Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πολύ καλό κλιματιστικό. Μήπως να το έφτιαχνες; Πόσα ζήτάνε;

 

Ναι, όντως πολύ καλό. Ειπα και πριν ότι περιμένω επίσημη διάγνωση για να δω τι θα κάνω.

Μου προτάθηκε να στείλω την πλακέτα σε εξειδικευμένο τεχνικό (Αθήνα) για να δει αν είναι επισκευάσιμη.

Το κλιματιστικό δουλεύει ακόμη καλά, αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (~2ώρες) σταματά μόνο του βγάζοντας κωδικό σφάλματος (σύμφωνα με πηγές που έχω δει στο νετ, το σφάλμα αντιστοιχεί σε outdoor fan motor). Μου είπαν όμως (τεχνικός) ότι μάλλον είναι πλακέτα η οποία θα διαγνωστεί.

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Πόσα χρόνια είχες αυτό το hitachi που κάηκε; 

Συμπλήρωσε 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Ναι, όντως πολύ καλό. Ειπα και πριν ότι περιμένω επίσημη διάγνωση για να δω τι θα κάνω.

Μου προτάθηκε να στείλω την πλακέτα σε εξειδικευμένο τεχνικό (Αθήνα) για να δει αν είναι επισκευάσιμη.

Το κλιματιστικό δουλεύει ακόμη καλά, αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (~2ώρες) σταματά μόνο του βγάζοντας κωδικό σφάλματος (σύμφωνα με πηγές που έχω δει στο νετ, το σφάλμα αντιστοιχεί σε outdoor fan motor). Μου είπαν όμως (τεχνικός) ότι μάλλον είναι πλακέτα η οποία θα διαγνωστεί.

Συμπλήρωσε 7

Μήπως είναι όντως βλάβη του μοτέρ; Μάλιστα έχει μια λογική από την άποψη ότι αν ήταν πλακέτα δεν θα έβγαζε σφάλμα αμέσως; Μήπως απλά ζεσταίνεται το μοτέρ μετά από ώρα χρήσης; Σου βγάζει κάποιον κωδικό σφάλματος πχ με λεντακια που αναβοσβηνουν;

Πάντως το εργαλείο υπολογισμού απωλειών πρέπει να έχει πέσει κοντά στις απώλειες σου.

Λες ότι τις κρύες ημέρες δεν σε καλύπτει.

Πάμε να δούμε τον πίνακα με το capacity σε θέρμανση :

IMG_20200727_075502.jpg.75d724094e07ce80f6c8da7d000fef5f.jpg

Όπως βλέπουμε έχει λίγο κάτω από 5kw στους μηδέν και σχεδόν 4 στους -5C.

Οπότε στην περίπτωση που θα αντισταθεί τελικά, θα πρότεινα να πας σε μοντέλο που να δίνει αρκετά παραπάνω πχ 6kw ή και παραπάνω στους 0C ώστε να σας καλύπτει πάντα. Τέτοιες τιμές βλέπουμε στα περισσότερα 24αρια ( δες τα αρχειάκια στην υπογραφή μου με κάποια ενδεικτικά μοντέλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως είναι όντως βλάβη του μοτέρ; Μάλιστα έχει μια λογική από την άποψη ότι αν ήταν πλακέτα δεν θα έβγαζε σφάλμα αμέσως; Μήπως απλά ζεσταίνεται το μοτέρ μετά από ώρα χρήσης; Σου βγάζει κάποιον κωδικό σφάλματος πχ με λεντακια που αναβοσβηνουν;

Πάντως το εργαλείο υπολογισμού απωλειών πρέπει να έχει πέσει κοντά στις απώλειες σου.

Λες ότι τις κρύες ημέρες δεν σε καλύπτει.

Πάμε να δούμε τον πίνακα με το capacity σε θέρμανση :

IMG_20200727_075502.jpg.75d724094e07ce80f6c8da7d000fef5f.jpg

Όπως βλέπουμε έχει λίγο κάτω από 5kw στους μηδέν και σχεδόν 4 στους -5C.

Οπότε στην περίπτωση που θα αντισταθεί τελικά, θα πρότεινα να πας σε μοντέλο που να δίνει αρκετά παραπάνω πχ 6kw ή και παραπάνω στους 0C ώστε να σας καλύπτει πάντα. Τέτοιες τιμές βλέπουμε στα περισσότερα 24αρια ( δες τα αρχειάκια στην υπογραφή μου με κάποια ενδεικτικά μοντέλα).

Ναι, βγάζει κωδικό 01 12. Σύμφωνα με εγχειρίδιο που βρήκα στο νετ, αντιστοιχεί σε fan motor fault. Το led του timer αναβοσβήνει 4 φορές.

Ο τεχνικός με τον οποίο επικοινώνησα όμως μου είπε για πλακέτα. Ακόμα βέβαια δεν έχει έρθει να το δεί από κοντά, οπότε δεν είναι τίποτε σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Ναι, βγάζει κωδικό 01 12. Σύμφωνα με εγχειρίδιο που βρήκα στο νετ, αντιστοιχεί σε fan motor fault. Το led του timer αναβοσβήνει 4 φορές.

Ο τεχνικός με τον οποίο επικοινώνησα όμως μου είπε για πλακέτα. Ακόμα βέβαια δεν έχει έρθει να το δεί από κοντά, οπότε δεν είναι τίποτε σίγουρο.

Αυτό σου κάνει;

IMG_20200727_082232.jpg.0059f9c44d41b6b52e3cee2f8938a80b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, αυτό το manual της Hitachi είναι ένας θησαυρός! Έχει μακράν τη μεγαλύτερη λεπτομέρεια από όλα όσα έχω δει.

@Rnd1978 θα σου αρέσει το παρακάτω.

Θυμάσαι που αναρωτιοσουν / αναρωτιόμασταν τι ισχύει με τα defrost και πόσο επηρεάζει το capacity ; 

Λοιπόν, η Hitachi έχει βάλει πίνακα με διορθωτικό factor .

Είναι για ένα μέτριο 85%RH . Λέω μέτριο γιατί στην επαρχία ειδικά, σε παραθαλάσσιες περιοχές όπως είμαι εγώ, παίζουμε συνέχεια στον κορεσμό.
Για να δούμε τι λέει:

Screenshot-2020-07-27-09-03-56-372-cn-wp

Άρα γύρω από το μηδέν, το πραγματικό capacity είναι στο 81% σε σχέση με τα πινακακια ή απώλεια 19%.

Ενδιαφέρον έχει ότι η μέγιστη απώλεια είναι γύρω από το μηδέν ενώ παρακάτω είναι 9% ή μόλις 5%. Δεν ξέρω πως εξηγείται από φυσικής άποψης αλλά είναι κάτι που το βλέπω στην πράξη και εγώ δλδ γύρω από το μηδέν γίνεται χαμός στον πάγο ενώ αν πέσει και άλλο είναι πιο χαλαρά. Μάλλον έχει να κάνει με τη λανθάνουσα θερμότητα λόγω αλλαγής κατάστασης του ρευστού.

Επίσης έχει κάτι άλλο ενδιαφέρον και συνδέεται με την επίδραση και του μεγέθους της εξωτερικής μονάδας στην συλλογή πάγου :

Screenshot-2020-07-27-09-06-40-321-cn-wp

Άρα το μέγεθος μετράει.

Πόσο μέγεθος έχει η εξωτερική του 24K Hitachi;

Είναι τεράστια θα έλεγα. Θυμίζει τα Mitsubishi. 

Screenshot-2020-07-27-09-09-49-777-cn-wp

 

 

Συγκριτικά του asyg24klca είναι μια σκατουλα:

Screenshot-2020-07-27-09-10-54-850-com-g

Οπότε συνοψίζοντας:

Το asyg24klca σε 22C που του ζητάω, μου δίνει θεωρητικά 8.48Kw

Screenshot-2020-07-27-09-33-55-765-com-g

 

Η Fujitsu δεν δίνει capacity factor για defrost.

Λαμβάνοντας υπόψη όμως το πόσο μικρή μονάδα έχει, θα πατήσω την κοιλιά μου και θα εκτιμήσω ένα 30-35% . Μην είναι και περισσότερο.

Αυτό μας κάνει 5.9kw capacity.

Μάλιστα αυτό είναι για 85%rh . Καταλαβαίνετε τι γίνεται στο 99% που βλέπω συνήθως.

Μη χάνει και 40% ή και παραπάνω.

Γνωρίζοντας όλα αυτά σήμερα, θα έλεγα ότι αν ερχόταν ο liakjim σήμερα να ζητήσει συμβουλή αγοράς για περιοχή Ωρωπού με απώλειες 7.5kw , όπου τον χειμώνα παίζει -2C έως -5C , δεν θα του πρότεινα το asyg24klca.

Στην πράξη επειδή έχω περάσει δύο χειμώνες με αυτό, διαπίστωσα ότι όντως ζοριζεται στα κρύα. Το σπίτι δεν κρύωνε αλλά είχε διαστήματα μη θέρμανσης. Όταν έπαιρνε ξανά, αποκαθιστούσε τη θερμοκρασία. Όμως οι παύσεις είχαν επίπτωση σε διατήρηση της θερμοκρασίας σε σταθερά επίπεδα και σε κατανάλωση. Μάλιστα όχι τόσο στον χειμώνα που πέρασε που δεν με προβλημάτισε μιας και ήταν σχετικά ζεστός αλλά στον προπερσινο που ήταν βαρύς, αναγκάστηκα και έβαλα καλοριφέρ. Και φέτος έβαλα κάποιες νύχτες.

Το Mitsubishi ap71 θα ήταν μάλλον πιο σωστή επιλογή. Ή κάποιο επίσης βαρέων βαρών πχ κάνα gree amber ( αν δεν είχε θέματα η αντιπροσωπεία). Δίνουν λιγότερο capacity αλλά ενδεχομένως να ήταν πιο σταθερό.

Άρα το asyg24klca μάλλον δεν συνιστάται για περιοχές της Ελλάδας με έντονο κρύο. Θα έλεγα μάλλον ότι κάνει από Αττική (λεκανοπέδιο) και κάτω και σε συνδυασμό με σωστά υπολογισμένους χώρους όπου το κορυφαίο scop για 24αρι, θα δώσει φουλ οικονομία στη θέρμανση. Σε ψύξη από όσα έχω δει, είναι άριστο.

Όλα τα ανωτέρω με επιφύλαξη. Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να δοκιμάζω διαφορετικά κλιματιστικά κάθε χειμώνα. Ο @apostolisep3 θα είναι ένα καλό feedback μιας και έβαλε στην Πεντέλη το ap71 στη θέση του Fujitsu. Το αναμένω με πραγματικό ενδιαφέρον.

Αυτά για το φουτζιτζακι μου 😊

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Artakos είπε

Μηπως τα εχει λιγο μπερδεψει η hitachi? 

Το σχεδιαγραμμα με τον συμπιεστη δείχνει scroll type οχι rotary,ειναι γενικο το manual?

Είναι γενικό.

Τα δίνει 2 cylinder rotary, δλδ twin rotary. Τουμπανακια τα Hitachi!

IMG_20200727_111050.jpg.8018ad126aff2a04d1376e9f77dc990c.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει επιδαπέδια βάση εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού που να βιδώνει κάτω (για να μην βιδώσει κατευθείαν η μονάδα);

Θες να βιδώσεις την βάση στο δάπεδο; 

Δεν νομίζω να υπάρχουν, όμως έχω δει κάτι ειδικές βάσεις για καταστήματα που προσαρμοζονται και βιώνουν σε τοίχο και στην οροφή, μήπως να πάρεις μια τέτοια που αν την γυρίσεις ανάποδα θα είναι το ίδιο με αυτό που ψάχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Θες να βιδώσεις την βάση στο δάπεδο; 

Δεν νομίζω να υπάρχουν, όμως έχω δει κάτι ειδικές βάσεις για καταστήματα που προσαρμοζονται και βιώνουν σε τοίχο και στην οροφή, μήπως να πάρεις μια τέτοια που αν την γυρίσεις ανάποδα θα είναι το ίδιο με αυτό που ψάχνεις. 

Κάπως έτσι, για την ακρίβεια να βιδωθεί σε περβάζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mr.mister είπε

Εχει να μου προτεινει κανεις 18αρι ή 24αρι

Απο οτι βλεπω Toyotomi Izuru TRN/TRG-871ZR  και Toyotomi Izuru TRN/TRG-856ZR

κυριαρχουν  στο skroutz

Είναι πραγματικά άξιο απορίας.

Θα πρέπει να δώσεις λίγο έως αρκετά παραπάνω info. Όπως αν θα χρησιμοποιηθεί για ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Αν θα είναι μοναδικό μέσο θέρμανσης. Περιοχή. Μπάτζετ. Features πχ WiFi ή αδιάφορο. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες.

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, ας απαντηθεί το κάτωθι εργαλείο για τον χώρο που θέλεις να καλύψεις. Αν δεν είναι ενιαίος τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά :

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dannie είπε

Παιδια ειδα σε προσφορα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/18541012/Carrier-Legacy-42QHC022D8LS-38QHC022D8LS.html?o=Carrier+42QHC022D8LS

για χωρο γυρω στα 40 τετραγωνικα ειναι οκ;;;

Δεν νομίζω. Σαν 18άρι το βλέπω σε επιδόσεις . Και κακό κιόλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...