Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικο ειναι η πρωτη φορα που θα παρω και ειμαι εντελως νουμπας. Μενω με τη γυναικα μου προς το παρον σε μια γκαρσονιερα 55τμ με σαλοκουζινα χωλακι και υπνοδωματιο και τουαλετα. Το κλιματιστικο λογω μονο ενος μπαλκονιου θα μπει στο σαλονι που εκει ετσι και αλλιως περναμε ολη τη μερα μας. Με ενδιαφερει μονο για ψυξη μενω θεσσαλονικη και εχω αεριο για το χειμωνα που με καλυπτει. Τα τελευταια καλοκαιρια η ζεστη με ανεμιστηρα δεν παιζεται. Τωρα δεν ξερω καταρχας τι btu να κοιταξω. Απο οσες σελιδες διαβασα νομιζω ενα 18000 btu θα μας καλυψει αν κανω λαθος διορθωστε με. Το budget μου μπορει να παει ως 800 ευρω πιο πανω δεν βγαινω και τα 800 με το ζορι. Σκεφτομουν για αυτο https://www.skroutz.gr/s/18225719/Inventor-Premium-PR1VI32-18WF-PR1VO32-18.html.

Λογω τιμης και 10 χρονια εγγυηση και απο αξιολογησεις οτι εχουν αξιοπιστο και γρηγορο service σαν εταιρεια στην ελλαδα. Μετα ομως διαβαζα απο πολλους οτι παραπονιουνται για υπερβολικο θορυβο για το συγκεκριμενο και ενα σχολιο απο ενα συμφοριτη εδω μεσα που ελεγε τα inventor και καποιες αλλες μαρκες ειναι κινεζοφασον με διαφορα θεματα και ψευτοπλαστικα που κανουν θορυβους. Εψαξα μετα και ειδα οτι τα τα ιδανικα db ειναι 20 εως 45 αλλα σε ολα ανεξαιρως τα μοντελα σε skroutz απο ολες τις εταιρειες ακομα και οσα λανσαρονται ως πολυ αθορυβα ειδα ολα γραφανε για 50 και ανω db και σε εσωτερικη και σε εξωτερικη μοναδα και εχω καταμπερδευτει τι γινεται. Δεκτη η οποια βοηθεια να ξεμπερδευτω και οποια προταση αξιοπιστου μηχανηματος σε αυτο το budget. Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από εδώ το πήρα https://library.mitsubishielectric.co.uk/pdf/download_full/3919

Μόνο ψύξη; Χρήματα;

Ενδιαφέρομαι για 12άρι κλιματιστικό για χώρο 24τμ (σαλόνι). Έλεγα για το Inventor Passion ECO P9VI32-12WF/P9VO32-12. Φίλοι  μου έχουν πει καλά λόγια για αυτά τα κλιματιστικά αλλά στο skroutz που μπήκα το ψιλοθάβουν γιατί" κάνει έναν θόρυβο σαν να φυσάει έξω και να φέρνει τον αέρα μέσα". Δεν ξέρω τι φαινόμενο είναι αυτό. Μετά έλεγα για το Daikin ATXC35B Siesta Sensira.
Σκεφτόμουν για Κωτσόβολο επειδή έχει τις άτοκες δόσεις τώρα. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για προσφορές που αν κατάλαβα θα μπουν τέλη Μαΐου. Αν και ελέω κορωνοϊού ποτέ δεν ξέρεις.
Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ψύξη και θέρμανση. Γύρω στα 500-600 ευρώ.

Επεξ/σία από pantelas80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Είμαι από κινητό τώρα.

Έχω σηκώσει κάτι λάθος;

12 λεπτά πριν, pantelas80 είπε
Ενδιαφέρομαι για 12άρι κλιματιστικό για χώρο 24τμ (σαλόνι). Έλεγα για το Inventor Passion ECO P9VI32-12WF/P9VO32-12. Φίλοι  μου έχουν πει καλά λόγια για αυτά τα κλιματιστικά αλλά στο skroutz που μπήκα το ψιλοθάβουν γιατί" κάνει έναν θόρυβο σαν να φυσάει έξω και να φέρνει τον αέρα μέσα". Δεν ξέρω τι φαινόμενο είναι αυτό. Μετά έλεγα για το Daikin ATXC35B Siesta Sensira.
Σκεφτόμουν για Κωτσόβολο επειδή έχει τις άτοκες δόσεις τώρα. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για προσφορές που αν κατάλαβα θα μπουν τέλη Μαΐου. Αν και ελέω κορωνοϊού ποτέ δεν ξέρεις.
Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ψύξη και θέρμανση. Γύρω στα 500-600 ευρώ.

Μάλλον είναι πολλά τα τμ για 18αρι. Συνήθως 24αρι πάμε ή άντε 22αρι όπου φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Μπορείς λίγο να τρέξεις το κάτωθι εργαλείο;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είμαι από κινητό τώρα.

Έχω σηκώσει κάτι λάθος;

Μάλλον είναι πολλά τα τμ για 18αρι. Συνήθως 24αρι πάμε ή άντε 22αρι όπου φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Μπορείς λίγο να τρέξεις το κάτωθι εργαλείο;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Δίορθωση: Μιλάμε για 20τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για 20τμ η ιστοσελίδα που με παρέπεμψαν έβγαλε τα εξής στοιχεία. Ψάχνω για 12άρι κλιματιστικό.

Θερμικές Απώλειες

198238.22Watt

170484.87KCal/h

9439.92Watt/m2

8118.33KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pantelas80 είπε

Δίορθωση: Μιλάμε για 20τμ

Αχου, ήθελα να κάνω quote τον φίλο με τα 55τμ. Συγγνώμη

@tzivas34

Μάλλον είναι πολλά τα τμ για 18αρι. Συνήθως 24αρι πάμε ή άντε 22αρι όπου φυσικά εξαρτάται από τον χώρο.

Μπορείς λίγο να τρέξεις το κάτωθι εργαλείο;

https://www.elith.gr/calc/index.php

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Αναλογως το COP

Ναι σωστά πχ το asyg24klca δίνει 6 με input 150 και capacity 900.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pantelas80 είπε

Λοιπόν για 20τμ η ιστοσελίδα που με παρέπεμψαν έβγαλε τα εξής στοιχεία. Ψάχνω για 12άρι κλιματιστικό.

 

Αν μπορεις, περιμενε λιγο, ερχονται προσφορες μετα τις 20 Μαιου!

2 ώρες πριν, tzivas34 είπε

 

 

Δεκτη η οποια βοηθεια να ξεμπερδευτω και οποια προταση αξιοπιστου μηχανηματος σε αυτο το budget. Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα

Morris WFIN70132 απο ΚΟΣΤΟΒΟΛΟ, 649 με παζάρι(ισχύει για σήμερα). 5 χρόνια εγγύηση, καλο κλιματιστικό, φτιαγμένο απο την TCL.

TCL Elite TAC-24CHSA/XA51 απο AIRSAM στα 721. Ιδιο μηχάνημα με το MORRIS, aπλα με 10 χρόνια εγγύηση και μια σιγουριά οτι παίρνεις το μηχάνημα απο τον κατασκευαστή, ενω το MORRIS έιναι φασον TCL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pantelas80 είπε
Ενδιαφέρομαι για 12άρι κλιματιστικό για χώρο 24τμ (σαλόνι). Έλεγα για το Inventor Passion ECO P9VI32-12WF/P9VO32-12. Φίλοι  μου έχουν πει καλά λόγια για αυτά τα κλιματιστικά αλλά στο skroutz που μπήκα το ψιλοθάβουν γιατί" κάνει έναν θόρυβο σαν να φυσάει έξω και να φέρνει τον αέρα μέσα". Δεν ξέρω τι φαινόμενο είναι αυτό. Μετά έλεγα για το Daikin ATXC35B Siesta Sensira.
Σκεφτόμουν για Κωτσόβολο επειδή έχει τις άτοκες δόσεις τώρα. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για προσφορές που αν κατάλαβα θα μπουν τέλη Μαΐου. Αν και ελέω κορωνοϊού ποτέ δεν ξέρεις.
Θα ήθελα την γνώμη σας.

Το φύσημα που περιγράφεις το ακούς σε κλιματιστικά με άπλυτα φίλτρα . Όταν τα φίλτρα στα κλιματιστικά πιάσουν σκόνη  ακούς αεροδυναμικούς θορύβους και έχεις πτώση απόδοσης . Τα φίλτρα τα πλένουμε κάθε 20-30 μέρες  ή και νωρίτερα ανάλογα τις ώρες λειτουργίας και το περιβάλλον που δουλεύουν τα κλιματιστικά . 

Οσο μεγαλύτερο SCOP τόσο πιο οικονομικό στη θέρμανση το κλιματιστικό . Όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο πιο οικονομικό στη ψύξη . 

Απο Κωτσόβολο αν σε ενδιαφέρει κυρίως η μεγαλύτερη εγγύηση τότε κοιτάς το Passion της Inventor με 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη  χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις.
SCOP=  5.2 SEER=  6.3
Εχει ενσωματωμένο wifi .
Τιμή με δωροεπιταγή: 489 ευρώ

Το Daikin έχει μικρή εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη  αλλά SCOP=  5.67 και SEER= 6.78 .
Δεν έχει ενσωματωμένο wifi το αγοράζεις έξτρα κάπου στα 50-70 ευρώ . 
Τελική τιμή με παζάρι και δωροεπιταγή: 499 ευρώ

Το πιο οικονομικό με διαφορά σε ψύξη  που παίρνεις τώρα απο το Κωτσόβολο εντός budget σου είναι αυτό:
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198568-general-electric-ges-njgb35-future-black
SCOP=  5.5   SEER= 8.1 
Εχει ενσωματωμένο wifi . 
Τιμή με δωροεπιταγή και παζάρι:  500 ευρώ
Πρέπει να είναι η καλύτερη τιμή ever για αυτό το μοντέλο .
Εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 


VFM  αυτή τη στιγμή στο Κωτσόβολο: 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198527-general-electric-ges-nmg35-prime
SCOP= 5.1
SEER= 6.4
Wifi το αγοράζεις extra στα 15 ευρώ απο Κωτσόβολο σε προσφορά και αυτό (παζαρι) .
https://www.kotsovolos.gr/ProductBazaar?catalogId=10551&productId=37326&langId=-24&storeId=10151
Τιμή με παζάρι και δωροεπιταγή: 280 ευρώ
Εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 


https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy
SCOP= 5.1
SEER= 7,1
Wifi το αγοράζεις extra στα 35-40 ευρώ
Τιμή με παζάρι και δωροεπιταγή: 305 ευρώ
Εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη με την προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

44 λεπτά πριν, pantelas80 είπε

Λοιπόν για 20τμ η ιστοσελίδα που με παρέπεμψαν έβγαλε τα εξής στοιχεία. Ψάχνω για 12άρι κλιματιστικό.

Θερμικές Απώλειες

198238.22Watt

170484.87KCal/h

9439.92Watt/m2

8118.33KCal/h/m2

Κάτι υπολόγισες λάθος . 198.238,22 watts είναι 676.000 btu/h .  Το The Mall Athens θες να θερμάνεις ;  :P

Τί θερμοκρασία επιθυμητή χώρου έβαλες ; 

2 ώρες πριν, tzivas34 είπε

Καλησπερα παιδια ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικο ειναι η πρωτη φορα που θα παρω και ειμαι εντελως νουμπας. Μενω με τη γυναικα μου προς το παρον σε μια γκαρσονιερα 55τμ με σαλοκουζινα χωλακι και υπνοδωματιο και τουαλετα. Το κλιματιστικο λογω μονο ενος μπαλκονιου θα μπει στο σαλονι που εκει ετσι και αλλιως περναμε ολη τη μερα μας. Με ενδιαφερει μονο για ψυξη μενω θεσσαλονικη και εχω αεριο για το χειμωνα που με καλυπτει. Τα τελευταια καλοκαιρια η ζεστη με ανεμιστηρα δεν παιζεται. Τωρα δεν ξερω καταρχας τι btu να κοιταξω. Απο οσες σελιδες διαβασα νομιζω ενα 18000 btu θα μας καλυψει αν κανω λαθος διορθωστε με. Το budget μου μπορει να παει ως 800 ευρω πιο πανω δεν βγαινω και τα 800 με το ζορι. Σκεφτομουν για αυτο https://www.skroutz.gr/s/18225719/Inventor-Premium-PR1VI32-18WF-PR1VO32-18.html.

Λογω τιμης και 10 χρονια εγγυηση και απο αξιολογησεις οτι εχουν αξιοπιστο και γρηγορο service σαν εταιρεια στην ελλαδα. Μετα ομως διαβαζα απο πολλους οτι παραπονιουνται για υπερβολικο θορυβο για το συγκεκριμενο και ενα σχολιο απο ενα συμφοριτη εδω μεσα που ελεγε τα inventor και καποιες αλλες μαρκες ειναι κινεζοφασον με διαφορα θεματα και ψευτοπλαστικα που κανουν θορυβους. Εψαξα μετα και ειδα οτι τα τα ιδανικα db ειναι 20 εως 45 αλλα σε ολα ανεξαιρως τα μοντελα σε skroutz απο ολες τις εταιρειες ακομα και οσα λανσαρονται ως πολυ αθορυβα ειδα ολα γραφανε για 50 και ανω db και σε εσωτερικη και σε εξωτερικη μοναδα και εχω καταμπερδευτει τι γινεται. Δεκτη η οποια βοηθεια να ξεμπερδευτω και οποια προταση αξιοπιστου μηχανηματος σε αυτο το budget. Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα

Λάθος db είδες ψάχνοντας τα μοντέλα της αγοράς . Τα db θορύβου θα τα αναζητάς στα sites των επίσημων αντιπροσωπειών. Στο skroutz και στα καταστήματα γίνονται συχνά λάθη στα specs .  Ta 50db που διάβασες μάλλον κοιτούσες την εξωτερική μονάδα . 

Αν θες 10ετή εγγύηση και υποδειγματικό aftersales κοιτάς Inventor . Εναλλακτικά η TCL επίσης δίνει 10 χρόνια εγγύηση αλλά δεν έχει κάποιος απο εδώ μέσα εμπειρία με το service τους για να έχουμε μια εικόνα . 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα ;  Το δωμάτιο και το μπάνιο που βρίσκονται; Παρεμβάλλεται μεγάλος διάδρομος  ή διάδρομος που κάνει γωνία ; 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ώπα, ξεκίνησαν τα παζάρια στον κωτσο; Νωρίτερα από άλλες φορές νομίζω!

Ναι σήμερα το είδα . Πολύ μεγάλη πτώση τιμών σε Carrier και General Electric .  Mικρή έκπτωση προς το παρόν σε άλλες μάρκες με Παζάρι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Λάθος db είδες ψάχνοντας τα μοντέλα της αγοράς . Τα db θορύβου θα τα αναζητάς στα sites των επίσημων αντιπροσωπειών. Στο skroutz και στα καταστήματα γίνονται συχνά λάθη στα specs .  Ta 50db που διάβασες μάλλον κοιτούσες την εξωτερική μονάδα . 

Αν θες 10ετή εγγύηση και υποδειγματικό aftersales κοιτάς Inventor . Εναλλακτικά η TCL επίσης δίνει 10 χρόνια εγγύηση αλλά δεν έχει κάποιος απο εδώ μέσα εμπειρία με το service τους για να έχουμε μια εικόνα . 

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα ;  Το δωμάτιο και το μπάνιο που βρίσκονται; Παρεμβάλλεται μεγάλος διάδρομος  ή διάδρομος που κάνει γωνία ; 

 

Λοιπον μια διορθωση ολο το σπιτι καθαρα καθαρα τ.μ ειναι 47 οχι 55 που ειχα γραψει. Ο ενιαιος χωρος σαλοκουζινας ειναι 27 με 29τμ  με το ματι. Το υπνοδωματιο με το σαλονι ειναι παρσλληλα και τα χωριζει ενας τοιχος. Απο τη μερια της κουζινας εχει ενα χωλακι μικρη γωνια που περναει διπλα απο τη πορτα του υπνοδωματιου και συνεχιζοντας καταληγει με τη πορτα του μπανιο και της εξωπορτας αριστερα και δεξια αντιστοιχα. Το μπανιο ειναι πολυ μικρο. Για ενα τετοιο χωρο και λογω ενος μπαλκονιου και εξαερισμων μπορει να μπει μονο ενα κλιματιστικο απο τη μερια του σαλονιου για τι btu να κοιταξω?Τα 18000 που κοιταω ειναι καλά? Και τι απο μοντελα να κοιταξω και αξιολογα να μν κλαιω τα λεφτα?Οπως ειπα το μπατζετ μεχρι το πολυ 800 πιο πανω δεν βγαινω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...