Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, guzel είπε

Χθες με ενοχλούσε ο κρύος αέρας και διαπίστωσα ότι αν πας τέρμα κάτω την περσίδα του shorai από το κοντρόλ κόβει εντελώς τον αέρα από μπροστά και τον περνάει από τη πίσω πλευρά κατω. Έβαλα μπαλόνια να δω που φτάνει ο αέρας και καταφέρνει και τον διώχνει στο πάτωμα για πολλά μέτρα. Έκανα το τεστ με τη σκάλα του fan στο 3. Η κατανάλωση από 150-200w πήγε 300-400w αλλά νομίζω η αίσθηση είναι πιο ωραία.

Αφού ο κρύος αέρας πάει κάτω γιατί έχουμε τη περσίδα τέρμα πάνω;

Για να εχουμε σωστή κατανομή του αέρα στον χώρο.. 

Τον χειμώνα βαζουμε τις περσίδες χαμηλα.. ο ζεστός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω..

Το καλοκαίρι βάζουμε τις περσίδες ψηλά, ο κρύος αέρας έχει την τάση να κατεβαίνει προς τα κάτω..

Την διαφορά στην πράξη θα την καταλάβεις οταν πραγματικά χρειάζεται το κλιματιστικό το καλοκαίρι :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, gmenex είπε

Καλησπέρα και από εμένα! Καταρχήν να σας ευχαριστήσω άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας και το 12αρι Shorai που με έβγαλε ασπροπρόσωπο τον χειμώνα με τα κρύα και τώρα με τη ζέστη έχει ακόμα μικρότερη κατανάλωση μεταξύ 150-200 (ανάλογα την ώρα και την εξωτερική) στους 26 ζήτηση.

Τώρα επανέρχομαι για την αδερφή μου που χρειάζεται 18αρι 13.2 από ότι μου είπε ο liakjim οπότε κοιτάω προσφορές κοτσόβολου λόγω πλάνου δόσεων στα 16-18αρια που έχει πάλι δωρεάν εγκατάσταση.

Το MIrai λέει τίποτα?https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198886-toshiba-mirai-plus-16tavg-e-b16tkvg-e η μόνη διαφορά στα έξτρα είναι ότι δεν έχει ιονιστή. Από κατανάλωση πόσο κατώτερο είναι? 

Ξέρετε τι παίζει με την ανακύκλωση τους? Πως δουλεύει το σύστημα?

Το MIRAI plus 16 πρέπει να θεωρείται περισσότερο ως 14αρη παρά 16αρη, προπαντός στην ψύξη. Δεν είναι SHORAI στην κατανάλωση, αλλά είμαι ευχαριστημένος και αποδίδει σύμφωνα με τα δηλωθέντα SEER/SCOP. Η ποιότητα κατασκευής και τα χαρακτηριστικά λειτουργίας ειναι TOSHIBA, δηλαδή άψογα. Επίσης, είναι αθόρυβο. Μια καλή αγορά με την προσφορά που τρέχει στο ΚΩΤΣΟ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pascalia2 είπε

2010 αγορα. Κατασκευη ισως πιο παλια λογικα. İnveter ναι. Ψυκτικο υγρο 410Α.

μπορω να αντιγραψω το ταμεπελακι κατω απο την εσωτερικη μοναδα ή και την εξωτερικη αν θες.

Δεν βοηθάει . Έψαξα με το μοντέλο σου να βρω τα Specs  του αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Το EER το βρήκα στο ταμπελάκι που έστειλες αλλά δεν αναγράφει το COP οπότε δεν ξέρω πόσο οικονομία κάνει στην θέρμανση το συγκεκριμένο . Στη ψύξη θα έλεγα ότι είναι ένα απλό inverter σε οικονομία . Δηλαδή αν άλλαζες τώρα να πας σε καλύτερο δεν θα κοιτούσαμε τα οικονομικά μοντέλα της αγοράς αλλά θα πάς σε κάτι μεσαίας κατηγορίας και πάνω σε SEER  . 

4 ώρες πριν, antinazi είπε

Μαλλον μου φαινεται να πηγαινω και εγω εδω...Δεν ξερω βλεπω πως πολλοι το προτεινουν κιας μην εχει Ιονιστη wifi και τα αλλα που εχουν τα αλλα...

https://www.cheaptocheap.gr/product/haier-tundra-green-as25tabhra-κλιματιστικο-9000btu/?ref=bestprice.gr

Wifi έχει απλά το αγοράζεις έξτρα περιπου 20 ευρώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, harkonto είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εφόσον έχεις το ίδιο θα ξέρεις και πόσο περίπου είναι η κατανάλωση του. 

Κάπου 130W σε ψύξη και κάπου 300W σε θέρμανση. Στον χώρο μου.

28 λεπτά πριν, guzel είπε

Αφού ο κρύος αέρας πάει κάτω γιατί έχουμε τη περσίδα τέρμα πάνω;

Για να πάει όσο πιο μακριά γίνεται, πριν πέσει κάτω λόγω βάρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα στην παρεα,

 

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html

To TCL είναι μηχάνημα απο επώνυμο Κινέζο κατασκευαστή που έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Το FU είναι φασον Κινέζικο, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimvou είπε

Το General Electric NMG50 Prime+ στα 700 με την εγκατάσταση που έχει ο Κωτσό προσφορά ούτε καν να φανταστω?

Δεν είναι ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για να εχουμε σωστή κατανομή του αέρα στον χώρο.. 

Τον χειμώνα βαζουμε τις περσίδες χαμηλα.. ο ζεστός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω..

Το καλοκαίρι βάζουμε τις περσίδες ψηλά, ο κρύος αέρας έχει την τάση να κατεβαίνει προς τα κάτω..

Την διαφορά στην πράξη θα την καταλάβεις οταν πραγματικά χρειάζεται το κλιματιστικό το καλοκαίρι :)

Δε σταματάει πολύ ψιλά η περσίδα του ρε γμτ και αν είναι ευθεία το air flow παθαίνεις ψύξη. Αν τη σπρώχνω με το χέρι πιο πάνω λες να το πληγώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Χαιρετώ τους ειδικούς.

Θέλω τα φώτα σας, για κλιματιστικό 9000 btu ,MONO Gree Fairy-Amber ή Inventor Omnia Eco-Aria AR3-Nemesis Pro.

Θα αντικαταστήσει 9ρι κλιματιστικό on-off, το οποίο θα λειτουργεί επικουρικά στο ρελαντί για θέρμανση καθιστικού μαζί με την σόμπα πέλλετ.

Παρακαλώ όσους ήδη έχουν κάποιο από τα εν λόγω μηχανήματα, τα σχόλια τους η τυχόν μετρήσεις, για θέματα όπως ‘κρακ’ εσωτερικής  στην έναρξη ή  συνεχόμενα όσο λειτουργεί, μετρημένη ελάχιστη κατανάλωση σε βατ σε θέρμανση και ψύξη, θόρυβος εξωτερικής «αεροπλάνου» και θόρυβος εσωτερικής στη χαμηλότερη διαθέσιμη ταχύτητα η silent/quiet αν διαθέτει.

Και οτιδήποτε δείχνει αν δουλεύει σαν inverter ή on-off.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Στην ψύξη κοιτάζουμε το SEER του κλιματιστικό να είναι μεγάλο . Όσο πιο μεγάλο τόσο περισσότερη οικονομία . Αντίστοιχα στην θέρμανση κοιτάζουμε το Scop . Για περιστασιακή χρήση στην θέρμανση δεν έχει νόημα να δίνουμε βάση στο Scop  .

Nemesis Pro
SEER= 8.5
Scop= 5.4

Aria
SEER= 7.1
SCOP=  5.1

Omnia Eco
SEER= 6.1
SCOP= 5.1

Gree Fairy
SEER= 6.8
SCOP= 5.1

Gree Amber
SEER=  8.5
SCOP= 5.7

Για την Gree υπάρχει η φήμη στην αγορά ότι δεν τα πάει καλά οικονομικά οπότε αβέβαιο το μέλλον της ελληνικής αντιπροσωπείας .  Θα κοιτούσα το Nemesis pro  με 10 χρόνια εγγύηση .  Σε προηγούμενο post άτομο που το έχει λέει ότι δεν ακούει συστολές διαστολές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CorumD είπε

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html

To TCL είναι μηχάνημα απο επώνυμο Κινέζο κατασκευαστή που έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Το FU είναι φασον Κινέζικο, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. 

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο που παρεθεσες ειναι μια απο τις επιλογες. Απλα διάβασα στις ερωτησεις κατι σχολια για το quiet mode και ειμαι λιγο σκεπτικος + οτι θελει καποια ακομα εξοδα η εγκατασταση (και δεν ξερω ποσο θα παει το κομματι αυτο). Εναλλακτικα κοιτουσα προς αυτο, διοτι εχει ενα Κωτσοβολο σχετικα κοντα μου + δωρεαν  εγκατασταση.

Συγκριτικα ( επειδη δεν ειμαι σχετικος με το θεμα),  το tcl απο το παρακατω ειναι καλυτερο (βλεπω οτι εχει 5 χρονια εγγυηση vs 10) ?
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187831-morris-wfin26132

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, metaxamoto είπε

για 12άρι ούτε κάν δηλαδή?

το χειμώνα έχω πετρέλαιο και δε θα το δουλεύω

Για 30-35 τετραγωνικά βάλε 18άρι . Εκτός και αν μένεις σε σπίτι εξαιρετικά ενισχυμένο με μονώσεις και εξαιρετικά κουφώματα  τότε ίσως σε καλύπτει το 12άρι . 

1 ώρα πριν, DrXavier είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Όντας άσχετος με το θέμα, θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών. Το διαμέρισμα είναι ολοκαίνουργιο, με πολύ καλά κουφώματα. Είναι στο κέντρο της Αθήνας όποτε από ζέστη καταλαβαίνετε τι παίζει. Το θέλω κυρίως για κρύο, διότι για τον χειμώνα έχω αυτόνομη θέρμανση.

Μπορείτε να προτείνετε κάτι καλό ;

Σ' ένα πρώτο search είδα ότι ο Κοτσόβολος προσφέρει δωρεάν εγκατάσταση ενώ τα άλλα πχ όχι.

Ευχαριστώ.

Η πολυκατοικία είναι καινούρια με μονώσεις ;  Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, guzel είπε

Δε σταματάει πολύ ψιλά η περσίδα του ρε γμτ και αν είναι ευθεία το air flow παθαίνεις ψύξη. Αν τη σπρώχνω με το χέρι πιο πάνω λες να το πληγώσω;

Μήπως κατά βάθος ωριμάζει η σκέψη η ψήνεις την γυναίκα σου να πας για Edge? :P

Εγώ δεν θα το έσπρωχνα με το χέρι να το πάω κάπου που δεν θα έπρεπε να πάει,μήπως και το πληγώσω όπως είπες. Θα επαιζα με air flow,και το ανεμιστήρα χαμηλά σκάλα..Όπως επίσης θα δοκιμαζα και σε άλλα σημεία την περσίδα και ας μην ήταν τέρμα ψηλά.(λίγο/αρκετά πιο χαμηλά από το τέρμα πάνω)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο που παρεθεσες ειναι μια απο τις επιλογες. Απλα διάβασα στις ερωτησεις κατι σχολια για το quiet mode και ειμαι λιγο σκεπτικος + οτι θελει καποια ακομα εξοδα η εγκατασταση (και δεν ξερω ποσο θα παει το κομματι αυτο). Εναλλακτικα κοιτουσα προς αυτο, διοτι εχει ενα Κωτσοβολο σχετικα κοντα μου + δωρεαν  εγκατασταση.

Συγκριτικα ( επειδη δεν ειμαι σχετικος με το θεμα),  το tcl απο το παρακατω ειναι καλυτερο (βλεπω οτι εχει 5 χρονια εγγυηση vs 10) ?
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187831-morris-wfin26132

Τα Morris έιναι φασον TCL, οπότε  σίγουρα συγγενεύουν. Τα SEER/SCOP είναι παραπλήσια, οπότε θα καταναλώνουν τα ίδια περίπου. Οσο για την ποιότητα κατασκευής, και αυτή θα είναι παρόμοια. Η λογική λέει το  μηχάνημα της μητρικής εταιρείας θα είναι το ιδιο καλο η καλύτερο απο το φασον. Εχει και την διπλη εγγύηση. Απο την άλλη, έχω MORRIS 18000 και είναι μια χαρά. Όποιο και να επιλέξεις, θα είσαι εντάξη πιστεύω!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimvou είπε

Είμαι με ένα On-Off 12ari Winson του 2004 κ η κατάσταση ανάλογα το χειμώνα κυμαίνεται από οριακά ανεκτή έως μη ανεκτή, γιαυτό θεώρησα με ενα 18αρι inverter θα δω τη διαφορά που θέλω.
Το 24αρι το τσέκαρα κ εγώ αλλά μου φαίνεται Overkill για το χώρο μου,ίσως να ειναι κ λιγο λιγότερο απο 35τμ που είπα αρχικά κιόλας

Απλά επειδή θα μπει στο δωμάτιο που κοιμάμαι έχω δει για το Fujitsu Οτι παρότι είναι κτήνος , κάνει αρκετό θόρυβο γιαυτό διστάζω κ για τη συγκεκριμένη σειρά

Το General Electric NMG50 Prime+ στα 700 με την εγκατάσταση που έχει ο Κωτσό προσφορά ούτε καν να φανταστω?

Το λέω γιατί σε σχέση με το Haier Tundra αλλά κ με το Daikin to ATXC50B ειναι ελάχιστες οι διαφορές τους στο SCOP 5.1 με 5.28 κ έχει κ 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3 του Daikin(αν κ τα μοτερ τους ειναι Japan vs China από οτι καταλαβαίνω)

Αν θεωρείς ότι θα σε καλύψει 18άρι κλιματιστικό τότε το  General Electric με την 5ετή εγγύηση και όχι το Daikin.  599 ευρώ  + δώρο εγκατάσταση είναι πολύ καλό Deal για 18άρι . 

Ως αντιπρόταση καλύτερο σε SCOP SEER όμως αυτό :   https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html . Απλά καλύτερο σε οικονομία στην ψύξη . Στη θέρμανση μικρή διαφορά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως κατά βάθος ωριμάζει η σκέψη η ψήνεις την γυναίκα σου να πας για Edge? :P

Εγώ δεν θα το έσπρωχνα με το χέρι να το πάω κάπου που δεν θα έπρεπε να πάει,μήπως και το πληγώσω όπως είπες. Θα επαιζα με air flow,και το ανεμιστήρα χαμηλά σκάλα..Όπως επίσης θα δοκιμαζα και σε άλλα σημεία την περσίδα και ας μην ήταν τέρμα ψηλά.(λίγο/αρκετά πιο χαμηλά από το τέρμα πάνω)

ήρθε η ώρα για hada care flow :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η πολυκατοικία είναι καινούρια με μονώσεις ;  Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς ;

Μιας που το σπίτι το νοικιάζω δεν θέλω να διαθέσω κάποιο μεγάλο ποσό, μέχρι 500 ευρώ. Η πολυκατοικία δεν είναι καινούργια. Το διαμέρισμα μου είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...