Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ανοιξε μετα απο 3 χρονια αραιης χρησης στην θερμανση οχι ο τοιχος ειναι λειοτατος αλλιως ο μαστορας τον οποιο και εμπιστευομαι θα μου το ελεγε. Μου εχει βαλει και αλλα 2. Το προηγουμενο μοντελο που εχω FE35 δεν κανει τριγμους. Τοσα που εχει βαλει πρωτη φορα του ετυχε . Αστοχια υλικου και ατυχια δικη μου. Περα απο αυτο ομως το κορυφαιο μοντελο της electric πριν την ελευση της σειρας LN ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ. και αυτη την διαπιστωση την εχουν κανει πολλοι κατοχοι της σειρας αυτης...

Δυστυχώς αυτά τα περιστατικά είναι αυτα που ακυρώνουν στην πράξη την πεποίθηση του *ότι πληρώνεις παίρνεις* μερικές φορές είναι άνθρακας ο θησαυρός

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς αυτά τα περιστατικά είναι αυτα που ακυρώνουν στην πράξη την πεποίθηση του *ότι πληρώνεις παίρνεις* μερικές φορές είναι άνθρακας ο θησαυρός

Ακριβως και εδωσα και ενα πολυ σεβαστο ποσο γι αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε αυτα τα 3 προκειται για υπνοδωμάτιο 11 τ.μ

με νοιαζει τοσο η ψυξη οσο και η θερμανση και οσο πιο αθορυβο γινεται

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e-b10tkvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1-b10bkvg-e-mirai

https://www.skroutz.gr/s/18861968/Toshiba-Seiya-RAS-B10J2KVG-E-RAS-10J2AVG-E.html?from=catspan

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Για να χάνει πάλι, λογικά τρύπησε κανά στοιχείο. Άντε βρες το, κόλλα το, γέμισμα με εναλλακτικο του r22 και πόσο να αντέξει;

Άμα λέει 2 μπορεί να μην είναι επίσημος dealer Daikin Hellas. Για 5 χρόνια εγγύηση θα πρέπει να αναζητήσεις πωλητή μέσω του daikin.gr.

Αν θες Toshiba, φέρνει ο κωτσος το mirai και το mirai plus. Δεν έχουν την απόδοση του Daikin, αλλά έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

Έχει το ap71 ο

@apostolisep3

Liakjim μια ερωτηση για να βαλω και ενα τριτο πριζακι που εχω hs110 μολις το περασω στο kasa πρεπει να ξανατρεξω το termux απο την αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Liakjim μια ερωτηση για να βαλω και ενα τριτο πριζακι που εχω hs110 μολις το περασω στο kasa πρεπει να ξανατρεξω το termux απο την αρχη?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Μακρια απο mitsu εχω το deluxe fh35 τριγμοι στην θερμανση αλλα σαν να μην εφτανε μονο αυτο οι τριγμοι μετατραπησαν σε....

IMG_20191227_140311_copy_1500x2000.jpg

Και εγω αυτο έχω και τρίζει πολυ αλλα οι περισσοτεροι ειναι ικανοποιημενοι με αυτο. Ισως η παρτιδα να ειχε θεμα.Σιγουρα θα ετυχε αλλα περιμένεις κατι καλυτερο για τοσο ακριβη σειρα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Και εγω αυτο έχω και τρίζει πολυ αλλα οι περισσοτεροι ειναι ικανοποιημενοι με αυτο. Ισως η παρτιδα να ειχε θεμα.Σιγουρα θα ετυχε αλλα περιμένεις κατι καλυτερο για τοσο ακριβη σειρα.

Αλλος ενας που πηρε κλιματιστικο με αρθιτικα 🤣🤣🤣🤣

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Αλλος ενας που πηρε κλιματιστικο με αρθιτικα 🤣🤣🤣🤣

Εμενα ομως επαθε και καταγμα ισχιου απο την οστεοπορωση ... 🛌

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-set-ma2-09nxd0-xi-ma-09n8d0-xo-wifi-ready-1233371.html

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια αποψη για αυτα τα 2; Ανεξάρτητα απο την διαφορα στην τιμη, ποιο θεωρειτε καλυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

https://www.tclgreece.gr/product-category/klimatismos/split/elite-premium/

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2020/05/TCL-RAC-COMMERCIAL-CATALOGUE-2020Greek_ver2_low.pdf

Μάλλον λάθος κατάλογο κοιτάς .  Υπάρχει το premium στο κατάλογο του 2020 .  

Έχεις δίκιο έβλεπα παλιότερο κατάλογο... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς σε ποιο φασόν  midea αντιστοιχούν τα inventor aria (φετινό μοντέλο), carrier coastal και bosch series 6 ;

Και τα τρία φαίνονται να είναι ακριβώς η ίδια μονάδα.

Ίσως το midea mission 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rebel21 είπε

Γνωρίζει κανείς σε ποιο φασόν  midea αντιστοιχούν τα inventor aria (φετινό μοντέλο), carrier coastal και bosch series 6 ;

Και τα τρία φαίνονται να είναι ακριβώς η ίδια μονάδα.

Ίσως το midea mission 2;

Oι εσωτερικες ειναι Midea Aurora.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, guzel είπε

Επίσης υπάρχουν αναφορές για συμπεριφορές on/off στα Daikin:

1148680741_2058149912_Screenshot_2020-01-12mitsubishi-EnergyMonitor(1).png.fc33cbd16312d913cbc351281ffe920f2.png.f7ee6f174c87d50f5b0de80b841087e7.png

 

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ολα κανουν on/off στο οριο...

1081285914_Screenshot_2020-06-10.png.8ebbcaa7977aa75a7e74fddb2221c9bd.png
@guzel

Σοβαρα μιλαω...

Σοβαρά μιλάς αλλά για να είμαστε και δίκαιοι και μιας και το daikin το έχω δείξει τι κάνει όπως και ο @dimostr και όπως έχω προειδοποιήσει,  τα πολλά ελάχιστα 4400btus που έχει το καθιστά μια μάλλον προβληματική επιλογή για χώρους που θα έχουν συχνά μικρές απαιτήσεις πχ λίγα τμ ή/και καλές μονώσεις.  Αν ο χώρος που θα μπει του κάτσει καλά, δύσκολα θα βρει κάποιος στα χρήματά του αποδοτικότερο και ποιοτικότερο κλιματιστικό σε θέρμανση ( σε ψύξη θα δούμε).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Oι εσωτερικες ειναι Midea Aurora.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι είδα η τελευταία σειρά Aurora δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα από την midea.

Συνολικά η τριάδα που ανέφερα φαίνεται μία από τις ποιο ολοκληρωμένες μεχρι τα 450 ευρώ. 

Το bosch ίσως έχει ένα κλικ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και τηλεχειριστηρίου.

Επεξ/σία από Rebel21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σοβαρά μιλάς αλλά για να είμαστε και δίκαιοι και μιας και το daikin το έχω δείξει τι κάνει όπως και ο @dimostr και όπως έχω προειδοποιήσει,  τα πολλά ελάχιστα 4400btus που έχει το καθιστά μια μάλλον προβληματική επιλογή για χώρους που θα έχουν συχνά μικρές απαιτήσεις πχ λίγα τμ ή/και καλές μονώσεις.  Αν ο χώρος που θα μπει του κάτσει καλά, δύσκολα θα βρει κάποιος στα χρήματά του αποδοτικότερο και ποιοτικότερο κλιματιστικό σε θέρμανση ( σε ψύξη θα δούμε).

Συμφωνούμε απόλυτα. Γι αυτό υπάρχουν τα 7αρια.
Τα ελαχιστα btu που εχει ειναι περιπου 3800.
Αν ειναι μεγαλο για το χωρο δε φταιει το κλιματιστικο.
Απο εκει και περα οταν και αν αποδειχθει οτι τα ινβερτερ εχουν θεμα οταν ανοιγοκλεινουν στα 180w το συζηταμε.
(μην μπερδευεστε με το short cycling των on/off κλιματιστικων που το κανουν απο τα 1500w)
Θυμαμαι κατι Ιζουρου που δεν ανοιγοκλειναν αλλα εμεναν κλειστα και καποιοι κρυωνανε.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...