Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-09wf-ar3vo32-09-με-ιονιστή-1223087.html

ή

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Για 12τμ θα πρότεινα περισσότερο το πρώτο μιας και το follow me θα βοηθήσει σε τόσο μικρό χώρο. Επίσης έχει ιονιστη, WiFi και 10 χρόνια εγγύηση

Το δεύτερο είναι πιο ποιοτικό, έχει μεγαλύτερη απόδοση σε θέρμανση και ένα τακ πιο κάτω σε ψύξη, δεν έχει WiFi, ιονιστη και έχει 3 χρόνια εγγύηση. Είναι πολύ δυνατό και το φοβάμαι για τόσο μικρό χώρο, εκτός αν είναι σουρωτηρι οπότε η απόδοση του θα βοηθήσει σε οικονομία στη θέρμανση.

Εγώ κοιτούσα κυρίως αυτό.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198495-inventor-p9vi32-12wf-passion-eco

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. 

Επεξ/σία από Rebel21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού στήσαμε το termux με τη βοήθεια του liakjim ας  ανεβάσω 30 εξωτερική 26 ζητούμενη 

 

 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δυστυχώς οι γνώσεις μου περι κλιματιστικών είναι φτωχότερες εκείνων γνωστού πρώην πρωθυπουργού περι Αγγλικών, ωστόσο θα κάνω μια  προσπάθεια να δώσω μια εικόνα  για το TCL Elite TAC-12CHSA/XA51  μιας κι αναφέρεται αρκετά εδώ, κι απ όσο έψαξα δε βρήκα κάποιον να γράφει γνώμη κατόπιν αγοράς.

Είμαι πανάσχετος ξεκάθαρα, είχα μόνο μια μικρή εμπειρία μ ένα εννιάρι toyotomi  μιας κοπελιάς, οπου  μέναμε μαζί κάποιο καλοκαίρι, ύστερα έφυγε η κοπελιά, έφυγε και το κλιματιστικό. Η δε κυρία τόσα που μού φαγε αν τα μάζευα τώρα θα έγραφα  review  για Α+++  daking, αλλα έτσι που τα κάναμε ας πούμε 2 λόγια για τον κινέζο. 

Το έχω τοποθετήσει σε υπνοδωμάτιο μεγάλο. Πήρα το δωδεκάρι μιας κι είχε 40 ευρώ διαφορά απ το μικρότερο και με την προοπτική να φύγω κάποια στιγμή για μικρότερο σπίτι, οπου ίσως να με καλύψει και σε ενιαίο χώρο τότε. 

Το κλιματιστικό είναι αθόρυβο, έχει 3 επιλογές ρύθμισης του ανεμιστήρα και κατ επέκταση του θορύβου,  στα 40, 34 και 26  db. Εγώ στη δεύτερη και την τρίτη ρύθμιση κοιμάμαι άνετα. Επιπλέον υπάρχει και    κουμπί mute, όπου πέφτουμε στα 19  db,  επιλογή που πραγματικά θεωρώ οτι καλύπτει και  τους πλέον περίεργους με τον ύπνο και το καθιστά, σύμφωνα με την ελάχιστη εμπειρία μου ξανα λέω, εξαιρετική επιλογή για υπνοδωμάτιο. 

Το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω εγώ δεν διαθέτει  wifi, υπάρχει περίπτωση να παίρνει κάποιο wifi  module, ωστε ν αποκτά κι αυτή τη λειτουργία, ωστόσο δεν το έψαξα καθόλου μιας και δεν είχα  σκοπό να χρησιμοποιήσω το εξής χαρακτηριστικό όπως και να χει 

Θυμάμαι οτι το  toyotomi  της όμορφης πρώην ντίβας,  , έκανε αρκετούς θορύβους, τρίζαν τα πλαστικά κάνα δεκάλεπτο αφού το έκλεινες. Εδώ όσο το δουλεύω (λίγες μέρες), δεν έχω ακούσει το παραμικρό, ωστόσο  το δείγμα μου είναι περιορισμένο, πόσο μάλλον εφόσον μιλάμε για χρήση με στόχο την ψύξη.

Το κλιματιστικό παγώνει το δωμάτιο άμεσα, κάνει εξαιρετική δουλειά σε χώρο  με απερίγραπτη υγρασία,  κάτι που φαντάζομαι είναι λογικό εφόσον μιλάμε για δωδεκάρι. Λόγω της κατανομής του χώρου στο δωμάτιο (εντυχιζόμενη ντουλάπα, κουρτινόξυλα που δε μπορούσα να πειράξω κλπ κλπ),  έχει τοποθετηθεί απέναντι ακριβώς απ το κρεβάτι κι οι περσίδες του, εκτός κι αν δεν το έχω βρει εγώ, ρυθμίζονται μόνο πάνω κάτω, οπότε, εκτός κι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, με βλέπω ν αναγκάζομαι να  αλλάξω θέση στο κρεβάτι για να είναι υποφερτό τις νύχτες.

Ν αναφέρω, επειδή έχω διαβάσει καφρίλες για εξωτερικές μονάδες που ακούγονται σαν ελικόπτερα, οτι η συγκεκριμένη του κινέζου μου δεν ακούγεται μέσα απ το σπίτι, είναι τοποθετημένη  πάνω απο το παράθυρο της κουζίνας που συνορεύει με το προς ψύξη  υπνοδωμάτιο, κι ακόμη και στη κουζίνα δεν την ακούς παρα μόνο   αν προσπαθήσεις αρκετά.

Επειδή πραγματικά δε γνωρίζω, όποιος έχει απορίες και μπορώ να βοηθήσω πάνω στο συγκεκριμένο μηχάνημα, μιας κι αναφέρεται αρκετά, μπορεί να μου απευθυνθεί κι ευχαρίστως  να εξυπηρετήσω, εσείς εδώ κάνετε μετρήσεις και στην κατανάλωση, λέτε κάτι ψαγμένα που εγώ δεν έχω τις γνώσεις να τσεκάρω. Φαντάζομαι οτι, κρίνοντας κι απ την τιμή, δεν θα κυλήσουν όλα τόσο ρόδινα, αλλα πραγματικά μέχρι στιγμής φαίνεται σε όλα εξαιρετικό, αν συνυπολογίσουμε και τα 10 χρόνια στην εγγύηση έχει καλά προγνωστικά να βγάλει τα λεφτά του.  Αν έχετε καμιά ιδέα μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα να φυσάει δεξιά  ή κάτι τέτοιο, για να γλιτώσω την εσωτερική μετακόμιση, μιας και χθες το ξέχασα ανοιχτό στον ύπνο κι ονειρεύτηκα οτι ήμουν λέει σ ένα τελεφερίκ στο Καϊμάκτσαλαν και φορούσα λέει κοντομάνικο κι  ήμουν στα τελευταία μου κι εκεί μεσ τα κρυοπαγίματα αντηχούσε στο μυαλό η φωνή της μάνας μου με τη γνωστή προτροπή της για ζακέτα που δεν πήρα, θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις γενικότερα, να είστε καλά.    

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelaras22 είπε

 Δυστυχώς οι γνώσεις μου περι κλιματιστικών είναι φτωχότερες εκείνων γνωστού πρώην πρωθυπουργού περι Αγγλικών, ωστόσο θα κάνω μια  προσπάθεια να δώσω μια εικόνα  για το TCL Elite TAC-12CHSA/XA51  μιας κι αναφέρεται αρκετά εδώ, κι απ όσο έψαξα δε βρήκα κάποιον να γράφει γνώμη κατόπιν αγοράς.

Είμαι πανάσχετος ξεκάθαρα, είχα μόνο μια μικρή εμπειρία μ ένα εννιάρι toyotomi  μιας κοπελιάς, οπου  μέναμε μαζί κάποιο καλοκαίρι, ύστερα έφυγε η κοπελιά, έφυγε και το κλιματιστικό. Η δε κυρία τόσα που μού φαγε αν τα μάζευα τώρα θα έγραφα  review  για Α+++  daking, αλλα έτσι που τα κάναμε ας πούμε 2 λόγια για τον κινέζο. 

Το έχω τοποθετήσει σε υπνοδωμάτιο μεγάλο. Πήρα το δωδεκάρι μιας κι είχε 40 ευρώ διαφορά απ το μικρότερο και με την προοπτική να φύγω κάποια στιγμή για μικρότερο σπίτι, οπου ίσως να με καλύψει και σε ενιαίο χώρο τότε. 

Το κλιματιστικό είναι αθόρυβο, έχει 3 επιλογές ρύθμισης του ανεμιστήρα και κατ επέκταση του θορύβου,  στα 40, 34 και 26  db. Εγώ στη δεύτερη και την τρίτη ρύθμιση κοιμάμαι άνετα. Επιπλέον υπάρχει και    κουμπί mute, όπου πέφτουμε στα 19  db,  επιλογή που πραγματικά θεωρώ οτι καλύπτει και  τους πλέον περίεργους με τον ύπνο και το καθιστά, σύμφωνα με την ελάχιστη εμπειρία μου ξανα λέω, εξαιρετική επιλογή για υπνοδωμάτιο. 

Το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω εγώ δεν διαθέτει  wifi, υπάρχει περίπτωση να παίρνει κάποιο wifi  module, ωστε ν αποκτά κι αυτή τη λειτουργία, ωστόσο δεν το έψαξα καθόλου μιας και δεν είχα  σκοπό να χρησιμοποιήσω το εξής χαρακτηριστικό όπως και να χει 

Θυμάμαι οτι το  toyotomi  της όμορφης πρώην ντίβας,  , έκανε αρκετούς θορύβους, τρίζαν τα πλαστικά κάνα δεκάλεπτο αφού το έκλεινες. Εδώ όσο το δουλεύω (λίγες μέρες), δεν έχω ακούσει το παραμικρό, ωστόσο  το δείγμα μου είναι περιορισμένο, πόσο μάλλον εφόσον μιλάμε για χρήση με στόχο την ψύξη.

Το κλιματιστικό παγώνει το δωμάτιο άμεσα, κάνει εξαιρετική δουλειά σε χώρο  με απερίγραπτη υγρασία,  κάτι που φαντάζομαι είναι λογικό εφόσον μιλάμε για δωδεκάρι. Λόγω της κατανομής του χώρου στο δωμάτιο (εντυχιζόμενη ντουλάπα, κουρτινόξυλα που δε μπορούσα να πειράξω κλπ κλπ),  έχει τοποθετηθεί απέναντι ακριβώς απ το κρεβάτι κι οι περσίδες του, εκτός κι αν δεν το έχω βρει εγώ, ρυθμίζονται μόνο πάνω κάτω, οπότε, εκτός κι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, με βλέπω ν αναγκάζομαι να  αλλάξω θέση στο κρεβάτι για να είναι υποφερτό τις νύχτες.

Ν αναφέρω, επειδή έχω διαβάσει καφρίλες για εξωτερικές μονάδες που ακούγονται σαν ελικόπτερα, οτι η συγκεκριμένη του κινέζου μου δεν ακούγεται μέσα απ το σπίτι, είναι τοποθετημένη  πάνω απο το παράθυρο της κουζίνας που συνορεύει με το προς ψύξη  υπνοδωμάτιο, κι ακόμη και στη κουζίνα δεν την ακούς παρα μόνο   αν προσπαθήσεις αρκετά.

Επειδή πραγματικά δε γνωρίζω, όποιος έχει απορίες και μπορώ να βοηθήσω πάνω στο συγκεκριμένο μηχάνημα, μιας κι αναφέρεται αρκετά, μπορεί να μου απευθυνθεί κι ευχαρίστως  να εξυπηρετήσω, εσείς εδώ κάνετε μετρήσεις και στην κατανάλωση, λέτε κάτι ψαγμένα που εγώ δεν έχω τις γνώσεις να τσεκάρω. Φαντάζομαι οτι, κρίνοντας κι απ την τιμή, δεν θα κυλήσουν όλα τόσο ρόδινα, αλλα πραγματικά μέχρι στιγμής φαίνεται σε όλα εξαιρετικό, αν συνυπολογίσουμε και τα 10 χρόνια στην εγγύηση έχει καλά προγνωστικά να βγάλει τα λεφτά του.  Αν έχετε καμιά ιδέα μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα να φυσάει δεξιά  ή κάτι τέτοιο, για να γλιτώσω την εσωτερική μετακόμιση, μιας και χθες το ξέχασα ανοιχτό στον ύπνο κι ονειρεύτηκα οτι ήμουν λέει σ ένα τελεφερίκ στο Καϊμάκτσαλαν και φορούσα λέει κοντομάνικο κι  ήμουν στα τελευταία μου κι εκεί μεσ τα κρυοπαγίματα αντηχούσε στο μυαλό η φωνή της μάνας μου με τη γνωστή προτροπή της για ζακέτα που δεν πήρα, θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις γενικότερα, να είστε καλά.    

Αν το κοντρολ εχει μονο ενα κουμπι 'SWING' τοτε οι καθετες περσιδες που ειναι πισω απο τα μπροστινα πτερυγια ρυθμιζονται με το χερι δεξια - αριστερα.
Βεβαιωσου οτι οι εξωτερικες ειναι σταθερες και δεν ανεβοκατεβαινουν πριν βαλεις το χερι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, trelaras22 είπε

 Δυστυχώς οι γνώσεις μου περι κλιματιστικών είναι φτωχότερες εκείνων γνωστού πρώην πρωθυπουργού περι Αγγλικών, ωστόσο θα κάνω μια  προσπάθεια να δώσω μια εικόνα  για το TCL Elite TAC-12CHSA/XA51  μιας κι αναφέρεται αρκετά εδώ, κι απ όσο έψαξα δε βρήκα κάποιον να γράφει γνώμη κατόπιν αγοράς.

Είμαι πανάσχετος ξεκάθαρα, είχα μόνο μια μικρή εμπειρία μ ένα εννιάρι toyotomi  μιας κοπελιάς, οπου  μέναμε μαζί κάποιο καλοκαίρι, ύστερα έφυγε η κοπελιά, έφυγε και το κλιματιστικό. Η δε κυρία τόσα που μού φαγε αν τα μάζευα τώρα θα έγραφα  review  για Α+++  daking, αλλα έτσι που τα κάναμε ας πούμε 2 λόγια για τον κινέζο. 

Το έχω τοποθετήσει σε υπνοδωμάτιο μεγάλο. Πήρα το δωδεκάρι μιας κι είχε 40 ευρώ διαφορά απ το μικρότερο και με την προοπτική να φύγω κάποια στιγμή για μικρότερο σπίτι, οπου ίσως να με καλύψει και σε ενιαίο χώρο τότε. 

Το κλιματιστικό είναι αθόρυβο, έχει 3 επιλογές ρύθμισης του ανεμιστήρα και κατ επέκταση του θορύβου,  στα 40, 34 και 26  db. Εγώ στη δεύτερη και την τρίτη ρύθμιση κοιμάμαι άνετα. Επιπλέον υπάρχει και    κουμπί mute, όπου πέφτουμε στα 19  db,  επιλογή που πραγματικά θεωρώ οτι καλύπτει και  τους πλέον περίεργους με τον ύπνο και το καθιστά, σύμφωνα με την ελάχιστη εμπειρία μου ξανα λέω, εξαιρετική επιλογή για υπνοδωμάτιο. 

Το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω εγώ δεν διαθέτει  wifi, υπάρχει περίπτωση να παίρνει κάποιο wifi  module, ωστε ν αποκτά κι αυτή τη λειτουργία, ωστόσο δεν το έψαξα καθόλου μιας και δεν είχα  σκοπό να χρησιμοποιήσω το εξής χαρακτηριστικό όπως και να χει 

Θυμάμαι οτι το  toyotomi  της όμορφης πρώην ντίβας,  , έκανε αρκετούς θορύβους, τρίζαν τα πλαστικά κάνα δεκάλεπτο αφού το έκλεινες. Εδώ όσο το δουλεύω (λίγες μέρες), δεν έχω ακούσει το παραμικρό, ωστόσο  το δείγμα μου είναι περιορισμένο, πόσο μάλλον εφόσον μιλάμε για χρήση με στόχο την ψύξη.

Το κλιματιστικό παγώνει το δωμάτιο άμεσα, κάνει εξαιρετική δουλειά σε χώρο  με απερίγραπτη υγρασία,  κάτι που φαντάζομαι είναι λογικό εφόσον μιλάμε για δωδεκάρι. Λόγω της κατανομής του χώρου στο δωμάτιο (εντυχιζόμενη ντουλάπα, κουρτινόξυλα που δε μπορούσα να πειράξω κλπ κλπ),  έχει τοποθετηθεί απέναντι ακριβώς απ το κρεβάτι κι οι περσίδες του, εκτός κι αν δεν το έχω βρει εγώ, ρυθμίζονται μόνο πάνω κάτω, οπότε, εκτός κι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, με βλέπω ν αναγκάζομαι να  αλλάξω θέση στο κρεβάτι για να είναι υποφερτό τις νύχτες.

Ν αναφέρω, επειδή έχω διαβάσει καφρίλες για εξωτερικές μονάδες που ακούγονται σαν ελικόπτερα, οτι η συγκεκριμένη του κινέζου μου δεν ακούγεται μέσα απ το σπίτι, είναι τοποθετημένη  πάνω απο το παράθυρο της κουζίνας που συνορεύει με το προς ψύξη  υπνοδωμάτιο, κι ακόμη και στη κουζίνα δεν την ακούς παρα μόνο   αν προσπαθήσεις αρκετά.

Επειδή πραγματικά δε γνωρίζω, όποιος έχει απορίες και μπορώ να βοηθήσω πάνω στο συγκεκριμένο μηχάνημα, μιας κι αναφέρεται αρκετά, μπορεί να μου απευθυνθεί κι ευχαρίστως  να εξυπηρετήσω, εσείς εδώ κάνετε μετρήσεις και στην κατανάλωση, λέτε κάτι ψαγμένα που εγώ δεν έχω τις γνώσεις να τσεκάρω. Φαντάζομαι οτι, κρίνοντας κι απ την τιμή, δεν θα κυλήσουν όλα τόσο ρόδινα, αλλα πραγματικά μέχρι στιγμής φαίνεται σε όλα εξαιρετικό, αν συνυπολογίσουμε και τα 10 χρόνια στην εγγύηση έχει καλά προγνωστικά να βγάλει τα λεφτά του.  Αν έχετε καμιά ιδέα μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα να φυσάει δεξιά  ή κάτι τέτοιο, για να γλιτώσω την εσωτερική μετακόμιση, μιας και χθες το ξέχασα ανοιχτό στον ύπνο κι ονειρεύτηκα οτι ήμουν λέει σ ένα τελεφερίκ στο Καϊμάκτσαλαν και φορούσα λέει κοντομάνικο κι  ήμουν στα τελευταία μου κι εκεί μεσ τα κρυοπαγίματα αντηχούσε στο μυαλό η φωνή της μάνας μου με τη γνωστή προτροπή της για ζακέτα που δεν πήρα, θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις γενικότερα, να είστε καλά.    

Ευχαριστούμε πολύ για το feedback. Παρόλο το μετριοπαθες ύφος , ήδη μας έδωσες πολύτιμες πληροφορίες, επιβεβαιώνοντας και άλλα μέλη που μας έχουν πει καλά πράγματα για κλιματιστικά της συγκεκριμένης εταιρείας.

Αν θα ήθελες να ασχοληθείς λίγο περισσότερο , θα βοηθούσε να προμηθευτείς το πριζακι που χρησιμοποιούν πολλοί από εμάς και δίνει πληροφορίες κατανάλωσης στον χρόνο

https://www.skroutz.gr/s/21608669/TP-LINK-HS110-v3-White.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Αν θυμούνται κάποιοι παλιότεροι στο νήμα, μετά το καλοκαίρι αγόρασα 2 daiseikai  τα οποία ακόμα δεν πρόλαβα να μετρήσω και να χαρώ.

Αναγκάζομαι από τη δουλειά να μετακομίσω Αθήνα και φυσικά θα τα πάρω μαζί μου.

Τι προτείνετε να βάλω στη θέση τους για να νοικιάσω το σπίτι? Ψάχνω κάτι τίμιο. Θυμάμαι σε παλιότερες συζητήσεις άκουγα καλά λόγια για Haier tundra αλλά και Midea.

Tωρα διαβάζω καλά λόγια και για tcl. 

Πριν τα daiseikai είχα 2 izuru (r414a) από τα οποία δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ειδικά από το 12αρι στο σαλόνι.

Το σπίτι βλέπει προς τη δύση και είναι διαμπερές (σαλοκουζινα δύση, δωμάτια ανατολή). Πανω-κατω δεξιά αριστερά έχω άλλα διαμερίσματα. Έχω βάλει θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους. Η σαλοκουζινα είναι 30-32τμ σε σχήμα Π και το υπνοδωμάτιο 12-13 τμ

Ψάχνω κάτι που να μην αδειάσει τη δικιά μου τσέπη αλλά να κάνει δουλειά και γι αυτόν που θα νοικιάσει το σπίτι.

 

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Αν θυμούνται κάποιοι παλιότεροι στο νήμα, μετά το καλοκαίρι αγόρασα 2 daiseikai  τα οποία ακόμα δεν πρόλαβα να μετρήσω και να χαρώ.

Αναγκάζομαι από τη δουλειά να μετακομίσω Αθήνα και φυσικά θα τα πάρω μαζί μου.

Τι προτείνετε να βάλω στη θέση τους για να νοικιάσω το σπίτι? Ψάχνω κάτι τίμιο. Θυμάμαι σε παλιότερες συζητήσεις άκουγα καλά λόγια για Haier tundra αλλά και Midea.

Tωρα διαβάζω καλά λόγια και για tcl. 

Πριν τα daiseikai είχα 2 izuru (r414a) από τα οποία δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ειδικά από το 12αρι στο σαλόνι.

Το σπίτι βλέπει προς τη δύση και είναι διαμπερές (σαλοκουζινα δύση, δωμάτια ανατολή). Πανω-κατω δεξιά αριστερά έχω άλλα διαμερίσματα. Έχω βάλει θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους. Η σαλοκουζινα είναι 30-32τμ σε σχήμα Π και το υπνοδωμάτιο 12-13 τμ

Ψάχνω κάτι που να μην αδειάσει τη δικιά μου τσέπη αλλά να κάνει δουλειά και γι αυτόν που θα νοικιάσει το σπίτι.

Καλησπερα. Εφοσον ειχες κλιματιστικα στον χωρο, θα γνωριζεις κ τα btu που απαιτουνται. Στα ιδια λοιπον, παρε tcl η inventor για 10 χρονια ηρεμιας λογω εγγυησης χωρις ορους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Ειμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 12000 btu για κρεβατοκάμαρα και έιχα καταλήξει σε daikin κια εν προκειμένω σε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/18325018/Daikin-ATXC35B-ARXC35B-Siesta-Sensira.html

 

είδα όμως ότι βγηκε σε πολυ καλή τιμή και ενα TOSHIBA 

https://www.skroutz.gr/s/8946335/Toshiba-RAS-13BKV-E-RAS-13BAV-E.html

 

και είμαι με το δάκτυλο στη σκανδάλη για αν το αγοράσω αν και στους ονομαστικους δείκτες (scop /seer) φαινεται κατα τι χειροτερο απο το daikin  kai δεν έχει R32 , έχει όμως καλύτερα φιλτρα κτλ.

 

Ποιο από τα δύο να προτιμήσω; Ο προσανατολισμος του θα είναι κατα κανόνα στη θέρμανση(και δευτερευοντως ψυξη).

Επισης με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο (που έιναι από ότι έχω καταλάβει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, louben είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Ειμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 12000 btu για κρεβατοκάμαρα και έιχα καταλήξει σε daikin κια εν προκειμένω σε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/18325018/Daikin-ATXC35B-ARXC35B-Siesta-Sensira.html

είδα όμως ότι βγηκε σε πολυ καλή τιμή και ενα TOSHIBA 

https://www.skroutz.gr/s/8946335/Toshiba-RAS-13BKV-E-RAS-13BAV-E.html

και είμαι με το δάκτυλο στη σκανδάλη για αν το αγοράσω αν και στους ονομαστικους δείκτες (scop /seer) φαινεται κατα τι χειροτερο απο το daikin  kai δεν έχει R32 , έχει όμως καλύτερα φιλτρα κτλ.

Ποιο από τα δύο να προτιμήσω; Ο προσανατολισμος του θα είναι κατα κανόνα στη θέρμανση(και δευτερευοντως ψυξη).

Επισης με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο (που έιναι από ότι έχω καταλάβει).

Το DAIKIN είναι αρκετα πιο οικονομικο στην θερμανση και αθορυβο. Αν το παρεις και απο τον καταλληλο dealer, εχεις 5 χρόνια εγγυηση, το TOSHIBA MIRAI δεν είμαι σίγουρος αν εχει 7 χρόνια εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, louben είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Ειμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 12000 btu για κρεβατοκάμαρα και έιχα καταλήξει σε daikin κια εν προκειμένω σε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/18325018/Daikin-ATXC35B-ARXC35B-Siesta-Sensira.html

είδα όμως ότι βγηκε σε πολυ καλή τιμή και ενα TOSHIBA 

https://www.skroutz.gr/s/8946335/Toshiba-RAS-13BKV-E-RAS-13BAV-E.html

και είμαι με το δάκτυλο στη σκανδάλη για αν το αγοράσω αν και στους ονομαστικους δείκτες (scop /seer) φαινεται κατα τι χειροτερο απο το daikin  kai δεν έχει R32 , έχει όμως καλύτερα φιλτρα κτλ.

Ποιο από τα δύο να προτιμήσω; Ο προσανατολισμος του θα είναι κατα κανόνα στη θέρμανση(και δευτερευοντως ψυξη).

Επισης με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο (που έιναι από ότι έχω καταλάβει).

Δεν θα βρεις κλιματιστικό στα λεφτά του Daikin που να έχει ανώτερη απόδοση σε θέρμανση. Καλύτερα να πας σε ftxc35b που θα σου δώσει 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

Το Toshiba είναι παλιό μοντέλο. Δεν το συνιστώ.

17 λεπτά πριν, CorumD είπε

το TOSHIBA MIRAI δεν είμαι σίγουρος αν εχει 7 χρόνια εγγύηση...

Δεν φαίνεται να έχει.

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Αν θυμούνται κάποιοι παλιότεροι στο νήμα, μετά το καλοκαίρι αγόρασα 2 daiseikai  τα οποία ακόμα δεν πρόλαβα να μετρήσω και να χαρώ.

Αναγκάζομαι από τη δουλειά να μετακομίσω Αθήνα και φυσικά θα τα πάρω μαζί μου.

Τι προτείνετε να βάλω στη θέση τους για να νοικιάσω το σπίτι? Ψάχνω κάτι τίμιο. Θυμάμαι σε παλιότερες συζητήσεις άκουγα καλά λόγια για Haier tundra αλλά και Midea.

Tωρα διαβάζω καλά λόγια και για tcl. 

Πριν τα daiseikai είχα 2 izuru (r414a) από τα οποία δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ειδικά από το 12αρι στο σαλόνι.

Το σπίτι βλέπει προς τη δύση και είναι διαμπερές (σαλοκουζινα δύση, δωμάτια ανατολή). Πανω-κατω δεξιά αριστερά έχω άλλα διαμερίσματα. Έχω βάλει θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους. Η σαλοκουζινα είναι 30-32τμ σε σχήμα Π και το υπνοδωμάτιο 12-13 τμ

Ψάχνω κάτι που να μην αδειάσει τη δικιά μου τσέπη αλλά να κάνει δουλειά και γι αυτόν που θα νοικιάσει το σπίτι.

Έτσι όπως τα λες θα θέλει ένα 16αρι - 18αρι και ένα 9αρι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2020 στις 8:58 ΜΜ, Papas15 είπε

Καλησπέρα έχω κάνει έρευνα για αντικατάσταση Haier 15ετιας που μας άφησε χρόνους και εχω καταλήξει ψάχνοντας λίγο στο φόρουμ στα εξής 4:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198808-fujitsu-asyg12kmta

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198885-toshiba-mirai-plus-13tavg-e-b13tkvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185643-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-835zr

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

Το aircondition το χρειάζομαι για σαλόνι με καλή μόνωση σχεδόν μόνο για ψύξη (Αθήνα). Θα μπορούσε μήπως κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή;

Αν θα το χρησιμοποιείς κάθε μέρα στη ψύξη για αρκετές ώρες το Fujitsu  είναι το πιο οικονομικό σε λειτουργία  επειδή έχει υψηλό SEER= 7.3 .  Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη επεκτάσιμη +7 χρόνια  μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
Το Mirai έχει μικρό SEER= 6.1  σε αυτό το εύρος τιμής  αλλά με διαφορά μεγαλύτερη εγγύηση . 7 χρόνια σε όλα τα μέρη . Απαραίτητο να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Toyotomi μικρή εγγύηση 2 χρόνια στα ηλεκτρικά και 5 χρόνια στο συμπιεστή . Δεν θα το πρότεινα για αυτό το λόγο κατά τα άλλα είναι καλά μηχανήματα . 
Το Daikin έχει 6.78 SEER και SCOP = 5.67 . Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . 

Κοίτα το Fujitsu που έχει υψηλή οικονομία στη ψύξη  ειδικά αν θα το δουλεύεις αρκετές ώρες καθημερινά .  
Αν δεν θα το δουλεύεις κάθε μέρα στη ψύξη αλλά τις μέρες με πολύ ζέστη  κοίτα το Mirai που σου δίνει μεγάλη εγγύηση να έχεις το κεφάλι ήσυχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έτσι όπως τα λες θα θέλει ένα 16αρι - 18αρι και ένα 9αρι.

16αρι? Παλιά είχα το 12αρι izuru με seer κάτω από 6 και έκανε δουλειά (νομίζω 5.4) ένα νέο 12αρι με seer 6.1 θα είναι λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, trelaras22 είπε

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω εγώ δεν διαθέτει  wifi, υπάρχει περίπτωση να παίρνει κάποιο wifi  module, ωστε ν αποκτά κι αυτή τη λειτουργία, ωστόσο δεν το έψαξα καθόλου μιας και δεν είχα  σκοπό να χρησιμοποιήσω το εξής χαρακτηριστικό όπως και να χει 

Είναι wifi ready .  Παίρνει το δικό του wifi module . Μπορείς να το παραγγείλεις απο το κατάστημα που το αγόρασες . 

2 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Αν θυμούνται κάποιοι παλιότεροι στο νήμα, μετά το καλοκαίρι αγόρασα 2 daiseikai  τα οποία ακόμα δεν πρόλαβα να μετρήσω και να χαρώ.

Αναγκάζομαι από τη δουλειά να μετακομίσω Αθήνα και φυσικά θα τα πάρω μαζί μου.

Τι προτείνετε να βάλω στη θέση τους για να νοικιάσω το σπίτι? Ψάχνω κάτι τίμιο. Θυμάμαι σε παλιότερες συζητήσεις άκουγα καλά λόγια για Haier tundra αλλά και Midea.

Tωρα διαβάζω καλά λόγια και για tcl. 

Πριν τα daiseikai είχα 2 izuru (r414a) από τα οποία δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ειδικά από το 12αρι στο σαλόνι.

Το σπίτι βλέπει προς τη δύση και είναι διαμπερές (σαλοκουζινα δύση, δωμάτια ανατολή). Πανω-κατω δεξιά αριστερά έχω άλλα διαμερίσματα. Έχω βάλει θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους. Η σαλοκουζινα είναι 30-32τμ σε σχήμα Π και το υπνοδωμάτιο 12-13 τμ

Ψάχνω κάτι που να μην αδειάσει τη δικιά μου τσέπη αλλά να κάνει δουλειά και γι αυτόν που θα νοικιάσει το σπίτι.

Τα btu/h που χρειάζεται ο χώρος τα γνωρίζεις ήδη . 
Με 10 χρόνια εγγύηση χωρίς όρους συντήρησης TCL Inventor . 
Με 5 χρόνια εγγύηση χωρίς όρους συντήρησης Haier .
Mε 3 χρόνια εγγύηση επεκτάσιμη  +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά : Midea . 

Αυτές τις μάρκες κοίτα.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν φαίνεται να έχει.

Έχει 7 χρόνια: Διαιρούμενες (1:1) κλιματιστικές μονάδες τοίχου TOSHIBA με ονομαστική ψυκτική απόδοση έως και 24.000Βtu/h (σειρά μηχανημάτων RAS) που λειτουργούν με ψυκτικό μέσο R32 και έχουν αγοραστεί μετά τις 21/09/2018

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, guzel είπε

Όλα τα RAS με R32 έχουν 7 χρόνια εγγύηση 

 

47 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

.

Έχει 7 χρόνια: Διαιρούμενες (1:1) κλιματιστικές μονάδες τοίχου TOSHIBA με ονομαστική ψυκτική απόδοση έως και 24.000Βtu/h (σειρά μηχανημάτων RAS) που λειτουργούν με ψυκτικό μέσο R32 και έχουν αγοραστεί μετά τις 21/09/2018

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

Δεν είναι r32

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...