Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, marioboni είπε

Η θερμοκρασία που θα πιάσει το καλοκαίρι η λαμαρίνα που έβαλες θα είναι αρκετά μεγάλη να ξέρεις

Το θέμα είναι πως θα μένει  και ζεστή (θα κρυώσει αργά) αρκετή ώρα αφού πέσει ο ήλιος

Δοκίμασε να βάλεις το χέρι σου τώρα που έχουμε 25αρια να δεις, και αν έχεις κάποιο θερμόμετρο να μετρήσεις θερμοκρασία στην επιφάνεια της λαμαρίνας

Αν θα σε βόλευε θα ήταν προτιμότερο να έχει αρκετή απόσταση από το μηχάνημα γενικά, σαν υπόστεγο για να του κάνει μια σκια

 

30 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ο Κωτσόβολος τρέχει ήδη εκπτώσεις και συγκεκριμένα μεγάλη πτώση τιμών σε General Electric και Carrier .  
Την δωρεάν εγκατάσταση τί να την κάνεις ;  Το συνολικό κόστος σε ενδιαφέρει . Να δώσεις όσα λιγότερα γίνεται . Αν ο Κωτσος έχει ένα κλιματιστικό τώρα που σε ενδιαφέρει σε ιστορικά χαμηλή τιμή γιατί να περιμένεις πότε θα βάλει κλιματιστικά με δωρεάν εγκατάσταση που δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα  πέσουν οι τιμές τους πολύ χαμηλά ή ότι αυτά τα μοντέλα θα καλύπτουν τις ανάγκες σου εντός Budget . Ρίσκο . 

Ωραία πατέντα . Πήρες Dexion εξαρτήματα  στα μέτρα που θες .  Mε προβληματίζει που θα πυρώνει η λαμαρίνα  σε σύγκριση με μια σκεπή με κρεμμύδια . 🤔

Ειχα μεγαλο προβλημα με την ηλιοφανεια.
Μεχρι το μεσημερι που χτυπαγε ο ηλιος κατευθειαν τον αισθητηρα διαβαζε 30αρια εξωτερικη απο τον Μαρτιο.
Η πιο οικονομικη λυση προς το παρον ηταν αυτη.
Θα δω πως θα παει το καλοκαιρι. Ισως το καλυψω με μουσαμα η τεντοπανο αν κραταει υψηλη θερμοκρασια αν και εχω την αισθηση οτι θα το γλιτωσω.
Αφησα και κενο γυρω γυρω στην πανω πλευρα για να μην παγιδευεται ο αερας μεσα. Ειδωμεν...
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δοκίμασε μια φθηνή λύση

Βάλε φελιζολ η κάτι παρόμοιο 

Εγώ θα έβγαζα τελείως τα πλαϊνά πάντως και θα μεγάλωνα την σκεπή και από κάτω της  κάποια μόνωση όπως το φελιζολ

 

Αν έχεις θερμόμετρο τσεκαρε τη θερμοκρασία θα πιάσει αυτές τις μέρες που είναι ανοιξιάτικες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ειχα μεγαλο προβλημα με την ηλιοφανεια.
Μεχρι το μεσημερι που χτυπαγε ο ηλιος κατευθειαν τον αισθητηρα διαβαζε 30αρια εξωτερικη απο τον Μαρτιο.
Η πιο οικονομικη λυση προς το παρον ηταν αυτη.
Θα δω πως θα παει το καλοκαιρι. Ισως το καλυψω με μουσαμα η τεντοπανο αν κραταει υψηλη θερμοκρασια αν και εχω την αισθηση οτι θα το γλιτωσω.
Αφησα και κενο γυρω γυρω στην πανω πλευρα για να μην παγιδευεται ο αερας μεσα. Ειδωμεν...
 

Το πολύ πολύ βαφτη με άσπρο χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ειχα μεγαλο προβλημα με την ηλιοφανεια.
Μεχρι το μεσημερι που χτυπαγε ο ηλιος κατευθειαν τον αισθητηρα διαβαζε 30αρια εξωτερικη απο τον Μαρτιο.
Η πιο οικονομικη λυση προς το παρον ηταν αυτη.
Θα δω πως θα παει το καλοκαιρι. Ισως το καλυψω με μουσαμα η τεντοπανο αν κραταει υψηλη θερμοκρασια αν και εχω την αισθηση οτι θα το γλιτωσω.
Αφησα και κενο γυρω γυρω στην πανω πλευρα για να μην παγιδευεται ο αερας μεσα. Ειδωμεν...
 

ίσως η ποιο φτηνή λύση να ήταν το δίχτυ σκίασης  είναι σχεδόν τσάμπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ την παραπάνω πατέντα όχι καλή ιδέα.

20 + χρόνια μέσα στον ήλιο και στο κρύο με ελάχιστη συντήρηση. Το δεξί είναι inverter  από τα πρώτα inverter που είχαν εμφανιστεί στην αγορά και όπως βλέπετε έχει μεγαλύτερη φθορά.

Επειδή είναι σε εξοχικό τα τελευταία χρόνια τα σκεπάζω όταν λείπω με καλύμματα με υλικό  που έχουν οι κουκούλες αυτοκινήτων. Το inverter γίνεται φωλιά από σφήκες και αυτός είναι ο λόγος που τα σκεπάζω.

Samsung-Antheia.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, george1551 είπε

ίσως η ποιο φτηνή λύση να ήταν το δίχτυ σκίασης  είναι σχεδόν τσάμπα

Το σκεφτηκα αλλα υπαρχουν θεματα στηριξης του και δεν το λες και φιλο με τον αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

θεωρώ την παραπάνω πατέντα όχι καλή ιδέα.

20 + χρόνια μέσα στον ήλιο και στο κρύο με ελάχιστη συντήρηση. Το δεξί είναι inverter  από τα πρώτα inverter που είχαν εμφανιστεί στην αγορά και όπως βλέπετε έχει μεγαλύτερη φθορά.

Επειδή είναι σε εξοχικό τα τελευταία χρόνια τα σκεπάζω όταν λείπω με καλύμματα με υλικό  που έχουν οι κουκούλες αυτοκινήτων. Το inverter γίνεται φωλιά από σφήκες και αυτός είναι ο λόγος που τα σκεπάζω.

Samsung-Antheia.jpg

Ο φίλος δεν το κάνει για συντήρηση αλλά για να μη μετράει λάθος από τον νταλα ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο φίλος δεν το κάνει για συντήρηση αλλά για να μη μετράει λάθος από τον νταλα ήλιο.

Νταξ και για προστασια.
Κανω ενα υποτυπωδες logging εδω και μια ωρα.
Αυτη τη στιγμη εχω 24 στον τοπικο σταθμο, 25.3 στο μπαλκονι μου στον ισκιο και 25 στο Daikin.
Τωρα θα βγαλω το θερμομετρο μου στον ηλιο να δω ΔΤ απο το καλυμα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα,

Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι που να κάνει apply στην περίπτωσή μου κι επειδή είναι πρώτη αγορά σε κλιμαστικό οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Θέλω κλιματιστικό για ένα δωμάτιο 13 τ.μ. μόνο για ψύξη, όχι για θέρμανση. Οι ώρες που περνάω καθημερινά στο δωμάτιο αυτό είναι ελάχιστες γύρω στις 6-7 (μαζί με τον ύπνο), συνεπώς θα προτιμούσα να μην εκτοξευθεί το budget σε επίπεδα άνω των 400€.

Τι θα έπρεπε να προσέξω στην επιλογή μου κι έχετε κάποια σχετική πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Locko είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα,

Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι που να κάνει apply στην περίπτωσή μου κι επειδή είναι πρώτη αγορά σε κλιμαστικό οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Θέλω κλιματιστικό για ένα δωμάτιο 13 τ.μ. μόνο για ψύξη, όχι για θέρμανση. Οι ώρες που περνάω καθημερινά στο δωμάτιο αυτό είναι ελάχιστες γύρω στις 6-7 (μαζί με τον ύπνο), συνεπώς θα προτιμούσα να μην εκτοξευθεί το budget σε επίπεδα άνω των 400€.

Τι θα έπρεπε να προσέξω στην επιλογή μου κι έχετε κάποια σχετική πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Οποιοδήποτε φτηνό με χαμηλό θόρυβο και υψηλό seer σου κάνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/04/2020 at 09:19, liakjim said:

Σου έστειλαν 12άρι γιατί έχουμε δει ότι η ψύξη είναι πολύ πιο εύκολα πραγματοποιήσιμη διαδικασία από τη θέρμανση για τα κλιματιστικά.

Αν ο μηχανικός σου , σου επιβεβαιώσει ότι θα είσαι οκ, τότε μπορείς να πας σε ένα καλό 12άρι  πχ αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198568-general-electric-ges-njgb35-future-black

Πάει μόλις 550€ με παζάρι και ακόμα 50€ κάτω με ανακύκλωση.

Έχει wifi, seer 8.5 , ανεβάζει 13.650btus στη ψύξη. Προϋπόθεση να σε καλύψει αν έξω έχει ακόμα και 40C.

Αλλιώς αν θες 18άριμ τότε με τα κριτήρια που θέτεις , εκτός μπάτζετ πάει το απίθανο MSZ/MUZ-LN50VG και εντός το nemesis pro.

 

On 30/04/2020 at 11:41, liakjim said:

@kostakiss

Αυτό που έλεγα με τη ψύξη: το δικό μου ASYG24KLCA σε 60τμ όπου το εργαλείο με τις απώλειες να τον βγάζει κάπου 8500W ,  με 37C εξωτερική και μέσα 26C ήθελε μόλις 400W

όταν το συγκεκριμένο μηχάνημα μπορεί να πάει πάνω από 2500W , δλδ ήταν πολύ χαλαρό.

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πάρω όρκο τι θα γίνει στην περίπτωσή σου, αλλά η ψύξη είναι πιο εύκολη υπόθεση από ότι η θέρμανση μιας και το ΔΤ είναι μικρότερο ( από 37 σε 26 από ότι πχ 4 σε 22)

 

16 hours ago, liakjim said:

Οπότε στα χαρτιά είναι ανεπαρκές (έστω και όχι για πολύ).

Το θέμα είναι αν τελικά χρειάζεται το capacity μιας και είδαμε ότι σχεδόν όλοι μας είμασταν μακριά από το max capacity τον χειμώνα , πόσο μάλλον το καλοκαίρι.

Δεν ξέρω. Αν ήταν σπίτι μου με δυσκολία θα ρίσκαρα να πάω σε 12άρι αν και η λογική λέει ότι μάλλον θα φτάνει.

 

12 hours ago, Dare-Devil said:

Απο τη στιγμή που η Daikin , ο Μηχανολόγος και ενεργειακός επιθεωρητής σου λένε να βάλεις 12άρι  κάτι παραπάνω θα ξέρουν λογικά  αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός.  Συμφωνώ με τα μοντέλα που σου είπε ο @liakjim .
GE και Inventor δεν θέτουν όρο ετήσιου Service . Στα Mitsubishi στα πρώτα 3 χρόνια δεν χρειάζεται συντήρηση. Από το τρίτο έτος και μετά πρέπει να γίνεται ετήσια συντήρηση για να ισχύει η 7ετής εγγύηση στο συμπιεστή . 
Όλα τα μοντέλα που σου πρότεινε έχουν ενσωματωμένο Wifi . 

To Daikin που σου πρότειναν , λαμβάνοντας υπόψιν την τιμή στα καταστήματα τώρα , το SEER του και την διάρκεια της εγγύησης  (3 χρόνια) δεν είναι Value for money . 






 

Επειδή παρακολουθώ καιρό το τοπικ , έχω κάνει τα πάντα για να κάνω τη πιο σωστή επιλογή(μελέτη για απώλειες κτλ) , και επειδή τόσο καιρό έχω ερωτευτεί το asyg Fuji , το shorai και το nemesis pro , τώρα ξαφνικά εμφανίζεται ένα GE σε προσφορά , κουκλάκι βέβαια αλλά δεν έχει δοκιμαστεί από τους ‘συναδελφουσ’ του φόρουμ και επίσης από ότι σας βλέπω κι εσείς δεν είστε βέβαιοι με τις προτάσεις των ανθρώπων που μου πρότειναν 12-14btu ... 

και γι αυτό τώρα δεν είμαι 100% σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Locko είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα,

Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι που να κάνει apply στην περίπτωσή μου κι επειδή είναι πρώτη αγορά σε κλιμαστικό οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Θέλω κλιματιστικό για ένα δωμάτιο 13 τ.μ. μόνο για ψύξη, όχι για θέρμανση. Οι ώρες που περνάω καθημερινά στο δωμάτιο αυτό είναι ελάχιστες γύρω στις 6-7 (μαζί με τον ύπνο), συνεπώς θα προτιμούσα να μην εκτοξευθεί το budget σε επίπεδα άνω των 400€.

Τι θα έπρεπε να προσέξω στην επιλογή μου κι έχετε κάποια σχετική πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ο Κωτσόβολος τρέχει εκπτώσεις  αυτή την στιγμή με πολύ καλή πτώση τιμών σε ορισμένες μάρκες . 

Λογικά το 9άρι θα σε καλύψει .  Θα κοιτάξεις η στάθμη θορύβου στη χαμηλή σκάλα να είναι απο 22-23 db και κάτω.  Επίσης μας ενδιαφέρει το SEER του κλιματιστικού. Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο μικρή κατανάλωση να περιμένεις στην ψύξη . 

Mε 10 χρόνια εγγύηση  σε όλο το μηχάνημα χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις: 

https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html
SEER= 7.1
Θόρυβος χαμηλή σκάλα: 20 db
καλύτερη τιμή 395 ευρώ απο εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410532/inventor-aria-ar3vi32-09wf-ar3vo32-09-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr
Παρέχουν ίσως το ποιοτικότερο aftersales  αυτή την στιγμή στην Ελλάδα με τα όσα έχουμε διαβάσει από άλλους χρήστες εδω μέσα . 

2. https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html?from=sku_spec_variations
SEER=  6.6
Θόρυβος χαμηλή σκάλα: 19 db
καλύτερη τιμή 271 ευρώ απο εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1409111/tcl-elite-tac-09chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr
Για το aftersales τους δεν έχουμε εικόνα ακόμα . 


Mε 3 χρόνια σε όλο το μηχάνημα . Επεκτάσιμη + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις συντήρηση απο το τρίτο έτος και μετά

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186362-fujitsu-asyg09llce
SEER= 6.9 
Θόρυβος χαμηλή σκάλα: 22 db
Τιμή: 350 ευρώ  ( με δωροεπιταγή ανακύκλωσης) . 
 

23 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Επειδή παρακολουθώ καιρό το τοπικ , έχω κάνει τα πάντα για να κάνω τη πιο σωστή επιλογή(μελέτη για απώλειες κτλ) , και επειδή τόσο καιρό έχω ερωτευτεί το asyg Fuji , το shorai και το nemesis pro , τώρα ξαφνικά εμφανίζεται ένα GE σε προσφορά , κουκλάκι βέβαια αλλά δεν έχει δοκιμαστεί από τους ‘συναδελφουσ’ του φόρουμ και επίσης από ότι σας βλέπω κι εσείς δεν είστε βέβαιοι με τις προτάσεις των ανθρώπων που μου πρότειναν 12-14btu ... 

και γι αυτό τώρα δεν είμαι 100% σίγουρος 

Οι απώλειες που έχεις στην κάτοψη τις έβγαλε μηχανολόγος μηχανικός για την θέρμανση  σωστά ; Γιατί στην ψύξη αλλάζουν οι απώλειες και εκεί πρέπει να υπολογίσεις και τα θερμικά φορτία απο τον φωτισμό την ανθρώπινη παρουσία και κυρίως από την κουζίνα όταν αυτή θα δουλεύει . Οκ το χειμώνα μπορεί ένα 12άρι να σε καλύπτει αλλά το καλοκαίρι φοβάμαι πως θα είναι οριακό  πόσο μάλλον σε καύσωνα με πάνω απο 35 κελσίου .  Για αυτό προβληματίζομαι . Καλύτερα λίγο μεγαλύτερο απο αυτό που σου λένε και να είσαι safe για την επιλογή σου παρά να πάρεις ένα 12άρι και τελικά να μην σε καλύπτει στα ζόρια . 

12 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ειχα μεγαλο προβλημα με την ηλιοφανεια.
Μεχρι το μεσημερι που χτυπαγε ο ηλιος κατευθειαν τον αισθητηρα διαβαζε 30αρια εξωτερικη απο τον Μαρτιο.
Η πιο οικονομικη λυση προς το παρον ηταν αυτη.
Θα δω πως θα παει το καλοκαιρι. Ισως το καλυψω με μουσαμα η τεντοπανο αν κραταει υψηλη θερμοκρασια αν και εχω την αισθηση οτι θα το γλιτωσω.
Αφησα και κενο γυρω γυρω στην πανω πλευρα για να μην παγιδευεται ο αερας μεσα. Ειδωμεν...
 

Απο το να έχεις εκτεθειμένη στον ήλιο την μονάδα και να διαβάζει ότι να ναι καλύτερα αυτή η πατέντα που σκέφτηκες. Δεν το συζητάμε καν αυτό . Βλέπεις αυτό το καλοκαίρι πως θα πάει και πράτεις αναλόγως . Το πολύ πολύ να κάνεις μια σκεπή επάνω στην κατασκευή αυτή με ένα μονωτικό υλικό όπως Dow  (το γνωστό φελιζόλ )και ένα υλικό στεγανοποίησης . 
Η πατέντα σου πάντως έξυπνη και οικονομική . 👌

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Dare-Devil said:

Οι απώλειες που έχεις στην κάτοψη τις έβγαλε μηχανολόγος μηχανικός για την θέρμανση  σωστά ; Γιατί στην ψύξη αλλάζουν οι απώλειες και εκεί πρέπει να υπολογίσεις και τα θερμικά φορτία απο τον φωτισμό την ανθρώπινη παρουσία και κυρίως από την κουζίνα όταν αυτή θα δουλεύει . Οκ το χειμώνα μπορεί ένα 12άρι να σε καλύπτει αλλά το καλοκαίρι φοβάμαι πως θα είναι οριακό  πόσο μάλλον σε καύσωνα με πάνω απο 35 κελσίου .  Για αυτό προβληματίζομαι . Καλύτερα λίγο μεγαλύτερο απο αυτό που σου λένε και να είσαι safe για την επιλογή σου παρά να πάρεις ένα 12άρι και τελικά να μην σε καλύπτει στα ζόρια . 

Άρα περιμένω προσφορά για 18αρι η 14αρι;;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locko είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα,

Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι που να κάνει apply στην περίπτωσή μου κι επειδή είναι πρώτη αγορά σε κλιμαστικό οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Θέλω κλιματιστικό για ένα δωμάτιο 13 τ.μ. μόνο για ψύξη, όχι για θέρμανση. Οι ώρες που περνάω καθημερινά στο δωμάτιο αυτό είναι ελάχιστες γύρω στις 6-7 (μαζί με τον ύπνο), συνεπώς θα προτιμούσα να μην εκτοξευθεί το budget σε επίπεδα άνω των 400€.

Τι θα έπρεπε να προσέξω στην επιλογή μου κι έχετε κάποια σχετική πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, marioboni είπε

Η θερμοκρασία που θα πιάσει το καλοκαίρι η λαμαρίνα που έβαλες θα είναι αρκετά μεγάλη να ξέρεις

Το θέμα είναι πως θα μένει  και ζεστή (θα κρυώσει αργά) αρκετή ώρα αφού πέσει ο ήλιος

Δοκίμασε να βάλεις το χέρι σου τώρα που έχουμε 25αρια να δεις, και αν έχεις κάποιο θερμόμετρο να μετρήσεις θερμοκρασία στην επιφάνεια της λαμαρίνας

Αν θα σε βόλευε θα ήταν προτιμότερο να έχει αρκετή απόσταση από το μηχάνημα γενικά, σαν υπόστεγο για να του κάνει μια σκια

 

15 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ωραία πατέντα . Πήρες Dexion εξαρτήματα  στα μέτρα που θες .  Mε προβληματίζει που θα πυρώνει η λαμαρίνα  σε σύγκριση με μια σκεπή με κρεμμύδια . 🤔

 

15 ώρες πριν, marioboni είπε

Δοκίμασε μια φθηνή λύση

Βάλε φελιζολ η κάτι παρόμοιο 

Εγώ θα έβγαζα τελείως τα πλαϊνά πάντως και θα μεγάλωνα την σκεπή και από κάτω της  κάποια μόνωση όπως το φελιζολ

Αν έχεις θερμόμετρο τσεκαρε τη θερμοκρασία θα πιάσει αυτές τις μέρες που είναι ανοιξιάτικες 

 

6 ώρες πριν, mr.Vox είπε

θεωρώ την παραπάνω πατέντα όχι καλή ιδέα.

20 + χρόνια μέσα στον ήλιο και στο κρύο με ελάχιστη συντήρηση. Το δεξί είναι inverter  από τα πρώτα inverter που είχαν εμφανιστεί στην αγορά και όπως βλέπετε έχει μεγαλύτερη φθορά.

Επειδή είναι σε εξοχικό τα τελευταία χρόνια τα σκεπάζω όταν λείπω με καλύμματα με υλικό  που έχουν οι κουκούλες αυτοκινήτων. Το inverter γίνεται φωλιά από σφήκες και αυτός είναι ο λόγος που τα σκεπάζω.

Samsung-Antheia.jpg

 

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Απο το να έχεις εκτεθειμένη στον ήλιο την μονάδα και να διαβάζει ότι να ναι καλύτερα αυτή η πατέντα που σκέφτηκες. Δεν το συζητάμε καν αυτό . Βλέπεις αυτό το καλοκαίρι πως θα πάει και πράτεις αναλόγως . Το πολύ πολύ να κάνεις μια σκεπή επάνω στην κατασκευή αυτή με ένα μονωτικό υλικό όπως Dow  (το γνωστό φελιζόλ )και ένα υλικό στεγανοποίησης . 
Η πατέντα σου πάντως έξυπνη και οικονομική . 👌

Untitled.jpg.3a94e4fbfcaa2d8aa087bd0cca849ab6.jpg

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...