Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα θα πάρω την άποψη ενός ειδικού αλλά ναι εδώ στα Γιάννενα μας γ@μ@ει η εργασία να στο πω έτσι λιανά, ειναι που ειναι παλιό το σπίτι καταλαβαινεις 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

τι υγρασια εχεισ μεσα στο σπιτι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι υγρασια εχεισ μεσα στο σπιτι σου?

 

Καλησπέρα δεν ξέρω ακόμα αλλά πως να στο πω την νιώθω ότι υπάρχει

 

Αλλα  τις επόμενες μέρες έχω κανονίσει να φέρω  ειδικό να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι

 

Ευχαριστώ  όλους για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις αμφιβολιες σε ότι σου πει ρώτησε και άλλους ,μην ξοδευεσαι άσκοπα με ότι σου πουν ,αν κρινεις αφορά εφημερη λύση.Σκοπός να λυσεις το θέμα και να έχεις και αποδοση και οικονομια με ότι έχεις περιγράψει.,όχι τι πουλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα δεν ξέρω ακόμα αλλά πως να στο πω την νιώθω ότι υπάρχει

 

Αλλα  τις επόμενες μέρες έχω κανονίσει να φέρω  ειδικό να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι

 

Ευχαριστώ  όλους για τις απαντήσεις!

Παρε απο ενα φιλο ενα υγρασιομετρο να δεισ στο χωροσ σου τι υγρασια εχει

http://www.skroutz.gr/c/1017/weather_stations.html?from=most-popular&keyphrase=%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF+%CF%87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85

Δεν χρειαζονται ειδικοι στο να διαπιστωσουμε αν ο χωρος μασ ειναι τιγκα στην υγρασια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Τα φωτα σας παρακαλω αν μπορειτε.Θελω να λυσω το θεμα της θερμανσης στο σπιτι με καποιον τροπο που θα εχω επαρκη ζεστη και δεν θα ξεπερναω τις 1500 KWh το τετραμηνο γιατι εχω κοινωνικο τιμολογιο.Μενω σε 1ο οροφο στη νικαια με φυσιολογικες απωλιες.Ο χωρος που θελω να θερμανω ειναι 2 δωματια που ενωνονται με ενα γωνιακο διαδρομο σαλονι 25 τμ και κουζινα μαζι με διαδρομο 20 τμ.Μπανια και υπνοδωματια εχω ψιλοβολευτει με αεροθερμο και ηλεκτρικες κουβερτες.αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας θερμοπομπος ψηφιακος 2,500 watt και ενα κλιματιστικο on/off 18αρι.Δυστυχως ομως δουλεια δεν γινετε και αναγκαζομαστε να κρυονουμε και να δινω μαχη με το μετρητη μην περασω τις 1500 κιλοβατορες.Στα θετικα ειναι οτι υπαρχει νυχτερινο ρευμα και 3-5 μπορω να ανοιγω φουλ οποιαδηποτε συσκευη..το σπιτι εχει μονοφασικο ρευμα.ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα θετικα ειναι οτι υπαρχει νυχτερινο ρευμα και 3-5 μπορω να ανοιγω φουλ οποιαδηποτε συσκευη..

 

Μήπως δε γνωρίζεις ότι η τιμή της kWh του νυχτερινού δεν είναι τόσο χαμηλή όσο μπορεί να έχεις στο μυαλό σου;

 

Ναι, είναι πιο φθηνό, αλλά όχι τόσο ώστε να «φουλάρεις» τις συσκευές σου εκείνες τις ώρες και να περιμένεις να γλυτώσεις πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Τα φωτα σας παρακαλω αν μπορειτε.Θελω να λυσω το θεμα της θερμανσης στο σπιτι με καποιον τροπο που θα εχω επαρκη ζεστη και δεν θα ξεπερναω τις 1500 KWh το τετραμηνο γιατι εχω κοινωνικο τιμολογιο.Μενω σε 1ο οροφο στη νικαια με φυσιολογικες απωλιες.Ο χωρος που θελω να θερμανω ειναι 2 δωματια που ενωνονται με ενα γωνιακο διαδρομο σαλονι 25 τμ και κουζινα μαζι με διαδρομο 20 τμ.Μπανια και υπνοδωματια εχω ψιλοβολευτει με αεροθερμο και ηλεκτρικες κουβερτες.αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας θερμοπομπος ψηφιακος 2,500 watt και ενα κλιματιστικο on/off 18αρι.Δυστυχως ομως δουλεια δεν γινετε και αναγκαζομαστε να κρυονουμε και να δινω μαχη με το μετρητη μην περασω τις 1500 κιλοβατορες.Στα θετικα ειναι οτι υπαρχει νυχτερινο ρευμα και 3-5 μπορω να ανοιγω φουλ οποιαδηποτε συσκευη..το σπιτι εχει μονοφασικο ρευμα.ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.

Οτι αφορα συνδιασμο θερμανσης με υπάρχουσα εγκατασταση ,ζητάμε πάντα την γνωμη τεχνικου για τον χωρο μας και αν έχουμε απορίες και γνωμη και άλλου επιτοπου.Καλυτερα να ρωτήσεις σε καταστηματα κλιματισμου ή θερμανσης ,Ειδικα με ιδιομορφια χωρου όπως περιγραφεις,χρειαζεται μια σωστη θεση σε όλα για να έχεις αποδοση και οικονομια .Για τους ίδιους λογους χρειαζεται να σηκωνει πολλες συσκευες και η ηλεκτρική εγκατασταση του χωρου, όσο γίνεται καλυτερα σε μια διαμορφωμενη κατασταση.Αυτο είναι θέμα ηλεκτρολόγου.Νυκτερινο συμφέρει καλυτερα αν υπήρχε παλια παροχη,έχει άλλες ώρες και μπορεις αλλαγη,αν έχεις επιπλεον εκπτωσεις λόγω κοινωνικου τιμολογίου ή από ιδιωτικη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Τα φωτα σας παρακαλω αν μπορειτε.Θελω να λυσω το θεμα της θερμανσης στο σπιτι με καποιον τροπο που θα εχω επαρκη ζεστη και δεν θα ξεπερναω τις 1500 KWh το τετραμηνο γιατι εχω κοινωνικο τιμολογιο.Μενω σε 1ο οροφο στη νικαια με φυσιολογικες απωλιες.Ο χωρος που θελω να θερμανω ειναι 2 δωματια που ενωνονται με ενα γωνιακο διαδρομο σαλονι 25 τμ και κουζινα μαζι με διαδρομο 20 τμ.Μπανια και υπνοδωματια εχω ψιλοβολευτει με αεροθερμο και ηλεκτρικες κουβερτες.αυτη τη στιγμη υπαρχει ενας θερμοπομπος ψηφιακος 2,500 watt και ενα κλιματιστικο on/off 18αρι.Δυστυχως ομως δουλεια δεν γινετε και αναγκαζομαστε να κρυονουμε και να δινω μαχη με το μετρητη μην περασω τις 1500 κιλοβατορες.Στα θετικα ειναι οτι υπαρχει νυχτερινο ρευμα και 3-5 μπορω να ανοιγω φουλ οποιαδηποτε συσκευη..το σπιτι εχει μονοφασικο ρευμα.ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

.

Οταν μπορεσεις οικονομικα πετα στα σκουπιδια τον ενεργοβορο σου θερμοπομπο. Βαλε ενα κλιματιστικο σε καθε υπνοδωματιο κρατα και το παλιο 18αρι. Η σχεση κλιματιστικου με θερμοπομπο ειναι 1 προσ 4 στην καταναλωση http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η ευκολη λύση που προτείνουν για να πουλανε μηχανηματα κάποιοι, είναι να γεμισει κανεις συσκευες παντου. 

Αναλογα τα οικονομικά καθενος μπορει οποιοδηποτε συνδιασμο που θα του πουν υπευθυνα  επιτόπου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπορεσεις οικονομικα πετα στα σκουπιδια τον ενεργοβορο σου θερμοπομπο. Βαλε ενα κλιματιστικο σε καθε υπνοδωματιο κρατα και το παλιο 18αρι. Η σχεση κλιματιστικου με θερμοπομπο ειναι 1 προσ 4 στην καταναλωση http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1Ε

Ευχαριστω για την απαντηση.Να υποθεσω οτι εννοεις πως με 3 κλιματιστικα inverter θα μπορω να εχω ζεστη για 7-8 ωρες την ημερα και δεν θα ξεπερναω τις 1500 kwh το τετραμηνο μαζι και με τις υπολοιπες συσκευες?Επισης να σου πω οτι εμπειρικα μιας και ειναι η 3η χρονια σερι οτι ο θερμοπομπος βγαζει ζεστη που δεν συγκρινετε με το κλιματιστικο και οτι κραταει την ζεστη ο χωρος κανα δυο ωρες αφου κλεισει..αντιθετως με το κλιματιστικο που παγωνει ο τοπος στο 10λεπτο..Βασικα μαλλον ρωτησα κατι λαθος.Αυτη τη στιγμη εχω ζεστη καλη στ 25 τμ του σπιτιου ολη μερα μιας και βαζω τον θερμοπομπο στους 30 βαθμους 3-5 και μετα στη λειτουργια eco στους 20 για την υπολοιπη μερα.Το αλλο δωματιο ομως ειναι σηβιρια σχεδον μονιμα..δε με ενοχλει το κοστος (σε λογικα πλαισια) που θα παει η αγορα των θερμαντικων που θα μου λυσει(αν γινετε) το προβλημα...πχ αν μου πει καποιος οτι θα παρεις 2 κλιμαστικα με κοστος 1500-2000 και θα λυσεις το προβλημα σου θα το κανω σιγουρα.Απλα θελω αυτος που θα μου το πει να το τεκμηριωνει με καποιο τροπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θεωρίες απο την πραξη απεχουν,αν δε θες να ξοδευτεις ασκοπα με πειραματα σε οτι διαβαζεις.Και το καλυτερο κλιματιστικο ή θερμαντικο να πάρεις αν δεν ταιριάζει στον χώρο σου ,δεν κάνεις τίποτε.Αν είσαι ευχαριστημενος με τον θερμοπομπο χρειάζεσαι κάτι άλλο συνδιαστικα.Αυτος που θα στο τεκμηριώσει ειναι τεχνικος που θα δει τον χώρο σου και αν εχεις αμφιβολιες και σε άλλον.Και με κάποια άλλη συσκευή θερμανσης στην καταλληλη θέση μπορεις να έχεις τα ορια της καταναλωσης που θελεις,χωρις προβλημα με τα ηλεκτρικά του χώρου κλπ και οτιδήποτε πιο οικονομικά προτεινουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ειναι ο χωρος... το ζητημα ειναι να μην ξεπερασω τις 1500 γιατι χανω το κοινωνικο τιμολογιο το να καψω και αλλες 2000 κιλοβατορες στο νυχτερινο δλδ περιπου 150 ευρο το τετραμηνο και να εχω περασει το χειμωνα με μετρια προς καλη θερμανση με αυτο το ποσο νομιζω ειναι πολυ καλα..

 

post-399823-0-26377600-1481851474_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται εχεις αρκετες απωλειες λόγω θεσης παραθύρων,στην κουζίνα δεν βαζουν κλιματιστικο ,χαλάνε ευκολα τα εσωτερικα μερη,και δεν αποδίδει κατι σωστα κοντα σε παραθυρο.Δεν γίνεται διαγνωση χωρίς να δει κάποιος επιτοπου ,γιατί αφορα που μπορει να μπει κάθε συσκευή ,τι καλυπτει ο θερμοπομπος σωστα ή λάθος, αλλα και η ηλεκτρικη εγκατασταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δε γνωρίζεις ότι η τιμή της kWh του νυχτερινού δεν είναι τόσο χαμηλή όσο μπορεί να έχεις στο μυαλό σου;

 

Ναι, είναι πιο φθηνό, αλλά όχι τόσο ώστε να «φουλάρεις» τις συσκευές σου εκείνες τις ώρες και να περιμένεις να γλυτώσεις πολλά.ξερω 

ξερω τις τιμες φιλε μου..το θεμα ειναι η κατανομη των κιλοβατωρων πχ αν καψω 2000κανονικες και 1000 νυκερινου ειναι περιπου 290 ευρω.ενω αν καψω 1500 κοινονικου και 3000 νυκτερινου μλαμε για περιπου 270 ευρω. μιλαμε για 1500 κιλοβατορες παραπανω σε λιγο χαμηλοτερη τιμη.

Οι θεωρίες απο την πραξη απεχουν,αν δε θες να ξοδευτεις ασκοπα με πειραματα σε οτι διαβαζεις.Και το καλυτερο κλιματιστικο ή θερμαντικο να πάρεις αν δεν ταιριάζει στον χώρο σου ,δεν κάνεις τίποτε.Αν είσαι ευχαριστημενος με τον θερμοπομπο χρειάζεσαι κάτι άλλο συνδιαστικα.Αυτος που θα στο τεκμηριώσει ειναι τεχνικος που θα δει τον χώρο σου και αν εχεις αμφιβολιες και σε άλλον.Και με κάποια άλλη συσκευή θερμανσης στην καταλληλη θέση μπορεις να έχεις τα ορια της καταναλωσης που θελεις,χωρις προβλημα με τα ηλεκτρικά του χώρου κλπ και οτιδήποτε πιο οικονομικά προτεινουν .

αδερφε το ξερω αλλα ο εκαστοτε τεχνικος πουλαει αυτο που συμφερει την τσεπη του...ειμαι παρανοικος με την ερευνα αγορας και πρωτου κανω αγορα για το πιο απλο πραγμα κανω αναλυσεις επι αναλυσεων..μονο ο κλιματισμος ειναι τοσο περιπλοκος που πελαγωνω και δε βγαζω ακρη.ο ενας κανει μετρησεις στο βερολινο,ο αλλος στο βουκουρεστι,ο τριτος μετραει στα 5kw,ο τεταρτος στα 6,8 και παει λεγοντας...στην ουσια αυτο που ζηταω ειναι να μου πει καποιος αν 2 κλιματστικα τα οποια θα επαρκουν σε btu για το χωρο που θελω να καλυψω θα ειναι σε θεση να με κανουν να εχω θερμανση δουλευοντας στους 22 βαθμους 8-10 ωρες τη μερα..τις καθημερινες θα ξεκινανε να δουλευουν απο τις 3,αρα την μεγαλη καταναλωση μεχρι να πιασουν την θερμοκρασια θα την εχουν στο νυχτερινο τιμολογιο και μετα θα διατηρουν τη θερμοκρασια μεχρι τις 1 το βραδυ.τα σ/κ θα δουλευουν παραπανω..

Οταν μπορεσεις οικονομικα πετα στα σκουπιδια τον ενεργοβορο σου θερμοπομπο. Βαλε ενα κλιματιστικο σε καθε υπνοδωματιο κρατα και το παλιο 18αρι. Η σχεση κλιματιστικου με θερμοπομπο ειναι 1 προσ 4 στην καταναλωση http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051

φιλε μου επειδη βλεπω οτι με τα νουμερα εχεις μια σχεση παθους και το γουσταρω τρελα αυτο αν μπορεις να βοηθησεις θα ημουν υποχρεος...

Λοιπον 1ος στοχος ειναι να μενουμε κατω απο τις 1500 κιλοβατορες το τετραμηνο και συγκεκριμενα 23/9 εως 23/1 αρα μιλαμε για 2 μηνες καλα κρυα..

2ος στοχος ειναι να εχουμε μια φυσιολογικη ζεστη 22-23 βαθμους στους χωρους που κινουμαστε οσες ωρες ειμαστε στο σπιτι.

παρακαλω να μου διευκρινησεις και αυτο αν ξερεις..αν ανοιξω το κλιματιστικο(18αρι) στις 3 το μεσημερι και καταναλωσει οτι ειναι να καταναλωσει για να πιασει τη θερμοκρασια μετα ποσο καει για να τη διατηρησει για 8 ωρες με μια εξωτερικη θερμοκρασια 10 βαθμους και σε σπιτι 1ου οροφου με αλλον ενα οροφο απο πανω και με απωλεις ουτε πολλες αλλα ουτε και μηδενικες?προφανως δεν περιμενω κατι ακριβες αλλα να μην εχει και αποκλιση πανω απο 20%.απ'οτι θα δεις στη φωτο νομιζω 2 18αρια σε σαλονι και κουζινα με καλυπτουν..

ξερω τις τιμες φιλε μου..το θεμα ειναι η κατανομη των κιλοβατωρων πχ αν καψω 2000κανονικες και 1000 νυκερινου ειναι περιπου 290 ευρω.ενω αν καψω 1500 κοινονικου και 3000 νυκτερινου μλαμε για περιπου 270 ευρω. μιλαμε για 1500 κιλοβατορες παραπανω σε λιγο χαμηλοτερη τιμη.

αδερφε το ξερω αλλα ο εκαστοτε τεχνικος πουλαει αυτο που συμφερει την τσεπη του...ειμαι παρανοικος με την ερευνα αγορας και πρωτου κανω αγορα για το πιο απλο πραγμα κανω αναλυσεις επι αναλυσεων..μονο ο κλιματισμος ειναι τοσο περιπλοκος που πελαγωνω και δε βγαζω ακρη.ο ενας κανει μετρησεις στο βερολινο,ο αλλος στο βουκουρεστι,ο τριτος μετραει στα 5kw,ο τεταρτος στα 6,8 και παει λεγοντας...στην ουσια αυτο που ζηταω ειναι να μου πει καποιος αν 2 κλιματστικα τα οποια θα επαρκουν σε btu για το χωρο που θελω να καλυψω θα ειναι σε θεση να με κανουν να εχω θερμανση δουλευοντας στους 22 βαθμους 8-10 ωρες τη μερα..τις καθημερινες θα ξεκινανε να δουλευουν απο τις 3,αρα την μεγαλη καταναλωση μεχρι να πιασουν την θερμοκρασια θα την εχουν στο νυχτερινο τιμολογιο και μετα θα διατηρουν τη θερμοκρασια μεχρι τις 1 το βραδυ.τα σ/κ θα δουλευουν παραπανω..

φιλε μου επειδη βλεπω οτι με τα νουμερα εχεις μια σχεση παθους και το γουσταρω τρελα αυτο αν μπορεις να βοηθησεις θα ημουν υποχρεος...

Λοιπον 1ος στοχος ειναι να μενουμε κατω απο τις 1500 κιλοβατορες το τετραμηνο και συγκεκριμενα 23/9 εως 23/1 αρα μιλαμε για 2 μηνες καλα κρυα..

2ος στοχος ειναι να εχουμε μια φυσιολογικη ζεστη 22-23 βαθμους στους χωρους που κινουμαστε οσες ωρες ειμαστε στο σπιτι.

παρακαλω να μου διευκρινησεις και αυτο αν ξερεις..αν ανοιξω το κλιματιστικο(18αρι) στις 3 το μεσημερι και καταναλωσει οτι ειναι να καταναλωσει για να πιασει τη θερμοκρασια μετα ποσο καει για να τη διατηρησει για 8 ωρες με μια εξωτερικη θερμοκρασια 10 βαθμους και σε σπιτι 1ου οροφου με αλλον ενα οροφο απο πανω και με απωλεις ουτε πολλες αλλα ουτε και μηδενικες?προφανως δεν περιμενω κατι ακριβες αλλα να μην εχει και αποκλιση πανω απο 20%.απ'οτι θα δεις στη φωτο νομιζω 2 18αρια σε σαλονι και κουζινα με καλυπτουν..

εχω κοινωνικο και νυχτερινο τιμολογιο και αν ερθει λιγο τσιμπημενο το νυχτερινο δεν εχω προβλημα...

post-399823-0-87202800-1481853555_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...