Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδερφε το ξερω αλλα ο εκαστοτε τεχνικος πουλαει αυτο που συμφερει την τσεπη του...ειμαι παρανοικος με την ερευνα αγορας και πρωτου κανω αγορα για το πιο απλο πραγμα κανω αναλυσεις επι αναλυσεων..μονο ο κλιματισμος ειναι τοσο περιπλοκος που πελαγωνω και δε βγαζω ακρη.ο ενας κανει μετρησεις στο βερολινο,ο αλλος στο βουκουρεστι,ο τριτος μετραει στα 5kw,ο τεταρτος στα 6,8 και παει λεγοντας...στην ουσια αυτο που ζηταω ειναι να μου πει καποιος αν 2 κλιματστικα τα οποια θα επαρκουν σε btu για το χωρο που θελω να καλυψω θα ειναι σε θεση να με κανουν να εχω θερμανση δουλευοντας στους 22 βαθμους 8-10 ωρες τη μερα..τις καθημερινες θα ξεκινανε να δουλευουν απο τις 3,αρα την μεγαλη καταναλωση μεχρι να πιασουν την θερμοκρασια θα την εχουν στο νυχτερινο τιμολογιο και μετα θα διατηρουν τη θερμοκρασια μεχρι τις 1 το βραδυ.τα σ/κ θα δουλευουν παραπανω

 

Μπορεις να ρωτήσεις και τρίτο και τέταρτο τεχνικο μεχρι να βγαλεις ακρη.Αν σου υπογράφει κάποιος σαν εγγυηση με την προσφορα του, ότι θα δουλεψει κάτι όπως το θέλεις αγοράζεις ότι σου προτείνει .Οι μετρησεις που αναφέρουν οι εταιριες είναι σχετικές με συνθηκες που έχουν μετρησει.Απο εκει και περα ειναι η αξιοπιστία κάθε φιρμας στην αγορα .Δεν ταιριάζουν όλα τα προιόντα παντου.Απο διαφημίσεις και θεωρίες δεν θα βγαλεις άκρη,όταν έχεις ιδιομορφια χώρου και όταν δεν ξερει κανεις αυτά τα  μηχανηματα που ήδη έχεις,αν αποδίδουν σωστα και τι μπορει να μπει σε καταλληλη θέση για αποδοση.

 

Το να σου προτείνει καποιος εδω μεσα κάνε ή παρε αυτό,είναι ανευθυνο ακομα και να είναι ευχαριστημένος με ενα προιον ,σε σενα απλά μπορει να μην ταιριαζει.Για προτασεις κλιματιστικων έχουμε αναφερει σχεδον τα πάντα σε προηγουμενα ότι κυκλοφορει εφετος στην αγορα.Με κλιματιστικά θα κάνεις δουλεια,αλλα ήδη ανεφερες ότι δεν κρατανε ζεστη σαν θερμοπομπό στον χώρο σου.Οπότε αν κρίνεις αξιζει,πρέπει να κανεις καποιο συνδιασμο να σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από ότι φαίνεται εχεις αρκετες απωλειες λόγω θεσης παραθύρων,στην κουζίνα δεν βαζουν κλιματιστικο ,χαλάνε ευκολα τα εσωτερικα μερη,και δεν αποδίδει κατι σωστα κοντα σε παραθυρο.Δεν γίνεται διαγνωση χωρίς να δει κάποιος επιτοπου ,γιατί αφορα που μπορει να μπει κάθε συσκευή ,τι καλυπτει ο θερμοπομπος σωστα ή λάθος, αλλα και η ηλεκτρικη εγκατασταση .Σ

Σ'ευχαριστω αδερφε που σπαταλας το χρονο σου για χαρη μου!!!THANKS A LOT!!!

Μπορεις να ρωτήσεις και τρίτο και τέταρτο τεχνικο μεχρι να βγαλεις ακρη.Αν σου υπογράφει κάποιος σαν εγγυηση με την προσφορα του, ότι θα δουλεψει κάτι όπως το θέλεις αγοράζεις ότι σου προτείνει .Οι μετρησεις που αναφέρουν οι εταιριες είναι σχετικές με συνθηκες που έχουν μετρησει.Απο εκει και περα ειναι η αξιοπιστία κάθε φιρμας στην αγορα .Δεν ταιριάζουν όλα τα προιόντα παντου.Τωρα απο διαφημίσεις και θεωρίες δεν θα βγαλεις άκρη.

 

Το να σου προτείνει καποιος εδω μεσα κάνε ή παρε αυτό,είναι ανευθυνο ακομα και να είναι ευχαριστημένος με ενα προιον ,σε σενα απλά μπορει να μην ταιριαζει.Για προτασεις κλιματιστικων έχουμε αναφερει σχεδον τα πάντα σε προηγουμενα ότι κυκλοφορει εφετος στην αγορα.Με κλιματιστικά θα κάνεις δουλεια,αλλα ήδη ανεφερες ότι δεν κρατανε ζεστη σαν θερμοπομπό στον χώρο σου.Οπότε γιατι να τον πεταξεις ,πρέπει να κανεις συνδιασμο,

Δεν κρατανε ζεστη εφοσον κλεισουν...αν δεν κλεισουν ειμαι ευχαριστημενος και με τα κλιματιστικα..εννοειτε πως αν παρω κλιματιστικα θα μπει στο παταρι ο θερμοπομπος..ξερω οτι ο κλιματισμος ειναι η πιο οικονομικη θερμανση αλλα θελουν 1000+ κιλοβατορες τα 2 κλιματιστικα για να μου κρατανε το σπιτι ζεστο για 2 μηνες μαλλον θα παω να παρω ζακετες αντι για κλιματιστικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κρατήσεις τα όρια καταναλωσης όπως θελεις ,αν βάλεις παντου κλιματιστικα πρέπει να μην τα δουλευεις όλα μαζι .Προυπόθεση είναι όμως που μπορει να μπουν για να αποδίδουν στον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ρωτήσεις και τρίτο και τέταρτο τεχνικο μεχρι να βγαλεις ακρη.Αν σου υπογράφει κάποιος σαν εγγυηση με την προσφορα του, ότι θα δουλεψει κάτι όπως το θέλεις αγοράζεις ότι σου προτείνει .Οι μετρησεις που αναφέρουν οι εταιριες είναι σχετικές με συνθηκες που έχουν μετρησει.Απο εκει και περα ειναι η αξιοπιστία κάθε φιρμας στην αγορα .Δεν ταιριάζουν όλα τα προιόντα παντου.Απο διαφημίσεις και θεωρίες δεν θα βγαλεις άκρη,όταν έχεις ιδιομορφια χώρου και όταν δεν ξερει κανεις αυτά τα μηχανηματα που ήδη έχεις,αν αποδίδουν σωστα και τι μπορει να μπει σε καταλληλη θέση για αποδοση.

 

Το να σου προτείνει καποιος εδω μεσα κάνε ή παρε αυτό,είναι ανευθυνο ακομα και να είναι ευχαριστημένος με ενα προιον ,σε σενα απλά μπορει να μην ταιριαζει.Για προτασεις κλιματιστικων έχουμε αναφερει σχεδον τα πάντα σε προηγουμενα ότι κυκλοφορει εφετος στην αγορα.Με κλιματιστικά θα κάνεις δουλεια,αλλα ήδη ανεφερες ότι δεν κρατανε ζεστη σαν θερμοπομπό στον χώρο σου.Οπότε αν κρίνεις αξιζει,πρέπει να κανεις καποιο συνδιασμο να σε συμφερει.

Έχεις δει κανέναν να δίνει τέτοιου είδους εγγύηση; Ας είμαστε πρακτικοι και ρεαλιστές..

 

Και άντε και σου δώσει και αποδεχθεί λάθος τι θα του κάνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι σωστες προσφορες,επισκευες κλπ έχουν και όρους σαν συμφωνητικο,δεν είναι ενα απλο χαρτι .Από την αλλη υπαρχει και η υπευθυνη δηλωση και οι συνεπειες της .Ατυπα εκτος από τα χαρτια ,οποιος θελει να σε έχει πελάτη και όχι ευκαιριακα δέχεται και άλλες διευκολυνσεις που θα σου προτείνει ή θα συζητήσετε.Σωστοι επαγγελματιες υπάρχουν ακομα παρα την κρίση σε κάθε προιόν .Σε τυχόν εξαπάτιση και ζημια μπορεις να κάνεις ότι ισχύει για τα παντα παντου,αποζημείωση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος θέλει να με δώσει ένα 12αρι stiebel eltron είναι η μάρκα. Γνωρίζετε κάτι? Αξίζει?Εει

Ειναι μαρκα γερμανικη που ειναι απο τις σχετικα καλες στους θερμοσυσσορευτες-θερμοπομπους.Τωρα κλιματικστικο τετοιας μαρκας δεν ηξερα καν οτι υπαρχει..2 διευκρινισεις αν στο δινει τζαμπα και αν ειναι inverter..Για τζαμπα δεν εχεις να χασεις και τπτ..Σε περιπτωση που ειναι να δωσεις λεφτα,αν δεν ειναι inverter μην μπεις καν στη διαδικασια να πληρωσεις κλιματιστικο που δεν ειναι inverter .Αν ειναι inverter κατα τη γνωμη μου κλιματιστικο μαρκας που κυκλοφορει απο ελαχιστα εως καθολου στην ελλαδα και μεταχειρισμενο δεν αξιζει πανω απο 120-150 ευρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος θέλει να με δώσει ένα 12αρι stiebel eltron είναι η μάρκα. Γνωρίζετε κάτι? Αξίζει?

Δεν μας λες πολλά !

Μοντέλο ;

Το θες για να αντικαταστήσεις κάποιο μοντέλο που έχεις ήδη ; Ποιο μοντέλο είναι αυτό ;

Στο πουλάει ; Αν ναι πόσα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι μου. Δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι 12αρι και αυτή η μάρκα. Ούτε ο ίδιος ξέρει άμα είναι inverter..

Είναι καλή?

Εγώ δεν έχω και σκεφτόμουν άμα είναι λίγο καλό να το έχω για το καλοκαίρι.

Τζάμπα θα μου το δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι μου. Δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι 12αρι και αυτή η μάρκα. Ούτε ο ίδιος ξέρει άμα είναι inverter..

Είναι καλή?

Εγώ δεν έχω και σκεφτόμουν άμα είναι λίγο καλό να το έχω για το καλοκαίρι.

Τζάμπα θα μου το δώσει.

H μάρκα αναγράφεται σε ετικέτα πάνω στην εσωτερική ή εξωτερική μονάδα στο πλάι . 

 

Απο την στιγμή που δεν έχεις κλιματιστικό γιατί το σκέφτεσαι ;;; !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος θέλει να με δώσει ένα 12αρι stiebel eltron είναι η μάρκα. Γνωρίζετε κάτι? Αξίζει?

 

Πρεπει να είναι παλιο κλιματιστικο 10 ετίας πιθανον όχι Inverter ,καθως η φίρμα αυτή κυκλοφορησε για λιγο διαστημα κλιματιστικά με αυτή την φιρμα σε κάποιες αγορες ,από συνεργασια με Electrolux .Αν είναι νεωτερο είναι αγνωστο φασον μηχανημα, του εβαλαν αυτην την φιρμα για να πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

 

Κατεληξα στο να αγορασω ενα Air Condition απ'το να προτιμησω καποια σομπα/σωμα θερμοτητας.. Φαινεται πιο οικονομικη λυση για θερμανση αυτην την στιγμη.

Ο χωρος που θελω να το χρησιμοποιησω ειναι 35τμ και υπαρχει και ο αφυγραντηρας .

Ψαχνω για 12αρι κλιματιστικο γυρω στα 600€. Θα προτιμουσα Α++/Α++. Υπαρχει κατι αξιολογο σε αυτα τα χρηματα?

 

Ανεβηκα σε χρηματα τελικα και πηρα το Mitsubishi MSZ-FH35VE. Μου εκανε και εκπτωση το καταστημα και μου το αφησε στα 930€.

Ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αναμενοντας τον 1ο λογαριασμο ρευματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μάρκα αναγράφεται σε ετικέτα πάνω στην εσωτερική ή εξωτερική μονάδα στο πλάι .

 

Απο την στιγμή που δεν έχεις κλιματιστικό γιατί το σκέφτεσαι ;;; !!! :)

Το σκέφτομαι γιατί μπορεί να καιει πάρα πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβηκα σε χρηματα τελικα και πηρα το Mitsubishi MSZ-FH35VE. Μου εκανε και εκπτωση το καταστημα και μου το αφησε στα 930€.

Ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αναμενοντας τον 1ο λογαριασμο ρευματος!

Καταστραφηκες με τοσα χρηματα που εδωσες για αφυγραντηρα και κλιματιστικο!

Ποτε θα κανεις την αποσβεση???

μηδεν μονιμοτερο του προσωρινου!!!

Η διαφορα στα ρευματα σε σχεση με ενα που κανει 500ε ειναι γελοια..!!!

 

Εγω θα επαιζα εδω https://www.skroutz.gr/s/8877274/Inventor-Omnia-O1MVI-12WFR-O1MVO-12.html

και αφυγρ. https://www.skroutz.gr/s/9535875/Inventor-Care-C2-10L.html?from=account_notifications#js_review_111724

 

Αμα κατσεις να το φιλοσοφισεις εκανες σπαταλη και οχι οικονομια..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι γιατί μπορεί να καιει πάρα πολύ..

Το κλιματιστικό όσο παλιό και αν είναι είναι η φθηνότερη και με μεγάλη διαφορά μέθοδος θέρμανσης .

Τώρα με τί θερμαίνεις τον χώρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...