Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Κάτι που συνήθως λείπει από τα φασον Midea, "ECO" λειτουργία και Quattro συμπιεστής το αποτέλεσμα:

Screenshot_308.png.0e4fc864b02e3a457da9f5696d47ddbc.png

Φασον midea με το inventor premium 9αρι

Και με το eco απο την εφαρμογη πριν τις ζεστες έπεφτε στα 95w,τώρα παιζει σαν το δικο σου,

Screenshot_2020-05-25-23-56-17.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mmike2503 είπε

@liakjim Μόλις παρέλαβα...

Εγκατάσταση το Σάββατο ☹️

IMG_20200730_105614.jpg

Εργαλείο φοβερό να σου βγει και άιντε να δούμε μετρήσεις  για τους μελλοντικούς αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Εργαλείο φοβερό να σου βγει και άιντε να δούμε μετρήσεις  για τους μελλοντικούς αγοραστές.

Ελπίζω να βάλει κρύα νωρίς γιατί ψάχνομαι για θέρμανση το χειμώνα και είναι στα υποψήφια.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Εργαλείο φοβερό να σου βγει και άιντε να δούμε μετρήσεις  για τους μελλοντικούς αγοραστές.

Ευχαριστώ, πακέτο με tplink η εγκατάσταση οπότε θα ανεβάσω καταναλώσεις σίγουρα.

 

21 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ελπίζω να βάλει κρύα νωρίς γιατί ψάχνομαι για θέρμανση το χειμώνα και είναι στα υποψήφια.

Να ξέρεις το αγόρασα από Yamco που έχει ανεβάσει ο @liakjim ότι είχαν την καλύτερη τιμή μετρητοίς στα 1320. Ζήτησα να πληρώσω τα 320 μετρητά και τα 1000 σε 12 δόσεις. Δεν κάνουν άτοκες αλλά και πάλι η επιβάρυνση ήταν 55€. Οπότε έδωσα 375 μετρητά και 1000 σε 12 δόσεις. Πολύ καλύτερα από τα 1800 που παίζει στα περισσότερα καταστήματα.

Πάντως κάτι με απασχολεί είναι τα επίπεδα υγρασίας... Μετράω με θερμόμετρο-υγρομετρο από τον Καυκά το οποίο οκ ξέρω ότι δεν είναι και τέρμα ακριβείας, αλλά έχω το πολύ 25-30% υγρασία το οποίο δεν είναι και ιδανικό. Αν δουλεύει και το asyg στην ψύξη θα αρχίσω τις ενυδατικες... 

Edit: Μάλλον είναι αρκετά ακριβές γιατί το δεύτερο που έχω στον ίδιο χώρο δίπλα σε ένα βάζο με νερό λέει 25%...

IMG_20200730_133223_compress29.jpg

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Ευχαριστώ, πακέτο με tplink η εγκατάσταση οπότε θα ανεβάσω καταναλώσεις σίγουρα.

Να ξέρεις το αγόρασα από Yamco που έχει ανεβάσει ο @liakjim ότι είχαν την καλύτερη τιμή μετρητοίς στα 1320. Ζήτησα να πληρώσω τα 320 μετρητά και τα 1000 σε 12 δόσεις. Δεν κάνουν άτοκες αλλά και πάλι η επιβάρυνση ήταν 55€. Οπότε έδωσα 375 μετρητά και 1000 σε 12 δόσεις. Πολύ καλύτερα από τα 1800 που παίζει στα περισσότερα καταστήματα.

Πολύ καλή τιμή.

21 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ελπίζω να βάλει κρύα νωρίς γιατί ψάχνομαι για θέρμανση το χειμώνα και είναι στα υποψήφια.

Φοράει τον ίδιο συμπιεστή με το asyg24klca με πιο μεγάλες μονάδες μέσα έξω. Οπότε θα πέφτει το ίδιο χαμηλά αλλά έχει και καλύτερη απόδοση . Και πιο αθόρυβο. Στα  χαρτιά είναι μπόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Πάντως κάτι με απασχολεί είναι τα επίπεδα υγρασίας... Μετράω με θερμόμετρο-υγρομετρο από τον Καυκά το οποίο οκ ξέρω ότι δεν είναι και τέρμα ακριβείας, αλλά έχω το πολύ 25-30% υγρασία το οποίο δεν είναι και ιδανικό. Αν δουλεύει και το asyg στην ψύξη θα αρχίσω τις ενυδατικες... 

Edit: Μάλλον είναι αρκετά ακριβές γιατί το δεύτερο που έχω στον ίδιο χώρο δίπλα σε ένα βάζο με νερό λέει 25%...

IMG_20200730_133223_compress29.jpg

Καίει τόσο λίγο, που δεν κάνει αφύγρανση. Δεν έχω δει ποτέ να βγάζει έξω νερό.

Επίσης η σχετική υγρασία ανεβαίνει με τη μείωση της θερμοκρασίας του αέρα (εκτός αν πέσει η απόλυτη, που δεν πέφτει στο asyg).

πχ κοίτα εδώ πόσο ανέβηκε όταν έβαλα το fujitsu

44ed04c04ee824ed5b30d2a9d1574261.png

Τέλος αν θες να δεις ότι δουλεύουν σωστά τα υγρασιόμετρά σου, μπορείς να μετρήσεις στο σπίτι πανεύκολα με το τεστ του κορεσμένου μείγματος αλατιού που δίνει πάντα 75% μέτρηση : https://www.wikihow.com/Test-a-Hygrometer

1 ώρα πριν, energy52 είπε

@liakjim παρελαβα tplink hs110, μια ερωτηση απ τον υπολογιστη δεν μπορω να το παρακολουθω, ή μονο μεσω της εφαρμογης κινητου; 

Από το kasa μέσω κινητού. Ή αν θες από τον υπολογιστή μπορείς να βάλεις κάποιον android emulator.

Για διάγραμμα έχουμε πει πως. Από υπολογιστή ή κινητό με το αρχείο από github

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Ευχαριστώ, πακέτο με tplink η εγκατάσταση οπότε θα ανεβάσω καταναλώσεις σίγουρα.

Να ξέρεις το αγόρασα από Yamco που έχει ανεβάσει ο @liakjim ότι είχαν την καλύτερη τιμή μετρητοίς στα 1320. Ζήτησα να πληρώσω τα 320 μετρητά και τα 1000 σε 12 δόσεις. Δεν κάνουν άτοκες αλλά και πάλι η επιβάρυνση ήταν 55€. Οπότε έδωσα 375 μετρητά και 1000 σε 12 δόσεις. Πολύ καλύτερα από τα 1800 που παίζει στα περισσότερα καταστήματα.

Πάντως κάτι με απασχολεί είναι τα επίπεδα υγρασίας... Μετράω με θερμόμετρο-υγρομετρο από τον Καυκά το οποίο οκ ξέρω ότι δεν είναι και τέρμα ακριβείας, αλλά έχω το πολύ 25-30% υγρασία το οποίο δεν είναι και ιδανικό. Αν δουλεύει και το asyg στην ψύξη θα αρχίσω τις ενυδατικες... 

Edit: Μάλλον είναι αρκετά ακριβές γιατί το δεύτερο που έχω στον ίδιο χώρο δίπλα σε ένα βάζο με νερό λέει 25%...

IMG_20200730_133223_compress29.jpg

Μα και τώρα έξω κάπου εκεί πρέπει να έχει υγρασία.αναλογα βέβαια και την περιοχή.εγω οχ που είναι Μενίδι έξω ντάλα μεσημέρι έχει κάτω από 25% υγρασία μέσα στο σπίτι έχω από 30 έως 50 ανάλογα.παντως  από μόνο του να κατεβάσει πολύ την εσωτερική υγρασία δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Μα και τώρα έξω κάπου εκεί πρέπει να έχει υγρασία.αναλογα βέβαια και την περιοχή.εγω οχ που είναι Μενίδι έξω ντάλα μεσημέρι έχει κάτω από 25% υγρασία μέσα στο σπίτι έχω από 30 έως 50 ανάλογα.παντως  από μόνο του να κατεβάσει πολύ την εσωτερική υγρασία δεν...

Αυτό λέω και γω. Τώρα πχ έχω κάτω από 20%. Φτύνεις και δεν πέφτει κάτω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Από το kasa μέσω κινητού. Ή αν θες από τον υπολογιστή μπορείς να βάλεις κάποιον android emulator.

Για διάγραμμα έχουμε πει πως. Από υπολογιστή ή κινητό με το αρχείο από github

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Κατ αρχην πρεπει να φτιαξω μπριζα σε ηλεκτρολογικο κουτι για να το συνδεσω..ευτυχως ειναι χαμηλα σε προσβασιμο σημειο!τα υπολοιπα θα τα καταφερω πιστευω😉

Ναι θελω να βλεπω την καταναλωση και στο pc βλεπεις με τον efergy που χω τωρα δεν εχω συνηθισει διαρκως να ανοιγω το κινητο νομιζω δεν ειναι τοσο πρακτικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, liakjim είπε

Εδώ έχουμε μπει για τα καλά στα χωράφια των μηχανολόγων ,οπότε πχ ο @nvel θα μπορούσε να μας ξεστραβώσει αν το επιθυμούσε.

δεν είμαι μηχανολόγος, όμως με βεβαιότητα σας λέω ότι οι μηχανολόγοι δεν χρησιμοποιούν σελίδες στο internet να να βγάλουν τα φορτία σε χώρους. Υπάρχουν πολλά εμπορικά λογισμικά (πχ hap, trace, ies, 4M και άλλα) για αυτήν την δουλειά που χρησιμοποιούν διαφορετικές μεθόδους υπολογισμού (TETD , CLTD, TFM, RTS κτλ.) Γενικά τα λογισμικά χρησιμοποιούν κλιματικά δεδομένα από το παρελθόν και τα δεδομένα που εισάγει ο χρήστης σύμφωνα με την κατασκευή και την τοποθεσία του χώρου, ώστε να υπολογίσουν τις απώλειες αναλυτικά ανά περίοδο σε όλη την διάρκεια του χρόνου. Η διαστασιολόγιση των συστημάτων γίνεται μεν στις ακραίες συνθήκες που δίνουν τα λογισμικά αλλά χρησιμοποιούνται και συνθήκες σχεδιασμού ανάλογα με την περίσταση 1% ή 2% ή 3% που σημαίνει ότι ο υπολογισμός ισχύει μόνο για το 99% ή 98% ή 97% του χρόνου. Υπάρχουν και demo εκδόσεις σε κάποια λογισμικά αλλά οι παράμετροι είναι τόσο πολλές που ένας μη μηχανικός δεν θα καταφέρει πολλά πράγματα με τον ίδιο τρόπο που κάποιος δεν θα γίνει σχεδιαστής βρίσκοντας ένα λογισμικό CAD.

Επεξ/σία από nvel
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvel είπε

δεν είμαι μηχανολόγος, όμως με βεβαιότητα σας λέω ότι οι μηχανολόγοι δεν χρησιμοποιούν σελίδες στο internet να να βγάλουν τα φορτία σε χώρους. Υπάρχουν πολλά εμπορικά λογισμικά (πχ hap, trace, ies, 4M και άλλα) για αυτήν την δουλειά που χρησιμοποιούν διαφορετικές μεθόδους υπολογισμού (TETD , CLTD, TFM, RTS κτλ.) Γενικά τα λογισμικά χρησιμοποιούν κλιματικά δεδομένα από το παρελθόν και τα δεδομένα που εισάγει ο χρήστης σύμφωνα με την κατασκευή και την τοποθεσία του χώρου, ώστε να υπολογίσουν τις απώλειες αναλυτικά ανά περίοδο σε όλη την διάρκεια του χρόνου. Η διαστασιολόγιση των συστημάτων γίνεται μεν στις ακραίες συνθήκες που δίνουν τα λογισμικά αλλά χρησιμοποιούνται και συνθήκες σχεδιασμού ανάλογα με την περίσταση 1% ή 2% ή 3% που σημαίνει ότι ο υπολογισμός ισχύει μόνο για το 99% ή 98% ή 97% του χρόνου. Υπάρχουν και demo εκδόσεις σε κάποια λογισμικά αλλά οι παράμετροι είναι τόσο πολλές που ένας μη μηχανικός δεν θα καταφέρει πολλά πράγματα με τον ίδιο τρόπο που κάποιος δεν θα γίνει σχεδιαστής βρίσκοντας ένα λογισμικό CAD.

Οπότε το Χ νούμερο θερμικών απωλειών τι σημαίνει; Ότι τόσο θέλει ο χώρος για να διατηρήσει τη θερμοκρασία του στο πχ 99% του χρόνου ;

Αν ναι, πως γίνεται και βλέπουμε ότι στην πράξη απαιτείται το 1/2 ή και το 1/3 των απωλειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...