Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, aristidis540 είπε

παλιά ίσως,τώρα με τα inverter 9αρι 12αρι 18αρι  δεν έχουν θέμα με την γραμμή που έχεις.

 

Ναι αλλά αυτα τα καλωδια τα ειχε προεγκατεστημενα απο οταν χτιστικε πριν μια 10ετια ειναι καινουρια πολυκατοικια αλλα δεν ξερω τι επαιζε πριν μια 10ετια και ουτε φανταζομα τα παιδια που κοπιομεσαστικαν να το ανεβασουν πανω και θα περνανε και 250 κατοσταρικα παραπανω με το 18αρι ειχαν καποιο οφελος να το ξσανακατεβασουν και να με φερουν φτηνοτερο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, dimitkai είπε
20 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Το δίλημμα για εμένα παραμένει... Δίνεις 600€ για το morris ή ας πούμε 1000€ σε καμία προσφορά για το αξιοπρεπέστατο Fujitsu για 24 φυσικά, γιατί για το toshiba ανεβαίνει κιαλλο. 400 ευρώ ψαλίδα τα οποία ευελπιστείς να τα κάνεις απόσβεση από την χρήση 24/7 θέρμανση και ψύξη οπότε την χρειάζεσαι... Μεγάλο δίλημμα πραγματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Fujitsu 24klca ,στα χαρτιά τουλάχιστον, ρίχνει στ αυτιά του πολυσυζητημένου εδώ shorai ειδικά στην θέρμανση θερμής εποχής που με 6,4 κάπου scop παίζει μπάλα μόνο του! Γλυκοκοιταζω το 18αρι klca για να αντικαταστήσω το 12αρι μου Samsung που παρέδωσε πνεύμα. Ακόμα όμως περιμένω καμία προσφορά από κοτσωβολο. Για τα Mitsubishi heavy 35 zss υπάρχει κριτική από κάποιον εδώ μέσα που να  έχει; Από Toshiba βέβαια λέει η 7ετη εγγύηση! Από απόδοση πάντως,στα χαρτιά, πρέπει να πάω σε daiseikai για να δω τις επιδόσεις του klca σε θέρμανση, ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SHARKY75 είπε

Πάντως το Fujitsu 24klca ,στα χαρτιά τουλάχιστον, ρίχνει στ αυτιά του πολυσυζητημένου εδώ shorai ειδικά στην θέρμανση θερμής εποχής που με 6,4 κάπου scop παίζει μπάλα μόνο του! Γλυκοκοιταζω το 18αρι klca για να αντικαταστήσω το 12αρι μου Samsung που παρέδωσε πνεύμα. Ακόμα όμως περιμένω καμία προσφορά από κοτσωβολο. Για τα Mitsubishi heavy 35 zss υπάρχει κριτική από κάποιον εδώ μέσα που να  έχει; Από Toshiba βέβαια λέει η 7ετη εγγύηση! Από απόδοση πάντως,στα χαρτιά, πρέπει να πάω σε daiseikai για να δω τις επιδόσεις του klca σε θέρμανση, ισχύει;

Κανενα δεν παιζει μπαλα μονο του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θα φτάσει 12άρι σε 24τμ ; 'Η κάτι μου έχει διαφύγει;

Θα σου πώ εγώ τί έχω καταλάβει αλλά μπορεί να κάνω λάθος . Οι θερμίδες που έχει επάνω η κάτοψη μάλλον βγήκαν απο  μελέτη απωλειών θέρμανσης .Τον ρώτησα αλλά δε πήρα απάντηση πάνω σε αυτό. Οι ψυκτικές ανάγκες δεν υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο  και όπως είπα στην ψύξη πρέπει να υπολογίσεις τις έξτρα ψυκτικές ανάγκες λόγω κουζίνας, φωτισμού ανθρώπινης παρουσίας, ήλιου που χτυπάει το χώρο κτλ  . Απο την άλλη του είπαν 12.000 -14.000 btu/h.  Αν το σπίτι έχει καλή μόνωση και καλά κουφώματα ανοιγόμενα ίσως να μην ζοριστεί το 12άρι ακόμα και με 38-39 βαθμούς έξω . Αλλά δεν παίρνω όρκο . Εμπειρικά για μια τυπική κατοικία αμόνωτη με αλουμίνια  εκεί κοντά στα 20-25 τ.μ  δεν είναι ξεκάθαρο αν ένα 12άρι θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις . Μπορεί να θες στη ψύξη 14άρι  ή 16άρι ή αν δεν σε συμφέρει η αγορά τους ή δεν βρίσκεις αυτό που καλύπτει τα θέλω σου πας σε 18άρι . Πολύ μπακαλίστικα όλα αυτά . 

Επίσης λέει ότι έχει θέμα με την ζέστη . Μάλλον δεν ψάχνει μια δροσούλα σε αντίξοες συνθήκες .  :P

2 ώρες πριν, konstadis είπε

Το δίλημμα για εμένα παραμένει... Δίνεις 600€ για το morris ή ας πούμε 1000€ σε καμία προσφορά για το αξιοπρεπέστατο Fujitsu για 24 φυσικά, γιατί για το toshiba ανεβαίνει κιαλλο. 400 ευρώ ψαλίδα τα οποία ευελπιστείς να τα κάνεις απόσβεση από την χρήση 24/7 θέρμανση και ψύξη οπότε την χρειάζεσαι... Μεγάλο δίλημμα πραγματικά

Απο την στιγμή που το κλιματιστικό θα δουλεύει ατέλειωτες ώρες κάθε μέρα χειμώνα καλοκαίρι επένδυσε σε ένα κλιματιστικό με υψηλά SCOP SEER  . Δε χρειάζεται να πας στο Top of the Top  αλλά θα κοιτάξεις  τις κορυφαίες σειρές των εταιρειών .  Θα δώσεις παραπάνω λεφτά αλλά είναι εφικτή η απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα. Bέβαια αν σου κάτσει στραβή με βλάβη εκτός εγγύησης το πιθανότερο είναι να μην την κάνεις ποτέ την απόσβεση οπότε κοίτα μοντέλα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση . 

Το Fujitsu KLCA (αν αναφέρεσαι σε αυτό) 940 ευρώ το βρίσκεις αυτή την στιγμή . Τα μόνα μείον η μικρή εγγύηση και ο θόρυβος του συγκριτικά με άλλες επιλογές της αγοράς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε. Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας έτι μια φορά. Ψάχνω κλιματιστικό για χώρο (κουζίνα/καθιστικό) γύρω στα 30 τμ. Το σπίτι έχει καλή μόνωση αλλά και θέμα με υγρασία. Με ενδιαφέρει η απόδοση και η κατανάλωση, ο θόρυβος όχι ιδιαίτερα. Σκέφτομαι για 12άρι με επικρατέστερα τα εξής.

https://www.skroutz.gr/s/14495778/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-835ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

https://www.skroutz.gr/s/18629628/Inventor-Aria-AR3VI32-12WF-AR3VO32-12.html

1η ερώτηση. Η διαφορά στο κόστος από ένα πχ https://www.skroutz.gr/s/15039156/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA51.html αξίζει στην πράξη

ή πληρώνεις την επώνυμη μάρκα;

2η. Αξίζει στα ίδια χρήματα (έως 550) να πάω σε18άρι θεωρητικά "χειρότερης" εταιρείας;

Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kastrato88 είπε

Χαίρετε. Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας έτι μια φορά. Ψάχνω κλιματιστικό για χώρο (κουζίνα/καθιστικό) γύρω στα 30 τμ. Το σπίτι έχει καλή μόνωση αλλά και θέμα με υγρασία. Με ενδιαφέρει η απόδοση και η κατανάλωση, ο θόρυβος όχι ιδιαίτερα. Σκέφτομαι για 12άρι με επικρατέστερα τα εξής.

https://www.skroutz.gr/s/14495778/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-835ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

https://www.skroutz.gr/s/18629628/Inventor-Aria-AR3VI32-12WF-AR3VO32-12.html

1η ερώτηση. Η διαφορά στο κόστος από ένα πχ https://www.skroutz.gr/s/15039156/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA51.html αξίζει στην πράξη

ή πληρώνεις την επώνυμη μάρκα;

2η. Αξίζει στα ίδια χρήματα (έως 550) να πάω σε18άρι θεωρητικά "χειρότερης" εταιρείας;

Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ψύξη ή θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SHARKY75 είπε

Πάντως το Fujitsu 24klca ,στα χαρτιά τουλάχιστον, ρίχνει στ αυτιά του πολυσυζητημένου εδώ shorai ειδικά στην θέρμανση θερμής εποχής που με 6,4 κάπου scop παίζει μπάλα μόνο του! Γλυκοκοιταζω το 18αρι klca για να αντικαταστήσω το 12αρι μου Samsung που παρέδωσε πνεύμα. Ακόμα όμως περιμένω καμία προσφορά από κοτσωβολο. Για τα Mitsubishi heavy 35 zss υπάρχει κριτική από κάποιον εδώ μέσα που να  έχει; Από Toshiba βέβαια λέει η 7ετη εγγύηση! Από απόδοση πάντως,στα χαρτιά, πρέπει να πάω σε daiseikai για να δω τις επιδόσεις του klca σε θέρμανση, ισχύει;

Ναι παίζει μπαλιτσα μόνο του. Κανένα άλλο δεν έχει το scop του χώρια ότι είναι και πολύ δυνατό.

Εντούτοις συνοδεύεται από αδυναμίες. Αν διαβάσεις την κριτική μου στο Σκρουτζ θα δεις ότι αναφέρομαι στον θόρυβο και στην ευπάθεια στην συσσώρευση πάγου με συχνά defrost.

9 ώρες πριν, konstadis είπε

Το δίλημμα για εμένα παραμένει... Δίνεις 600€ για το morris ή ας πούμε 1000€ σε καμία προσφορά για το αξιοπρεπέστατο Fujitsu για 24 φυσικά, γιατί για το toshiba ανεβαίνει κιαλλο. 400 ευρώ ψαλίδα τα οποία ευελπιστείς να τα κάνεις απόσβεση από την χρήση 24/7 θέρμανση και ψύξη οπότε την χρειάζεσαι... Μεγάλο δίλημμα πραγματικά

Σου έχω δύο παραδείγματα.

Έχω το asyg24klca σε 60τμ. Μεσοτοιχία με εμένα υπάρχει 18αρι ARISTON PRIOS 50 σε 45τμ , περίπου 30 % λιγότερες απώλειες. Σε υψηλότερη ρύθμιση, 22, έναντι 21, το Fujitsu καίει 20% περίπου λιγότερο. Θα έλεγα μπακαλιστικα ότι έχει 40% λιγότερη κατανάλωση ή περισσότερη απόδοση.

Το ARISTON θέλει περίπου 50€ μήνα ρεύμα. Αγοράστηκε 500€. Αν τα πεθερικά είχαν πάρει το asyg18klca θα είχαν δώσει 850€. Θα εξοικονομουσαν περίπου 20€ μήνα. Το κλιματιστικό δουλεύει 4 μήνες τον χειμώνα και 2 το καλοκαίρι. Αν υποθέσουμε ότι είναι σταθερή η εξοικονόμηση (που το καλοκαίρι έχω δει ότι το Fujitsu έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από το ariston), τότε μιλάμε για 120€ τον χρόνο περισσότερο. Ας πω 100€. Σε 3 1/2 έχουμε απόσβεση και μετά κέρδος.

Εγώ θέλω 37€ τον μήνα. Αν έπαιρνα το Morris στα 450€ φθηνότερα στα 600 από ότι το Fujitsu και ας υποθέσουμε ότι έχει το ίδιο πλεονέκτημα στην απόδοση, τότε θα έδινα 15€ μήνα παραπάνω ρεύμα ή 90€ το έτος. Σε 5 χρόνια απόσβεση.

Έχω carrier crystal II σε κρεβατοκάμαρα που ενώ είναι σε χώρο με 25% λιγότερες απώλειες και σε 21C ρύθμιση καίει 30% παραπάνω από Daikin ATXC25B με ρύθμιση 22. Πάνω από 40% διαφορά στην απόδοη. Ομοίως μου δίνει 8€ μήνα διαφορά ή 48€ τον χρόνο. Αγοράστηκαν στα ίδια χρήματα. Ακόμα και 100€ να ήταν ακριβότερο το Daikin, σε 2 χρόνια θα είχε αποσβεστει.

Άρα ναι. Αν το κλιματιστικό θα έχει χρήση, αγοράζουμε ακριβά για να δώσουμε λιγότερα.

ΥΓ Δεν είπα καθόλου για άλλες παραμέτρους ότι δηλαδή το ακριβό συνήθως  έχει και άλλα πλεονεκτήματα όπως ποιότητα κατασκευής και χαρακτηριστικά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

Ποτέ να περιμένουμε "καλές" εκπτώσεις σε κλιματιστικά; 

Ενδιαφέρομαι για 12αρι, επώνυμο και κάτω των 400€ εάν είναι δυνατόν. 

Για ψύξη κ θέρμανση. 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από mihawk88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, konstadis είπε

Το δίλημμα για εμένα παραμένει... Δίνεις 600€ για το morris ή ας πούμε 1000€ σε καμία προσφορά για το αξιοπρεπέστατο Fujitsu για 24 φυσικά, γιατί για το toshiba ανεβαίνει κιαλλο. 400 ευρώ ψαλίδα τα οποία ευελπιστείς να τα κάνεις απόσβεση από την χρήση 24/7 θέρμανση και ψύξη οπότε την χρειάζεσαι... Μεγάλο δίλημμα πραγματικά

Συμφωνώ μαζί σου , εάν το χρησιμοποιούσα και για θέρμανση ίσως και να το έψαχνα αρκετά παραπάνω και θα είχα σίγουρα τον ίδιο προβληματισμό ( ο @liakjim είναι αναλυτικοτατος να είναι καλά). Όμως η μοναδική χρήση  θέρμανσης που σκέφτομαι θα είναι ίσως το δεκάλεπτο το πρωί στα πολλά κρύα που θα το ανάβω για να πάνε τα παιδιά σχολείο.Δυστυχως το 400αρι είναι αρκετή διάφορα και μιλάς με άνθρωπο που αν δεν ήταν η γυναίκα μου δεν θα είχα κλιματιστικό ούτε στο δωμάτιο ,όχι λόγω κόστους απλά δεν το μπορώ καθόλου. Προσωπικά και μια επταετία αν μου βγάλει χωρίς θέματα ικανοποιημένος θα είμαι. 

Επεξ/σία από dimitkai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mihawk88 είπε

Καλημέρα, 

Ποτέ να περιμένουμε "καλές" εκπτώσεις σε κλιματιστικά; 

Ενδιαφέρομαι για 12αρι, επώνυμο και κάτω των 400€ εάν είναι δυνατόν. 

Για ψύξη κ θέρμανση. 

Ευχαριστώ. 

Ήδη έχουν ξεκινήσει δειλά δειλά. Όχι ακόμα κάτι σημαντικο.

Πάντως αν θυμάμαι καλά, πέρυσι είχε παίξει το κάτωθι στα 480€ εγκατεστημένο (+50€ από ανακύκλωση)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Dare-Devil said:

Θα σου πώ εγώ τί έχω καταλάβει αλλά μπορεί να κάνω λάθος . Οι θερμίδες που έχει επάνω η κάτοψη μάλλον βγήκαν απο  μελέτη απωλειών θέρμανσης .Τον ρώτησα αλλά δε πήρα απάντηση πάνω σε αυτό. Οι ψυκτικές ανάγκες δεν υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο  και όπως είπα στην ψύξη πρέπει να υπολογίσεις τις έξτρα ψυκτικές ανάγκες λόγω κουζίνας, φωτισμού ανθρώπινης παρουσίας, ήλιου που χτυπάει το χώρο κτλ  . Απο την άλλη του είπαν 12.000 -14.000 btu/h.  Αν το σπίτι έχει καλή μόνωση και καλά κουφώματα ανοιγόμενα ίσως να μην ζοριστεί το 12άρι ακόμα και με 38-39 βαθμούς έξω . Αλλά δεν παίρνω όρκο . Εμπειρικά για μια τυπική κατοικία αμόνωτη με αλουμίνια  εκεί κοντά στα 20-25 τ.μ  δεν είναι ξεκάθαρο αν ένα 12άρι θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις . Μπορεί να θες στη ψύξη 14άρι  ή 16άρι ή αν δεν σε συμφέρει η αγορά τους ή δεν βρίσκεις αυτό που καλύπτει τα θέλω σου πας σε 18άρι . Πολύ μπακαλίστικα όλα αυτά . 

Επίσης λέει ότι έχει θέμα με την ζέστη . Μάλλον δεν ψάχνει μια δροσούλα σε αντίξοες συνθήκες .  :P.

Σωστά , η μελέτη που έχω επισυνάψει είναι από μελέτη απωλειών θέρμανσης !

εχει μόνωση 5αρα(μάλλον καθώς είναι του 1992) και κουφώματα ανοιγόμενα.

 

ναι τη ζέστη τη μισώ , φυσικά και δεν εννοώ ότι μέσα απαιτώ να έχω 18βαθμους ακατέβατα  , αλλά μια φυσιολογική θερμοκρασία γύρω στους 24.

 

οι πρότασεις είναι : από 12-14btu σύμφωνα με daikin , μηχανολόγο μηχανικό , πολιτικό μηχανικό , αλλά χωρίς κάποια ειδική μελέτη γ αυτό , απλά εμπειρικά 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Not again...

Έχει άλλο 24αρι 6.4 scop;

Έχει άλλο 18αρι 6.3;

Μόνο αυτή η σειρά και η ΚΜΤΑ.

22 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Σωστά , η μελέτη που έχω επισυνάψει είναι από μελέτη απωλειών θέρμανσης !

εχει μόνωση 5αρα(μάλλον καθώς είναι του 1992) και κουφώματα ανοιγόμενα.

ναι τη ζέστη τη μισώ , φυσικά και δεν εννοώ ότι μέσα απαιτώ να έχω 18βαθμους ακατέβατα  , αλλά μια φυσιολογική θερμοκρασία γύρω στους 24.

οι πρότασεις είναι : από 12-14btu σύμφωνα με daikin , μηχανολόγο μηχανικό , πολιτικό μηχανικό , αλλά χωρίς κάποια ειδική μελέτη γ αυτό , απλά εμπειρικά 

To 24 είναι ελαφρώς προς την κρύα πλευρά. Αν θες να είσαι 100% σίγουρος ίσως να έβλεπες για 16αρι ή δυνατό 14αρι σαν το asyg14kgta.

Δυστυχώς φαίνεται ότι μάλλον μόνο η πράξη θα έδειχνε αν θα έφτανε ένα καλό 12αρι οπότε η τελική απόφαση θα είναι δική σου ή να σου έκαναν σωστή μελέτη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει άλλο 24αρι 6.4 scop;

Ειναι το scop το μοναδικο χαρακτηριστικο που καθοριζει αν 'θα παιζει μονο του μπαλα' ενα κλιματιστικο?
Υπαρχει περιπτωση σε επιμερους cop που ενδιαφερουν τις δικες σου αναγκες να υπαρχει καποιο καλυτερο?
Στην πραξη, μια και το εχεις το συγκεκριμενο,  με τη συμπεριφορα του σε θερμοκρασιες γυρω απο το 0 ισχυει το scop που εχει στα χαρτια?

ΑΝ θεσεις οριο στο 1000αρικο...
ΑΝ δεν εχεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες...
ΑΝ δε θες να ειναι αθορυβο...
ΑΝ δε σε ενοχλουν τα σχετικα συχνα defrost...

...τοτε ισως και να παιζει μπαλα μονο του.

ΑΛΛΑ με πολλα ΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...