Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θα βρεις κλιματιστικό στα λεφτά του Daikin που να έχει ανώτερη απόδοση σε θέρμανση. Καλύτερα να πας σε ftxc35b που θα σου δώσει 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

 

Ευχαριστω για την απάντηση.

Εχει σίγουρα 5 χρονια εγγύηση; Γιατι εδώφαίνεται ότι έχει 2

 

https://www.electroholic.gr/el/product/AIRDAI00002?skr_prm=WyJlZDAyODI4Ny0xYmQyLTQyZTQtYjZlNy1mODFhOWJkOWYxMTciLDE1OTE3MTc0NjUyOTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Αν και ειμαι fan των Toshiba λέω να κρατηθώ κai να περιμένω για το Daikin. Ευχαριστω για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, louben είπε

Ευχαριστω για την απάντηση.

Εχει σίγουρα 5 χρονια εγγύηση; Γιατι εδώφαίνεται ότι έχει 2

https://www.electroholic.gr/el/product/AIRDAI00002?skr_prm=WyJlZDAyODI4Ny0xYmQyLTQyZTQtYjZlNy1mODFhOWJkOWYxMTciLDE1OTE3MTc0NjUyOTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αν και ειμαι fan των Toshiba λέω να κρατηθώ κai να περιμένω για το Daikin. Ευχαριστω για τη βοήθεια.

Εγώ λέω να περιμένεις προσφορές / εκπτώσεις και να χτυπήσεις Τoshiba. Καλά τα Daikin αλλά Toshiba δεν ειναι. Νομίζω όσο ζεσταίνει ο καιρός είμαστε πιο κοντά σε προσφορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να εξηγήσει την γκάμα των tcl?

Στον κατάλογο αναφέρουν 3 κατηγορίες: Elite elegant, elite plus και elite. Σε καταστήματα αλλά και στο site βλέπω και elite premium που δεν τα έχουν στον κατάλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198885-toshiba-mirai-plus-13tavg-e-b13tkvg-e?cmicc=skroutz

Νομίζω αν τους ζητήσεις δωρεάν εγκατάσταση θα στη δώσουν ή και καλύτερη τιμή αν πληρώσεις μετρητά θα στην κάνει το κατάστημα.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Ξέρει κανείς να εξηγήσει την γκάμα των tcl?

Στον κατάλογο αναφέρουν 3 κατηγορίες: Elite elegant, elite plus και elite. Σε καταστήματα αλλά και στο site βλέπω και elite premium που δεν τα έχουν στον κατάλογο

Νομιζω κάποιος είχε αναφέρει ότι τα premium έχουν καταργηθεί και αντικατασταθεί από τα elite plus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 ομοια panasonic καναλατα επαγγελματικα κλιματιστικα και το ενα κανει θορυβο απο την εσωτερικη μοναδα οταν δουλευει.

Το ενα συνεργειο που εφερα για σερβις μου ειπε οτι εχει χαλασει η φτερωτη και να το πεταξω γιατι εχει κλεισει η εταιρια και δεν υπαρχουν ανταλλακτικα.

Το δευτερο συνεργειο μου ειπε οτι εχει παρει (στραβωσει) ο αξονας και να το πεταξω γιατι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα.

Νομιζω πανω κατω τα ιδια δηλαδη εννοουσαν.

Δε τους ρωτησα αν μπορω να αλλαξω μονο την εσωτερικη μοναδα και να κρατησω την εξετερικη.

Εχει κανεις ιδεα αν γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsakatanhs1986 είπε

Εχω 2 ομοια panasonic καναλατα επαγγελματικα κλιματιστικα και το ενα κανει θορυβο απο την εσωτερικη μοναδα οταν δουλευει.

Το ενα συνεργειο που εφερα για σερβις μου ειπε οτι εχει χαλασει η φτερωτη και να το πεταξω γιατι εχει κλεισει η εταιρια και δεν υπαρχουν ανταλλακτικα.

Το δευτερο συνεργειο μου ειπε οτι εχει παρει (στραβωσει) ο αξονας και να το πεταξω γιατι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα.

Νομιζω πανω κατω τα ιδια δηλαδη εννοουσαν.

Δε τους ρωτησα αν μπορω να αλλαξω μονο την εσωτερικη μοναδα και να κρατησω την εξετερικη.

Εχει κανεις ιδεα αν γινεται αυτο?

Λογικα για να μην υπάρχουν ανταλλακτικά δεν υπάρχει ουτε μηχάνημα και να το βρεις λέμε τώρα θα το πληρωσεις όσο έχει ένα καινουριο δεν αξίζει θα είναι και R 22 αστα βραστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε μια γνώμη. Εχω ένα sharp inverter 20-22 ετών.

Εχασε φρέον και έβαλε ο τεχνικός. Δούλεψε 2 φορές και πάπαλα.... Μάλλον έχασε πάλι.

Αξίζει να ασχοληθώ, ή πάει ανακύκλωση;

 

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Εγώ λέω να περιμένεις προσφορές / εκπτώσεις και να χτυπήσεις Τoshiba. Καλά τα Daikin αλλά Toshiba δεν ειναι. Νομίζω όσο ζεσταίνει ο καιρός είμαστε πιο κοντά σε προσφορές..

Ίσα ίσα πιστεύω το αντίθετο θα γίνει. όσο πλησιάζουν οι ζέστες δεν πρόκειται να κάνουν εκπτώσεις γιατί αυτός που καίγεται να αγοράσει κλιματιστικό θα το αγοράσει θέλει δεν θέλει είτε έχει ''καλές'' εκπτώσεις είτε όχι. 

Και εγώ περιμένω εδώ και 2 μήνες περίπου να βγάλει τις περσινές καλές προσφορές, αλλά απ' ότι μου φαίνεται στο τέλος θα μείνω με την όρεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tasvar είπε

Για πείτε μια γνώμη. Εχω ένα sharp inverter 20-22 ετών.

Εχασε φρέον και έβαλε ο τεχνικός. Δούλεψε 2 φορές και πάπαλα.... Μάλλον έχασε πάλι.

Αξίζει να ασχοληθώ, ή πάει ανακύκλωση;

Αν έβαλε και έχασε πάλι σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή σε σημείο ένωσης ρακορ η σε εναλλακτη, βάλε πόσο θα στοιχήσει ο εντοπισμός και η επισκευή, ειδικά αν αυτό το κλιματιστικό το χρησιμοποιείς αρκετές ώρες χειμώνα καλοκαίρι, αλλαγή χωρίς δεύτερη σκέψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Αν έβαλε και έχασε πάλι σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή σε σημείο ένωσης ρακορ η σε εναλλακτη, βάλε πόσο θα στοιχήσει ο εντοπισμός και η επισκευή, ειδικά αν αυτό το κλιματιστικό το χρησιμοποιείς αρκετές ώρες χειμώνα καλοκαίρι, αλλαγή χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Μόνο καλοκαίρι για ψύξη, κανένα μεσημέρι, ή βράδυ με τους καύσωνες. 

Οπότε δεν αξίζει να το ψάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasvar είπε

Μόνο καλοκαίρι για ψύξη, κανένα μεσημέρι, ή βράδυ με τους καύσωνες. 

Οπότε δεν αξίζει να το ψάξω;

Για να χάνει πάλι, λογικά τρύπησε κανά στοιχείο. Άντε βρες το, κόλλα το, γέμισμα με εναλλακτικο του r22 και πόσο να αντέξει;

4 ώρες πριν, louben είπε

Ευχαριστω για την απάντηση.

Εχει σίγουρα 5 χρονια εγγύηση; Γιατι εδώφαίνεται ότι έχει 2

https://www.electroholic.gr/el/product/AIRDAI00002?skr_prm=WyJlZDAyODI4Ny0xYmQyLTQyZTQtYjZlNy1mODFhOWJkOWYxMTciLDE1OTE3MTc0NjUyOTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αν και ειμαι fan των Toshiba λέω να κρατηθώ κai να περιμένω για το Daikin. Ευχαριστω για τη βοήθεια.

Άμα λέει 2 μπορεί να μην είναι επίσημος dealer Daikin Hellas. Για 5 χρόνια εγγύηση θα πρέπει να αναζητήσεις πωλητή μέσω του daikin.gr.

Αν θες Toshiba, φέρνει ο κωτσος το mirai και το mirai plus. Δεν έχουν την απόδοση του Daikin, αλλά έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχει κανεις γνωμη για σειρα ap mitsubishi;

Έχει το ap71 ο

@apostolisep3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...