Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τι προτεινετε για υπνοδωματιο?εχω βρει ενα της invertor με δωρεαν εγκατασταση απο γνωστο μαγαζι.αξιζει ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σ αυτο το budget  ?

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186418-inventor-p9mvi32-09wifi-passion-eco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, dterzakis είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα λίγη βοήθεια για να επιλέξω για καινούργιο 24αρι κλιματιστικό.
Σε αυτό το σημείο μετά από έρευνα έχω καταλήξει στα
Toshiba: https://www.skroutz.gr/s/12068847/Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E.html
Fujitsu: https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

Από κόστος, το Fujitsu θα μου βγει ~100 ευρώ ακριβότερο.

Το Toshiba έχει αυτόματες κάθετες περσίδες, είναι πιο φτηνό αλλά σαν μάρκα την θεωρώ πιο αξιόπιστη και ίσως να έχει καλύτερα φίλτρα.
Το Fujitsu έχει καλύτερα νούμερα και είναι πιο μικρό σε μέγεθος. Επίσης είναι φετινό μοντέλο. Έχει και πιο μεγάλη εγγύηση (3/10 αντί 3/5).

Να πω την αλήθεια, κλίνω προς το Fujitsu..

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Toshiba να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο γίνεται εγκατάσταση του carrier από την προσφορά του κότσοβολου. Με ανακύκλωση παλιού, ο χρήστης δωρεάν εγκατάσταση και επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια στα 320 ευρώ νομίζω είναι καλή προσφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎3‎/‎7‎/‎2018 στις 8:39 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Να μην φέρεις τότε τεχνικό που θα τη βάλει για 2 λεπτά . Ξεκαθαρίζεις την θέση σου εξαρχής . 

Δηλαδή θα του πεις στο τηλεφωνο "Ακου να δεις, θα μου βαλεις αντλια και θα είναι για 10', οχι μόνο για 2. Αλλιως μη τολμησεις να πατησεις εδω το ποδαρι σου..."

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!!!

1) Σε μία σαλοκουζίνα 52τ.μ. ποιο κλιματιστικό από τα παρακάτω θα μου προτείνατε (προορίζεται για ψύξη);

α) Carrier 42QHC024D8SA Crystal Κλιματιστικό Inverter

β) Fujitsu ASYG24KLCA Κλιματιστικό Inverter

2) Για υπνοδωμάτιο 20τ.μ. ποιο κλιματιστικό από τα παρακάτω θα μου προτείνατε (προορίζεται για ψύξη);

α) Fujitsu ASYG09LLCE Κλιματιστικό Inverter

β) Carrier 42QHC009D8SC Coastal Κλιματιστικό Inverter

γ) Carrier 42QHC009D8SA Crystal Κλιματιστικό Inverter

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Επεξ/σία από marakiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αν βάλω στο χωλ το κλιματιστικό να κοιτάει την μεγάλη είσοδο του καθιστικού (συρόμενη πόρτα)  με το σκεπτικό να την κλείνω όταν θέλω για να δουλεύει για το δωμάτιο, θα κάνει δουλειά και για τα δύο μεμονωμένα; Στο χωλ υπάρχει πόρτα που απομονώνει τον διάδρομο κ το υπόλοιπο σπίτι από χωλ- καθιστικό. Το σπίτι είναι σύνολο 50τμ. Το κλιματιστικό 12.000btu

 

Επεξ/σία από xampo_s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Δηλαδή θα του πεις στο τηλεφωνο "Ακου να δεις, θα μου βαλεις αντλια και θα είναι για 10', οχι μόνο για 2. Αλλιως μη τολμησεις να πατησεις εδω το ποδαρι σου..."

Προφανώς οχι, αλλάζεις συνεργείο τεχνικών.

59 λεπτά πριν, marakiz είπε

Γεια σας!!!

1) Σε μία σαλοκουζίνα 52τ.μ. ποιο κλιματιστικό από τα παρακάτω θα μου προτείνατε (προορίζεται για ψύξη);

α) Carrier 42QHC024D8SA Crystal Κλιματιστικό Inverter

β) Fujitsu ASYG24KLCA Κλιματιστικό Inverter

2) Για υπνοδωμάτιο 20τ.μ. ποιο κλιματιστικό από τα παρακάτω θα μου προτείνατε (προορίζεται για ψύξη);

α) Fujitsu ASYG09LLCE Κλιματιστικό Inverter

β) Carrier 42QHC009D8SC Coastal Κλιματιστικό Inverter

γ) Carrier 42QHC009D8SA Crystal Κλιματιστικό Inverter

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Fujitsu και στα δύο. Αν και για την σαλονοκουζίνα αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει το 24ρι, ίσωε θες 18αρι+9αρι.

48 λεπτά πριν, xampo_s είπε

Παιδιά αν βάλω στο χωλ το κλιματιστικό να κοιτάει την μεγάλη είσοδο του καθιστικού (συρόμενη πόρτα)  με το σκεπτικό να την κλείνω όταν θέλω για να δουλεύει για το δωμάτιο, θα κάνει δουλειά και για τα δύο μεμονωμένα; Στο χωλ υπάρχει πόρτα που απομονώνει τον διάδρομο κ το υπόλοιπο σπίτι από χωλ- καθιστικό. Το σπίτι είναι σύνολο 50τμ. Το κλιματιστικό 12.000btu

Πόσα τμ θες να καλύψεις μόνο για το ένα δωμάτιο και πόσα για τα δύο? 

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Καμια γνωμη για το 9ρι εσκιμο του ΜΜ που υο βγαλε προσφορά 249 ?

Αδιάφορη μάρκα. Και αρκετά τα db θορύβου αν δεν κάνω λάθος, το midea π.χ είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

20 είναι το χωλ και το καθιστικό και τόσο και λιγότερο χωλ και δωμάτιο. Το θέμα είναι αν θα πάει ο δροσερός αέρας στο δωμάτιο που πρέπει να κάνει ένα ζιγκ Ζαγκ γιατί θα σκάει στην κλειστή συρόμενη πόρτα και θα πρέπει να πάει μέσω του διαδρόμου (1 μετρό) μέσα από την πόρτα του δωματίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, marakiz είπε

Γεια σας!!!

1) Σε μία σαλοκουζίνα 52τ.μ. ποιο κλιματιστικό από τα παρακάτω θα μου προτείνατε (προορίζεται για ψύξη);

α) Carrier 42QHC024D8SA Crystal Κλιματιστικό Inverter

β) Fujitsu ASYG24KLCA Κλιματιστικό Inverter

2) Για υπνοδωμάτιο 20τ.μ. ποιο κλιματιστικό από τα παρακάτω θα μου προτείνατε (προορίζεται για ψύξη);

α) Fujitsu ASYG09LLCE Κλιματιστικό Inverter

β) Carrier 42QHC009D8SC Coastal Κλιματιστικό Inverter

γ) Carrier 42QHC009D8SA Crystal Κλιματιστικό Inverter

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Δεν έχω ακούσει την carrier να είναι ο δυνατό της σημείο τα οικιακά κλιματιστικά. Για το σαλόνι θα πήγαινα στο fujitsu (ή και σε toshiba) σε αυτά τα λεφτά.

Για την κρεβατοκάμαρα βάλε 12000 btu καλύτερα. Αυτό το μοντέλο της Fujitsu είναι προς κατάργηση που κοιτάς (η συγκεκριμένη ήταν πολύ καλή σειρά) . Μπορείς να δεις κάτι αντίστοιχο σε inventor/fujitsu/midea με R32.

 

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Προφανώς οχι, αλλάζεις συνεργείο τεχνικών.

Fujitsu και στα δύο. Αν και για την σαλονοκουζίνα αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει το 24ρι, ίσωε θες 18αρι+9αρι.

Πόσα τμ θες να καλύψεις μόνο για το ένα δωμάτιο και πόσα για τα δύο? 

Αδιάφορη μάρκα. Και αρκετά τα db θορύβου αν δεν κάνω λάθος, το midea π.χ είναι καλύτερο.

Δηλαδή πες οτι έρχεται και βαζει 2 λεπτα και τη βγάζει τι κανεις δηλαδη; Τον διώχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-528ZR

Καποια αποψη για το παραπανω inverter; Το θελουν οι γονεις μου για το υπνοδωματιο. Διαβαζω αρκετα καλες αξιολογησεις, εχει καλα χαρακτηριστικα και λογικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θέλω να βάλω επιτέλους κλιματιστικό το δωμάτιο που θέλω να μπεί είναι 25 τ.μ περίπου μπορεί και λιγότερα.
Σκέφτομαι για 12000btu και μου έχουν προτείνει αυτά τα 2
https://www.skroutz.gr/s/14495778/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-835ZR.html?from=autocomplete&keyphrase=izuru+eco+trn%2Ftrg+835-zr#reviews

https://www.skroutz.gr/s/13190293/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32.html#specs

Να αναφέρω ότι είμαι άσχετος με το θέμα, για το Izuru μου είπαν να προτιμήσω αλλά θα ήθελα να μου πείτε τι γνώμη σας.

Μέχρι 550 μπορώ να διαθέσω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-528ZR

Καποια αποψη για το παραπανω inverter; Το θελουν οι γονεις μου για το υπνοδωματιο. Διαβαζω αρκετα καλες αξιολογησεις, εχει καλα χαρακτηριστικα και λογικη τιμη.

Δεν ξέρω αν θα το βρεις πλέον διαθέσιμο. Με σχεδόν ίδιο κόστος μπορείς να δεις το 828

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, rus είπε

Δηλαδή θα του πεις στο τηλεφωνο "Ακου να δεις, θα μου βαλεις αντλια και θα είναι για 10', οχι μόνο για 2. Αλλιως μη τολμησεις να πατησεις εδω το ποδαρι σου..."

Εσύ όταν φέρνεις κάποιον ελεύθερο επαγγελματία να σου κάνει κάποιο έργο στην οικία σου τον αφήνεις να κάνει ότι θέλει η κάνετε κάποια συμφωνία για τη δουλειά που θέλεις να σου κάνει ;!

 

Του ξεκαθαρίζεις πολύ απλά ότι η αντλία δεν θα μπει για μόστρα και επίδειξη στο κύκλωμα . Τί σου φαίνεται παράξενο ; Γιατί για εμένα δεν είναι !

19 ώρες πριν, xampo_s είπε

Παιδιά αν βάλω στο χωλ το κλιματιστικό να κοιτάει την μεγάλη είσοδο του καθιστικού (συρόμενη πόρτα)  με το σκεπτικό να την κλείνω όταν θέλω για να δουλεύει για το δωμάτιο, θα κάνει δουλειά και για τα δύο μεμονωμένα; Στο χωλ υπάρχει πόρτα που απομονώνει τον διάδρομο κ το υπόλοιπο σπίτι από χωλ- καθιστικό. Το σπίτι είναι σύνολο 50τμ. Το κλιματιστικό 12.000btu

Για τυπική οικία με τυπικές μονώσεις και αλουμίνια 50 τ.μ όχι δεν μπορείς με 12 άρι να τα ψύξεις αλλα πολύ πιθανό και το 18άρι να σου είναι μικρό  .  Επίσης η λογική έχω ένα κλιματιστικό μεγάλο να πιάνει όλο το σπίτι θα έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερες καταναλώσεις άρα κόστος σε ρεύμα . Στον έναν χώρο που θα είναι το κλιματιστικό δεν θα μπορείς να σταθείς και στον άλλον θα έχεις σωστή θερμοκρασία . Γιατί για να έχεις 26 βαθμούς στο απομακρυσμένο χώρο θα αναγκάζεσαι να βάλεις την μονάδα να δουλεύεις π.χ στους 23  

20 ώρες πριν, panosno1com είπε

Καμια γνωμη για το 9ρι εσκιμο του ΜΜ που υο βγαλε προσφορά 249 ?

Αδιάφορη μάρκα . Χίλιες φορές να πας να δώσεις 249 ευρώ τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα tycoon που είναι τίμιο για τα χαρακτηριστικά του και έχει και εγγυημένα καλό after sales ( η Inventor τα εισάγει) παρά αυτό .  https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&company=Tycoon

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...