Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, grizos είπε

Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτά που λες.

Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτό που είπα παραπάνω δλδ οτι για να για να υπολογισουμε το scop  χρειαζομαστε και  2 γραμμες. Η μια ειναι η heating demand και η αλλη ειναι  το capacity .

λεει η σελιδα που έστειλες .....οτι η heating demand ειναι μια ευθεια γραμμη   που ξεκινα η τελειωνει αν θες απο τον χ αξονα που εχει τιμες θερμοκρασιας και συγκεκριμένα απο το σημειο των 16 βαθμων κελσιου και καταληγει στον αξονα ψ που εχει ποσοστα του p desighn .....κ.λ.π. το 16 ειναι υποχρεωτικο και αμεταβλητο  για ολους στον κανονισμο.

πως λοιπον βγαινει ενα scop συμφωνα με τον κανονισμο αν ο κανονισμος δεν τηρειται και η γραμμη δεν ειναι ευθεια? (πιθανως να εχει αλλαξει ο κανονισμος)

Ο κατασκευαστής ορίζει την pdesign εκεί που θέλει.

Εκεί που τέμνεται η ευθεία του pdesign με το capacity , είναι το bivalent point.

Το SCOP μετράει και την περιοχή αριστερά του σημείου με το να εισάγει εικονικό ηλεκτρικό φορτίο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, grizos είπε

σωστα....

Ξέρω τι θες να πεις. Από την άλλη όταν ανεβάζεις το φορτίο σχεδιασμού, αυξάνει η περιοχή με το εικονικό ηλεκτρικό φορτίο που δίνει COP 1 , οπότε σου χαλάει το συνολικό SCOP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέρω τι θες να πεις. Από την άλλη όταν ανεβάζεις το φορτίο σχεδιασμού, αυξάνει η περιοχή με το εικονικό ηλεκτρικό φορτίο που δίνει COP 1 , οπότε σου χαλάει το συνολικό SCOP.

το αν ανεβαζουν η οχι φορτιο σχεδιασμου ειναι δικαιωμα τους εφοσον ειναι η συνθηκη αληθης ,το να χαλανε την ευθεια του pdesign ομως και να την κανουν τεθλασμενη (στους 12 βαθμους γινεται αυτο μαλλον επειδη δεν μπορουν να πεσουν χαμηλοτερα) ειναι συμφωνο με τον κανονισμο η ειναι καταστρατηγηση?

θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο το src zs-w  που εχω ...λεει ο ποιητης...

average season capacity

tj 12 c pdh 1,1 kw cop d 7,86

πως το πιανει αυτο το cop αφου δεν μπορει να πεσει τοσο χαμηλα σε βατ και αρα θα σβησει ? για να πιασει αυτα τα νουμερα πρεπει να δουλεψει στα 140 βατ αλλα αυτο κατεβαινει μεχρι 180 αν θυμαμαι καλα....βρε μηπως κανει ον οφφ και τα μετρανε και αυτα....?

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-21_21-54-41.png

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, grizos είπε

κλιματιστικο 9 αρι on off  20 αετιας....το εβαλα χθες στην μπριζα μετα απο 10 χρονια ....ζητουμενη 23 εναρξη απο 18 1802856774_.png.f83e0f4f6e329ee4df9d0dd62a5f51df.png

Ποια η διαφορά με τα "inventer" χωρίς follow me; Επειδή δεν κάνει on-off από τα 1000 αλλά από τα 800;

6 λεπτά πριν, grizos είπε

το αν ανεβαζουν η οχι φορτιο σχεδιασμου ειναι δικαιωμα τους εφοσον ειναι η συνθηκη αληθης ,το να χαλανε την ευθεια του pdesign ομως και να την κανουν τεθλασμενη (στους 12 βαθμους γινεται αυτο μαλλον επειδη δεν μπορουν να πεσουν χαμηλοτερα) ειναι συμφωνο με τον κανονισμο η ειναι καταστρατηγηση?

Δεν σε έπιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποια η διαφορά με τα "inventer" χωρίς follow me; Επειδή δεν κάνει on-off από τα 1000 αλλά από τα 800;

ελα ντε......γιαυτο το ανεβασα........

 

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν σε έπιασα.

ειναι μεγαλη κουβεντα ......ας κανουμε ενα μεγαλο διαλειμμα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, grizos είπε

το αν ανεβαζουν η οχι φορτιο σχεδιασμου ειναι δικαιωμα τους εφοσον ειναι η συνθηκη αληθης ,το να χαλανε την ευθεια του pdesign ομως και να την κανουν τεθλασμενη (στους 12 βαθμους γινεται αυτο μαλλον επειδη δεν μπορουν να πεσουν χαμηλοτερα) ειναι συμφωνο με τον κανονισμο η ειναι καταστρατηγηση?

θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο το src zs-w  που εχω ...λεει ο ποιητης...

average season capacity

tj 12 c pdh 1,1 kw cop d 7,86

πως το πιανει αυτο το cop αφου δεν μπορει να πεσει τοσο χαμηλα σε βατ και αρα θα σβησει ? για να πιασει αυτα τα νουμερα πρεπει να δουλεψει στα 140 βατ αλλα αυτο κατεβαινει μεχρι 180 αν θυμαμαι καλα....βρε μηπως κανει ον οφφ και τα μετρανε και αυτα....?

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-21_21-54-41.png

Τώρα είδα τι είπες.

Άλλο το capacity και άλλο το declared capacity που βλέπεις στα πινακάκια και αναρωτιέσαι αν γίνεται 1100/7,86=140

Εκεί που τέμνεται το αληθινό capacity με την ευθεία του pdesign, έχεις είπαμε το Tb και αριστερά έχουμε το εικονικό ηλεκτρικό φορτίο (BACKUP HEATER CAPACITY).

 Αν αφαιρέσεις το pdesign με το ηλεκτρικό φορτίο, θα έχεις το declared capacity.

Παράδειγμα:

https://www.fgeurope.gr/system/uploads/document/file/1186/ASYG18-24KLCA_ProductFiche.pdf

Το ASYG έχει rated capacity 8KW. \

pdesign 7.1KW

το declared είναι 6.25 (7.1 - 0.85 όπου 0.85 το back up heater capacity).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα μια δοκιμη. Δυστυχως δεν μπορεις να εχεις πολυ σωστα αποτελεσματα γιατι εχουμε τις εναλλαγες θερμοκρασιας και την καθυστερηση τον οργανων.

Εδω το διαγραμμα . Στο πρωτο excel το low και medium ειναι με τα on off και τα δεδομενα λιγο πριν κανει off.

Στο δευτερο excel αντιστοιχει μετα τις 22,08 που κατεβασε watt με ταχυτητα ανεμιστηρα κατα σειρα high- medium (22,20)- low (22.28), με τις μετρησεις πριν την αλλαγη ανεμιστηρα. Στο ulow μετα απο λιγο εσβησε και δεν εχω καλη μετρηση. Παντως τα νουμερα δειχνουν καλα 😁

Copy of HVAC2.xlsx

 

752712856_Screenshot_2020-02-21mitsubishi-EnergyMonitor(1).png.5daaa5dfb085cdb2c3aacc03c8b4d4e8.png

 

Copy of HVAC1.xlsx

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bobadil είπε

18.6 το ταπεινό μου θερμόμετρο στην άλλη άκρη από το κλιματιστικό.

Πως την παλευετε μερικοι με τετοιες θερμοκρασιες δε μπορω να καταλαβω.
Εμενα το οριο μου ειναι 22.5

@liakjim

Εχεις προχειρα τα eurovent απο carrier και asyg?
 

Eκτος απο Τοσιμπα, Μιτσου 9αρια-10αρια ποια αλλα εχουμε με twin? Στα 18-24?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

@rbx1000, @dimostr τι λέτε για το διάγραμμα ;

Έτσι κάνουν τα toyotomi σας με το ifeel off;

Και με το ifeel on έτσι κάνει το δικό μου (izuru eco) αν και δεν έχω παράπονο από ζεστή. Σε θέμα κατανάλωσή 40++ από το daikin atx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν αφαιρέσεις το pdesign με το ηλεκτρικό φορτίο, θα έχεις το declared capacity.

!!!!!!! μαλλον τα εχω μπερδέψει ασχημα......κρίνω τον εαυτο μου μεταξεταστέο και θα επανέλθω στο θέμα μόλις εμπεδώσω καλά το μαθημά μου .

Οφείλω πάντως ενα μεγάλο ευχαριστώ τόσο για τον χρόνο σου όσο και για την υπομονή σου .😎

3 ώρες πριν, c-max είπε

Παντως τα νουμερα δειχνουν καλα 😁

βλεπω να παιρνεις τον τίτλο καλυτερο cop του χειμωνα σε ολες τις κατηγοριες 😉.

και πέρα απο πλάκα το μηχάνημα ειναι απαιχτο............

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...