Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, Alexx8 είπε

Παιδιά τα φώτα σας. Μου είπαν ότι για 18άρι Κλιματιστικό πρέπει να έχω γραμμή κατευθείαν από τον πίνακα. Πήρα τον ηλεκτρολόγο μου να συνεννοηθούμε κ με την ευκαιρία τον ρώτησα αν η αυξομείωση της τάσης μπορεί να κάψει πλακέτα. Μου είπε ότι τα κλιματιστικά έχουν κάποια προστασία, ισχύει αυτό; 

1) το 18αρι δεν εχει πρόβλημα να τροφοδοτηθεί απο μπουάτ (θα τραβάει κάτω απο 10A).

2) έχουν κάποια προστασία στην πλακέτα,άλλα εαν θες να βάλεις επιτηρητή τάσης πρέπει να τραβήξεις γραμμή απο τον πίνακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

1) το 18αρι δεν εχει πρόβλημα να τροφοδοτηθεί απο μπουάτ (θα τραβάει κάτω απο 10A).

2) έχουν κάποια προστασία στην πλακέτα,άλλα εαν θες να βάλεις επιτηρητή τάσης πρέπει να τραβήξεις γραμμή απο τον πίνακα.

επιτηρητή μπορείς να βάλεις απευθείας μετά το ρελέ και να τα καλύπτει όλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Αυτό για καθαρισμο κλιματιστικου ξέρουμε αν κανει; 

https://www.skroutz.gr/s/15171192/Eurochem-Air-CB-3-4lt.html#reviews

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε για λόγους οικονομίας σε posts να μπει sticky στο άνω μέρος ένα πεδίο όπου θα αναφέρεται ότι όποιος θέλει κάποια συμβουλή, πληροφορία κτλ για να πάρει απάντηση πρέπει να δώσει κάποια βασικα χαρακτηριστικά π.χ. τετραγωνικά, ψυξη/θέρμανση/περιοχή, μπατζετ και να έχει τρέξει το εργαλείο για τις απώλειες;

Αυτό το στικυ θα πρέπει να εμφανίζεται πάντα στο άνω μέρος οποιασδήποτε σελίδας του νήματος.

Θα γλυτώναμε πολλά του τύπου:

-Θέλω ένα κλιματιστικό.

-Ποσα BTU;

-90000

-Για τι χώρο, σε ποια περιοχή;

-Υπνοδωματιο, Τρίκαλα

-Μπατζετ;

Κοκ.... Εις στην νιοστή τα ποστς για πληροφορία που θα έπρεπε να δίνεται μονομιάς άιντε σε κάνα 2 ποστς.

 

Είναι εφικτό άραγε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, Αντώνης Τ. said:

Θα μπορούσε για λόγους οικονομίας σε posts να μπει sticky στο άνω μέρος ένα πεδίο όπου θα αναφέρεται ότι όποιος θέλει κάποια συμβουλή, πληροφορία κτλ για να πάρει απάντηση πρέπει να δώσει κάποια βασικα χαρακτηριστικά π.χ. τετραγωνικά, ψυξη/θέρμανση/περιοχή, μπατζετ και να έχει τρέξει το εργαλείο για τις απώλειες;

Αυτό το στικυ θα πρέπει να εμφανίζεται πάντα στο άνω μέρος οποιασδήποτε σελίδας του νήματος.

Θα γλυτώναμε πολλά του τύπου:

-Θέλω ένα κλιματιστικό.

-Ποσα BTU;

-90000

-Για τι χώρο, σε ποια περιοχή;

-Υπνοδωματιο, Τρίκαλα

-Μπατζετ;

Κοκ.... Εις στην νιοστή τα ποστς για πληροφορία που θα έπρεπε να δίνεται μονομιάς άιντε σε κάνα 2 ποστς.

Είναι εφικτό άραγε;

Θα έπρεπε να είχαμε δύο θέματα. Ένα με οδηγό αγοράς και ένα με τις μ@λακίες που ασχολούμαστε.

Στον οδηγό αγοράς, φόρμα ερωτήσεων στα πρότυπα του θέματος με τους υπολογιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11zTfYJDDCvh-nBXlGeeyMx_TNC7jFqvm9jq-sMpBDzg/edit?usp=sharing

Εβαλα μερικα data απο eurovent , παντως φαινεται καλο και το mitsubishi ap71 ελπιζω να μη καταργηθει αν λαβουμε υποψην οτι εχει παραπανω features. Εχει tab με charts

Βεβαια θελει πολυ προσοχη για να βγουν συμπερασματα... Δεν ειμαι σιγουρος πως μετραει capacity μιας και παιζει ρολο και το load αφου δεν αναιβαινει οσο ανεβαινει η θερμοκρασια πχ

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπιζω αν καταληξω σε ap71 να μη το μετανιωσω. Μου αρεσει και το edge. Το κακο ειναι πως μου βγηκε πατατα το mitsubishi ολο το βραδυ τριζει η φτερωτη απο πρωτο χρονο και on off περιεργα πχ αναβει για 2 3 δευτερολεπτα ο ανεμιστηρας και σταματαει. Ειναι λιγο ενοχλητικο να σταματαει ο εσωτερικος. Σε αυτα που εχετε σταματαει ο ανεμιστηρας; πρωτη φορα βλεπω κλιματιστικο να σταματαει ο ανεμιστηρας στη ψυξη... Εχω δει πολλα κλιματιστικα και δε το εχω ξαναδει. Πχ εχω βαλει 26 εσωτερικη και δουλευει ανα μισαωρο θα ελεγα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ελπιζω αν καταληξω σε ap71 να μη το μετανιωσω. Μου αρεσει και το edge. Το κακο ειναι πως μου βγηκε πατατα το mitsubishi ολο το βραδυ τριζει η φτερωτη απο πρωτο χρονο και on off περιεργα πχ αναβει για 2 3 δευτερολεπτα ο ανεμιστηρας και σταματαει. Ειναι λιγο ενοχλητικο να σταματαει ο εσωτερικος. Σε αυτα που εχετε σταματαει ο ανεμιστηρας; πρωτη φορα βλεπω κλιματιστικο να σταματαει ο ανεμιστηρας στη ψυξη... Εχω δει πολλα κλιματιστικα και δε το εχω ξαναδει. Πχ εχω βαλει 26 εσωτερικη και δουλευει ανα μισαωρο θα ελεγα

Με εξωτερική πόσο;

Γιατί δεν ρωτάς τον @apostolisep3 ο οποίος το έχει το ap71;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ελπιζω αν καταληξω σε ap71 να μη το μετανιωσω. Μου αρεσει και το edge. Το κακο ειναι πως μου βγηκε πατατα το mitsubishi ολο το βραδυ τριζει η φτερωτη απο πρωτο χρονο και on off περιεργα πχ αναβει για 2 3 δευτερολεπτα ο ανεμιστηρας και σταματαει. Ειναι λιγο ενοχλητικο να σταματαει ο εσωτερικος. Σε αυτα που εχετε σταματαει ο ανεμιστηρας; πρωτη φορα βλεπω κλιματιστικο να σταματαει ο ανεμιστηρας στη ψυξη... Εχω δει πολλα κλιματιστικα και δε το εχω ξαναδει. Πχ εχω βαλει 26 εσωτερικη και δουλευει ανα μισαωρο θα ελεγα

Πάντως, υπάρχουν και χειρότερα. Βέβαια θα μου πεις και πολύ εύστοχα : "τολμάς να συγκρίνεις το φασόν midea το carrier με το mitsubishi;

Αλλά ορίστε τι συνέβη το μεσημέρι, όπου η σύζυγος πάτησε χωρίς να το καταλάβει το on του carrier. Ρύθμιση είχε κρατήσει 26, έξω εκείνες τις ώρες 27-29 , φυσικά χωρίς follow me :

Η τέλεια τσατσάρα 😜 :

image.png.f52c9a107e1aa2b5da2b122db8f4740d.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να ζητησω συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση μου . Ειχα κανει ενα ποστ πριν 20 μερες σχετικα με την αντικατασταση ενος παλιου on-off 9000btu με ενα μοντερνο Α+++

Το ποστ ειναι αυτο :

Επεσαν διαφορες σκοτουρες στο κεφαλι μου και το αφησα λιγο πισω το θεμα.

Ομως , τωρα εφτασε η ωρα για να γινει η παραγγελια (εως την Παρασκευη-Σαββατο το πολυ).

 

Για αρχη, ας δωσω τα διαγραμματα του HS110 με το Panasonic made in Japan - 9αρακι on-off του 2003 που σας χρωσταω . Λειτουργια 24/7 σε διπλοκατοικια με ταρατσα να βαραει ο ηλιος , μια μπαλκονοπορτα και ενα μεγαλο παραθυρο . Εκτεθιμενο νοτο, ανατολη, αλλα και ο μισος βορεινος τοιχος.

Τα watt λειτουργιας ειναι περιπου 750-780 οπως βλεπετε.

Συνεπως, μιλαμε για 10+ ΚWh μεσο ορο. Τις ζεστες μερες παμε στις 12-13Kwh... παντα για 9αρακι μιλαμε σε δωματιο 13τμ .

@liakjim , μου ειχες προτεινει ενα morris, αλλα δεν θα το αντεξει η ψυχολογια μου. Θελω επωνυμο οπως ειχα γραψει, αρα παραμενω στο edge ... αφου το perfera ειναι εκτος budget . Οταν διαβασα το ποστ σου ηταν σαν μαχαιρια στην καρδια .:D

 

Δεν ξερω πως τα βλεπετε τα πραγματα με τα διαγραμματα , αλλα να πω οτι τρεχοντας το calculator με τον υπολογισμο θερμικων απωλειων , μου δινει 2200Kcal/h απωλειες για το δωματιο.

Εαν παιξω με τη μονωση της ταρατσας (που το κτιριο δεν εχει βασικα , αλλα ο ιδιοκτητης εχει φτιαξει ψευδοροφη με καποιου ειδους μονωση στα δωματια) , παμε στα 3000Kcal/h απωλειες.

Ιδανικα θα επρεπε να βρω την ενεργειακη μελετη του κτιριου (καπως ετσι το λενε απο οτι εχω καταλαβει)

Να προσθεσω οτι στον χωρο παιζουν υπολογιστες μονιμοι , οθονες, ενισχυτες κλπ . Αρα για καλοκαιρι υπαρχει εξτρα θερμικο φορτιο . Μιλαμε για ενα δωματιο που κατα καιρους τα κανει ολα . Απο γραφειο/εργασια ... καθως και χωρος αναψυχης ... εως και συχνα υπνοδωματιο.

 

Βασικη ερωτηση . Ειμαστε σιγουροι οτι για ολα αυτα, το 9αρακι ειναι αρκετο?  Θα παιζει με τον ανεμιστηρα στο low ομορφα και ησυχα ?

Αυτη τη στιγμη , για να παιξει στις θερμοκρασιες που θελω, πρεπει να εχει ανεμιστηρα στη μεση και κατι που ειναι θορυβωδες.  Στο low που το δοκιμασα μερικες φορες, μου φανηκε πως παιδευεται . Θα το ξαναδοκιμασω σημερα και αυριο για να ειμαι σιγουρος.

 

Επισης, τον χειμωνα που μας περασε, υπηρχε υποβοηθηση απο τον λεβητα. Ο στοχος ειναι να μην βαλουμε πετρελαιο φετος ... ή ιδανικα να το περιορισουμε . Αντι να το εχουμε στους 19, να παει στους 16 πχ . Το σαλονι (50τμ) που το ειχαμε με κλειστα σωματα επιανε περιπου 12-13 βαθμους τις κρυες ημερες.

 

Βλεποντας παλι τα διαγραμματα με το on-off , σκεφτομαι οτι οι 12Kwh το 24ωρο μιας ζεστης ημερας, σημαινει μεση καταναλωση 500w/ωρα . Αρα με δεδομενο οτι το on-off παιζει 0-750W  , σημαινει πως λειτουργει τα 2-3 της ημερας.

Τον χειμωνα που τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα , θα ειναι αρκετο το 9αρακι ???

 

Συγνωμη για το σεντονι .... και το παραμιλητο :D

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Καταρχας να ζητησω συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση μου . Ειχα κανει ενα ποστ πριν 20 μερες σχετικα με την αντικατασταση ενος παλιου on-off 9000btu με ενα μοντερνο Α+++

Το ποστ ειναι αυτο :

Επεσαν διαφορες σκοτουρες στο κεφαλι μου και το αφησα λιγο πισω το θεμα.

Ομως , τωρα εφτασε η ωρα για να γινει η παραγγελια (εως την Παρασκευη-Σαββατο το πολυ).

Για αρχη, ας δωσω τα διαγραμματα του HS110 με το Panasonic made in Japan - 9αρακι on-off του 2003 που σας χρωσταω . Λειτουργια 24/7 σε διπλοκατοικια με ταρατσα να βαραει ο ηλιος , μια μπαλκονοπορτα και ενα μεγαλο παραθυρο . Εκτεθιμενο νοτο, ανατολη, αλλα και ο μισος βορεινος τοιχος.

Τα watt λειτουργιας ειναι περιπου 750-780 οπως βλεπετε.

Συνεπως, μιλαμε για 10+ ΚWh μεσο ορο. Τις ζεστες μερες παμε στις 12-13Kwh... παντα για 9αρακι μιλαμε σε δωματιο 13τμ .

@liakjim , μου ειχες προτεινει ενα morris, αλλα δεν θα το αντεξει η ψυχολογια μου. Θελω επωνυμο οπως ειχα γραψει, αρα παραμενω στο edge ... αφου το perfera ειναι εκτος budget . Οταν διαβασα το ποστ σου ηταν σαν μαχαιρια στην καρδια .:D

Δεν ξερω πως τα βλεπετε τα πραγματα με τα διαγραμματα , αλλα να πω οτι τρεχοντας το calculator με τον υπολογισμο θερμικων απωλειων , μου δινει 2200Kcal/h απωλειες για το δωματιο.

Εαν παιξω με τη μονωση της ταρατσας (που το κτιριο δεν εχει βασικα , αλλα ο ιδιοκτητης εχει φτιαξει ψευδοροφη με καποιου ειδους μονωση στα δωματια) , παμε στα 3000Kcal/h απωλειες.

Ιδανικα θα επρεπε να βρω την ενεργειακη μελετη του κτιριου (καπως ετσι το λενε απο οτι εχω καταλαβει)

Να προσθεσω οτι στον χωρο παιζουν υπολογιστες μονιμοι , οθονες, ενισχυτες κλπ . Αρα για καλοκαιρι υπαρχει εξτρα θερμικο φορτιο . Μιλαμε για ενα δωματιο που κατα καιρους τα κανει ολα . Απο γραφειο/εργασια ... καθως και χωρος αναψυχης ... εως και συχνα υπνοδωματιο.

Βασικη ερωτηση . Ειμαστε σιγουροι οτι για ολα αυτα, το 9αρακι ειναι αρκετο?  Θα παιζει με τον ανεμιστηρα στο low ομορφα και ησυχα ?

Αυτη τη στιγμη , για να παιξει στις θερμοκρασιες που θελω, πρεπει να εχει ανεμιστηρα στη μεση και κατι που ειναι θορυβωδες.  Στο low που το δοκιμασα μερικες φορες, μου φανηκε πως παιδευεται . Θα το ξαναδοκιμασω σημερα και αυριο για να ειμαι σιγουρος.

Επισης, τον χειμωνα που μας περασε, υπηρχε υποβοηθηση απο τον λεβητα. Ο στοχος ειναι να μην βαλουμε πετρελαιο φετος ... ή ιδανικα να το περιορισουμε . Αντι να το εχουμε στους 19, να παει στους 16 πχ . Το σαλονι (50τμ) που το ειχαμε με κλειστα σωματα επιανε περιπου 12-13 βαθμους τις κρυες ημερες.

Βλεποντας παλι τα διαγραμματα με το on-off , σκεφτομαι οτι οι 12Kwh το 24ωρο μιας ζεστης ημερας, σημαινει μεση καταναλωση 500w/ωρα . Αρα με δεδομενο οτι το on-off παιζει 0-750W  , σημαινει πως λειτουργει τα 2-3 της ημερας.

Τον χειμωνα που τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα , θα ειναι αρκετο το 9αρακι ???

Συγνωμη για το σεντονι .... και το παραμιλητο :D

1.jpg

2.jpg

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/χιλιοθερμίδες-ανά-ώρα/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι ο προβληματισμος μου. Εαν θεωρηθει οτι υπαρχει μονωση στην οροφη, εχουμε 9500btu . Χωρις μονωση παμε καπου στις 13000 . Δεν ξερω τι θεωρειται αυτη η εξτρα ψευδοροφη που εχουν τα δωματια. Σιγουρα κοβει, αλλα ειναι τοσο αποδοτικη?

Βαζοντας χερι στους τοιχους ψηλα και κοντα στο σημειο που αρχιζει η ψευδοροφη , τις ημερες που εχει 37+ , καταλαβαινω οτι οι τοιχοι ειναι πολυ ζεστοι. Κατι που δεν ισχυει για τα χαμηλοτερα υψη. Μεσα στην ντουλαπα του δωματιου, στο πανω μερος που δεν εχει μονωση ,το ταβανι ΚΑΙΕΙ κανονικοτατα! Ζεματαει. Οπως το καταλαβαινω, αυτο που κανει η ψευδοροφη ειναι να κοβει την απευθειας εκπομπη θερμοτητας στον χωρο.

 

Ο υπολογισμος αυτος με την γνωστη σελιδα, αφορα ακραιες καταστασεις ?  Ποσο καλυμενος ειμαι ? Μακαρι να ειχαμε και ενα site με υπολογισμο απαιτησεων σε ψυξη.

Εαν ημουν σε μια πολυκατοικια σε καποιον οροφο στη μεση , τοτε σιγουρα τα 9K θα ελεγα οτι ειναι υπεραρκετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, steliosdj είπε

Καταρχας να ζητησω συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση μου . Ειχα κανει ενα ποστ πριν 20 μερες σχετικα με την αντικατασταση ενος παλιου on-off 9000btu με ενα μοντερνο Α+++

Το ποστ ειναι αυτο :

Επεσαν διαφορες σκοτουρες στο κεφαλι μου και το αφησα λιγο πισω το θεμα.

Ομως , τωρα εφτασε η ωρα για να γινει η παραγγελια (εως την Παρασκευη-Σαββατο το πολυ).

Για αρχη, ας δωσω τα διαγραμματα του HS110 με το Panasonic made in Japan - 9αρακι on-off του 2003 που σας χρωσταω . Λειτουργια 24/7 σε διπλοκατοικια με ταρατσα να βαραει ο ηλιος , μια μπαλκονοπορτα και ενα μεγαλο παραθυρο . Εκτεθιμενο νοτο, ανατολη, αλλα και ο μισος βορεινος τοιχος.

Τα watt λειτουργιας ειναι περιπου 750-780 οπως βλεπετε.

Συνεπως, μιλαμε για 10+ ΚWh μεσο ορο. Τις ζεστες μερες παμε στις 12-13Kwh... παντα για 9αρακι μιλαμε σε δωματιο 13τμ .

@liakjim , μου ειχες προτεινει ενα morris, αλλα δεν θα το αντεξει η ψυχολογια μου. Θελω επωνυμο οπως ειχα γραψει, αρα παραμενω στο edge ... αφου το perfera ειναι εκτος budget . Οταν διαβασα το ποστ σου ηταν σαν μαχαιρια στην καρδια .:D

Δεν ξερω πως τα βλεπετε τα πραγματα με τα διαγραμματα , αλλα να πω οτι τρεχοντας το calculator με τον υπολογισμο θερμικων απωλειων , μου δινει 2200Kcal/h απωλειες για το δωματιο.

Εαν παιξω με τη μονωση της ταρατσας (που το κτιριο δεν εχει βασικα , αλλα ο ιδιοκτητης εχει φτιαξει ψευδοροφη με καποιου ειδους μονωση στα δωματια) , παμε στα 3000Kcal/h απωλειες.

Ιδανικα θα επρεπε να βρω την ενεργειακη μελετη του κτιριου (καπως ετσι το λενε απο οτι εχω καταλαβει)

Να προσθεσω οτι στον χωρο παιζουν υπολογιστες μονιμοι , οθονες, ενισχυτες κλπ . Αρα για καλοκαιρι υπαρχει εξτρα θερμικο φορτιο . Μιλαμε για ενα δωματιο που κατα καιρους τα κανει ολα . Απο γραφειο/εργασια ... καθως και χωρος αναψυχης ... εως και συχνα υπνοδωματιο.

Βασικη ερωτηση . Ειμαστε σιγουροι οτι για ολα αυτα, το 9αρακι ειναι αρκετο?  Θα παιζει με τον ανεμιστηρα στο low ομορφα και ησυχα ?

Αυτη τη στιγμη , για να παιξει στις θερμοκρασιες που θελω, πρεπει να εχει ανεμιστηρα στη μεση και κατι που ειναι θορυβωδες.  Στο low που το δοκιμασα μερικες φορες, μου φανηκε πως παιδευεται . Θα το ξαναδοκιμασω σημερα και αυριο για να ειμαι σιγουρος.

Επισης, τον χειμωνα που μας περασε, υπηρχε υποβοηθηση απο τον λεβητα. Ο στοχος ειναι να μην βαλουμε πετρελαιο φετος ... ή ιδανικα να το περιορισουμε . Αντι να το εχουμε στους 19, να παει στους 16 πχ . Το σαλονι (50τμ) που το ειχαμε με κλειστα σωματα επιανε περιπου 12-13 βαθμους τις κρυες ημερες.

Βλεποντας παλι τα διαγραμματα με το on-off , σκεφτομαι οτι οι 12Kwh το 24ωρο μιας ζεστης ημερας, σημαινει μεση καταναλωση 500w/ωρα . Αρα με δεδομενο οτι το on-off παιζει 0-750W  , σημαινει πως λειτουργει τα 2-3 της ημερας.

Τον χειμωνα που τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα , θα ειναι αρκετο το 9αρακι ???

Συγνωμη για το σεντονι .... και το παραμιλητο :D

1.jpg

2.jpg

Σε 12αρι πας, το 9αρι θα τραβάει ζόρια και δεν θα ρίχνει κατανάλωση εύκολα.

Ανάλογα το 9αρι βέβαια, αν είναι γεμάτο ή "κλεμμένο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...