Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σαν να λες : γνήσιο = καλό. Φασόν = κακό.

Όχι;

Εμένα με απασχολεί πιο πολυ που λες αναληθή. Εδώ προτείνεις μηχανήματα που δεν τα ξέρεις πρώτο χέρι. Εγώ τουλάχιστον προτείνω μοντέλο που έχω στην κατοχή μου. Εσυ, έχεις το ARIA; Και απο ότι θυμάμαι, και εσυ εχεις θεματα με τα φασον....ξαφνικά δεν τα έχεις; Εντάξη, είναι δικαιωμά σου να αλλάζεις γνώμη, αλλα μην επιτίθεσαι σε μενα...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Επώνυμα είναι τα Haier . Στη Haier ανήκουν οι εταιρείες General Electric apliances , Hoover , Hotpoint , Candy και Fisher & Paykel

Λινκ από ισολογισμό έχουμε εδώ? Ή μόνο από την μαμά εταιρεία Inventor? 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εμένα με απασχολεί πιο πολυ που λες αναληθή. Εδώ προτείνεις μηχανήματα που δεν τα ξέρεις πρώτο χέρι. Εγώ τουλάχιστον προτείνω μοντέλο που έχω στην κατοχή μου. Εσυ, έχεις το ARIA; Και απο ότι θυμάμαι, και εσυ εχεις θεματα με τα φασον....ξαφνικά δεν τα έχεις; Εντάξη, είναι δικαιωμά σου να αλλάζεις γνώμη, αλλα μην επιτίθεσαι σε μενα...

Αναληθές πχ το eurovent.

Δεν έχω το Aria, αλλά έχω το ολόδιο carrier crystal II.

Έχω θέματα με τo carrier. Έχω θέματα και με το daikin.

Δεν έχω κρύψει τίποτα. Τα έχω δείξει όλα.

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Μάλλον ξέρεις εσυ...

Δεν ξέρω , για αυτό δεν υποθέτω κάτι που δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, xgol είπε

Για ψύξη σωστά;

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html
Καλό SEER= 7.0 
Εγγύηση 10 χρόνια σε όλα το μηχάνημα χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 
Έχει wifi , extra φίλτρα , ιονιστή και δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο . 

Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρεία που να δικαιολογεί την τοποθέτηση απο μη ενεργό επαγγελματία ψυκτικό . Συνήθως η απόδειξη εγκατάστασης μαζί με την απόδειξη αγοράς είναι τα αποδεικτικά της εγγύησης . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xristos_2011 είπε

καλησπέρα 

διάβασα , διάβασα άκρη δεν έβγαλα , οπότε ζητάω την βοήθεια σας για δύο θέματα :

Α) ένα 24.000  ή δυο Χ 12.000 

ο χώρος είναι κουζίνα 20τμ + χολ 8 τμ + σαλόνι 28 τμ, δεν είναι ενιαίος αλλά σχηματίζει ένα Γ με κορυφή το  χολ με το οποίο επικοινωνούν τα άλλα δυο δωμάτια με πόρτα (μόνο κάσωμα, δεν κλείνει δηλαδή) .

και η κύρια παραμονή είναι στην κουζίνα. Ο χώρος έχει θέρμανση οπότε βασική χρήση θα είναι η ψύξη. βρίσκομαι Αθήνα και ο χώρος έχει μόνωση και διπλά τζάμια.

Βάζω ένα 24αρι στην κουζίνα ή από ένα 12αρι στα δύο κύρια δωμάτια ?

Β) Για μάρκες κοιτάω ΤΟΥΟΤΟΜΙ, TCL , DAIKIN ??

Επίσης τι είναι το seer που αναφέρεται για την ψύξη και πως υπολογίζεται ?

Κάθε βοήθεια /γνώμη δεκτή

Κάποια γνώμη βρε παιδιά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που τις παιζουμε χωρις νοημα πρεπει καποια στιγμη να το κοιταξουμε...
Εκτος κι αν τσακωνομαστε με τον guzel😁

Καταλαβαινω τι θελει να πει ο @CorumD
Καταλαβαινω τι εννοει και ο @liakjim

Η γνωμη μου ειναι οτι ολες οι εταιρειες εχουν το λογο υπαρξης τους στην αγορα.
Οποιος ειναι ανταγωνιστικος εστω και σε επι μερους τομεις θα πουλαει.
Οποιος δεν... θα χαθει. Απλα πραγματα.

Απο την αλλη η αληθεια ειναι οτι αν βγαλεις εξω το μαρκετινιστικο/λογιστικο κομματι (τιμη, εγγυηση, διαφημιση)
και ολοι ψωνιζαμε βασει χαρακτηριστικων τα κινεζικα/φασον θα ειχαν πολυ μικροτερη πιτα της αγορας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναληθές πχ το eurovent.

Δεν έχω το Aria, αλλά έχω το ολόδιο carrier crystal II.

Έχω θέματα με τo carrier. Έχω θέματα και με το daikin.

Δεν έχω κρύψει τίποτα. Τα έχω δείξει όλα.

Δεν ξέρω , για αυτό δεν υποθέτω κάτι που δεν ξέρω.

Οπότε, με το CARRIER έχεις θέματα, αλλά με το ARIA(που λες οτι είναι ολόιδιο με το CARRIER), και που δεν το έχεις δουλέψει, δεν έχεις θέματα και μπορείς να το προτείνεις;  Ποιός λέει αναλήθειες; 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xristos_2011 είπε

Κάποια γνώμη βρε παιδιά ??

Εγώ θα σου έλεγα δυο 12 άρια , αφού είναι για ψύξη κοιτά μεγάλο seer , τώρα για μάρκες όλα είναι θέμα γούστου και προεταιροτητων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Παντως για τα control to Kuro και το Nemesis Pro εχουν ισως τα κορυφαια κινεζικα.
Το καλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα ARC466A της Νταικιν.

Όντως το ARC466A είναι ωραίο χειριστήριο  και το παρακάτω είναι ωραίο από Κινέζο και να σου πω την αλήθεια μ αρέσει περισσότερο απο το χειριστήριο του Nemesis Pro.

Remote-Controller-HQ-r10.png
image.jpeg.b11aff2e7d9a99b1cf98f88816d426b7.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όντως το ARC466A είναι ωραίο χειριστήριο  και το παρακάτω είναι ωραίο από Κινέζο και να σου πω την αλήθεια μ αρέσει περισσότερο απο το χειριστήριο του Nemesis Pro.

Remote-Controller-HQ-r10.png
image.jpeg.b11aff2e7d9a99b1cf98f88816d426b7.jpeg

Haier!
Ωραιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τα κορεάτικα όμως οεο; 😛

Υπάρχουν ακόμα ;  😱  🤣  Πέρα απο την πλακα οι Κορεάτες (LG , Samsung) . Δεν έχουν καλή φήμη στα κλιματιστικά και δεν δίνουν και σοβαρή εγγύηση .  LG και samsung είναι πολύ καλές στα ψυγεία και συγκεκριμένα η LG απο τις κορυφαίες μάρκες στα πλυντήρια  (προσωπική άποψη)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν στηρίζεται όμως κάπου έτσι;

Δλδ , τι διαφορά έχει πχ το Inventor King από το Midea Oasis plus;

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο,υπάρχει Ελλάδα; Αν υπάρχει Ελλάδα και το πουλάει η Midea και η Inventor πάω πάσο.. (και είναι ίδια)

Δεν πιστεύω ομως μια εταιρεία να θέλει να έχει προϊόν δικό της  με την φίρμα της και να δώσει σε μια ανταγωνιστική εταιρεία (στην ίδια χώρα/αγορά) εξίσου καλό μοντέλο.. η κάτι θα αλλάζει,(κάποια λειτουργία π.χ.?) Η δίνει ένα προγενέστερο μοντέλο..

 

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Υπάρχουν ακόμα ;  😱  🤣  Πέρα απο την πλακα οι Κορεάτες (LG , Samsung) . Δεν έχουν καλή φήμη στα κλιματιστικά και δεν δίνουν και σοβαρή εγγύηση .  LG και samsung είναι πολύ καλές στα ψυγεία και συγκεκριμένα η LG απο τις κορυφαίες μάρκες στα πλυντήρια  (προσωπική άποψη)

Τηλεόραση; Οεο; Κινητά οεο; Σε αρκετά πράγματα είναι καλοί :) τωρα κλιματιστικα.. καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...