Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ακραίες κριτικές μπορούν να βλάψουν προϊόντα, αλλά και αντιπροσωπείες υπό συνθήκες, αφού δημιουργούνται αμφιβολίες για την πραγματική ηθική της προώθησης των προϊόντων τους, την οποία δεν μπορώ να επικροτήσω, ούτε επιδοτήσω με την τσέπη μου.

 

Αν ήμουν εγώ αντιπρόσωπος θα φρόντιζα να έχω πραγματική παρουσία και δεν θα άφηνα οποιονδήποτε να εκφράζει την άποψη του ανώνυμα και με καταβολές σε πρακτικές προώθησης που θα έπιαναν μόνο σε παραμάγαζα της "πιάτσας" που έβρισκαν θύματα αθώους χωρικούς τη δεκαετία του '60, δεν αρμόζουν στο 2020 (ούτε στο 1980) και είναι προσβλητικές προς τον καταναλωτή.

 

Σε συνδυασμό με κάποιες περιπτώσεις από πέρισυ όπου εντόπισα αδυναμίες σχετικά με τους χρόνους αντιμετώπισης αλλά και τον τρόπο αντιμετώπισης ορισμένων προβλημάτων, απλά θα αποφύγω ορισμένους παίκτες της αγοράς, την ώρα που ετοιμαζόμουν να επενδύσω σε κορυφαία προϊόντα τους.

 

Tough luck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, C(r)y είπε

Μήπως είδες την νέα κατανάλωση μου και άλλαξες γνώμη;

Επειδή μαζί με τα ξερά κάηκαν και τα χλωρά, να πω πως οι νέες απαιτήσεις δεν αλλάζουν κάτι, ίσα ίσα δείχνουν πως το 13άρι edge θα είναι άνετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστέθηκαν στο αρχείο με τα 18Κ οι τιμές από eurovent https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RBaRkKJCRVNPmIavkG5BQ6EU-Q6_se4mP_KHt9BP-Qo/edit?usp=sharing

Και πάλι όποιος έχει κάποιο σχόλιο, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Κάποια προσωπικά σχόλια .

Το daikin ururu sarara είναι πραγματικά από άλλον πλανήτη. Δεν ξέρω τι μαγικά έχουν κάνει εκεί ο ιάπωνες, αλλά η απόδοσή του είναι απλά συγκλονιστική. Όποιος έχει το χρήμα πάει εκεί και δεν κοιτάει τίποτα άλλο.

Πολύ καλές επιδόσεις έχει και το MUZ-LN50VG. Ακολουθεί το ASYG18KMTA , το οποίο με ανακύκλωση και εγκατεστημένο στα 1300€ , το θεωρώ VFM . Έχει και το κορυφαίο capacity.

Το CS-Z50VKEW είναι επίσης πολύ καλό και πραγματικά θα το ήθελα να το δω να πηγαίνει καλά.

Πολύ δυνατά παίζει και το FTXM50N / RXM50N9.

Σε πιο οικονομικά  σε κάτω από 1000€ τα MSZ/MUZ-SF50VE , ASYG18KLCA και το edge είναι τίμιες επιλογές.

 

chart(10).png.401ed69d02e08c9139d61ccbbab34d3f.pngchart(11).png.9ba8d52dfe033deb9b1810b7d6529cb2.pngchart(12).png.5c03ba481e1823fd962a05aef16dbc0d.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προστέθηκαν στο αρχείο με τα 18Κ οι τιμές από eurovent https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RBaRkKJCRVNPmIavkG5BQ6EU-Q6_se4mP_KHt9BP-Qo/edit?usp=sharing

Και πάλι όποιος έχει κάποιο σχόλιο, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Κάποια προσωπικά σχόλια .

Το daikin ururu sarara είναι πραγματικά από άλλον πλανήτη. Δεν ξέρω τι μαγικά έχουν κάνει εκεί ο ιάπωνες, αλλά η απόδοσή του είναι απλά συγκλονιστική. Όποιος έχει το χρήμα πάει εκεί και δεν κοιτάει τίποτα άλλο.

Πολύ καλές επιδόσεις έχει και το MUZ-LN50VG. Ακολουθεί το ASYG18KMTA , το οποίο με ανακύκλωση και εγκατεστημένο στα 1300€ , το θεωρώ VFM . Έχει και το κορυφαίο capacity.

Το CS-Z50VKEW είναι επίσης πολύ καλό και πραγματικά θα το ήθελα να το δω να πηγαίνει καλά.

Πολύ δυνατά παίζει και το FTXM50N / RXM50N9.

Σε πιο οικονομικά  σε κάτω από 1000€ τα MSZ/MUZ-SF50VE , ASYG18KLCA και το edge είναι τίμιες επιλογές.

imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583chart(10).png.401ed69d02e08c9139d61ccbbab34d3f.pngchart(11).png.9ba8d52dfe033deb9b1810b7d6529cb2.pngchart(12).png.5c03ba481e1823fd962a05aef16dbc0d.png

To  Ururu Sarara είναι μια κατηγορία μόνο του.. Απλά TOP!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

To  Ururu Sarara είναι μια κατηγορία μόνο του.. Απλά TOP!

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν βγάλει ένα φθηνότερο μοντέλο χωρίς το ururu sarara σύστημα , αλλά με παρόμοιες επιδόσεις . Αν έπαιζε κοντά στο 1.5Κ€ θα τα σάρωνε όλα. Από την άλλη τους γουστάρω τους Ιάπωνες. Είναι σαν να λένε κοίτα τι μπορεί να υπάρξει ως τεχνολογία. Μπορείς να το κάνεις; Μετά από τόσα χρόνια και ούτε καν. Respect.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν βγάλει ένα φθηνότερο μοντέλο χωρίς το ururu sarara σύστημα , αλλά με παρόμοιες επιδόσεις . Αν έπαιζε κοντά στο 1.5Κ€ θα τα σάρωνε όλα. Από την άλλη τους γουστάρω τους Ιάπωνες. Είναι σαν να λένε κοίτα τι μπορεί να υπάρξει ως τεχνολογία. Μπορείς να το κάνεις; Μετά από τόσα χρόνια και ούτε καν. Respect.

Γιατί προφανώς δεν θα είναι εμπορικό το όλο πακέτο! Φτιάχνεις κάτι για να δείξεις ότι έχεις την τεχνολογία/τεχνογνωσία και μετά το αφήνεις! Αν ειναι κάτι που σου δίνει "πωλήσεις/κέρδη" τότε όλοι σπεύδουν να το αντιγράψουν. Αν πάλι όχι, τότε πολύ απλά μένει εκέι που είναι σαν ένα απλό "statement". 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Μια πιο απλή, ως προς την ανάγνωση προσέγγιση, με τιμές eurovent.

Θα προστεθούν όλα τα μοντέλα τις επόμενες ημέρες + γραφήματα.

https://www.icloud.com/numbers/0Vom8Pidr6NeifBSpKLEtPmOw#eurovent

Καλή προσπάθεια.

Θα πρότεινα να άφηνες μόνο τα seer, scop που έχουν την πραγματική αξία μιας και δείχνουν πραγματικές καταναλώσεις.

Επίσης θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει η δυνατότητα στον αναγνώστη να δίνει βαρύτητα σε κάθε παράγοντα πχ 1-10 σε κάθε έναν και στο τέλος με πολλαπλασιασμό να βγει το μέγιστο weighted αποτέλεσμα πχ αν κάποιος θέλει  ψύξη και εγγύηση θα βαθμολογήσει υψηλά seer και εγγύηση οπότε βγαίνει για αυτόν το πιο ιδανικό κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν βγάλει ένα φθηνότερο μοντέλο χωρίς το ururu sarara σύστημα , αλλά με παρόμοιες επιδόσεις . Αν έπαιζε κοντά στο 1.5Κ€ θα τα σάρωνε όλα. Από την άλλη τους γουστάρω τους Ιάπωνες. Είναι σαν να λένε κοίτα τι μπορεί να υπάρξει ως τεχνολογία. Μπορείς να το κάνεις; Μετά από τόσα χρόνια και ούτε καν. Respect.

Νομίζω πριν 25 περίπου χρόνια, όταν τα ινβέρτερ ήταν ακόμη "διαστημική" τεχνολογία, είχε βγάλει η Hitatci  ένα μοντέλο ινβέρτερ που απλά έφερνε ένα ποσοστό νωπού αέρα μέσα. Βέβαια καμία σχέση με την τωρινή πρόταση της Daikin αλλά εκείνη την εποχή  δεν θυμάμαι κάτι ανάλογο σε σπλιτ άλλης εταιρίας. Όπως επίσης από τότε δεν έτυχε να δω ούτε σε Hitatci παρόμοια επιλογή, σαν να το εγκατέλειψαν (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Ελπίζω με το ζεόλιθο που έχει το Daikin, να μην μυρίζει σαν αφυγραντήρας ζεόλιθου, θα είναι τραγικό! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήση: στην tcl πως γίνεται το miracle 2 24αρι που υποτίθεται ότι είναι το πιο νέο και κορυφαίο τους μοντέλο με φορτίο σχεδιασμού στην ψύξη 6.7 kW να έχει seer 6.1 και το elite premium 24αρι που είναι 2 ετών να έχει φορτίο σχεδιασμού 6.8 kW και seer 6.5 (κατανάλωση 410 - 2800 Watt και τα 2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σειρά του asyg24klca για σέρβις. 25€. Λύσιμο καπάκι, πινέλο για τις σκόνες, χημικό για καθαρισμό και χημικό για απολύμανση (είχε πιστοποίηση για ιούς) και ξέπλυμα στο τέλος. Η φτερωτή ήταν καθαρή.

Δούλευε 10χρόνια στην toshiba , τα οποία τα θεωρεί top μαζί με daikin και fujitsu.

1η φορά είδε το asyg. Του έκανε εντύπωση η ύπαρξη τριπλού στοιχείου με πάρα πολλά και λεπτά Fins και το πόσο περίπλοκη ήταν η διάταξη με τα σωληνάκια φρέον. Αυτά μαζί με τη μεγάλη ροή αέρα. εξηγεί πως καταφέρνει και βγάζει τόση απόδοση σε τόσο συμπαγές μέγεθος:

IMG-20200717-170417.jpg


IMG-20200717-170425.jpg


IMG-20200717-170438.jpg


IMG-20200717-170742.jpg


IMG-20200717-174344.jpg

 

Στο τέλος το βάλαμε στο τέρμα για να στεγνώσει.

1η φορά το είδα τόσο ψηλά σε ψύξη:

image.png.5ab585b613115ff84dafa3d9623e90ee.png

 

η μονάδα έξω :

Ο ψυκτικός εντυπωσιάστηκε από τη δύναμη και τη χαμηλότατη θερμοκρασία του αέρα, συνδυασμό που πρώτη φορά ένιωσε. "Σκοτώνει το εργαλείο" είπε!!!

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σειρά του asyg24klca για σέρβις. 25€ με απόδειξη. Λύσιμο καπάκι, πινέλο για τις σκόνες, χημικό για καθαρισμό και χημικό για απολύμανση (είχε πιστοποίηση για ιούς) και ξέπλυμα στο τέλος. Η φτερωτή ήταν καθαρή.

Δούλευε 10χρόνια στην toshiba , τα οποία τα θεωρεί top μαζί με daikin και fujitsu.

1η φορά είδε το asyg. Του έκανε εντύπωση η ύπαρξη τριπλού στοιχείου με πάρα πολλά και λεπτά Fins και το πόσο περίπλοκη ήταν η διάταξη με τα σωληνάκια φρέον. Αυτά μαζί με τη μεγάλη ροή αέρα. εξηγεί πως καταφέρνει και βγάζει τόση απόδοση σε τόσο συμπαγές μέγεθος:

IMG-20200717-170417.jpg


IMG-20200717-170425.jpg


IMG-20200717-170438.jpg


IMG-20200717-170742.jpg


IMG-20200717-174344.jpg

Στο τέλος το βάλαμε στο τέρμα για να στεγνώσει.

1η φορά το είδα τόσο ψηλά σε ψύξη:

image.png.5ab585b613115ff84dafa3d9623e90ee.png

η μονάδα έξω :

Ο ψυκτικός εντυπωσιάστηκε από τη δύναμη και τη χαμηλότατη θερμοκρασία του αέρα, συνδυασμό που πρώτη φορά ένιωσε. "Σκοτώνει το εργαλείο" είπε!!!

Πόσο θερμοκρασία είχε στην έξοδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πόσο θερμοκρασία είχε στην έξοδο 

Ντραπηκα να βάλω θερμόμετρο μη με θεωρήσει τίποτα περίεργο. Που να έβγαζα καταγραφικα και διαγράμματα grafana 😂

Αν θες σου κάνω ένα τεστ ( να μου πεις σε τι εξωτερική. Τώρα έχει 26.5 νομίζω δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ντραπηκα να βάλω θερμόμετρο μη με θεωρήσει τίποτα περίεργο. Που να έβγαζα καταγραφικα και διαγράμματα grafana 😂

Αν θες σου κάνω ένα τεστ ( να μου πεις σε τι εξωτερική. Τώρα έχει 26.5 νομίζω δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό ).

Έτσι εγκυκλοπαιδικά το λέω μιας και προχτές έβαλα στο shorai και με κατανάλωση 1180 watt είχε θερμοκρασία εξόδου 10,8 σε ζήτηση εσωτερικής 26 με.εξωτερικη 30 και εσωτερική στην έναρξη 29 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...