Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

αυτο εννοω , εμφανιζει μπαρες απο απριλιο και μετα , ειχα κανει ενα reset καποια στιγμη γιατι αλλαξα κωδικους στο router και τα εκανα παλι απο την αρχη τα μπριζακια 

Αν ειχες κανει reset στις μπριζες δεν...🤥

1 ώρα πριν, Rebel21 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι είδα η τελευταία σειρά Aurora δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα από την midea.

Συνολικά η τριάδα που ανέφερα φαίνεται μία από τις ποιο ολοκληρωμένες μεχρι τα 450 ευρώ. 

Το bosch ίσως έχει ένα κλικ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και τηλεχειριστηρίου.

Οι εξωτερικες δεν ειναι ιδιες.

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

αυτο εννοω , εμφανιζει μπαρες απο απριλιο και μετα , ειχα κανει ενα reset καποια στιγμη γιατι αλλαξα κωδικους στο router και τα εκανα παλι απο την αρχη τα μπριζακια 

342340986_2020-06-10204823.png.9fe41ac5d0af428863ffb4d1c5068778.png

Ρε φιλε 15 κιλοβατωρες τον Απριλιο?
Σε ολα εχω 100+!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Air conditioner short cycling occurs when something within the system prevents your unit from completing a full cooling cycle.
A full cooling cycle occurs from the time that the unit kicks on to the time that the temperature you set at the thermostat is reached and the unit kicks back off again.
Αν ανοιγει η κλεινeι πριν το threshold που ειναι προγραμματισμενο τοτε ειναι short cycling.

Αν κανει οντως sort cycling θα εχει υπερβολικη καταναλωση. Αν δεν κανει ομως δε θα εχει.
Θα ηταν ενδιαφερον να μας πει ο @dimostr ποσο παραπανω εχει καψει το Νταικιν σε σχεση με το Κουρο για καποιο ιδιο χρονικο διαστημα.

Συμφωνα με το link που εβαλες το sort cycling επιβαρυνει τον συμπιεστη. Βεβαιως,
Συμφωνα με το ιδιο link ομως τα συχνα on/off ειναι πιθανο να ειναι sort cycling αλλα μπορει και να μην ειναι.

Βρε χωρίς να χρειάζεται καθόλου θέρμανση ο χώρος ανάβει το κλίμα ανά 3 λεπτά! Και δουλεύει για τρία λεπτά χωρίς λόγο..άρα σίγουρα έχει παραπάνω καταναλωση ο συγκεκριμένος χρήστης . θα είχε π.χ. 0 (δεν ξέρω πόση κατανάλωση έχει σε thermostate mode*24 ώρες)  και τώρα την μισή μέρα (12 ώρες δηλαδή) δουλεύει χωρίς λόγο το κλιματιστικό.(έστω και με 200watt)

12*200watt = 2400watt την ημέρα χωρίς να το χρειάζεσαι.

Να σου πω εγώ πως το καταλαβαίνω.

Τα συχνά on/off είναι short cycle.πως καταλαβαίνεις όμως ότι κάνει αν ειναι αθόρυβο π.χ. σαν το Daikin και δεν έχεις μετρητή κατανάλωσης; Απλά δεν μπορείς εύκολα.

Σε γενικές γραμμές το short cycling είναι ζορικο να το καταλάβεις (αν δεν έχεις μετρητή κατανάλωσης).

Άρα σου λέει, αν το βάζεις 22 και φτάνει 18 δουλεύει για λίγο και κλείνει και ξανανοιγει κτλ είναι μια ΈΝΔΕΙΞΗ. Έλεγξε γιατι το κάνει..Πως όμως ξέρεις ότι η θερμοκρασία που έχει πάνω στο κλιματιστικό είναι πχ <22 ..? Άρα πρέπει να βάλεις θερμόμετρο πάνω να το ελέγξεις.. Για αυτό ούτε αυτό είναι είναι εύκολο για τον μέσο χρήστη.

Όπως είπα το ελάχιστο όριο  σε λεπτά ειναι τρία..όσα κάνει το Daikin. Αν μπορούσες να αφαιρέσεις αυτή την ασφάλεια θα έβλεπες ότι  ίσως θα έκλεινε/άνοιγε συνέχεια (χωρίς το delay)

Προσωπική εκτίμηση είναι κάτι παίζει με τον αισθητήρα και την θέση του πάνω στην εσωτερική μονάδα...

Και ότι τα συνεχόμενα on/off ειναι κακό για την ζωή του μηχανήματος..

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Αν ειχες κανει reset στις μπριζες δεν...🤥

δεν υπηρχε διαφορα παντως που να ηταν αξια σημασιας αλλιως θα το θυμομουν 

3680 kwh τετραμηνο με τα 3  κλιματιστικα οταν σε προηγουμενες περιοδους ειχα περιπου στις 1600 kwh χωρις κλιματιστικα  και με την εταιρεια ρευματος που εχω μιλαμε για πολυ οικονομια σε σχεση με την προηγουμενη μορφη θερμανσης που ειχα 

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ρε φιλε 15 κιλοβατωρες τον Απριλιο?

εχω καλες μονωσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Για να χάνει πάλι, λογικά τρύπησε κανά στοιχείο. Άντε βρες το, κόλλα το, γέμισμα με εναλλακτικο του r22 και πόσο να αντέξει;

Άμα λέει 2 μπορεί να μην είναι επίσημος dealer Daikin Hellas. Για 5 χρόνια εγγύηση θα πρέπει να αναζητήσεις πωλητή μέσω του daikin.gr.

Αν θες Toshiba, φέρνει ο κωτσος το mirai και το mirai plus. Δεν έχουν την απόδοση του Daikin, αλλά έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

Έχει το ap71 ο

@apostolisep3

Οπως λέει και ο liakjim το έχω εγκαταστήσει αλλά δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα ειδικά σε ζέστη που το θέλω. Από χειμώνα με το καλό. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι ΘΗΡΙΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Βρε χωρίς να χρειάζεται καθόλου θέρμανση ο χώρος ανάβει το κλίμα ανά 3 λεπτά! Και δουλεύει για τρία λεπτά χωρίς λόγο..άρα σίγουρα έχει παραπάνω καταναλωση ο συγκεκριμένος χρήστης . θα είχε π.χ. 0 (δεν ξέρω πόση κατανάλωση έχει σε thermostate mode*24 ώρες)  και τώρα την μισή μέρα (12 ώρες δηλαδή) δουλεύει χωρίς λόγο το κλιματιστικό.(έστω και με 200watt)

Να σου πω εγώ πως το καταλαβαίνω.

Τα συχνά on/off είναι short cycle.πως καταλαβαίνεις όμως ότι κάνει αν ειναι αθόρυβο π.χ. σαν το Daikin και δεν έχεις μετρητή κατανάλωσης; Απλά δεν μπορείς εύκολα..

Σε γενικές γραμμές το short cycling είναι ζορικο να το καταλάβεις (αν δεν έχεις μετρητή κατανάλωσης).

Άρα σου λέει, αν το βάζεις 22 και φτάνει 18 δουλεύει για λίγο και κλείνει και ξανανοιγει κτλ είναι μια ΈΝΔΕΙΞΗ. Έλεγξε γιατι το κάνει..Πως όμως ξέρεις ότι η θερμοκρασία που έχει πάνω στο κλιματιστικό είναι πχ <22 ..? Άρα πρέπει να βάλεις θερμόμετρο πάνω να το ελέγξεις.. Για αυτό ούτε αυτό είναι είναι εύκολο για τον μέσο χρήστη.

Όπως είπα το ελάχιστο όριο  σε λεπτά ειναι τρία..όσα κάνει το Daikin. Αν μπορούσες να αφαιρέσεις αυτή την ασφάλεια θα έβλεπες ότι  ίσως θα έκλεινε/άνοιγε συνέχεια (χωρίς το delay)

Προσωπική εκτίμηση είναι κάτι παίζει με τον αισθητήρα και την θέση του πάνω στην εσωτερική μονάδα...

Και ότι τα συνεχόμενα on/off ειναι κακό για την ζωή του μηχανήματος..

https://www.youtube.com/watch?v=yK6hra2QSvw

Εχω δειξει εδω οτι στο οριο ανοιγοκλεινει ανα 3λεπτο επειδη αυτο χρειαζεται να κανει για να συντηρησει τον χωρο και να εχει και τη δικλειδα ασφαλειας.
Αν δεν ανοιγοκλεινε θα ειχαμε το φαινομενο του Ιζουρου που δεν εκανε on/off αλλα κρυωνες περιμενοντας να ξαναπαρει μπρος.
Anyway, θα δουμε.
Ο τεχνικος του ειπε οτι ειναι ενταξει.
Κατσε να πανε και στον @liakjim και βλεπουμε.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπική εκτίμηση είναι κάτι παίζει με τον αισθητήρα και την θέση του πάνω στην εσωτερική μονάδα...

Και ότι τα συνεχόμενα on/off ειναι κακό για την ζωή του μηχανήματος..

Eχω συνολικά 5 απο αυτά τα κλιματιστικά, οπότε αν παρουσιάσουν πρόβλημα, τον ήπιαμε.

Απο την άλλη, δύσκολο να πιστέψω ότι ανακαλύψαμε στοιχεία σε ενα forum που θα μπορούσε να δει η DAIKIN απο τα εργαστηριακες ερευνες της σχετικά εύκολα. 

Αν ήταν κλιματιστικό με κάποια καινούργια τεχνολογία, θα έλεγα οτι είναι πιο πιθανο να εχει κανει καποια γκαφα η DAIKIN.

Αλλα με Inverter που κατασκευάζει η εταιρεία εδώ και 20+ χρόνια;

 Επίσης,  η προιστορία μου δείχνει οτι ολα τα DAIKIN που εχω απο το 1999(τεχνολογιας Inverter) δουλεύουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στους συμπιεστές...

Ο χρόνος θα δείξει, αλλά προσωπικά...δεν ανησυχώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Eχω συνολικά 5 απο αυτά τα κλιματιστικά, οπότε αν παρουσιάσουν πρόβλημα, τον ήπιαμε.

Απο την άλλη, δύσκολο να πιστέψω ότι ανακαλύψαμε στοιχεία σε ενα forum που θα μπορούσε να δει η DAIKIN απο τα εργαστηριακες ερευνες της σχετικά εύκολα. 

Αν ήταν κλιματιστικό με κάποια καινούργια τεχνολογία, θα έλεγα οτι είναι πιο πιθανο να εχει κανει καποια γκαφα η DAIKIN.

Αλλα με Inverter που κατασκευάζει η εταιρεία εδώ και 20+ χρόνια;

 Επίσης,  η προιστορία μου δείχνει οτι ολα τα DAIKIN που εχω απο το 1999(τεχνολογιας Inverter) δουλεύουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στους συμπιεστές...

Ο χρόνος θα δείξει, αλλά προσωπικά...δεν ανησυχώ.

Συζήτηση απλά κάνουμε.. δεν είναι τίποτα σίγουρο και επίσης το κάνει υπό συγκεκριμένες συνθήκες..  Είχα έχω και θα έχω μεγάλη εκτίμηση τα Daikin :)

Αν όμως (λόγο σχετικά χαμηλής τιμής σε σχέση με τα υπόλοιπα Daikin) δεν είναι καθαρόαιμο Daikin και είναι καμία συνεργασία με Gree  εκεί θα με έπιανε ένα ταπεινό αγχος.. 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Papas15 είπε

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι επιπλέον γιατί νομίζω δεν έχω καταλάβει καλά. Όσο πιο υψηλό SEER έχει ένα aircondition τόσο πιο οικονομικό είναι στην ψύξη. Το πιο είναι πιο "δυνατό" εξαρτάται από τα btus; Γιατί κοιτούσα την παρακάτω σύγκριση και ενώ το daikin φαίνεται να βγάζει τα περισσότερα btus σε ψύξη το προτείνουν για λιγότερα τετραγωνικά. ( https://www.bestprice.gr/compare/2155039087_2155366517_2155292361_2155592137/comparison.html ). Ρωτάω περισσότερο γιατί είναι αρκετά πιο οικονομικό απο τα υπόλοιπα. Αν έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το budget περίπου (ως μαξ 700 που κάνει το fujitsu) καλοδεχούμενη! Το toshiba edge που πουλάει ο κωτσόβολος φαίνεται πολύ καλό αλλα ξεφεύγει σε budget (830e). 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-13000-btu-ras-13j2avsg-e-ras-b13j2kvsg-e

69 ευρώ διαφορά από το μαξ budget των 700. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Συζήτηση απλά κάνουμε.. δεν είναι τίποτα σίγουρο και επίσης το κάνει υπό συγκεκριμένες συνθήκες..  Είχα έχω και θα έχω μεγάλη εκτίμηση τα Daikin :)

Καλά σίγουρα, και καλά κάνεις...γι'αυτό υπάρχει το forum! Προσωπικά πιστεύω ότι θέλει να αποφύγει ψυχρά ρεύματα στην θέρμανση και το έχουν ρυθμίσει κατά αυτο τον τρόπο...Ας πούμε , στο MIRAI plus είχα αυτό το θέμα και έπρεπε να ρυθμίσω τις περσίδες.

Θυμάμαι όταν κατασκήνωσαν ο Βέλγος και ο Ιαπωνας στο σπίτι μου το 1999 για να ερευνήσουν το πρόβλημα με το σενσορα υγρασίας που είχε ενα μοντέλο που είχα πάρει. 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Καλά σίγουρα, και καλά κάνεις...γι'αυτό υπάρχει το forum! Προσωπικά πιστεύω ότι θέλει να αποφύγει ψυχρά ρεύματα στην θέρμανση και το έχουν ρυθμίσει κατά αυτο τον τρόπο...Ας πούμε , στο MIRAI plus είχα αυτό το θέμα και έπρεπε να ρυθμίσω τις περσίδες.

Κανονικα θα έπρεπε να κλείνει..αυτό αντί να κλείνει.(μεχρι να πέσει η θερμοκρασία) .ανοίγει για τρία λεπτά δουλεύει,σταματάει τρία λεπτά ,δουλεύει για τρία λεπτά σταματάει για τρία λεπτά και το κάνει συνέχεια και όλα αυτά σε έναν χώρο που δεν χρειάζεται απλά θέρμανση! (Σε συγκεκρινενο εύρος θερμοκρασίας το κανει όχι πάντα)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Συζήτηση απλά κάνουμε.. δεν είναι τίποτα σίγουρο και επίσης το κάνει υπό συγκεκριμένες συνθήκες..  Είχα έχω και θα έχω μεγάλη εκτίμηση τα Daikin :)

Αν όμως (λόγο σχετικά χαμηλής τιμής σε σχέση με τα υπόλοιπα Daikin) δεν είναι καθαρόαιμο Daikin και είναι καμία συνεργασία με Gree  εκεί θα με έπιανε ένα ταπεινό αγχος.. 😛

Ίσως και να είναι σε συνεργασία με gree πάντως εάν είναι εγώ δε θα είχα θέμα γιατί τα gree δίνουν 10 χρόνια εγγύηση οπότε δε θα ανησυχήσω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Κανονικα θα έπρεπε να κλείνει..αυτό αντί να κλείνει.(μεχρι να πέσει η θερμοκρασία) .ανοίγει για τρία λεπτά δουλεύει,σταματάει τρία λεπτά ,δουλεύει για τρία λεπτά σταματάει για τρία λεπτά και το κάνει συνέχεια και όλα αυτά σε έναν χώρο που δεν χρειάζεται θέρμανση! (Σε συγκεκρινενο εύρος θερμοκρασίας)

Δεν το ειδες το βιντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...