Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

Αγαπητε Zerg το κλιματιστικο κανει αφυγρανση το καλοκαιρι οταν δουλευει στη ψυξη και πολυ σωστα το σωληνακι βγαζει την υγρασια(νερο) εξω. 

Το χειμωνα το κλιματιστικο οταν μασ δινει θερμανση δεν μπορει τεχνικα να κανει αφυγρανση γιατι εχει αντιστρεψει το κυκλο του.

Ολα τα κλιματιστικα εχουνε και mode αφυγρανσησ πανω τους , το οποιο για να κανει αφυγρανση δουλευει στη ψυξη η εσωτερικη μοναδα.

Ο λογοσ χρησης αφυγραντηρα παραλληλα με οποιοδηποτε θερμαντικο μεσο(κλιματιστικο, κεντρικη θερμανση, θερμαντικο κτλ..) ειναι η ποιο γρηγορη/οικονομικη  θερμνανση του χωρου, αυτο γινεται γιατι ο αφυγαντγηρασ αφαιρει την υγρασια απο τον αερα .

Επομενωσ ο στεγνοσ αερας ειναι ποιο ευκολο να ζεσταθει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραξενο μου ακουγεται. Μηπως πρεπει να μετρησω πρωτα την υγρασια του δωματιου με οργανο; Ή παντα μπαινει; Γιατι γεμιζει εξω το δοχειο με νερο ακομα και στην θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρεπει να μετρησεις την υγρασια με οργανο, πριν απο οποιαδηποτε αγορα

Συνηθωσ το χειμωνα νερο παραγει η εξωτερικη μοναδα λογω αντιστροφησ ψυκτικου κυκλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην ομορφη παρεα. Χρειαζομαι ac γιατι το παλαιο mitsubishi 9000btu που εχω στο δωματιο χαλασε.

Το δωματιο εχει ανυπαρκτη μονωση και στα μεγαλα κρυα αν δεν βαλω θερμανση μπορεις να δεις και 14 βαθμους.

Θελω ενα καλο και αξιοπιστο μηχανημα που θα δουλευει πολλες ωρες χειμωνα-καλοκαιρι, οσο γινετε ποιο οικονομικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην ομορφη παρεα. Χρειαζομαι ac γιατι το παλαιο mitsubishi 9000btu που εχω στο δωματιο χαλασε.

Το δωματιο εχει ανυπαρκτη μονωση και στα μεγαλα κρυα αν δεν βαλω θερμανση μπορεις να δεις και 14 βαθμους.

Θελω ενα καλο και αξιοπιστο μηχανημα που θα δουλευει πολλες ωρες χειμωνα-καλοκαιρι, οσο γινετε ποιο οικονομικο...

Σε ποια περιοχή μένεις και πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην ομορφη παρεα. Χρειαζομαι ac γιατι το παλαιο mitsubishi 9000btu που εχω στο δωματιο χαλασε.

Το δωματιο εχει ανυπαρκτη μονωση και στα μεγαλα κρυα αν δεν βαλω θερμανση μπορεις να δεις και 14 βαθμους.

Θελω ενα καλο και αξιοπιστο μηχανημα που θα δουλευει πολλες ωρες χειμωνα-καλοκαιρι, οσο γινετε ποιο οικονομικο...

https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1-QRD0GW.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8877086/Inventor-Omnia-O1MVI-09WFR-O1MVO-09.html#reviews

 

Το toyotomi με 2 χρονια

Το midea με 3 χρονια

και το inventor 10 χρονια με προυποθεσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση. Βλεπω καποιοι να αγοραζουν αφυγραντηρα μαζι με κλιματιστικο. Γιατι; Το κλιματιστικο απο μονο του ριχνει ολη την υγρασια στο σωληνακι του εξω στο μπαλκονι. Γιατι λοιπον; Και δημιουργει μια ξηρη ατμοσφαιρα επισης.

 

Το καλοκαίρι η υγρασία του δωματίου συμπυκνώνεται πάνω στα σιδεράκια της εσωτερικής μονάδας και φεύγει προς τα έξω από το σωληνάκι.

Το χειμώνα η υγρασία έξω από το σπίτι είναι αυτή που συμπυκώνεται (στην εξωτερική μονάδα) και στάζει από μια διαφορετική τρύπα αν έχεις προσέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί τελικά ψήνομαι για τα haier tundra? ΈΦτασε ο καιρός που πρέπει να αποφασίσω και συνδυαστικά μου φαίνονται τα καλύτερα (κόστος,εγγύηση & hitachi mitsubishi συμπιεστές). Ρώτησα έναν ψυκτικό που εμπορεύεται μόνο daikin και μου έθαψε γενικά τα haier λέγοντας πως είναι από την "βαθιά" Κίνα, αλλά μου φάνηκε ότι ούτε καν ήξερε τα tundra και απλά ήθελε να μου φορτώσει τα daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχή μένεις και πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος σου ;

 

Είμαι αθηνα στα νοτια προάστια, το δωμάτιο έχει 3 εξωτερικούς τοίχους μια μπαλκονοπορτα συρομενη τις παλιές αλουμινίου που μπαζουν από παντού και από πάνω ταράτσα. Είναι 15 τετραγωνικά περίπου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αθηνα στα νοτια προάστια, το δωμάτιο έχει 3 εξωτερικούς τοίχους μια μπαλκονοπορτα συρομενη τις παλιές αλουμινίου που μπαζουν από παντού και από πάνω ταράτσα. Είναι 15 τετραγωνικά περίπου.

12αρι με κλειστα ματια..

Οχι οτι το 9αρι δεν θα σου κανει δουλεια αλλα με τα βαρια κρυα και στο θεμα της αμεσοτητα να εισαι πιο ανετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νότια προάστια είπε ότι μένει κι ότι με τα "μεγάλα κρύα" πέφτει στους 14 βαθμούς χωρίς θέρμανση με την χάλια μόνωση που είπε ότι έχει.

 

Προφανώς τα "μεγάλα κρύα" δεν είναι και τόσο μεγάλα γιατί με χάλια μόνωση θα έπεφτε σε μονοψήφια νούμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσα τμ χώρο?

~25-30.

Ο χώρος είναι σε παλαίο σπίτι 70s αλλά το δωμάτιο έχει αλουμίνια. Παρόλα αυτά εξω ειχε 9 βαθμούς και μέσα στο μαξ για 3 ωρες ζήτημα να πήγαινε 15-16 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...