Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, c-max είπε

Επειδη το 8,5 μου φανηκε υψηλο, εβαλα και το αλλο θερμομετρο να τσεκαρω την εισαγωγη. Ετσι διορθωσα συμφωνα με αυτο +0,8 την θερμοκρασια εισοδου (ηδη διορθωμενη κατα 0,5 αρα συνολο + 1,3).

Και παλι βεβαια βγαινει υψηλο scop περι 7,9 με 8. Ισως αυτο να ειναι πιο σωστο, πηρα την πιο ακραια ενδειξη. Δοκιμασα  ανεμιστηρα στο high και εκει το scop βγανει το ιδιο.

Mitsubishi love for ever 😋😋

Φυσικα αυτα αν ο τυπος ειναι σωστος.

Copy of HVAC5.xlsx 14 kB · 2 downloads

Ο τύπος σωστός είναι. Το 25αρι δεν είναι; Τα κυβικά του αέρα είναι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ο τύπος σωστός είναι. Το 25αρι δεν είναι; Τα κυβικά του αέρα είναι σωστά;

Συμφωνα με το manual ναι.

srk.png

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Συμφωνα με το manual ναι.

srk.png

αυτη την στιγμη το ιδιο μηχανημα με εξωτερικη 13 ζητουμενη 23 ,ταχυτητα ανεμιστηρα τερμα δλδ 660 κυβικα την ωρα  θερμοκρασια εισοδου (με τα δικα μου θερμομετρα) 24,3 και εξοδου 36,5 βγαζει cop συμφωνα με την σελιδα http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=24&hum1=90&temp2=36&vol=660  6,25 ( βαζω ακεραιες τιμες στην σελιδα 24 και 36 .

το αδικω βεβαια γιατι ινβερταρει σε τιμες απο 387 εως 431 βατ.....

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-22_15-22-17.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor premium 9αρι,η ελαχιστη καταναλωση που μπορουσα να το παω.

Το σπιτι παγωμενο για 3 μερες,για να το κανω να παει εκει εβαλα ζητουμενη 19, 

3ωρες τωρα δεν εχει κανει on-off

IMG_20200222_153858.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Artakos είπε

3ωρες τωρα δεν εχει κανει on-off

δεν ειναι κακο το γραφημα, αντιθετως ειναι πολυ καλο  ........αρχιζω να πιστευω οτι ειναι πραγματικα ινβερτερ σε εξωπραγματικες συνθηκες.......

ολα κανουν οφ....αλλα οχι με την ιδια συχνοτητα ....και οχι απο τα 800 βατ .......καλη ωρα σημερα ..... daisekai RAS-B10SKVP-E,image.png.762746afb2fe1a54fadcee77cb29021d.png

daikin 25 siesta sensira

image.png.219cb51c86b53c6defd6b70b3cc72b9f.png

mitsubishi heavy  SRK25ZS-W 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@grizos , @c-max ευτυχώς υπάρχει το eurovent για το μίτσου , οπότε ξέρουμε πόσο καλά παίζει

Βάζω και το Daikin για σύγκριση.

 

SRC25ZS-WSRK25ZS-W_1582376455.036.pdf

ARXC25A--ATXC25A_1582382058.1663.pdf

Εννοείται ότι όποιος έχει το έξτρα μαρούλι, πάει στο μίτσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλε μου ανθρωπε.....δεν διεκδικουμε το αλαθητο ουτε την τελεια μετρηση ...αυτη την στιγμη "μετραω" 4 μηχανηματα συμφωνα με την θερμοκρασια εξοδου και εισοδου ....για να μην το κουραζω βλεπω αποκλισεις αλλα δεν διεκδικουμε το αλαθητο .....επιτελους βρηκαμε ενα βασικο κανονα μετρησης με οσα προβληματα μπορει να εχει .....για να μην το κουραζω σε cop στο περιπου το νταισεκαι εχει 6 (5 επρεπε να εχει συμφωνα με τα παρτ λοαντ ) το μιτσου χεβυ καπου 6,3 το νταικιν καπου 6 και το cv more καπου 5,5 με οσα λαθη μπορει να κανω σε μετρησεις η σε λαθος δεδομενα ...π.χ για το νταισεκαι δεν εχω κυβικα αερα εκτος απο ενα νουμερο που θεωρω κακως ισως οτι ειναι το μαξ....μπορει να ειναι ομως και το μαξ σε κατασταση τουρβο....δεν εχει και μεγαλη σημασια ομως αυτη την στιγμη τα νουμερα που λεμε ...ειναι ομως το θεμελιο για να βγαλουμε ακρη γιατι θα ερθουν και αλλοι με σοραι πχ και με επαρκες παρτ λοαντ και θα βγαλουμε μια γενικη εικονα καλυτερη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grizos είπε

καλε μου ανθρωπε.....δεν διεκδικουμε το αλαθητο ουτε την τελεια μετρηση ...αυτη την στιγμη "μετραω" 4 μηχανηματα συμφωνα με την θερμοκρασια εξοδου και εισοδου ....για να μην το κουραζω βλεπω αποκλισεις αλλα δεν διεκδικουμε το αλαθητο .....επιτελους βρηκαμε ενα βασικο κανονα μετρησης με οσα προβληματα μπορει να εχει .....για να μην το κουραζω σε cop στο περιπου το νταισεκαι εχει 6 (5 επρεπε να εχει συμφωνα με τα παρτ λοαντ ) το μιτσου χεβυ καπου 6,3 το νταικιν καπου 6 και το cv more καπου 5,5 με οσα λαθη μπορει να κανω σε μετρησεις η σε λαθος δεδομενα ...π.χ για το νταισεκαι δεν εχω κυβικα αερα εκτος απο ενα νουμερο που θεωρω κακως ισως οτι ειναι το μαξ....μπορει να ειναι ομως και το μαξ σε κατασταση τουρβο....δεν εχει και μεγαλη σημασια ομως αυτη την στιγμη τα νουμερα που λεμε ...ειναι ομως το θεμελιο για να βγαλουμε ακρη γιατι θα ερθουν και αλλοι με σοραι πχ και με επαρκες παρτ λοαντ και θα βγαλουμε μια γενικη εικονα καλυτερη......

Δε διορθωνω καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Δε διορθωνω καποιον.

δεν το ειπα για σενα ....συγνωμη στον jim το ελεγα αλλα ξεχασα να κανω παραθεση ......μπραβο σου ομως για την δουλεια που κανεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

21 kuro kai shorai, 22 daikin γιατι αλλιως αναβοσβηνει ανα τριλεπτο και εξωτερικη καπου 7-8 , στο τεστ περι απωλειων στα 100τμ βγαζω 9,500watt

siesta.png.29d75e590b2606a1f75915cc65563b43.png

kuro.png

shorai.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grizos είπε

αυτη την στιγμη το ιδιο μηχανημα με εξωτερικη 13 ζητουμενη 23 ,ταχυτητα ανεμιστηρα τερμα δλδ 660 κυβικα την ωρα  θερμοκρασια εισοδου (με τα δικα μου θερμομετρα) 24,3 και εξοδου 36,5 βγαζει cop συμφωνα με την σελιδα http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=24&hum1=90&temp2=36&vol=660  6,25 ( βαζω ακεραιες τιμες στην σελιδα 24 και 36 .

το αδικω βεβαια γιατι ινβερταρει σε τιμες απο 387 εως 431 βατ.....

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-22_15-22-17.png

Φαινετε οτι εχεις περισσοτερες απωλειες απο εμενα. Παντως στις τεσσερις πρωτες μετρησεις που εχω και παιζει περι τα 400w μου βγαζει πιο κοντα στα δικα σου νουμερα 6,8 με 7 με αλλη ταχυτητα ανεμιστηρα ομως.

Στις τελευταιες παντως μετρησεις ειχε σταθεροποιηθει για περισσοτερο απο ωρα οποτε μπορουσα με σταθεροτητα να παρω μετρησεις. Οποια λαθοι υπαρχουν ειναι απο την ακριβεια των οργανων μετρησεις πλεον.... Αν και με 3 βαθμους πανω απο την επιθυμητη στην εισαγωγη με κανει να πιστευω οτι ειμαι κοντα στις σωστες.

Παντως με λιγοτερα watt δειχνει πιο αποδοτικο.

Αααα και κατι αλλο, οι εξωτερικες σε μενα ηταν αρκετα χαμηλοτερες αν παιζει καποιο ρολο.

Copy of HVAC5.xlsx

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Φαινετε οτι εχεις περισσοτερες απωλειες απο εμενα.

το μονο που μπορω να σε πω ειναι οτι τα πας πολυ καλα και συνεχισε .....εβγαλα καπου 30 cop και δημοσιευσα το μικροτερο ...το cop δεν εχει να κανει με τις απωλειες εχει να κανει με θερμοκρασια αερα εισοδου θερμοκρασια αερα εξωτερικη και θερμοκρασια αερα εξοδου σε σχεση μετα κυβικα ...

7 λεπτά πριν, c-max είπε

Φαινετε οτι εχεις περισσοτερες απωλειες απο εμενα. Παντως στις τεσσερις πρωτες μετρησεις που εχω και παιζει περι τα 400w μου βγαζει πιο κοντα στα δικα σου νουμερα 6,8 με 7 με αλλη ταχυτητα ανεμιστηρα ομως.

Στις τελευταιες παντως μετρησεις ειχε σταθεροποιηθει για περισσοτερο απο ωρα οποτε μπορουσα με σταθεροτητα να παρω μετρησεις. Οποια λαθοι υπαρχουν ειναι απο την ακριβεια των οργανων μετρησεις πλεον.... Αν και με 3 βαθμους πανω απο την επιθυμητη στην εισαγωγη με κανει να πιστευω οτι ειμαι κοντα στις σωστες.

Copy of HVAC5.xlsx 14 kB · 0 downloads

ξεχνας την εξωτερικη που ειναι πολυ βασικη ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...