Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, jacob24 είπε

ναι για αυτο το διαστημα μιλαω με μαξ που ειχαμε 6 βαθμους

p.s ακομα προσπαθω να το συνδεσω στο wifi 🤬

Το izuru λοιπόν φαίνεται να είναι φασόν gree και μάλιστα έχει την ίδια εξωτερική μονάδα με το gree fairy. Με επιφύλαξη.

Οι καμπύλες πάνε κάπως έτσι :

d79d1d80d30bd077d488b2b5cb33b6fd.png
 

Στους 6C έχει κοντά στην ονομαστική , οπότε απλά έχει πολλές απώλειες ο χώρος φυσικά με την προϋπόθεση ότι το μηχάνημα έχει μπει σωστά και ότι λειτουργείς σωστά δλδ συνεχόμενα και όχι διακοπτόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι απο το πρωι το ειχα και δεν εφτανε με τιποτα 22 βαθμους..πρεπει να ειχε αυτο το διαστημα που λεω πιο κατω απο 6 δεν θυμαμαι καθολου..

βεβαια και τα αλουμινια ειναι σουρωτηρι..ακομα περιμενω το εξοικονομω...

ps.μεσα στο σπιτι τοτε ειχα 6.9 βαθμους..ηταν ομως ακατοικητο και εγινε γενικη ανακαινιση..και δεν υπαρχει καθολου γενικη θερμανση

Επεξ/σία από jacob24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jacob24 είπε

 

ps.μεσα στο σπιτι τοτε ειχα 6.9 βαθμους..ηταν ομως ακατοικητο και εγινε γενικη ανακαινιση..

Δεν καταλαβαίνω αυτό γιατί το αναφέρεις. Πότε τότε; Όταν είχες βάλει το Toyotomi μπροστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jacob24 είπε

ειναι η αληθεια σουρωτηρι..στο σαλονι(25m2) που εβαλα 1 12αρι izuru toyotomi με τα κρυα που εκανε φετος μετα βιας εποιασε 20 βαθμους..και δουλευε ωρες να τα ποιασει..

αυτο με το i-feel δεν το ηξερα καν..νομιζω το izuru πρεπει να εχει τετοια λειτουργια.

οποτε κοιταω inventor τελη Μαιου αν πεσουν και μετα TCL και Tesla?

αν και το Tesla στα 240 ευρω που μου εστειλες ειναι super τιμη

Είτε πάρεις TESLA, είτε INVENTOR..Κινεζο-φασον αγοράζεις...μηχανήματα που κατασκευάζονται από αλλά εργοστάσια όπου ο μεταπωλητής(είτε λέγετε INVENTOR/NOBU/FLUO/CVMORE και δεκάδες άλλοι) απλώς βάζει την στάμπα του. Απλά πληρώνεις την παραπάνω εγγύηση της INVENTOR μέσα στην τιμή, και βέβαια, σε βάθος χρόνου, θα πληρώσεις πολύ παραπάνω σε ρεύμα στην ΔΕΗ  διότι τα κινεζοφασον δεν έχουν τις αποδώσεις των επωνύμων. Επίσης, αυτά τα μηχανήματα δεν έχουν πιστοποιήσεις EUROVENT, οπότε δεν ξέρουμε αν αληθεύουν τα SEER/SCOP που επικαλούνται οι κατασκευαστές.

Προσωπικά, θα επέλεγα καλύτερο μηχάνημα από TOSHIBA/DAIKIN/FUJITSU/MITSUBISHΙ ή θα πήγαινα σε κλιματιστικό από κατασκευαστή όπως TCL/HAIER.

Περίμενε τις προσφορές μέσα στο Μάιο από ΚΟΤΣΟΒΟΛΟ και άλλους. Θα βρεις το TOSHIBA MIRAI Plus10 και το DAIKIN ATXC25b σε πολύ καλές τιμές. Ξαι μπορείς, δες και τα μηχανήματα σε λειτουργία. Οταν δεις την πολιτισμένη λειτουργία, έλλειψη τριγμών απο πλαστικά, και χαμηλό θόρυβο από τα επώνυμα Ιαπωνέζικα...δύσκολα θα αγοράσεις κινεζοφασον. Δες τι μηχανήματα έχουν οι περισσότεροι που σχολιάζουν εδώ μέσα και θα καταλάβεις προς τα που είναι καλύτερα να κατευθυνθείς.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jacob24 είπε

βεβαια και τα αλουμινια ειναι σουρωτηρι..ακομα περιμενω το εξοικονομω...

Το πιο σωστό είναι να κλείσεις το σουρωτήρι όπως λες.

Αν δεν το κάνεις τότε από κλιματιστικά, η πιο φθηνή λύση είναι τα βάλεις το 12άρι Tesla στην κρεβατοκάμαρα.

Αλλά δεν θα ζεσταίνεσαι στο σαλόνι.

Οπότε θα πρέπει να βγάλεις το toyotomi από εκεί και να το στείλεις στην κρεβατοκάμαρα. Κάπου 130€ βγάλε-βάλε.

Στο σαλόνι θα πρέπει να μπει ένα δυνατό 14άρι πχ αυτό που πάει πάνω από 20000btus στη θέρμανση https://www.bestprice.gr/item/2155366518/fujitsu-km-asyg14kmtaaoyg14kmta.html

Με κάθε επιφύλαξη, πιστεύω ότι το 12άρι Daikin που πάει πάνω από 16000btus στη θέρμανση, θα σε καλύψει https://www.skroutz.gr/s/18325018/Daikin-ATXC35B-ARXC35B-Siesta-Sensira.html

Αυτό από μεγάλες αλυσίδες το έχουμε δει αν θυμάμαι καλά, στα 450€ εγκατεστημένο σε προσφορά (ή 499€ δεν είμαι σίγουρος).

Σε φθηνό 18άρι υπάρχουν φθηνές επιλογές από κίνα μεριά αρκεί να έχουν ifeel/follow me ή και ποιοτικές.

Ας μίλαγες και με κανά ψυκτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω αυτό γιατί το αναφέρεις. Πότε τότε; Όταν είχες βάλει το Toyotomi μπροστά;

ναι οταν το ειχα βαλει..απλα το αναφερω γιατι ισως μπορει να μην φταιει το κλιματιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jacob24 είπε

ναι οταν το ειχα βαλει..απλα το αναφερω γιατι ισως μπορει να μην φταιει το κλιματιστικο

Τα κλιματιστικά υποτίθεται ότι τα αφήνεις συνέχεια ανοικτά ώστε να πάρουν τις απώλειες και να ισορροπήσουν τον χώρο. Οπότε από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι σίγουρος ότι το Toyotomi είναι ανεπαρκές. Με λίγα λόγια ας συμβουλευτείς έναν επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Τesla μιλησα με καποιο καταστημα και μου ειπε οτι εχουν 10ετη εγγυηση και οτι δεν υπαρχει καποιο ορος οπως συντηρηση καθε χρονο κτλπ..μου ειπε απλα πρεπει καθε 2 χρονια να κανεις συντηρηση με οποιον τεχνικο θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jacob24 είπε

Για τα Τesla μιλησα με καποιο καταστημα και μου ειπε οτι εχουν 10ετη εγγυηση και οτι δεν υπαρχει καποιο ορος οπως συντηρηση καθε χρονο κτλπ..μου ειπε απλα πρεπει καθε 2 χρονια να κανεις συντηρηση με οποιον τεχνικο θες

Μήπως σου είπανε και τι κατασκευής είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jacob24 είπε

Για τα Τesla μιλησα με καποιο καταστημα και μου ειπε οτι εχουν 10ετη εγγυηση και οτι δεν υπαρχει καποιο ορος οπως συντηρηση καθε χρονο κτλπ..μου ειπε απλα πρεπει καθε 2 χρονια να κανεις συντηρηση με οποιον τεχνικο θες

10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα ή μόνο στο συμπιεστή ; Το ρώτησες αυτό ; Θα ρωτούσα την ίδια την αντιπροσωπεία: https://tesla.info/el/contact/

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα ή μόνο στο συμπιεστή ; Το ρώτησες αυτό ; Θα ρωτούσα την ίδια την αντιπροσωπεία: https://tesla.info/el/contact/

αυτο δεν το ρωτησα αλλα θα στειλω και στην αντιπροσωπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jacob24 είπε

αυτο δεν το ρωτησα αλλα θα στειλω και στην αντιπροσωπεια

https://tesla.info/el/service/

ή πάρε εδώ τηλέφωνο: 210-5197500 . Εντύπωση μου κάνει πως πίσω απο την εξυπηρέτηση πελατών είναι η TS Solutions . Η πρώην Arvato που έχει το service κινητών για όποιον γνωρίζει και θυμάται................

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εντύπωση μου κάνει πως πίσω απο την εξυπηρέτηση πελατών είναι η TS Solutions . Η πρώην Arvato που έχει το service κινητών για όποιον γνωρίζει και θυμάται................

Ωχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ωχ

Αυτό είπα και εγώ ! Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά η Arvato έτρωγε ανελέητο κράξιμο στα forums για την ποιότητα της εξυπηρέτησης . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...