Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε το Χ νούμερο θερμικών απωλειών τι σημαίνει; Ότι τόσο θέλει ο χώρος για να διατηρήσει τη θερμοκρασία του στο πχ 99% του χρόνου ;

Αν ναι, πως γίνεται και βλέπουμε ότι στην πράξη απαιτείται το 1/2 ή και το 1/3 των απωλειών;

σημαίνει ότι οι απώλειες του χώρου δεν θα ξεπεράσουν τις υπολογισμένες στο 99% του χρόνου της θέρμανσης ή ψύξης. Το 1/2 και 1/3 των απωλειών που το ξέρεις;  Πως γνωρίζεις την υπολογισμένη απώλεια στις συγκεκριμένες συνθήκες του χώρου και πως γνωρίζεις την πραγματική και διαιρώντας υπολογίζεις ότι είναι το 1/2 ή 1/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Για διάγραμμα έχουμε πει πως. Από υπολογιστή ή κινητό με το αρχείο από github

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Ολα καλα με το kasa στο κινητο, το βλεπει κανονικα!! Δυστυχως δεν μπορω να το καταφερω το github, ενω κατεβαζω το αρχειο στο pc,  tplink-win-zip,τρεχω το exe  μετα το χανω....αν μπορεις να βοηθησεις και σορυ για το offtopic, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 6:49 ΠΜ, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210657-morris-wfin50140?cmicc=skroutz

(δεν ξέρω αν η εφαρμογή του κάνει για ios. Ίσως θέλει τηλ στη morris)

https://www.skroutz.gr/s/23316216/Morris-WFIN-50140-WFOD-50141.html#reviews

 

δυο αρκετά κακές κριτικές, τι κάνω; το παραγγέλνω ή έχουμε εναλλακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε!
Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικoύ και όντας άσχετος με το ζήτημα προσπάθησα να το μελετήσω λίγο αλλά χωρίς ικανοποιητικό αποτέλεσμα οπότε ζητώ βοήθεια.

  • Budget: 350-450€ με εγκατάσταση (νέα αγορά)
  • Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο, τα έχω και σε μετρητά
  • 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης κτλ: Ως τώρα την έβγαζα με ανεμιστήρες και καλοριφέρ λαδιού. Βάσει της εμπειριας των τελευταίων ετών, κανά 40 ώρες το καλοκαίρι και 20 ώρες το χειμώνα.
  • Χώρος κτλ: Υπνοδωμάτιο 17 τ.μ.
  • Τοποθεσία: Αθήνα (Γαλάτσι)
  • Features: Ψιλοαδιάφορα εκτός της μεγάλης εγγύησης που τη θέλω καθώς δεν σκοπεύω να ασχοληθώ πολύ με τη συντήρηση του
  • Πληροφορίες περί μονώσεων κτλ: Δεν ξέρω τεχνικά τι γίνεται αλλά εμένα μου φαίνονται καλούτσικες οι μονώσεις, πολυκατοικία ~25 ετών. Μόνο όταν έξω χτυπάει 33+/10- νιώθω ότι χρειάζεται κλιματιστικό
  • Εργαλείο θερμικών απωλειών (2689.40Watt, 2312.88KCal/h, 158.20Watt/m2, 136.05KCal/h/m2 για 24°C, τα επιλεγμένα περί μονώσεων κτλ. τα έβαλα ψιλό στην τύχη)


Κάνα 2-3 που μου τράβηξαν το μάτι: INVENTOR Life Pro L4VI32-09/L4V032-09 Inverter 9000 & Haier Tundra Green AS35TABHRA / 1U35BEFFRA 12000BTU & TCL Miracle II 09CHSA/VE White.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, energy52 είπε

Ολα καλα με το kasa στο κινητο, το βλεπει κανονικα!! Δυστυχως δεν μπορω να το καταφερω το github, ενω κατεβαζω το αρχειο στο pc,  tplink-win-zip,τρεχω το exe  μετα το χανω....αν μπορεις να βοηθησεις και σορυ για το offtopic, ευχαριστω!

Μετά πας στον browser και χτυπάς

localhost:3000

7 ώρες πριν, nvel είπε

σημαίνει ότι οι απώλειες του χώρου δεν θα ξεπεράσουν τις υπολογισμένες στο 99% του χρόνου της θέρμανσης ή ψύξης. Το 1/2 και 1/3 των απωλειών που το ξέρεις;  Πως γνωρίζεις την υπολογισμένη απώλεια στις συγκεκριμένες συνθήκες του χώρου και πως γνωρίζεις την πραγματική και διαιρώντας υπολογίζεις ότι είναι το 1/2 ή 1/3.

Τις υπολογισμένες δεν τις ξέρω.

Ξέρω ότι στον χώρο του μεγάλου κλιματιστικού , έχω σώματα καλοριφέρ των 9000 θερμίδων ή ~10500W.

Οπότε εκεί γύρω είναι υπολογισμένες οι απώλειες. Πιο κάτω προφανώς.

Η μπακαλοεφαρμογη μου βγάζει 7500W.

Οπότε θεωρώ ότι σε αυτή τη τάξη μεγέθους θα πρέπει να κυμαίνονται οι υπολογισμένες απώλειες.

Τις πραγματικές επίσης δεν τις γνωρίζω.

Από τα σώματα που έχουν επιλεχθεί ίσως αν ήξερα με τί συντελεστή υπερδιαστασιολογησης επιλέγονται, θα μπορούσα να εκτιμήσω.

Στην πράξη είδα ότι στην πιο επιβαρυντική περίπτωση, το κλιματιστικό ήταν στα 900W. Στους -2C.

Από τους πίνακες απόδοσης, το cop εκεί δεν δίνεται ακριβώς αλλά θα πρέπει να κυμαίνεται κοντά στο 3.

Άρα 2700W. Νούμερο πολύ χαμηλότερο από τις υπολογισμένες απώλειες.

Ακόμα και με αυτές τις ξεχειλωμενες εκτιμήσεις, δεν πιστεύω ότι είναι πολύ εκτός η εκτίμηση αυτή.

Αναρωτιομουν λοιπόν αν τελικά τα κλιματιστικά επιλέγονται έτσι ώστε να έχουν το capacity ώστε να ζεστάνουν γρήγορα τον χώρο αν απαιτηθεί αλλά σε συντήρηση υπολογίζονται να δουλεύουν σε μερικό φορτίο εκεί όπου το cop αυξάνει πολύ.

 

Όπου το μερικό φορτίο είναι στο 1/3 με 1/2 του capacity στη χειρότερη.

6 ώρες πριν, Valous είπε

https://www.skroutz.gr/s/23316216/Morris-WFIN-50140-WFOD-50141.html#reviews

 

δυο αρκετά κακές κριτικές, τι κάνω; το παραγγέλνω ή έχουμε εναλλακτική;

Καλά την πρώτη δεν την κοιτάμε καν μιας και είναι προκαταβολικη κριτική.

Η 2η οκ. Μπορεί να συμβεί.

Το συγκεκριμένο το έχουν μέλη εδώ και έχουμε ακούσει καλές κριτικές. Με το search μπορείς να διαβάσεις τι έχουν γράψει και να ρωτήσεις.

Δύο μέλη που μου έρχονται στο μυαλό

@marioboni

@danaos7

6 ώρες πριν, batig0al είπε

Χαίρετε!
Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικoύ και όντας άσχετος με το ζήτημα προσπάθησα να το μελετήσω λίγο αλλά χωρίς ικανοποιητικό αποτέλεσμα οπότε ζητώ βοήθεια.

  • Budget: 350-450€ με εγκατάσταση (νέα αγορά)
  • Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο, τα έχω και σε μετρητά
  • 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης κτλ: Ως τώρα την έβγαζα με ανεμιστήρες και καλοριφέρ λαδιού. Βάσει της εμπειριας των τελευταίων ετών, κανά 40 ώρες το καλοκαίρι και 20 ώρες το χειμώνα.
  • Χώρος κτλ: Υπνοδωμάτιο 17 τ.μ.
  • Τοποθεσία: Αθήνα (Γαλάτσι)
  • Features: Ψιλοαδιάφορα εκτός της μεγάλης εγγύησης που τη θέλω καθώς δεν σκοπεύω να ασχοληθώ πολύ με τη συντήρηση του
  • Πληροφορίες περί μονώσεων κτλ: Δεν ξέρω τεχνικά τι γίνεται αλλά εμένα μου φαίνονται καλούτσικες οι μονώσεις, πολυκατοικία ~25 ετών. Μόνο όταν έξω χτυπάει 33+/10- νιώθω ότι χρειάζεται κλιματιστικό
  • Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:


Πρόκειται για ένα μικρό δωμάτιο ~17τ.μ. στο κέντρο της Αθήνας με σχετικά αξιοπρεπή μόνωση, δεν πιάνει εύκολα τρομερή ζέστη/κρύο και δεν σκοπεύω να το λειτουργώ πολύ. Βάσει της εμπειριας των τελευταίων ετών, κανά 40 ώρες το καλοκαίρι και 30 ώρες το χειμώνα. Οπότε ψάχνω κάτι οικονομικο.

Εργαλείο θερμικών απωλειών (2689.40Watt, 2312.88KCal/h, 158.20Watt/m2, 136.05KCal/h/m2 για 24°C, τα επιλεγμένα περί μονώσεων κτλ. τα έβαλα ψιλό στην τύχη)

Κάνα 2-3 που μου τράβηξαν το μάτι: INVENTOR Life Pro L4VI32-09/L4V032-09 Inverter 9000 & Haier Tundra Green AS35TABHRA / 1U35BEFFRA 12000BTU & TCL Miracle II 09CHSA/VE White.

https://www.bestprice.gr/item/2155617973/inventor-aria-ar3vi32-09wfar3vo32-09.html

Προτείνω το συγκεκριμένο γιατί εκτός της δεκαετούς εγγύησης, έχει τη λειτουργία follow me , η οποία θα βοηθήσει να μην ανοιγοκλείνει άσκοπα στο εύκολο από πλευράς απωλειών δωμάτιο.

Για ακόμα φθηνότερα, αυτό

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html??qid=3oA0NAmsvpA_986a8&seq=1&q=tcl+elite+premium+9000&from=cat

Επίσης 10 χρόνια εγγύηση. Δεν έχει follow me. Πιθανόν να μη επηρεάζει τόσο. Πιθανότατα να μη το προσεξεις ποτε. Προσοχή στη μαύρη λίστα καταστημάτων στο site της TCL.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daikin split Inverter 1999: Το συγκεκριμένο κλιματιστικό αγοράστηκε το μακρινό 1999 και λειτουργεί άψογα και σήμερα. Το έβαλα στους 27, όπου έκανε κάτι on-off και μετά στους 25, όπου λειτουργεί χωρίς διακοπές. Χρησιμοποιείται σπάνια και θα αλλαχτεί με ένα σύγχρονο 12αρη, αλλά το ευχαριστούμε για 20 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας!

Όπως βλέπετε, η κατανάλωση του ισούται με 3 σύγχρονα κλιματιστικά, αλλά είναι μάλλον καλή για μηχάνημα του 1999!

 

 

 

 

Screenshot (16).png

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mitsubishi fh25ve που έχω δε ξέρω αν έχει εγγυηση ακόμα αλλα λέω να προσπαθησω να λύσω το προβλημα που εχω που κάνει θορυβο οταν γυριζει η φτερωτη.

Οταν ειχα φερει το service του τουρνικιώτη απλα εβαλε χαρτια α4 ως σφηνες και δεν εκαναν τιποτα.Σημερα που πηρα να δω δεν απανταγε κανεις. Επισης και αλλος τεχνικος που το ειχε δει δεν ασχοληθηκε μιας και δε το κανει συνεχεια αν και το βραδυ το κανει συνεχεια.

Μια λύση που βρηκα ειναι να βάλω σα σφηνα κατι στην αριστερη πλευρα. μεταξυ καπακιου. Πιστευω οτι μπορει να φταιει το ρουλεμαν αριστερα που εχει η φτερωτη μιας και απο εκει ερχεται ο θορυβος και εαν πιεστει ειναι οκ. Θα δω μηπως το λυσω και βάλω φωτο.

Στο μανουαλ ειδα και αυτο.. ετσι εξηγηται πιστευω οτι ειναι σα να σταματάει το κλιματιστικο μιας και δε φυσαει ο ανεμηστιρας. 

Indoor fan speed control

When the thermostat turns OFF, the indoor fan operates very Low to reduce power consumption. When the room temperature rises and the thermostat is ON, the indoor fan operates according to the settings on the remote controller.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.9b402cccc44019a3512fe8758f5e1370.png

Εισαγωγή αέρα 27, έξοδος 20:

0-02-05-12631d78cd8d645c3332d010a9b59b79c8b7dc38c584dfca5ad1626173afc201_e28564bc.jpg.96f9d6bf9419dba264bd93bd422e204a.jpg0-02-05-67fb684210c8ad43ed88f995fc8800b2bcbc81dea4921f26fd1346707e6ec71d_8ea1e10.jpg.b9ae69e72912999c72b4c18f3b1a78f6.jpg

Και αν λέει κάτι, έξω βγάζει 38 βαθμούς αέρα δλδ +1 από το περιβάλλον

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CorumD είπε

Daikin split Inverter 1999: Το συγκεκριμένο κλιματιστικό αγοράστηκε το μακρινό 1999 και λειτουργεί άψογα και σήμερα. Το έβαλα στους 27, όπου έκανε κάτι on-off και μετά στους 25, όπου λειτουργεί χωρίς διακοπές. Χρησιμοποιείται σπάνια και θα αλλαχτεί με ένα σύγχρονο 12αρη, αλλά το ευχαριστούμε για 20 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας!

Όπως βλέπετε, η κατανάλωση του ισούται με 3 σύγχρονα κλιματιστικά, αλλά είναι μάλλον καλή για μηχάνημα του 1999!

Screenshot (16).png

Μια χαρά κατανάλωση, 489w είναι το minimum όταν έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μια χαρά κατανάλωση, 489w είναι το minimum όταν έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία;

Οχι, δεν ειχε πιασει ακομα την επιθμητη. Το ειχα βάλει στους 25 βαθμούς και το θερμομετρο έδειχνε 26,1 αλλα δεν το χρειαζμουν αλλο και το εκλεισα γιατι εκαιγε ασκοπα! Σιγουρα ειχε περιθωρια να πεσει λιγο πιστευω. Επισης, ο κομπρεσσορας ειναι στην ταρατσα και πολυ εκτεθειμενος στον ηλιο. Ισως με ενα σκεπαστρο θα μπορουσα να πεσει και αλλο η καταναλωση. Πάντως, βγηκε πολυ καλο μηχανημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικά μήνα με καταναλώσεις και για τα 3 κλιματιστικά ανά ημέρα (stacked οι μπάρες):

3a97966b61452a5aeb3c884f647221c3.png

Συνολικά περίπου 54Kwh ή 9€ (με 0,17€/kwh που μου βγαίνει η elpedison)

🤘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Μετά πας στον browser και χτυπάς

localhost:3000

 

 

Σ ευχαριστω, το καταφερα δουλεψε αυτο ακριβως ηθελα να το βλεπω στο pc!!!! καθε φορα απ οτι βλεπω πρεπει να τρεχω το exe για να συνδεθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...