του συγκεκριμένου σε χώρο 35τμ (σαλονοκουζινα) με καινούρια παράθυρα αλουμινίου. Ελαχιστες απωλειες. (Σε κρυο καιρό όπως τώρα περιπου είσαι καλα και χωρίς θέρμανση.)

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164861-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-635r32?cmicc=skroutz

 

Ποια η άποψη σας για το εν λόγω και γενικά για τα toyotomi?

 

Ο ιονιστης του κανει δουλειά; Δυστυχώς καθημερινά σκουπίζω και βλέπω απο το καυσαέριο βρώμα.

 

Είναι ακριβό το εν λόγω αλλά βλέπω είναι ίσως απο τα πιο αποδοτικά 12αρια. Πάω μονόδρομο Κωτσοβολο λόγω χρηματοδότησης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Toyotomi είναι φασον μηχανηματα κυρίως απο Midea και μπορει να εχεις διαφοροποιήσεις για το κοστος .To συγκεκριμένο έχει ακριβα ,αλλα θεωρητικά πληρωνεις ενεργειακη κλαση και ευκολιες ή απλα επειδή έτσι θελει το καταστημα να κερδισει περισσότερα. Οπου το έχω δει έχει μετρια αποδοση ,μπορει να έτυχε..Αν ενδιαφερεσαι για άλλη αποψη ,καλυτερα να κοιταξεις να στο δείξουν σε εγκατασταση τους από καταστημα κλιματισμου .Ο ιονιστης ειναι απλα συνοδευτικό για άισθηση αερα βουνου σε συνδιασμο με την ποιοτητα των υπόλοιπων φίλτρων.Μερικά Τoyotomi έχουν επώνυμα φίλτρα ,σε αλλα δεν γραφουν τίποτε ,οπότε κάτι σχετικο σε αποδοση.Στα χρήματα πάντως αυτά κοιτας και επωνυμα κλιματιστικά από τις κορυφαίες εταιρίες στον κλαδο ,με καλύτερη ποιοτητα κατασκευης και αποδοση Αν σε συμφερει από το συγκεκριμενο καταστημα κοιτα και αυτό σε παρόμοια χρήματα ,πιο δυνατο μηνανημα http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155274-toshiba-suzumi-plus-ras13n3av2 Αν δεν χρειαζεσαι καποιες λειτουργίες του Toyotomi μπορει να κοιταξεις και με λιγοτερα χρήματα κάτι αλλο,υπάρχουν πολλες καλες επιλογες στην αγορα .Μην ξοδευεσαι ασκοπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα φώτα σας. Δυστυχώς μονόδρομος το μαγαζί λόγω χρηματοδοτησης. Δεν το είδα ομολογώ το toshiba. Παρα πολύ καλό. Πιστεύω πως θα με καλυψει στον χώρο κιόλας (έχει πολύ καλη απόδοση). Μου έκανε εντύπωση διότι μου πρότειναν 18αρι. Μου φάνηκε περιττό. Νομιζω είμαι ok με αυτά γιατί στην αποδοση (θερμανση)τους γράφουν 18xxx btu. Τα fujitsu σαν ποιοτητα  ειναι καλα; Αυτο αξιζει  http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/153733-fujitsu-asyg12lmc ή το toshiba καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχει δει τον χώρο σου τεχνικος και σου προτεινε 18αρι ,τότε χρειάζεσαι μεγαλύτερο μηχανημα. Aν έχεις αμφιβολίες θα πρεπει να τον δει και άλλος για επιβεβαιωση τι χρειαζεσαι.Αν αφορα 18αρι σε ορια θερμανσης  ,το fujitsu που αναφερεις είναι φθηνότερο,εχει τα ορια σε αποδοση, καλο μηχανημα αν το βρεις Ταιλανδης, και όχι Κινεζικο ,γιατί έχει καλυτερη κατασκευή και λιγοτερο θορυβο,ασχετα τι διαφημίζει.Το Τοshiba έχει καλυτερη αίσθηση γενικα λογω ανεμιστήρα και ρυθμίσεων ,είναι Ταιλάνδης ,καλυτερη  ποιοτητα αερα από τα φίλτρα και αυτοκαθαρισμο μηχανηματος.Αν αφορα εμφανιση μηχανηματος το Toshiba είναι πιο κομψο ,το Fujitsu δειχνει όμως πιο στιβαρο .Σαν φίρμα στον κλαδο πολλες δεκαετιες κοιτας Τoshiba .Βεβαια για ότι απορίες εχεις θα πρεπει να τα δεις καπου απο κοντα και σε λειτουργία αν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[attachment=2025616:

Με τα 400ε θα μπορεσει να βαλει μεγαλυτερο.???!!!

150 ευρω διαφορα έχουν Toshiba και fujitsu σε αυτα που κοιτα ενδιαφερομενος, με παρόμοια όρια θερμανσης.

Το αρχικο Τοyοτομι ειναι σε παρόμοια χρήματα με το Toshiba.Το αρχειο που επισυναπτεις απο πολιτικη εκπομπη, επιστρεφεται για αυτους που γραφουν να περνα η ώρα τους .Πιο ευκολο είναι να αναφερεις αλλη πιο premium επιλογη στα χρηματα αυτα συγκριτικα,να κρίνει τι του αρεσει ο ενδιαφερομενος απο το συγκεκριμενο καταστημα, με ότι ανεφερε.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα,φασον, φασον,φασον. 

Τα Toyotomi ειναι μια χαρα , εχουνε υποστηριξη καλη στην ελλαδα φτιαχνονται σε συνεργασια με τη gree. To μονο ειναι οτι δεν αποθηκεουνε τη θεση τησ περσιδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι απο δικια μου εμπειρια..Μακρυα απο ινβερτερ,ναι κανει παραπανω οικονομια αλλα οι πλακετες σε λαποια καιγοντε ευκολα μετα τα 2 χρονια που δινουν συνηθως εγγυηση και οι τιμες τους...φωτιαα!οποτε την οικονομια που κερδιζεις παει στην πλακετα.Απο καλες μαρκες για μενα ειναι η φουτζιτσου,σε πιο οικονομικες gree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα,φασον, φασον,φασον. 

Τα Toyotomi ειναι μια χαρα , εχουνε υποστηριξη καλη στην ελλαδα φτιαχνονται σε συνεργασια με τη gree. To μονο ειναι οτι δεν αποθηκεουνε τη θεση τησ περσιδας.

Μην ασχολεισαι με τη υπαρξιακη βλακεια!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα,φασον, φασον,φασον. 

Τα Toyotomi ειναι μια χαρα , εχουνε υποστηριξη καλη στην ελλαδα φτιαχνονται σε συνεργασια με τη gree. To μονο ειναι οτι δεν αποθηκεουνε τη θεση τησ περσιδας.

Δηλαδη του προτεινεις toyotomi απο toshiba και ειδικα απο το suzumi+...? Μη κανουμε ανομοιες συγκρισεις...  

Η toshiba ανηκει στις καλυτερες εταιριες του κλαδου και ειδικα οταν μπορεις να το βρεις περιπου στην ιδια τιμη με το toyotomi για παραδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

κέφτομαι για αγορά του συγκεκριμένου σε χώρο 35τμ (σαλονοκουζινα) με καινούρια παράθυρα αλουμινίου. Ελαχιστες απωλειες. (Σε κρυο καιρό όπως τώρα περιπου είσαι καλα και χωρίς θέρμανση.)

 

http://www.kotsovolo...2?cmicc=skroutz

 

Ποια η άποψη σας για το εν λόγω και γενικά για τα toyotomi?

 

Ο ιονιστης του κανει δουλειά; Δυστυχώς καθημερινά σκουπίζω και βλέπω απο το καυσαέριο βρώμα.

 

Είναι ακριβό το εν λόγω αλλά βλέπω είναι ίσως απο τα πιο αποδοτικά 12αρια. Πάω μονόδρομο Κωτσοβολο λόγω χρηματοδότησης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων. 

@nickaras

και γω το ίδιο έχω βάλει στο μάτι το μεγαλύτερο όμως το 18άρι! :) Γενικά για τη ποιότητα των toyotomi έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απο γνωστούς μου που έχουν βάλει. Ιονιστής (και αφηγραντήρας που ενδιαφέρομαι) είναι δύο κομμάτια για τα οποία δυστήχως δεν έχω επαληθεύσει κατά πόσο είναι ικανοποιητικά ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα,φασον, φασον,φασον. Τα Toyotomi ειναι μια χαρα , εχουνε υποστηριξη καλη στην ελλαδα φτιαχνονται σε συνεργασια με τη gree. To μονο ειναι οτι δεν αποθηκεουνε τη θεση τησ περσιδας.

 

Σε ενδιαφερει τι θα αγορασει άλλος όταν υπήρχε προτροπη να τα δει απο κοντά ; και όταν δεν ενδιαφερει κανενα τι κάνει κάθε εισαγωγέας για να πουλήσει ,όταν δεν σε υποχρεωσε αλλος να αγοράσεις. Οτι η Τοyotomi εφτιαχνε Ιαπωνια για να κάνει όνομα,και κατεληξε ότι ναναι ,εχουμε αναφέρει ,μαζι με αλλες φίρμες .Επιλογη καθενος να ρισκαρει αναλογα.

Μην ασχολεισαι με τη υπαρξιακη βλακεια!!!

 

Eιδικα με ατομα που γραφτηκαν σε ενα φορουμ για δικους τους λογους  .

 

Να πω κατι απο δικια μου εμπειρια..Μακρυα απο ινβερτερ,ναι κανει παραπανω οικονομια αλλα οι πλακετες σε λαποια καιγοντε ευκολα μετα τα 2 χρονια που δινουν συνηθως εγγυηση και οι τιμες τους...φωτιαα!οποτε την οικονομια που κερδιζεις παει στην πλακετα.Απο καλες μαρκες για μενα ειναι η φουτζιτσου,σε πιο οικονομικες gree

 

Αναλογα την ποιοτητα του καθε μηχανηματος σε μια γκαμα, και τι φέρνει από παρτίδα καθε εισαγωγέας για να κερδίσει .

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...