Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε


https://www.skroutz.gr/s/23188266/Inventor-Dark-DRVI32-09WF-DRVO32-09.html
SEER= 8.5
θόρυβο στη χαμηλή σκάλα: 20db

Τώρα σοβαρά, υπάρχει κάποιος που θα δώσει 700ευρω για 10αρι inventor ;;;;;;;;;;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Λοιπον το εσβησα  Ανθρακες ο θησαυρος...😠😠😠😡😡😡

IMG_20200530_145514-min.jpg

Για τους μετρητες που ελεγα ...

Και ενα τεστακι θορυβου στα 230w ψυξη ρυθμιση για 18 βαθμους μεσα σε οχι eco αλλα σε silent mode για την εξωτερικη μοναδα

Πωωωωω, εντελώς αθόρυβη η εξωτερική.

Για τα πριζακια μη σκας. Για τα λεφτά τους και πάλι που δείχνουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yannismc είπε

Τελικά αγοράστηκε μολις το ΧΑ412. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες και το χρόνο τους.

καταλαβαίνω τι λες για τη διαφορά ποιότητας, αλλά για περιστασιακή χρήση για ψύξη ενος μικρού χώρου που έτσι κι αλλιως είναι καλά μονωμένος δεν έβλεπα το λόγο να πάω σε πιο ακριβή λύση από τη στιγμή που υπάρχει 10ετή εγγύηση και γενικά θεωρείται αξιοπιστο μηχάνημα.

και πάλι ευχαριστώ πολύ. Εννοείται αστειευόμουν και δεν ήταν προσωπικό για κανένα το σχόλιο

Καλορίζικο !

19 ώρες πριν, Clair_gat είπε

Παιδιά καλησπέρα!!Ενδιαφέρομαι για 18αρι κλιματιστικο.Προσανατολιζομουν σε Inventor λογω εγγυησης, τιμής και after sales service.Προβληματίζομαι όμως καθως διάβασα αρκετά σχόλια σχετικά με πολύ έντονο θορυβο στην εξωτερική μονάδα, σε διαφορα μοντέλα ακόμη και 9αρια.Ειναι οντως τόσο ενοχλητικός ο ήχος ή έχει να κάνει και με τον τρόπο εγκατάστασης? Μπορείτε να μου προτεινετε κάποιο μοντέλο από Inventor σε 18αρι?Κατι αποδοτικο με οικονομικη λειτουργια και ανεκτο θόρυβο.Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος Inventor life pro σε 9αρι..Απο θορυβο ειμαι οκ (εξω και μεσα).Ευχαριστώ

Εγώ έχω το Inventor Nemesis 5 χρόνια περίπου και η έξω μονάδα δουλεύει πολιτισμένα . 
Για ψύξη το θες μόνο ;
 

20 λεπτά πριν, guzel είπε

Τώρα σοβαρά, υπάρχει κάποιος που θα δώσει 700ευρω για 10αρι inventor ;;;;;;;;;;

Γιατί όχι; Εσύ όταν αγοράζεις ένα προϊόν κοιτάζεις το σήμα ή τί σου προσφέρει το προϊόν για αυτά που πληρώνεις ; (Ξέρω την απάντηση :P )  10 χρόνια εγγύηση,  καλά SCOP SEER  σε καλή τιμή και με ένα aftersales που μόνο θετική εικόνα έχουμε .   Εξαρτάται τί ψάχνει ο καθένας . Ποιες είναι οι προτεραιότητες του . 

 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πωωωωω, εντελώς αθόρυβη η εξωτερική.

Για τα πριζακια μη σκας. Για τα λεφτά τους και πάλι που δείχνουν κάτι.

Όντως φαίνεται αθόρυβη !

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγοράστηκε το midea. 

https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-24kbtu

Ευτυχώς ο φόβος που είχα πως θα έκανε σαν αεροπλάνο, δεν επιβεβαιώθηκε. Είναι σαν το 9άρι toyotomi που έχω σε θόρυβο. Βέβαια θα περιμένω όταν ζοριστεί να δώ το αποτέλεσμα. 

Λάστιχα αντικραδασμικά στη βάση δεν έβαλε ο εγκαταστάτης, επειδή είναι μπετό εκεί που μπήκε και όχι διπλός τοίχος. Κραδασμούς δεν είδα. 

(Στη φωτογραφία, έσβησα το τηλέφωνο του service.Δεν ήξερα αν πρέπει να φαίνεται)....

IMG_20200530_123748.jpg

IMG_20200530_182320.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spaek είπε

Θα ηθελα τα φωτα σας σε θεμα κλιματιστικων που με απασχολει.

Σκεφτομαι να μετακομισω και στο νεο σπιτι (3 υπνοδωματια) υπαρχει ενιαιος χωρος κουζινα, τραπεζαρια,σαλονι σε σχηματισμο Γ περιπου 52 τ.μ. ( 10 x 7 x 5 x 3.5 x 5 x 3.5 σε μετρα) και κυρια κρεβατοκαμαρα 16τ.μ. Τωρα εχω δυο Toyotomi Kuro wifi 18 και 12 και σιγουρα θα χρειαστω αλλα δυο για τα αλλα υπνοδωματια.

  • Το 18αρι θα με καλυψει για το μεγαλο χωρο ωστε να επενδυσω σε αλλα δυο μικρα Toyotomi?
  • Να επενδυσω σε καποια αλλη καλυτερη μαρκα/σειρα για ολο το σπιτι και να τα δωσω στην αδερφη μου που ψαχνει?

Θελω: 

  1. Να ειναι αθορυβα (ειδικα για τα υπνοδωματια silent mode 20db και κατω ), με wifi και αν εχουν ιονιστη ακομη καλυτερα.
  2. Να ειναι απο την ιδια εταιρεια, ωστε με ενα app να τα ελεγχω ολα, και με ποιότητα κατασκευής.
  3. Κατα 90% η αγορα θα γινει απο Κωτσοβολο .

Αν έχεις καλές μονώσεις στους τοίχους το σπίτι και καλά σύγχρονα αλουμίνια  ενδεχομένως να σε καλύψει το 18άρι . Καλύτερα να δει το χώρο σου ψυκτικός . 
Το Kuro είναι μια χαρά κλιματιστικό . Έχει καλό SEER δηλαδή καλή οικονομία στη ψύξη . Λογικά για αυτό λές σωστά ;
https://www.skroutz.gr/s/9496372/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-656R32.html

Αν όντως μπορεί να καλύψει το χώρο σου θα έλεγα να μην το αλλάξεις . 

Μέχρι πόσα λεφτά σύνολο  κοιτάς για δύο 9άρια ;  Τα θες μόνο για ψύξη ; 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν σε πιάνω. Εγώ αδυνατω να πιστέψω ότι κάποιος θα δώσει 700 ευρώ όταν μπορεί να πάρει με τα ίδια χρήματα επώνυμο. Αυτό λέω. Τα άλλα που λες δεν τα καταλαβαίνω.

Τα έμαθες; Το επόμενο μοντέλο μετά το Edge:


1603787437_2.png.30fdaaab7452e47bcb7162f1b05c10ec.png

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πωωωωω, εντελώς αθόρυβη η εξωτερική.

Για τα πριζακια μη σκας. Για τα λεφτά τους και πάλι που δείχνουν κάτι.

Πραγματικα οσο στο θεμα καταναλωσης οσο και στο θεμα θορυβου αν καποιος δεν το εχει σπιτι του ακομη και τα video που βλεπει δυσκολευεται να τα πιστεψει. Για να γινω και λιγο "κακος" καποιοι "a/c brand advocates" στο site  εχουν αρχισει να δροσιζονται απο τον κρυο ιδρωτα που τους εχει πιασει 😬😬😬 η να ζεσταινονται απο τα νευρα τους 👿👿👿 . Ενταξει πλακα κανω  😉😉😉😉......αναντιρρητα ομως There's also a new sherrif in town...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Πραγματικα οσο στο θεμα καταναλωσης οσο και στο θεμα θορυβου αν καποιος δεν το εχει σπιτι του ακομη και τα video που βλεπει δυσκολευεται να τα πιστεψει. Για να γινω και λιγο "κακος" καποιοι "a/c brand advocates" στο site  εχουν αρχισει να δροσιζονται απο τον κρυο ιδρωτα που τους εχει πιασει 😬😬😬 η να ζεσταινονται απο τα νευρα τους 👿👿👿 . Ενταξει πλακα κανω  😉😉😉😉......αναντιρρητα ομως There's also a new sherrif in town...

Την κατανάλωση την βλέπω αυξημένη για 8αρι και για τις τωρινές εξωτερικές θερμοκρασίες. 

Αν έχει 200-250w τώρα στον καύσωνα πόσα θα έχει;;;

Για τον θόρυβο δεν εντυπωσιάζομαι, τέτοια λειτουργία έχει το δικό μου χειμώνα ,καλοκαιρι και είναι 18αρι...

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τα έμαθες; Το επόμενο μοντέλο μετά το Edge:


1603787437_2.png.30fdaaab7452e47bcb7162f1b05c10ec.png

δεν είναι μόνο το Toshiba επώνυμο. Υπάρχουν και άλλα, οπότε δεν χρειάζεται περιορισμός. Το 700αρι του φασον δεν καταλάβαμε πως προκύπτει 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Την κατανάλωση την βλέπω αυξημένη για 8αρι και για τις τωρινές εξωτερικές θερμοκρασίες. 

Αν έχει 200-250w τώρα στον καύσωνα πόσα θα έχει;;;

Χα χα χα  για 3  λεπτα το αναψα με 18 ζητουμενη η χαμηλοτερη που εχει μονο για το test θορυβου. Ηθελα να το παω στα 1000 w γι αυτο του εσβησα το eco mode αλλα δεν πηγαινε με τιποτε.. ξεκινησε απο 230 w αν το αφηνα πανω απο 3 λεπτα με αυτες τις συνθηκες θα πηγαινε χαλαρα στα 60w παλι...There is a new sherriff in town believe it or not🙂🙂🙂🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Χα χα χα  για 3  λεπτα το αναψα με 18 ζητουμενη η χαμηλοτερη που εχει μονο για το test θορυβου. Ηθελα να το παω στα 1000 w γι αυτο του εσβησα το eco mode αλλα δεν πηγαινε με τιποτε.. ξεκινησε απο 230 w αν το αφηνα πανω απο 3 λεπτα με αυτες τις συνθηκες θα πηγαινε χαλαρα στα 60w παλι...There is a new sherriff in town believe it or not🙂🙂🙂🙂

Κάνε υπομονή, θα πάει μόλις ανέβουν οι θερμοκρασίες :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Την κατανάλωση την βλέπω αυξημένη για 8αρι και για τις τωρινές εξωτερικές θερμοκρασίες. 

Αν έχει 200-250w τώρα στον καύσωνα πόσα θα έχει;;;

Χα χα χα  για 3  λεπτα το αναψα με 18 ζητουμενη η χαμηλοτερη που εχει μονο για το test θορυβου. Ηθελα να το παω στα 1000 w γι αυτο του εσβησα το eco mode αλλα δεν πηγαινε με τιποτε.. ξεκινησε απο 230 w αν το αφηνα πανω απο 3 λεπτα με αυτες τις συνθηκες θα πηγαινε χαλαρα στα 60w παλι...There is a new sherriff in town believe it or not🙂🙂🙂🙂

Χα χα χα μην εισαι και τοσο σιγουρος....  γιατι λογω επερχομενου θερους .... να μιλαμε για ενα midsummer night's dream 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επιμενει ο αλλος να λεει 8αρι ένα από τα κορυφαία 9αρια της αγοράς μπας και το μειώσει.

1231635179_Screenshot_20200530-2021142.png.467401acb0d6c8c5c449960903ab2d36.png

Ούτε καν..

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Αν έχεις καλές μονώσεις στους τοίχους το σπίτι και καλά σύγχρονα αλουμίνια  ενδεχομένως να σε καλύψει το 18άρι . Καλύτερα να δει το χώρο σου ψυκτικός . 
Το Kuro είναι μια χαρά κλιματιστικό . Έχει καλό SEER δηλαδή καλή οικονομία στη ψύξη . Λογικά για αυτό λές σωστά ;
https://www.skroutz.gr/s/9496372/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-656R32.html

Αν όντως μπορεί να καλύψει το χώρο σου θα έλεγα να μην το αλλάξεις . 

Μέχρι πόσα λεφτά σύνολο  κοιτάς για δύο 9άρια ;  Τα θες μόνο για ψύξη ; 


 

Ναι αυτο εχω. Τα 9αρια Κuro θα επαιρνα και κυριως για ψυξη.

Απλα σκεφτομαι μηπως αξιζει να παω σε καποιο Daikin η Τoshiba που ειναι ποιο αθορυβα. Μου αρεσε το Toshiba Daiseikai 9 αλλα βγαινει μεχρι 16αρι.

Επεξ/σία από spaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...