Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Ειναι το scop το μοναδικο χαρακτηριστικο που καθοριζει αν 'θα παιζει μονο του μπαλα' ενα κλιματιστικο?
Υπαρχει περιπτωση σε επιμερους cop που ενδιαφερουν τις δικες σου αναγκες να υπαρχει καποιο καλυτερο?
Στην πραξη, μια και το εχεις το συγκεκριμενο,  με τη συμπεριφορα του σε θερμοκρασιες γυρω απο το 0 ισχυει το scop που εχει στα χαρτια?

ΑΝ θεσεις οριο στο 1000αρικο...
ΑΝ δεν εχεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες...
ΑΝ δε θες να ειναι αθορυβο...
ΑΝ δε σε ενοχλουν τα σχετικα συχνα defrost...

...τοτε ισως και να παιζει μπαλα μονο του.

ΑΛΛΑ με πολλα ΑΝ

Ο φίλος είπε αν παίζει άλλο μπάλα σε scop. Η απάντηση είναι όχι. Ανεξαρτήτως κόστους.

Το πρότυπο έχει θερμοκρασίες και υγρασιες στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και το μηδέν.

Τα αρνητικά του κλιματιστικού τα έχω θίξει πολλάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο φίλος είπε αν παίζει άλλο μπάλα σε scop. Η απάντηση είναι όχι. Ανεξαρτήτως κόστους.

Το πρότυπο έχει θερμοκρασίες και υγρασιες στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και το μηδέν.

Τα αρνητικά του κλιματιστικού τα έχω θίξει πολλάκις.

Αν ο φιλος εννοει οτι στο scop που αναγραφεται στην ενεργειακη ετικετα παιζει μπαλα μονο του θα συμφωνησω.
Αν εννοει οτι παιζει μπαλα μονο του επειδη εχει scop 6,3 αλλαζει το πραγμα.
π.χ θα προτεινες ενα ASYG24 για τη Φλωρινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

π.χ θα προτεινες ενα ASYG24 για τη Φλωρινα?

Εδώ δεν το προτείνω για Θεσσαλονίκη ή ακόμα και στην Πεντέλη θα το προτείνω για Φλώρινα;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ δεν το προτείνω για Θεσσαλονίκη ή ακόμα και στην Πεντέλη θα το προτείνω για Φλώρινα;

Τώρα αν ήθελα να το συνεχίσω θα ρώταγα:

Μα γιατί?  Αφού παίζει μπάλα μόνο του με το scop που έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Τώρα αν ήθελα να το συνεχίσω θα ρώταγα:

Μα γιατί?  Αφού παίζει μπάλα μόνο του με το scop που έχει. 

Αχου, λες και δεν το έχω γράψει χιλιάδες φορές τόσο εδώ όσο και στο Σκρουτζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους! 😊

Αναζητώ αγορά κλιματιστικού για ενιαία σαλοκουζίνα στο 2ο όροφο 5οροφης πολυκατοικίας στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης. Γωνιακός χώρος  εμβαδού 33 τμ (ταβάνι συνηθισμένο περίπου 3 μ.)

Για θέρμανση και ψύξη, κυρίως το πρώτο. Η θέρμανση του διαμερίσματος είναι αυτόνομης ρύθμισης από κεντρική εγκατάσταση αερίου της πολυκατοικίας. Το διαμέρισμα είναι αυτό που λέμε διαμπερές.. 

Το μπαλκόνι με προσανατολισμό βορειοανατολικό (που έχει τέντα) βλέπει σε ανοιχτό χώρο πάρκου, έχει 2 διπλές μπαλκονόπορτες και 1 μεγάλο διπλό παράθυρο, σε όλα υπάρχουν διπλά τζάμια και κουφώματα μεταλλικά αλουμινίου.

Στο χώρο που είναι ανοιχτός δηλ. δεν απομονώνεται με πόρτα αλλά επικοινωνεί με διάδρομο με τα υπόλοιπα δωμάτια, υπάρχουν ηλεκτρ. κουζίνα, δυνατός απορροφητήρας και πλυντήριο ρούχων και πιάτων. Τα άτομα που μένουν είναι 2 ενήλικες και 2 παιδιά. 

Προτάσεις..? 🤔😊

Επεξ/σία από Kyrpet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι παίζει μπαλιτσα μόνο του. Κανένα άλλο δεν έχει το scop του χώρια ότι είναι και πολύ δυνατό.

Εντούτοις συνοδεύεται από αδυναμίες. Αν διαβάσεις την κριτική μου στο Σκρουτζ θα δεις ότι αναφέρομαι στον θόρυβο και στην ευπάθεια στην συσσώρευση πάγου με συχνά defrost.

Έχω διαβάσει για αυτά τα μειονεκτήματα αλλά δεν με απασχολούν αφού θα τοποθετηθεί σε καθιστικό και όχι σε υπνοδωμάτιο για να με νοιάζει ο θόρυβος και το σπίτι βρίσκεται Χανιά οπότε δεν με απασχολούν τα defrost! Εξάλλου στο σαλόνι που έχω το 24αρι fujitsu asya24lcc αγορασμενο αρχές 2008 και παίζει συνεχώς για θέρμανση χειμώνα το έχω δει μια φορά να κάνει defrost πριν 3χρονια που χιόνισε Χανιά και είχαμε 2-3 βαθμούς κελσίου για μία μέρα μόνο. Δεν έχω ξαναδεί χαμηλότερη θερμοκρασία Χανιά Πόλη. Αρνητικές θερμοκρασίες δεν πρέπει να έχουν καταγραφεί ποτέ στα Χανιά! Εμένα μόνο τα 3χρονια εγγύηση μόνο με προβληματίζουν και το εάν βάλω το 18αρι μήπως είναι too much με το 24αρι στο σαλόνι και δεν δουλεύει κανένα από τα δύο σωστά εάν τα βάλω και τα δύο να δουλέψουν ταυτόχρονα.Σαλονι κουζίνα καθιστικό είναι ένας σχεδόν ενιαίος χώρος 60-65 τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SHARKY75 είπε

Έχω διαβάσει για αυτά τα μειονεκτήματα αλλά δεν με απασχολούν αφού θα τοποθετηθεί σε καθιστικό και όχι σε υπνοδωμάτιο για να με νοιάζει ο θόρυβος και το σπίτι βρίσκεται Χανιά οπότε δεν με απασχολούν τα defrost! Εξάλλου στο σαλόνι που έχω το 24αρι fujitsu asya24lcc αγορασμενο αρχές 2008 και παίζει συνεχώς για θέρμανση χειμώνα το έχω δει μια φορά να κάνει defrost πριν 3χρονια που χιόνισε Χανιά και είχαμε 2-3 βαθμούς κελσίου για μία μέρα μόνο. Δεν έχω ξαναδεί χαμηλότερη θερμοκρασία Χανιά Πόλη. Αρνητικές θερμοκρασίες δεν πρέπει να έχουν καταγραφεί ποτέ στα Χανιά! Εμένα μόνο τα 3χρονια εγγύηση μόνο με προβληματίζουν και το εάν βάλω το 18αρι μήπως είναι too much με το 24αρι στο σαλόνι και δεν δουλεύει κανένα από τα δύο σωστά εάν τα βάλω και τα δύο να δουλέψουν ταυτόχρονα.Σαλονι κουζίνα καθιστικό είναι ένας σχεδόν ενιαίος χώρος 60-65 τ.μ.

Το υφιστάμενο Fujitsu δεν καλύπτει όλο τον χώρο;

Πόσα τετραγωνικά θα κληθεί να καλύψει το νέο μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Ψύξη ή θέρμανση;

Ιδανικά και τα δύο όμως επειδή δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση θα έλεγα λίγη παραπάνω έμφαση στη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kyrpet είπε

Καλημέρα σε όλους! 😊

Αναζητώ αγορά κλιματιστικού για ενιαία σαλοκουζίνα στο 2ο όροφο 5οροφης πολυκατοικίας στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης. Γωνιακός χώρος  εμβαδού 33 τμ (ταβάνι συνηθισμένο περίπου 3 μ.) .

Το μπαλκόνι με προσανατολισμό βορειοανατολικό (που έχει τέντα) βλέπει σε ανοιχτό χώρο πάρκου, έχει 2 διπλές μπαλκονόπορτες και 1 μεγάλο διπλό παράθυρο, σε όλα υπάρχουν διπλά τζάμια και κουφώματα μεταλλικά αλουμινίου.

Στο χώρο που είναι ανοιχτός δηλ. δεν απομονώνεται με πόρτα αλλά επικοινωνεί με διάδρομο με τα υπόλοιπα δωμάτια, υπάρχουν ηλεκτρ. κουζίνα, δυνατός απορροφητήρας και πλυντήριο ρούχων και πιάτων. Τα άτομα που μένουν είναι 2 ενήλικες και 2 παιδιά. 

Προτάσεις..? 🤔😊

Για ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για ψύξη;

Θέρμανση και ψύξη, κυρίως το πρώτο. Η θέρμανση του διαμερίσματος είναι αυτόνομης ρύθμισης από κεντρική εγκατάσταση αερίου της πολυκατοικίας. Το διαμέρισμα είναι αυτό που λέμε διαμπερές.. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Kyrpet είπε

Καλημέρα σε όλους! 😊

Αναζητώ αγορά κλιματιστικού για ενιαία σαλοκουζίνα στο 2ο όροφο 5οροφης πολυκατοικίας στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης. Γωνιακός χώρος  εμβαδού 33 τμ (ταβάνι συνηθισμένο περίπου 3 μ.)

Για θέρμανση και ψύξη, κυρίως το πρώτο. Η θέρμανση του διαμερίσματος είναι αυτόνομης ρύθμισης από κεντρική εγκατάσταση αερίου της πολυκατοικίας. Το διαμέρισμα είναι αυτό που λέμε διαμπερές.. 

Το μπαλκόνι με προσανατολισμό βορειοανατολικό (που έχει τέντα) βλέπει σε ανοιχτό χώρο πάρκου, έχει 2 διπλές μπαλκονόπορτες και 1 μεγάλο διπλό παράθυρο, σε όλα υπάρχουν διπλά τζάμια και κουφώματα μεταλλικά αλουμινίου.

Στο χώρο που είναι ανοιχτός δηλ. δεν απομονώνεται με πόρτα αλλά επικοινωνεί με διάδρομο με τα υπόλοιπα δωμάτια, υπάρχουν ηλεκτρ. κουζίνα, δυνατός απορροφητήρας και πλυντήριο ρούχων και πιάτων. Τα άτομα που μένουν είναι 2 ενήλικες και 2 παιδιά. 

Προτάσεις..? 🤔😊

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kyrpet είπε

Πολλά.. Κάτι πιο οικονομικό γύρω στα 700 - 800..?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198183-daikin-atxc50b-siesta-sensira

28 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Ιδανικά και τα δύο όμως επειδή δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση θα έλεγα λίγη παραπάνω έμφαση στη θέρμανση.

Νομίζω θα πήγαινα πάνω από 12άρι.

Μάλλον σε 18άρι.

Παράδειγμα https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198183-daikin-atxc50b-siesta-sensira

Έχεις καλές μονώσεις;

Μπορείς να τρέξεις το παρακάτω ;

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ κ συμφωνώ για πάνω από 12αρι. 

Θερμικές Απώλειες

7221.95Watt

6210.88KCal/h

96.29Watt/m2

82.81KCal/h/m2

 

Κάτι άλλο εκτός από Daikin..? 

Επεξ/σία από Kyrpet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...